kpb

24. Festiwal Filmu Niemego: Z dalekiej Północy

24. Festiwal Filmu Niemego
Z dalekiej Północy

7 - 10 grudnia 2023
Kino Pod Baranami

https://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_13911_3.jpg

7 grudnia rozpoczyna się Festiwal Filmu Niemego - najstarszy w Polsce przegląd filmów niemych, prezentowanych z towarzyszeniem muzyki na żywo. Tegoroczna edycja Festiwalu odbędzie się pod hasłem Z DALEKIEJ PÓŁNOCY. Program prezentuje niemą kinematografią skandynawską oraz wybitnych twórców kina, wywodzących się z krajów Północy. Wydarzenie, organizowane przez nas oraz Fundację Dla Kina, potrwa do 10 grudnia.

Hasło przewodnie 24. Festiwalu Filmu Niemego brzmi Z DALEKIEJ PÓŁNOCY, a jego program skupia się na twórcach związanych ze Skandynawią. Są to z jednej strony przedstawiciele tzw. szkoły szwedzkiej, jednego najważniejszych nurtów niemego kina. Z drugiej - artyści skandynawskiego pochodzenia, którzy wyemigrowali, by rozwijać swoją karierę za granicą. W grudniowy weekend w Krakowie będzie można zobaczyć filmy takich reżyserów, jak: Victor Sjöström, Carl Theodor Dreyer, Benjamin Christensen i Mauritz Stiller (w tym roku przypada 140. rocznica jego urodzin). A na ekranie lśnić będzie jedna z najjaśniejszych gwiazd światowego kina, pochodząca ze Szwecji Greta Garbo, a także Asta Nielsen - urodzona w Kopenhadze, pierwsza europejska gwiazda filmowa.

Filmy wyświetlane będą z muzyką wykonywaną na żywo. Oniryczny świat namaluje dźwiękami wiolonczeli Dobrawa Czocher. Poprzez oryginalne instrumenty do najstarszych tradycji muzycznych sięgnie formacja The Magic Carpathians, a duet Kirszenbaum zinterpretuje na nowo muzykę folkową. Na Festiwal powrócą: duet SARAPATA, który łączy niebanalną elektronikę i romantyczne techno oraz Semi-Invented Duo (Adrian Konarski i Michał Chytrzyński) z melancholijnymi improwizacjami. Do filmów zagrają również: Stanisław Słowiński Trio (przestrzenne brzmienie skrzypiec, perkusji i fortepianu), Trifonidis/Mencel/Staromiejski (melodyjność z dodatkiem etnicznych dźwięków), Paweł Kaczmarczyk Trio (współczesny jazz rozpisany na klawisze, kontrabas i perkusję) oraz Ula Stosio Supersonic Trio (gitarowe riffy z domieszką skrzypiec i perkusjonaliów).

24. Festiwal Filmu Niemego otworzy w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manngha film Symfonia zmysłów Clarence’a Browna - pierwsza wspólna produkcja Grety Garbo i Johna Gilberta. To właśnie ten porywający melodramat o burzliwych losach miłosnego trójkąta uczynił ze szwedzkiej aktorki prawdziwą boginię ekranu i wielką gwiazdę kina niemego. W pokazie wezmą udział członkowie Stowarzyszenia Dawnej Rabki Czar w strojach z końca lat 20.

Greta Garbo pojawi się na ekranie również w filmie Dzikie orchidee Sidneya Franklina - zmysłowej opowieści o pożądaniu, osadzonej wśród niezwykłej przyrody wyspy Jawa. Autorem zdjęć do obu filmów jest William Daniels, o którym mówi się, że stworzył fenomen szwedzkiej gwiazdy, w niezwykły sposób oświetlając jej twarz. Inna ikona niemego kina - Asta Nielsen - prezentuje pełnię swojego aktorskiego talentu w filmie Hamlet (reż. Svend Gade i Heinz Schall). To zaskakująca adaptacja dramatu Szekspira - duński książę jest dziewczyną, której prawdziwa tożsamość ukrywana jest przez rodziców, marzących o osadzeniu jej na tronie.

