hEduOferta
POKAZY “NA ŻYCZENIE”
Zapraszamy grupy zorganizowane do organizacji pokazów w indywidualnie ustalanych terminach.
Lista filmów posiadających wyjątkowe walory edukacyjne, znajduje się PONIŻEJ.
Jeśli chcieliby Państwo obejrzeć z grupą film, którego nie ma na liście, zachęcamy do kontaktu. Sprawdzimy jego dostępność.
By zamówić pokaz, prosimy o wypełnienie FORMULARZA.
BILETY: ok. 19 zł*
*Ostateczna cena biletu zależy od wybranego filmu oraz liczebności grupy.
Za dodatkową opłatą istnieje możliwość uzupełnienia pokazu o prelekcję i dyskusję, prowadzoną przez filmoznawcę.
Mogą Państwo również zorganizować pokaz na życzenie odbywający się online, za pośrednictwem platformy E-Kino Pod Baranami.
Dodatkowe informacje: Wojciech Drąg
wojtek@kinopodbaranami.pl, tel. 690 572 555 (w godzinach 9.00-18.00)
-----------------------------------------
KINA I YUK
(Guillaume Maidatchevsky) FR/CA/IT 2023, 85’
Film polecany dla uczniów klas 4-6 szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych.
Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami opowieść o dwóch zakochanych polarnych liskach, które muszą stawić czoła nieoczekiwanej rozłące.
Kina i Yuk to lisy polarne, które właśnie spodziewają się młodych. Nie wiedzą tym, że los wkrótce ich rozdzieli. Yuk, porwany przez lodową krę, stanie nagle w obliczu wielkiego zagrożenia. Uniknie śmierci, ale czy uda mu się wrócić do ukochanej? Czy Kina odnajdzie się w roli matki? Jaki los spotka nowo narodzone lisiątka?
Kina i Yuk to poruszający fabularyzowany dokument o parze zwierzęcych zakochanych - wciągająca opowieść o potędze tajemniczych więzi, łączących różne istoty na Ziemi. To również ciekawy portret polarnej przyrody, mroźnej, śnieżnej i momentami groźnej, ale bez wątpienia – spektakularnej.
Kina i Yuk to znakomity wstęp do rozmowy o niezwykłych krajobrazach Arktyki, a także o zwierzętach zamieszkujących ten rejon świata. Film prezentuje zaskakująco bogatą i różnorodną polarną faunę – w tym lisy, wilki i niedźwiedzie. Historia uwrażliwia dzieci na problem globalnego ocieplenia i jego wpływ na życie planety oraz pomaga zrozumieć, jak dzikie zwierzęta, przystosowane do życia w naturalnym środowisku, reagują na miejskie zagrożenia.
Dodatkowe materiały edukacyjne do filmu przygotowane przez dystrybutora: TUTAJ.
ZWIASTUN FILMU:
SZYBCY I ŚNIEŻNI
(Benoît Godbout) CA 2018, 89’
Film polecany dla uczniów klas 1-3 szkoły podstawowej.
Pełna śniegu historia o tym, czym jest gra fair play, o sile drużyny i przebaczaniu.
Wyścig saneczkowy we wsi. Sanie zaprojektowane przez Frankiego rozpadają się tuż przed przekroczeniem mety. Frankie nie akceptuje przegranej i domaga się rewanżu. Udowadnia, że jego przeciwnik Zac oszukiwał. Rewanż będzie możliwy pod warunkiem, że Frankie wraz z przyjaciółmi zbuduje nowy tor wyścigowy. Frankie wraz z przyjaciółmi przyjmuje wyzwanie. Obie drużyny przygotowują się do wyścigu. Zac, wiedząc, że ma do czynienia z wyjątkowym przeciwnikiem, nie ma skrupułów i za wszelką cenę dąży do zwycięstwa.
Zrealizowana z werwą i dbałością o szczegóły kanadyjska animacja Szybcy i śnieżni stwarza okazję do omówienia z uczniami tematu gry fair play, zalet płynących z kooperacji oraz potrzeby przebaczania. Film podkreśla również ogromne znaczenie przyjaźni i dobrych relacji z innymi.
Film prezentowany jest w wersji z polskim dubbingiem.
ZWIASTUN FILMU:
NAJPIĘKNIEJSZE ŚWIĘTA
(Mikal Hovland) PL 2023, 95’
Film polecany dla klas 1-3 szkół podstawowych.
Ciepła, zabawna i poruszająca świąteczna opowieść o poszukiwaniu swojego miejsca w świecie oraz ogromnej mocy przyjaźni.
