kpb

hEduPatroni

 

 
CZYM SĄ NOWE HORYZONTY EDUKACJI FILMOWEJ?


Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej to ogólnopolski projekt edukacyjny, umożliwiający dzieciom i młodzieży spotkanie z kinem (zarówno klasyką, jak i twórczością współczesną), pogłębienie wiedzy na temat sztuki filmowej, a także rozwój wrażliwości oraz przygotowanie do samodzielnego i świadomego obcowania z kulturą.

 
Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej to autorski program o wieloletniej tradycji. W Kinie Pod Baranami w roku szkolnym 2022/2023 rusza już jego szesnasta edycja!

 

 

Honorowym Ambasadorem programu w Krakowie jest prof. Jerzy Stuhr!


    Nie ukrywajmy. Widownią kina dzisiaj w Polsce jest   
    młodzież.
    To jest ich forum informacji o świecie, o kondycji człowieka,
    wyborach moralnych.
    Muszą przyjść na to spotkanie z filmem przygotowani.
    Muszą się dowiedzieć i przeżyć jak o tym świecie myśleli
    wielcy artyści kina. Muszą się nauczyć z ekranem
    dyskutować, a nie tylko przed nim wypoczywać.
    Dlatego tak bardzo wierzę w celowość programu Nowe
    Horyzonty Edukacji Filmowej i przyjąłem funkcję
    Ambasadora tego programu.

    (Jerzy Stuhr)
 

 

 

JAK WYGLĄDA REALIZACJA PROGRAMU?


Program Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej to łącznie siedem spotkań, odbywających się od października do kwietnia. Na każde spotkanie składają się trzy elementy: 

 
1. Prelekcja (ok. 15-20 minut)
2. Projekcja filmu
3. Dyskusja po seansie (ok. 20-40 minut)

 
Zachęcamy do uczestnictwa we wszystkich siedmiu spotkaniach, tworzących pełny cykl edukacyjny. Nie jest to jednak warunek konieczny: można wybrać również kilka pojedynczych spotkań z cyklu.

 
Naszymi prelegentami są przede wszystkim filmoznawcy – absolwenci Uniwersytetu Jagiellońskiego.


 
ILE TO KOSZTUJE?

 
Proponujemy dwie formy płatności: bilety (kupowane każdorazowo na pojedynczy seans) oraz karnety (kupowane w październiku, z góry na wszystkie siedem seansów w ramach cyklu).

 
BILET: 15 zł
KARNET: 84 zł

 
Niewykorzystane seanse w ramach karnetu nie podlegają zwrotowi. W przypadku, gdy grupa nie będzie mogła uczestniczyć w danym seansie, postaramy się – w miarę możliwości – zaproponować inny termin.

 
Nauczyciel wykupujący dla grupy bilety na pojedynczy seans, otrzyma pojedynczą wejściówkę na dowolny film w Kinie Pod Baranami.

 
Nauczyciel wykupujący dla grupy karnety na cały cykl, otrzyma specjalny karnet nauczycielski, uprawniający do bezpłatnego uczestnictwa w seansach w Kinie Pod Baranami od wtorku do czwartku.


 
JAKIE CYKLE ZNAJDUJĄ SIĘ W AKTUALNEJ OFERCIE?

 
W roku szkolnym 2022/2023 proponujemy 13 cykli tematycznych, przeznaczonych dla konkretnych grup wiekowych.


 
PRZEDSZKOLE

 
Chodzę do kina – cykl dla dzieci rozpoczynających swoją przygodę z kinem, przenosi je do świata wyobraźni, skłania do przemyśleń i wyciągania wniosków. Bawi i uczy dzięki starannie wyselekcjonowanym filmom z różnych zakątków świata, zarówno długo-, jak i krótkometrażowych.