W ramach 24. Festiwalu Filmu Niemego będzie można zobaczyć aż trzy filmy w reżyserii Victora Sjöströma - czołowego twórcy szkoły szwedzkiej, który po mistrzowsku operował przyrodą by podkreślać psychiczne i emocjonalne stany swoich bohaterów. Doskonale widać to w filmie Banici, w którym dramatyczne losy pary zakochanych toczą się na tle surowej natury, symbolizującej ścigające ich fatum. Również w osadzonym na Dzikim Zachodzie dramacie Wicher Sjöström szczególną rolę przyznał przyrodzie - wiatrowi, który doprowadza młodą dziewczynę (w tej roli Lillian Gish) do obłędu. Trzeci film szwedzkiego reżysera w programie to imponujący nowatorskimi zdjęciami i efektami specjalnymi Furman śmierci - posępna alegoria ludzkiego losu, przypominająca średniowieczny moralitet oraz Opowieść wigilijną Charlesa Dickensa. W poczet twórców szwedzkiej szkoły zalicza się również Mauritza Stillera, którego Skarb rodu Arne zakończy Festiwal. To epicka powieść o młodej kobiecie rozdartej między miłością a poczuciem sprawiedliwości, z wybitnymi zdjęciami Juliusa Jaenzona.

Filmowa kariera reżysera Carla Theodora Dreyera trwała niemal pół wieku. Duński twórca z powodzeniem odnalazł się w kinie dźwiękowym, jednak jego filmy nieme cieszą się wielkim uznaniem. W programie 24. Festiwalu Filmu Niemego są dwie jego produkcje sprzed przełomu dźwiękowego: Wdowa po pastorze - poruszające, niepozbawione humoru kino ze znakomitą rolą Hildur Carlsberg oraz Michael - fascynujące studium relacji między dekadenckim artystą a jego młodszym protegowanym i modelem. W postać dojrzałego malarza wcielił się Benjamin Christensen - duński aktor i reżyser, którego oryginalny film Czarownice zostanie pokazany podczas festiwalowego Afterparty w Klubie Betel. To unikatowe dzieło, portretujące zagadnienie polowań na czarownice na przestrzeni wieków, zyskało w latach 60. niemal kultowy status.

Podczas Festiwalu, w sobotę, odbędzie się wykład i pokaz makijażu filmowego, który przybliży tajniki kultowych wizerunków gwiazd kina lat 20., w tym Grety Garbo. Wykład poprowadzi Kasia Wrona - profesjonalna makijażystka gwiazd i autorka książki Makijażowy anti-aging.

W niedzielny poranek najmłodsi widzowie mogą wziąć udział w specjalnym wydaniu cyklu Baranki Dzieciom: pokazie bajek o tematyce filmowej i warsztatach plastycznych pod hasłem Ruchome obrazy.

Wybrane filmy zostaną wyświetlone z kopii 35mm, pochodzących ze zbiorów Filmoteki Narodowej - Instytutu Audiowizualnego. Część filmów to wersje odrestaurowane cyfrowo.

W trakcie Festiwalu będzie można zdobyć egzemplarze książki Roberta Gottlieba Garbo. Najbardziej tajemnicza gwiazda Hollywood (Wydawnictwo Znak). W dniu otwarcia, w promocyjnej cenie, dostępna do zakupu będzie ta oraz inne biografie gwiazd kina: Audrey Hepburn w blasku sławy oraz Liz. Biografia intymna Elizabeth Taylor.

Bilet z dowolnego pokazu 24. Festiwalu Filmu Niemego upoważnia do zniżki w szwedzkich kawiarniach Kaffe Bageri Stockholm (ul. Łobzowska 17, ul. Podbrzezie 2, ul. Kościuszki - obok mostu Dębnickiego).

Zachęcamy również do udziału w filmowym preludium Festiwalu: w poniedziałek, 4 grudnia, w ramach cyklu Filmy Wszech Czasów, w wyświetlimy zostanie kostiumowy melodramat Królowa Krystyna Roubena Mamouliana. W tytułowej roli XVII-wiecznej szwedzkiej królowej wystąpiła Greta Garbo. Była to jedna z najważniejszych ról Garbo w kinie dźwiękowym. Pokaz poprzedzi krótki wykład, który wygłosi Joanna Łuniewicz - filmoznawczyni i edukatorka filmowa.

Wszystkie pokazy odbędą się w Kinie Pod Baranami, chyba że zaznaczono inaczej.


PROGRAM:
PONIEDZIAŁEK, 4 GRUDNIA

18.00 POKAZ W CYKLU FILMY WSZECH CZASÓW - PRELUDIUM 24. FFN
KRÓLOWA KRYSTYNA | QUEEN CHRISTINA
(Rouben Mamoulian) US 1933, 97’
Film dźwiękowy
Kopia 35mm ze zbiorów Filmoteki Narodowej - Instytutu Audiowizualnego.


