kpb

Dobrawa Czocher

fot. Maria Skarbek-Kiełłczewska

Absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku, laureatka licznych konkursów solowych i muzyki kameralnej.

Brała udział w wielu kursach mistrzowskich pracując z pedagogami z całego świata oraz w festiwalach muzyki kameralnej. Była członkiem prestiżowego Junge Deutsche Philharmonie, a w 2017 roku odbyła roczne praktyki jako lider grupy wiolonczel w Neue Philharmonie Berlin (Niemcy). Od września 2018 związana jest z Filharmonią im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, gdzie pełni funkcję solisty - lidera. Od 2015 roku tworzy duet z pianistką Hanną Raniszewską (Hania Rani), w ktorym łączy klasyczne podejście do instrumentu z fascynacją muzyką eksperymentalną i elektroniczną.

Pierwszym owocem duetu Hania Rani & Dobrawa Czocher była płyta Biała Flaga zawierająca 10 aranżacji utworów Grzegorza Ciechowskiego na wiolonczelę i fortepian. W 2021 roku duet podpisał kontrakt z legendarną wytwórnią Deutsche Grammophon, tym samym stając się najmłodszym duetem kompozytorskim w historii wytwórni. Z wydanym przez Deutsche Grammophon Inner Symphonies duet wyruszył w trasę koncertową po Europie prezentując materiał w wielu prestiżowych salach koncertowych.

Uwielbia poszerzać spektrum brzmienia wiolonczeli, oscylując pomiędzy muzyką klasyczną, a współczesną, a jej mottem jest, aby nigdy nie przestawać się rozwijać, co udowodniła komponując własną muzykę. W sierpniu 2022 roku wiolonczelistka podpisała kontrakt z wytwórnią BMG / Modern Recordings, która w styczniu 2023 wydała jej debiutancki solowy album Dreamscapes.

W 2021 roku na 22. Festiwalu Filmu Niemego razem z Hanią Rani wykonała muzykę na żywo do filmu Kobieta znikąd.


Dobrawa Czocher wystąpi w ramach
24. Festiwalu Filmu Niemego:

piątek, 8 grudnia 2023, godz. 20:30
Małopolski Ogród Sztuki (ul. Rajska 12)
sala widowiskowa
WICHER | THE WIND
(Victor Sjöström) US 1928, 68’

Bookmark and Share