kpb

Wicher

tytuł oryginalny: The Wind

reżyseria: Victor Sjöström
aktorzy: Lillian Gish, Lars Hanson, Montagu Love, Dorothy Cumming

czas trwania: 68 min.
produkcja: USA 1928
język: plansze w języku angielskim
napisy: polskie
intertitles in English with Polish subtitles
info: Festiwal Filmu Niemego

© TURNER ENTERTAINMENT CO. AN AOL TIME WARNER CO. ALL RIGHTS RESERVED.


Najwybitniejsze dzieło amerykańskiego okresu twórczości Victora Sjöströma, mistrza szwedzkiej szkoły filmowej.


Młoda, piękna i wrażliwa Letty przyjeżdża z Wirginii do wietrznego Teksasu, gdzie poślubia niechcianego mężczyznę. Delikatna dziewczyna musi stawić czoła nie tylko wrogiemu otoczeniu, którego nie rozumie, ale i destrukcyjnym siłom natury. Szalejący wiatr i wciskający się wszędzie pustynny piasek stopniowo doprowadzają bohaterkę do obłędu, budząc ostatecznie jej dziką naturę i wyzwalając drzemiącą w niej wielką siłę.

Występująca w głównej roli, niekwestionowana gwiazda niemego kina, Lillian Gish, wpadła na pomysł filmowej adaptacji głośnej powieści Dorothy Scarborough i to ona właśnie wybrała Sjöströma na reżysera. Partneruje jej wybitny szwedzki aktor Lars Hanson.

Film łączy ze sobą realistyczną fabułę i poetycką atmosferę oraz przypisywaną dawnym ludowym wierzeniom symbolikę. Reżyser przedstawił naturę jako siłę determinującą sytuację bohaterów, portretując ją w sposób niezwykle plastyczny. Wiatr i wdzierający się wszędzie piasek stają się elementami fabuły na równi z bohaterami filmu. Dzięki warsztatowej precyzji reżysera oraz kunsztowi aktorskiemu Gish, powstało dzieło wielowymiarowe, opowiadające o rozczarowaniu, samotności i trudnym dorastaniu do uczuć.

Kopia 35mm ze zbiorów Filmoteki Narodowej - Instytutu Audiowizualnego.Muzyka na żywo | live music: Dobrawa Czocher


Partner pokazu: Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny.


| Sjöström's American film. A fragile girl marries a stranger. A hostile environment and dangerous nature make her slowly fall into madness. Lillian Gish starrs alongside Swedish actor Lars Hanson.


Prezentowany w ramach 24. Festiwalu Filmu Niemego.


Wcześniej w ramach 11. Festiwalu Filmu Niemego oraz 18. Festiwalu Filmu Niemego.

 

FRAGMENT FILMU:

Bookmark and Share