CZWARTEK, 7 GRUDNIA

19.30 POKAZ INAUGURACYJNY W MUZEUM MANGGHA
SYMFONIA ZMYSŁÓW | FLESH AND THE DEVIL
(Clarence Brown) US 1926, 93’
Muzyka na żywo | live music: Stanisław Słowiński Trio
Kopia 35mm ze zbiorów Filmoteki Narodowej - Instytutu Audiowizualnego.
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha (ul. Marii Konopnickiej 26)


PIĄTEK, 8 GRUDNIA

18.00 FURMAN ŚMIERCI | KÖRKARLEN
(Victor Sjöström) SE 1921, 107’
zarejestrowana muzyka | recorded music: Matti Bye
Kopia cyfrowo odrestaurowana ze zbiorów Swedish Film Institute.

20.30 POKAZ W MAŁOPOLSKIM OGRODZIE SZTUKI
WICHER | THE WIND
(Victor Sjöström) US 1928, 68’
Muzyka na żywo | live music: Dobrawa Czocher
Kopia 35mm ze zbiorów Filmoteki Narodowej - Instytutu Audiowizualnego.
Małopolski Ogród Sztuki (ul. Rajska 12), sala widowiskowa - poziom 0
 

SOBOTA, 9 GRUDNIA

13.00 WYKŁAD I POKAZ MAKIJAŻU FILMOWEGO
prowadzenie: Kasia Wrona
Brak wolnych miejsc!
Liczba miejsc ograniczona. Czas trwania: 60-75’

14.30 WDOWA PO PASTORZE | PRÄSTÄNKAN
(Carl Theodor Dreyer) SE 1920, 94’
Muzyka na żywo | live music: Ula Stosio Supersonic Trio
Kopia cyfrowo odrestaurowana ze zbiorów Swedish Film Institute.

18.15 DZIKIE ORCHIDEE | WILD ORCHIDS
(Sidney Franklin) US 1929, 84’
Muzyka na żywo | live music: Semi-Invented Duo
Kopia 35mm ze zbiorów Filmoteki Narodowej - Instytutu Audiowizualnego.

21.00 BANICI | BERG-EJVIND OCH HANS HUSTRU
(Victor Sjöström) SE 1918, 111’
Muzyka na żywo | live music: The Magic Carpathians
Kopia cyfrowo odrestaurowana ze zbiorów Swedish Film Institute.

23.00 AFTERPARTY W KLUBIE BETEL
CZAROWNICE | HÄXAN: ETT KULTURHISTORISKT FÖREDRAG I LEVANDE BILDER
(Benjamin Christensen) SE 1922, 106’
Muzyka na żywo | live music: SARAPATA
Klub Betel (pl. Szczepański 3)


NIEDZIELA, 10 GRUDNIA

11.00 BARANKI DZIECIOM - RUCHOME OBRAZY
Pokaz bajek i warsztaty dla dzieci.

14.00 HAMLET | HAMLET
(Svend Gade, Heinz Schall) DE 1921, 116’
Muzyka na żywo | live music: Trifonidis/Mencel/Staromiejski
Kopia cyfrowo odrestaurowana ze zbiorów DFF – Deutsches Filminstitut & Filmmuseum.

17.30 MICHAEL | MIKAËL
(Carl Theodor Dreyer) DE 1924, 95’
Muzyka na żywo | live music: Paweł Kaczmarczyk Trio
Kopia cyfrowo odrestaurowana ze zbiorów Friedrich-Wilhelm-Murnau-Stiftung w Wiesbaden.

20.45 SKARB RODU ARNE | HERR ARNES PENGAR
(Mauritz Stiller) SE 1919, 110’
Muzyka na żywo | live music: Kirszenbaum
Kopia cyfrowo odrestaurowana ze zbiorów Swedish Film Institute.

Filmy wyświetlane z polskimi i angielskimi napisami.