 
Filmy: Kacper i Emma - najlepsi przyjaciele / Gordon i Paddy / Kacper i Emma - zimowe wakacje / Basia 1 / Wiking Tappi 1 / Pettson i Findus - wielka wyprowadzka / Mama Mu wraca do domu


 
SZKOŁA PODSTAWOWA, KLASY I-III

 
Filmowe sekrety – cykl został opracowany z myślą o młodych odkrywcach. Odpowiada m.in. na pytania: czym są kino i film, kto i co kryje się za obrazem i dźwiękiem, jak powstaje film animowany. 

 
Filmy: Biuro detektywistyczne Lassego i Mai. Pierwsza tajemnica / Operacja Mumia / Sonia / Solan i Ludwik - Misja Księżyc / Pamiętniki Tatusia Muminka / Filonek Bezogonek / Klara Muu!

 
Filmowi bohaterowie – cykl przedstawia plejadę wyjątkowych postaci z książek i filmów dla dzieci. Kształtuje pożądane postawy, takie jak: poczucie własnej wartości, wewnętrzną motywację, otwartość na drugiego człowieka, a także rozbudza ciekawość otaczającym nas światem.

 
Filmy: Halvdan - prawie wiking / Nowe przygody dzieci z Bullerbyn / Gwiazdka Klary Muu / Jak ocalić smoka / Operacja człowiek w czerni / Kapitan Morten i Królowa Pająków / Biuro detektywistyczne Lassego i Mai. Tajemnica skorpiona

 
Filmowe podróże – cykl pokazuje życie dzieci z różnych stron świata. Uświadamia widzom, że niezależnie od szerokości geograficznej, odmiennych tradycji i zwyczajów dzieci mają podobne marzenia, troski, przeżycia i często stają przed takimi samymi wyzwaniami.

 
Filmy: Jakub, Mimmi i gadające psy / Słynny najazd niedźwiedzi na Sycylię (Wyspa niedźwiedzi) / Szybcy i śnieżni / Biuro detektywistyczne Lassego i Mai. Rabuś z pociągu / Nawet myszy idą do nieba / Yakari i wielka podróż / Szkoła magicznych zwierząt


 
SZKOŁA PODSTAWOWA, KLASY IV-VI

 
Świat filmu – cykl umiejętnie łączy zagadnienia związane z historią i teorią filmu, a także przedstawia najważniejsze elementy dzieła filmowego i ich wpływ na widza.

 
Filmy: Zestaw filmów krótkich - Kino nieme / Wszyscy za jednego / Ronja, córka zbójnika / Jestem William / Dziki Zachód Calamity Jane / Niezwykłe lato z Tess / Opowieści nocy

 
Młodzi w obiektywie – cykl porusza takie problemy jak: poszukiwanie własnej drogi i akceptacji, próba odnalezienia się w grupie. Uczy, jaką wartość mają przyjaźń czy rodzina, a także wspiera ucznia w rozwiązywaniu różnorakich problemów.

 
Filmy: Łowcy czarownic / Mamo, kocham Cię / 199 małych bohaterów / Szczęściara / Brudna robota / Głowa pełna Ciebie / Lato, kiedy nauczyłam się latać

 
Kino współczesne – cykl ukazuje najnowsze dzieła światowej kinematografii kierowane do młodego widza, a także pomaga skonstruować swoistą mapę współczesności prezentującą palące problemy XXI wieku.

 
Filmy: Cały świat Romy / Supa Modo / Mirai / Binti / Fritzi - przyjaźń bez granic / Drogi Panie Dyktatorze / Obraz
 


SZKOŁA PODSTAWOWA, KLASY VII-VIII

 
Dojrzewanie w kinie – cykl pomaga w zrozumieniu samego siebie i innych ludzi oraz ułatwia nastolatkom zdefiniowanie oraz rozwiązywanie różnorakich problemów wieku dojrzewania.

 
Filmy: Żałuję! / Podróż księcia / Old Boys / Wallay / Zestaw filmów dokumentalnych: Świat wokół nas / Moje życie to cyrk / Belle

 
Świat wartości – cykl skupia się na realnych problemach współczesności. Pozwala uczniom uświadomić sobie, że niezależnie od długości i szerokości geograficznej wszyscy potrzebujemy tego samego: akceptacji, miłości, umiejętności radzenia sobie z samotnością i cierpieniem.
 