To pierwsze Boże Narodzenie po wojnie. 9-letnia Stine przyjeżdża pociągiem do niewielkiej, górskiej wioski w poszukiwaniu schronienia. Spotyka tam szewca Andersena - zgorzkniałego, samotnego mężczyznę. Spotkanie tej dwójki na zawsze odmienia ich życie. Mała, urocza dziewczynka wprowadza magię świąt do osady i uświadamia wszystkim, że życie jest najpiękniejsze, kiedy można je dzielić z innymi.
Eksperci z Zespołu Edukatorów Filmowych (ZEF): Scenografia, kostiumy i muzyka pomagają dziecięcym odbiorcom poczuć powojenny klimat, a świąteczna atmosfera skłania do refleksji i obserwowania wewnętrznej przemiany bohaterów. Film daje okazję do omówienia uniwersalnych wartości takich jak przyjaźń, empatia, budowanie relacji rodzinnych i rówieśniczych, poszukiwanie własnego miejsca, chęć przynależności, utrata kogoś bliskiego, dążenie do naprawy relacji między ludźmi.
Pełna treść rekomendacji ZEF: TUTAJ
ZWIASTUN FILMU:
FLOW
(Gints Zilbalodis) FR/LT/BE 2024, 84’
Film polecany dla uczniów klas 4-8 szkół podstawowych.
Obsypana nagrodami animacja o międzygatunkowej solidarności w obliczu środowiskowej katastrofy.
Kot przyzwyczajony jest do spędzania dni we własnym towarzystwie. Wydreptuje swoje kocie ścieżki i śpi w ulubionych miejscach w domu, który, choć pełny śladów ludzkiej obecności, zdaje się należeć już tylko do niego… do czasu. Gdy tajemnicza powódź pochłania znany kotu świat, jedynym schronieniem przed wielką falą staje się stara, drewniana łódź. Szansę na przetrwanie znajdują w niej również inni – kapibara, ptak, lemur i pies – wśród których kocia natura i niezależność są wystawiane na próbę.
Flow to opowieść o międzygatunkowej przyjaźni i solidarności, której każdy kadr składa się na porywającą, wizualną odyseję. To ciepła, poruszająca historia zarówno dla starszej, jak i młodszej widowni.
Zespół Edukatorów Filmowych (ZEF) o filmie: Flow to historia o poszukiwaniu siebie i próbie dopasowania się do trudnej sytuacji. Film ukazuje wiele trudnym emocji (smutek, strach, złość i tęsknota, strata, samotność) z którymi borykają się bohaterowie oraz siłę przyjaźni i znaczenie udzielania pomocy słabszym. […] Flow daje także pole do rozważań na lekcjach biologii i może stać się inspiracją do stawiania ciekawych pytań: Czy zwierzęta się boją? Czy cierpią? Czy rywalizują i walczą o przywództwo? Czy zwierzęta mają sny? Czy potrafią współpracować podobnie jak ludzie? Czy potrafią się dzielić?
Więcej o walorach edukacyjnych filmu TUTAJ.
ZWIASTUN FILMU:
MINGHUN
(Jan P. Matuszyński) PL 2024, 90’
Film polecany dla uczniów szkół ponadpodstawowych.
Wypełniony ciszą portret radzenia sobie z nagłym brakiem. Refleksyjna, a zarazem wielokulturowa opowieść o ojcu żyjącym w cieniu wielkiej straty.
Film Minghun w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego według scenariusza Grzegorza Łoszewskiego konfrontuje widzów ze stratą, własnymi przekonaniami i duchowością. To poruszające, czułe i osobiste kino, które opowiada o najważniejszych wartościach w życiu człowieka, dając widzowi to, co w naszych czasach najpotrzebniejsze – nadzieję.
Marcin Dorociński – odtwórca głównej roli – o filmie: Trudno mi mówić o tym filmie, bo ja w nim zostawiłem wszystko… jak zawsze. Ale teraz przyszło mi do głowy, że ten mój Jurek jest trochę jak Forrest Gump na ławce. Tylko że nie opowiada o swoim życiu i nikt go o nic nie pyta. Czasem widzimy w autobusie albo na ulicy człowieka, którzy tak siedzi wpatrzony w jeden punkt. A my nie mamy odwagi, nie chcemy albo nie mamy czasu zapytać, co mu się stało. Ale jakbyśmy się przysiedli do niego na chwilę i posłuchali jego historii, to moglibyśmy razem z nim coś przeżyć.
Zespół Edukatorów Filmowych (ZEF) o filmie: Film pozwali poruszyć z młodzieżą temat straty bliskiej osoby oraz różnych postaw ludzi, którzy się z nią mierzą. Podany w sposób subtelny, przystępny i nieobciążający może stać się ciekawą propozycją i punktem wyjścia do rozmowy, której bardzo brakuje – większość młodych ludzi nie rozmawia lub nie potrafi rozmawiać o śmierci.
Więcej o walorach edukacyjnych filmu TUTAJ.