BILETY | TICKETS:
Filmy z muzyką na żywo | Films with live music: 45 PLN | 40 PLN
Film bez muzyki na żywo | Film without live music: 25 PLN
Baranki Dzieciom | Kids screening: 16 PLN
Afterparty w Klubie Betel | Afterparty at Betel Club: wstęp wolny | free entrance
Wykład i pokaz makijażu filmowego: wstęp wolny (Formularz zgłoszeniowy dostępny od 1 grudnia)

KARNET (9 seansów) | Entry pass (9 screenings): 265 PLN
Aby zakupić karnet online, prosimy o kontakt: kasa@kinopodbaranami.pl
(Karnet nie obejmuje pokazu Baranki Dzieciom - ruchome obrazy)


O FILMACH:
BANICI | BERG-EJVIND OCH HANS HUSTRU
(Victor Sjöström) SE 1918, 111’Islandia, XVIII wiek. Przejmująca opowieść o tragicznej miłości wdowy i oskarżonego o kradzież banity, której dramatyzm podkreśla surowa skandynawska natura. Arcydzieło szwedzkiej szkoły filmowej.

Kopia cyfrowo odrestaurowana ze zbiorów Swedish Film Institute.
Muzyka na żywo: The Magic Carpathians


DZIKIE ORCHIDEE | WILD ORCHIDS
(Sidney Franklin) US 1929, 84’

Turner Entertainment Co., A Time Warner Company. All Rights Reserved.
 
Jeden z ostatnich hollywoodzkich filmów niemych. Pełna pasji historia miłosna osadzona na egzotycznej indonezyjskiej wyspie Jawa. Olśniewającej Grecie Garbo partneruje szwedzki aktor Nils Asther.

Kopia 35mm ze zbiorów Filmoteki Narodowej - Instytutu Audiowizualnego.
Muzyka na żywo: Semi-Invented Duo
Partner pokazu: Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny.


FURMAN ŚMIERCI | KÖRKARLEN
(Victor Sjöström) SE 1921, 107’Wybitne dzieło szwedzkiej szkoły filmowej. Pełna nowatorskich efektów specjalnych szkatułkowa opowieść zrealizowana na podstawie noweli Selmy Lagerlöf. Zarejestrowana muzyka (Matti Bye) to melodyjna kompozycja na kameralną orkiestrę.

Kopia cyfrowo odrestaurowana ze zbiorów Swedish Film Institute.
Film prezentowany w wersji z nagraną muzyką.


HAMLET | HAMLET
(Svend Gade, Heinz Schall) DE 1921, 110’Zaskakująca adaptacja dramatu Szekspira: Hamlet jest dziewczyną, której prawdziwa tożsamość ukrywana jest przez rodziców. W roli głównej wystąpiła duńska diva Asta Nielsen - również producentka filmu.

Kopia cyfrowo odrestaurowana ze zbiorów DFF – Deutsches Filminstitut & Filmmuseum.
Muzyka na żywo: Trifonidis/Mencel/Staromiejski
Partner pokazu: Goethe-Institut w Krakowie


CZAROWNICE | HÄXAN: ETT KULTURHISTORISKT FÖREDRAG I LEVANDE BILDER
(Benjamin Christensen) SE 1922, 106’


Nowatorski paradokument ukazujący dzieje czarnej magii na przestrzeni wieków: rytualne sabaty czarownic, sposoby działania inkwizycji, procesy oskarżonych o stosowanie magii i różne piekielne istoty.

Kopia cyfrowo odrestaurowana ze zbiorów Swedish Film Institute.
Muzyka na żywo: SARAPATA


MICHAEL | MIKAËL
(Carl Theodor Dreyer) DE 1924, 95’Niemiecki film Dreyera długo uznawany za zaginiony. Fascynujące studium relacji między dekadenckim artystą a jego młodszym protegowanym i modelem. Dziś uważany za jeden z najważniejszych queerowych filmów epoki kina niemego.

Kopia cyfrowo odrestaurowana ze zbiorów Friedrich-Wilhelm-Murnau-Stiftung w Wiesbaden.
Muzyka na żywo: Paweł Kaczmarczyk Trio
Partner pokazu: Goethe-Institut w Krakowie


SKARB RODU ARNE | HERR ARNES PENGAR
(Mauritz Stiller) SE 1919, 110’Arcydzieło drugiego (obok Sjöströma) mistrza szwedzkiej szkoły filmowej. Opowieść o młodej kobiecie rozdartej między miłością a poczuciem sprawiedliwości. Epicki rozmach i wybitne zdjęcia Juliusa Jaenzona.

