kpb

Filmy Wszech Czasów: Królowa Krystyna

KRÓLOWA KRYSTYNA (reż. Rouben Mamoulian)
pokaz w ramach cyklu Filmy Wszech Czasów
poniedziałek, 4 grudnia 2023, godz. 18.00
Kino Pod Baranami


https://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_13946_0.jpg

Kostiumowy melodramat z najsłynniejszą rolą Grety Garbo. Królowa Krystyna Roubena Mamouliana, porywająca opowieść miłosna inspirowana losami XVII-wiecznej szwedzkiej królowej, to kolejny tytuł cyklu Filmy Wszech Czasów. Pokaz w poniedziałek, 4 grudnia, poprzedzi krótki wykład, który wygłosi Joanna Łuniewicz - filmoznawczyni i edukatorka filmowa.

Królowa Krystyna to klasyczny kostiumowy melodramat, inspirowany losami królowej, która rządziła Szwecją w XVII wieku. Tytułowa bohaterka, w którą w filmie Roubena Mamouliana wciela się ikona kina Greta Garbo, zakochuje się w hiszpańskim wysłanniku. Nie wolno jej go jednak poślubić, ponieważ jest katolikiem. Rozdarta między miłością a królewskim obowiązkiem władczyni, musi zadecydować o swoim losie i przyszłości.

W rolę hiszpańskiego emisariusza, który kradnie serce królowej, wcielił się John Gilbert - dawny życiowy i ekranowy partner Garbo, który był wtedy u schyłku kariery i zaledwie trzy lata później zmarł. Film Roubena Mamouliana często bywa odczytywany przez pryzmat biografii aktorki, która tak jak Królowa Krystyna, pochodzi ze Szwecji, poniekąd dzieli z nią postać ukochanego i również decyduje się abdykować. Po występie w komedii romantycznej Dwulicowa kobieta w 1941 roku, Garbo zakończyła karierę w przemyśle filmowym i wycofała się z życia publicznego. Mimo otrzymywania na przestrzeni lat wielu ofert, nigdy już nie powróciła na duży ekran. Zmarła w 1990 r.

Film Królowa Krystyna przeszedł do legendy za sprawą niejednoznacznej roli Grety Garbo, która w każdej scenie dowodzi, że jest prawdziwą królową srebrnego ekranu. Jej bohaterka rzuca wyzwanie konwenansom i utartym zwyczajom: zamiast się ustatkować i wyjść za mąż, jeździ konno w męskim stroju, nocuje w przydrożnych gospodach i flirtuje z dwórkami. W pamięć zapada wspaniały finał filmu, w którym kamera powoli zbliża się do nieprzeniknionej twarzy gwiazdy - pustej kartki papieru, na której każdy widz może zapisać swoje własne zakończenie opowieści.

Pokaz filmu Królowa Krystyna odbędzie się w poniedziałek, 4 grudnia, o godzinie 18.00. Krótki wykład przed projekcją wygłosi Joanna Łuniewicz - filmoznawczyni, prelegentka, krytyczka i edukatorka filmowa, która specjalizuje się w zagadnieniach związanych z kostiumem oraz aktorstwem filmowym.

Film Królowa Krystyna zostanie wyświetlony z taśmy 35mm, pochodzącej ze zbiorów Filmoteki Narodowej - Instytutu Audiowizualnego.

Seans filmu Królowa Krystyna zapowiada rozpoczynający się 7 grudnia 24. Festiwal Filmu Niemego. Tegoroczna edycja imprezy odbędzie się pod hasłem Z DALEKIEJ PÓŁNOCY, a program skupiony będzie na niemej kinematografii skandynawskiej oraz wybitnych twórcach kina, wywodzących się z krajów Północy. W programie festiwalu są m.in. dwie produkcje z Gretą Garbo: egzotyczny melodramat Dzikie orchidee (1929) oraz film Symfonia zmysłów (1926), który uczynił ze szwedzkiej aktorki prawdziwą boginię ekranu i wielką gwiazdą kina niemego.
 
Filmy Wszech Czasów to autorski cykl, w ramach którego w Kinie Pod Baranami prezentowane są uznane, ponadczasowe produkcje poprzedzone wprowadzeniami. Podczas ubiegłorocznej odsłony cyklu widzowie obejrzeli m.in. Casablanca, Psychoza, Kabaret czy trylogia Ojciec chrzestny. W ramach tegorocznej edycji prezentowane były takie tytuły jak Dwunastu gniewnych ludzi, Nashville, Wiek niewinności czy Tron we krwi.

BILETY:
30 zł (normalny)
25 zł (ulgowy/senior)
23 zł (Klub Przyjaciół Kina Pod Baranami)
 
O FILMIE:
KRÓLOWA KRYSTYNA | QUEEN CHRISTINA
(Rouben Mamoulian) US 1933, 97’

© WARNER BROS.

Opowieść o życiu szwedzkiej Królowej Krystyny, która została koronowana już jako 5-letnia dziewczynka. W trakcie jej panowania Szwecja stała się jedną z największych potęg Europy. Międzynarodowe sukcesy nie szły jednak w parze ze szczęściem w życiu prywatnym.

W filmie Roubena Mamouliana, królowa Krystyna (Greta Garbo) ucieka od ciężaru codziennych obowiązków, wyjeżdżając na wieś w przebraniu chłopca. Tam spotyka i potajemnie zakochuje się w hiszpańskim wysłanniku (John Gilbert), który zmierza na królewski dwór. Władczyni wie, że jej poddani nigdy nie zaakceptują związku z obcokrajowcem. Rozdarta między obowiązkiem a sercem, musi podjąć brzemienną w skutkach decyzję.PATRON MEDIALNY:


 
 
 
Wydarzenie jest współfinansowane ze środków Miasta Krakowa.
Bookmark and Share

archiwum