Filmy: Lek na całe zło / Młodzieżowa Liga Mistrzów (Kids Cup) / Marona - psia opowieść / Maddy modelka / Lada dzień / Podnieść poprzeczkę / Zestaw: Stay home, Baletmistrze (Ballet Boys)
 


SZKOŁA PONADPODSTAWOWA

 
Film na maturze – cykl wspiera przygotowania uczniów do egzaminu maturalnego. Daje szansę przeanalizowania różnych form i gatunków filmowych oraz wprowadza wiedzę teoretyczną dotyczącą przygotowania do funkcjonalnej interpretacji dzieła audiowizualnego.

 
Filmy: Dekalog I / Co robimy w ukryciu + Świteź + Świtezianka / Ziemia obiecana / Syn Szawła / Herbert. Barbarzyńca w ogrodzie / Ida / Pokot

 
Filmowa historia Polski – cykl uwrażliwia uczniów na pamięć o przeszłości i kładzie nacisk na rozwijanie myślenia historycznego oraz wrażliwości moralnej i estetycznej.  Poprzez dobór interesujących i wartościowych filmów, stanowi doskonałe uzupełnienie lekcji historii w szkole ponadpodstawowej.

 
Filmy: Piłsudski / Kamerdyner / Katyń / Pianista / Ułaskawienie / Jestem mordercą / Bogowie

 
Świat i my – cykl zwraca uwagę uczniów na poglądy i zachowania ksenofobiczne oraz kształtuje postawy tolerancji i akceptacji.

 
Filmy: Kafarnaum / Zestaw: Obcokrajowcy w Polsce / Combat Girls. Krew i honor / Młody Ahmed / Mustang / Simona / Nie jestem czarownicą

 
Ważne tematy 2 – cykl doskonali kompetencje społeczno-emocjonalne uczniów, zachęca do stawiania pytań i poszukiwania rozwiązań. Uczy myślenia krytycznego, kształtowania swoich poglądów i wyrażania emocji.

 
Cykl zalecany dla uczniów klas drugich, trzecich i czwartych szkół ponadpodstawowych

 
Filmy: Komunia / Green Book / Amy / Mój piękny syn / Cały ten cukier / Lato 1993 / Córka trenera


 
W JAKICH TERMINACH ODBYWAJĄ SIĘ POKAZY?

 
Pokazy odbywają się w ustalonych terminach, w godzinach porannych (najczęściej o godzinie 9.00 lub 9.30). Terminy pokazów dostępne są w formularzu zgłoszeniowym, zostaną też przesłane zapisanym grupom przed rozpoczęciem realizacji programu.


 
JAK SIĘ ZAPISAĆ?

 
Zapisy do programu odbywają się za pośrednictwem
FORMULARZA ZGŁOSZENIOWEGO.


Zapisy przyjmujemy do 4 października 2022!

 
Jeśli planują Państwo uczestnictwo wyłącznie w jednym lub dwóch seansach w ramach programu, prosimy o niewypełnianie formularza i kontakt z koordynatorką programu, Kają Łuczyńską.

 

POGORSZENIE SYTUACJI EPIDEMICZNEJ

 
W przypadku nagłego pogorszenia sytuacji epidemicznej wprowadzimy dodatkowe środki bezpieczeństwa na seansach w ramach programu NHEF. Gdyby stacjonarne kina zostały zamknięte, zaprosimy Państwa do udziału w pokazach online, odbywających się za pośrednictwem platformy VOD Nowe Horyzonty.


 
KONTAKT
 
W razie pytań lub wątpliwości zachęcamy do kontaktu z Koordynatorką programu NHEF:
 

Kaja Łuczyńska
kaja@kinopodbaranami.pl
604 708 839

Bookmark and Share