Kopia cyfrowo odrestaurowana ze zbiorów Swedish Film Institute.
Muzyka na żywo: Kirszenbaum


SYMFONIA ZMYSŁÓW | FLESH AND THE DEVIL
(Clarence Brown) US 1926, 93’


© WARNER BROS.

Greta Garbo i John Gilbert po raz pierwszy razem w filmie, który uczynił ze szwedzkiej aktorki boginię ekranu i wielką gwiazdę kina niemego. Odważna obyczajowo opowieść o burzliwych losach miłosnego trójkąta.

Kopia 35mm ze zbiorów Filmoteki Narodowej - Instytutu Audiowizualnego.
Muzyka na żywo: Stanisław Słowiński Trio
Partner pokazu: Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny.


WDOWA PO PASTORZE | PRÄSTÄNKAN
(Carl Theodor Dreyer) SE 1920, 94’Drugi film duńskiego reżysera. Młody mężczyzna, zostając pastorem, musi poślubić wdowę po poprzedniku, ale jest zaręczony z inną kobietą. Poruszające, niepozbawione humoru kino, ze znakomitą rolą Hildur Carlsberg.

Kopia cyfrowo odrestaurowana ze zbiorów Swedish Film Institute.
Muzyka na żywo: Ula Stosio Supersonic Trio


WICHER | THE WIND
(Victor Sjöström) US 1928, 68’


© TURNER ENTERTAINMENT CO. AN AOL TIME WARNER CO. ALL RIGHTS RESERVED.

Amerykański film Sjöströma. Delikatna dziewczyna poślubia obojętnego jej mężczyznę i - pod wpływem wrogiego otoczenia oraz groźnej przyrody - powoli popada w obłęd. Lillian Gish u boku szwedzkiego aktora Larsa Hansona.

Kopia 35mm ze zbiorów Filmoteki Narodowej - Instytutu Audiowizualnego.
Muzyka na żywo: Dobrawa Czocher
Partner pokazu: Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny.O ARTYSTACH:
DOBRAWA CZOCHER
Solistka, kameralistka i wiolonczelistka orkiestrowa. Oscyluje pomiędzy muzyką klasyczną a współczesną. Jej kompozycje to oniryczny świat malowany dźwiękami wiolonczeli.

KIRSZENBAUM
Krakowski duet nasycający muzykę folkową i klezmerską słowiańskimi klimatami. Melancholijna intertekstualna karuzela na skrzypce, gitarę i elektronikę.

PAWEŁ KACZMARCZYK TRIO
Paweł Kaczmarczyk - utalentowany pianista jazzowy i kompozytor eksperymentujący z elektroniką. Wystąpi z Alanem Wykpiszem (gitara basowa) i Grzegorzem Pałką (perkusja).

SARAPATA
Bracia Michał i Mateusz - muzycy, producenci i DJ'e. Niebanalna elektronika, romantyczne techno, eteryczne brzęczenie połączone w doskonałej harmonii.

SEMI-INVENTED DUO
Adrian Konarski (klawisze i elektronika) - kompozytor muzyki filmowej i teatralnej - ma rozpoznawalny, melodyjny styl. Wystąpi w duecie ze skrzypkiem Michałem Chytrzyńskim.

STANISŁAW SŁOWIŃSKI TRIO
Stanisław Słowiński - skrzypek, kompozytor i aranżer czerpiący inspiracje z klasyki polskiego jazzu. Wystąpi z Franciszkiem Raczkowskim (fortepian) i Dawidem Fortuną (instrumenty perkusyjne).

THE MAGIC CARPATHIANS
Anna Nacher i Marek Styczyński poprzez oryginalne brzmienia niezwykłych instrumentów sięgają do serca najstarszych tradycji muzycznych, m.in. łuku Karpat i Azji Centralnej.

TRIFONIDIS/MENCEL/STAROMIEJSKI
Maciej Trifonidis (kompozytor i multiinstrumentalista) fascynujący się muzyką etniczną i instrumentami ludowymi. Towarzyszą mu: Joachim Mencel (rhodes piano, lira korbowa) i Bartek Staromiejski (perkusja).

ULA STOSIO SUPERSONIC TRIO
Wszechstronna gitarzystka tworząca muzykę orientalną z domieszką elektroniki i groove’u. Wystąpi z Marcinem Pokorskim (skrzypce, bas, głos) i Tomaszem Majewskim (perkusja, handsonic, wavedrum). SPOT FESTIWALU:
 TRAILER:


https://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_13911_6.jpg
Bookmark and Share

archiwum