ZWIASTUN FILMU:
SIMONA KOSSAK
(Adrian Panek) PL 2024, 100’
Film polecany dla uczniów szkół ponadpodstawowych.
Dynamicznie opowiedziana i atrakcyjnie sfilmowana historia Simony Kossak - wybitnej biolożki i ekolożki, która wyprzedzała swoją epokę w sposobie myślenia o przyrodzie.
Simona Kossak (Sandra Drzymalska), córka malarza Jerzego Kossaka i wnuczka Wojciecha, pozbawiona talentu, który od pokoleń definiuje jej rodzinę, dorasta nie zaznając ciepła ze strony despotycznej matki. Gdy po studiach rzuca wszystko – dom, tradycję, społeczne konwenanse – i obejmuje posadę naukowczyni w Białowieży, zaczyna życie na własnych warunkach.
Filmowa i rzeczywista Simona uczy widzów szacunku i uważności wobec świata. Jej umiejętność dostrzegania drobiazgów, niedostępnych dla mniej wprawnego oka, pozwala zachwycić się pięknem Puszczy Białowieskiej. Film udowadnia, że można łączyć osobiste ambicje z troską o świat. Upominać się o własne prawo do wolności, ale uwzględniać także dobro innych pomijanych i niedostrzeganych istot.
Więcej o walorach edukacyjnych filmu TUTAJ.
Film dostępny na seanse dla grup zorganizowanych od 25 października.
ZWIASTUN FILMU:
WANDA RUTKIEWICZ. OSTATNIA WYPRAWA
(Eliza Kubarska) PL/SE/NP/IN/IT/AT 2024, 80’
Film polecany dla uczniów klas 7-8 szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych.
Prawdziwa historia Wandy Rutkiewicz, która wkroczyła w męski świat wypraw wysokogórskich i zapłaciła za to najwyższą cenę.
Dokument Elizy Kubarskiej - Wanda Rutkiewicz. Ostatnia wyprawa - opowiada o tajemniczej śmierci tytułowej bohaterki i przygląda się jej niesamowitemu życiu. Narratorką filmu jest sama bohaterka, której audiopamiętnik stanowi dźwiękowy motyw przewodni opowieści.
Dokument zaprasza widzów do prywatnego świata Wandy Rutkiewicz, a także prowadzi intrygujące śledztwo na temat jej tajemniczego zniknięcia. Reżyserka rozmawia z bliskimi, współpracownikami, a także osobami, które widziały Wandę jako ostatnie. Zagląda również do położonych wysoko w górach klasztorów, gdzie nie brak ukrywających się przed światem ludzi z Zachodu.
Zespół Edukatorów Filmowych (ZEF) o filmie: Dokument Elizy Kubarskiej oddaje głos przede wszystkim samej Wandzie Rutkiewicz, dzięki odnalezionym i użytym w filmie audio-dziennikom himalaistki. Uzupełnione o materiały wideo z jej wypraw i archiwalia telewizyjne budują portret kobiety, która wyprzedzała swoje czasy, przełamywała bariery – zwyczajowe oraz psychiczne – w świecie i sporcie zdominowanym przez mężczyzn.
Więcej o walorach edukacyjnych filmu TUTAJ.
ZWIASTUN FILMU:
SEZONY
(Michał Grzybowski) PL 2024, 95’
Film polecany dla uczniów szkół ponadpodstawowych.
Inteligentna komedia o kryzysie w aktorskim małżeństwie, której akcja rozgrywa się w pełnym absurdów teatralnym świecie.
Marcin (Łukasz Simlat), egocentryczny aktor, musi zmierzyć się̨ z nieoczekiwanym rozpadem długoletniego związku. Mężczyzna zmaga się̨ z własnymi słabościami i dostaje szansę, żeby dojrzeć do nowego życiowego etapu.
Sceniczna fantazja miesza się̨ tu z prozą życia rozstającej się pary, a trudnym emocjom towarzyszy inteligentny humor. Etapy kryzysu małżeńskiego następują niczym sezony w teatrze, a wyjątkowo wybuchowe relacje między mężem i żoną toczą się podczas trzech różnych spektakli: Piotruś Pan, Dom Lalki, Sen nocy letniej.
Zespół Edukatorów Filmowych (ZEF) o filmie: Tematyka kryzysu małżeńskiego, problemów w komunikacji między ludźmi w związku, a wreszcie rozwodu, mogą wydawać się na pierwszy rzut oka dość odległa nastolatkom. Jednak patrząc na statystyki rozwodów, młodzi ludzie z pewnością będą mogli odnieść filmową historię do relacji obserwowanych w swoim środowisku, a film może być dla nich punktem wyjścia do ciekawej rozmowy na temat emocji, wartości zaufania, wierności i prawdy, przekraczaniu granic oraz graniu ról w życiu.
