kpb

Wicher (The Wind)

tytuł oryginalny: The Wind

reżyseria: Victor Sjöström
aktorzy: Lillian Gish, Lars Hanson, Montagu Love, Dorothy Cumming

czas trwania: 74 min.
produkcja: USA 1928
język: plansze w języku angielskim
napisy: polskie
intertitles in English with Polish subtitles
info: 18. Festiwal Filmu Niemego

Młoda, piękna i wrażliwa Letty przyjeżdża z Virginii do wietrznego Teksasu, gdzie poślubia niechcianego mężczyznę. Delikatna dziewczyna musi stawić czoła nie tylko wrogiemu otoczeniu, którego nie rozumie, ale i destrukcyjnym siłom natury. Szalejący wiatr i wciskający się wszędzie pustynny piasek stopniowo doprowadzają bohaterkę do obłędu, budząc ostatecznie jej dziką naturę i wyzwalając drzemiącą w niej wielką siłę.

Wicher to najwybitniejsze dzieło amerykańskiego okresu twórczości Victora Sjöströma, mistrza szwedzkiej szkoły filmowej. Występująca w głównej roli, niekwestionowana gwiazda niemego kina, Lillian Gish, wpadła na pomysł filmowej adaptacji głośnej powieści Dorothy Scarborough i to ona właśnie wybrała Sjöströma na reżysera. Partneruje jej wybitny szwedzki aktor Lars Hanson.

Film łączy ze sobą realistyczną fabułę i poetycką atmosferę oraz przypisywaną dawnym ludowym wierzeniom symbolikę. Reżyser przedstawił naturę jako siłę determinującą sytuację bohaterów, portretując ją w sposób niezwykle plastyczny. Wiatr i wdzierający się wszędzie piasek stają się elementami fabuły na równi z bohaterami filmu. Dzięki warsztatowej precyzji reżysera oraz kunsztowi aktorskiemu Gish, powstało dzieło wielowymiarowe, opowiadające o rozczarowaniu, samotności i trudnym dorastaniu do uczuć. 

 

| Dramatic story of a woman forced to marry a gruff man,  who slowly loses her mind against the raging wind. The last great role of a silent film star, Lillian Gish.

 

Film prezentowany w ramach 18. Festiwalu Filmu Niemego

muzyka na żywo // live music: Lonker See (PL)
(Wcześniej w ramach 11. Festiwalu Filmu Niemego,
w zestawie z filmem MATCZYNE SERCE.
muzyka na żywo | live music: SING SING PENELOPE)

 

FRAGMENT FILMU:

 

 

Materiał pochodzi z zasobów Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego.

Bookmark and Share