Więcej o walorach edukacyjnych filmu TUTAJ.
ZWIASTUN FILMU:
DZIKI ROBOT
(Chris Sanders) US 2024, 101’
Film polecany dla uczniów klas 2-8 szkoły podstawowej.
Zachwycająca animacja, zrealizowana na podstawie bestsellerowej książki Petera Browna.
Historia robota ROZZUM, w skrócie "Roz" - który rozbija się na niezamieszkanej wyspie i musi się przystosować do surowego otoczenia. Stopniowo uczy się jak przetrwać, buduje relacje ze zwierzętami, a nawet zostanie przybranym rodzicem osieroconego pisklęcia.
Dziki robot to piękna opowieść o odkrywaniu siebie, wskazująca pomost między technologią a naturą oraz poruszające spojrzenie na to co tak naprawdę znaczy bycie żywą istotą.
Film polecany dla widzów powyżej 8 roku życia.
Dostępny w dwóch wersjach językowych (dubbing PL i napisy PL).
ZWIASTUN FILMU:
SMOK DIPLODOK
(Wojciech Wawszczyk) PL/CZ/SK 2024, 99’
Film polecany dla uczniów klas 1-6 szkoły podstawowej.
Manifest wielkiej siły wyobraźni i wiary we własne możliwości. Polska animacja inspirowana komiksami Tadeusza Baranowskiego.
Upłynęło niemal 40 lat zanim sympatyczny gad znany z komiksów Tadeusza Baranowskiego trafił na kinowy ekran. Smok Diplodok to zrealizowana z rozmachem opowieść o niesamowitych przygodach rezolutnego dinozaura, który marzy o tym, by jego życie nabrało kolorów.
Smok Diplodok to film dla całej rodziny, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Najmłodsi widzowie wyruszą w pełną niesamowitości podróż z głównym bohaterem i poznają znaczenie współpracy, odwagi i wzajemnego szacunku. Starsi zobaczą w filmie intrygującą przypowieść o twórczości, poszukiwaniu inspiracji i (non)konformizmie.
Reżyser o filmie: Jednym z najważniejszych elementów komiksów Tadeusza Baranowskiego jest metajęzyk, czyli świadomość postaci, że są rysowane przez autora. Ta myśl zmaterializowała się w mojej głowie jako pomysł, by połączyć film animowany z aktorskim. W Smoku Diplodoku są dwa, wpływające na siebie światy, realizowane dwoma różnymi technikami.
Zespół Edukatorów Filmowych o filmie: Animacja łączy w sobie magię przygody z ciekawą historią, która rozwija dziecięcą wyobraźnią. Produkcja zachwyca wspaniałą oprawą graficzną, ale też ma do zaoferowania głębokie przesłanie. Wciągająca fabuła i sympatyczni bohaterowie sprawią, że młodzi widzowie będą się nie tylko bawić, ale również uczyć w sposób naturalny i angażujący. Obraz promuje wartości takie jak współpraca, odwaga i szacunek do drugiej istoty, które są istotne w kształtowaniu młodych umysłów.
Materiały edukacyjne do filmu: TUTAJ
ZWIASTUN FILMU:
PICASSO. BUNTOWNIK W PARYŻU
(Simona Risi) IT 2023, 94’
Film polecany dla uczniów szkół ponadpodstawowych.
Dokumentalna produkcja o życiu i twórczości Pabla Picassa. Opowieść o jego burzliwym życiu, wielkich namiętnościach i niezwykłych osiągnięciach.
Dokument Simony Risi to zrealizowana z okazji 50. rocznicy śmierci Pabla Picassa opowieść o jego burzliwym życiu, wielkich namiętnościach i niezwykłych osiągnięciach. To także portret zmieniającego się Paryża i panorama XX wieku, który artysta kształtował, będąc zarazem przenikliwym kronikarzem burzliwej epoki.
Ustami ekspertów i kuratorów Picasso. Buntownik w Paryżu rozszyfrowuje ukrytą w dziełach Picassa symbolikę oraz tłumaczy, jak kolejne doświadczenia i spotkania wpływały na ewolucję jego stylu. Film krytycznie przygląda się biografii wielkiego artysty przypominając, że za spektakularną karierą tego „wielkiego mężczyzny” stoją również zapomniane lub niedoceniane kobiety.
Zespół Edukatorów Filmowych o filmie: Twórcy filmu unikają nachalnego biografizmu na rzecz ujętej w ramy dokumentu refleksji nad rolą sztuki, imigracją oraz koncepcją kultury narodowej. Uczynienie nadrzędną narratorką-komentatorką aktorki, która, podobnie jak Picasso, wyemigrowała do Francji, by tam realizować karierę filmową, sprawia, że film staje się uniwersalną dyskusją nad problemem społeczno-kulturowej izolacji i obcości, a zatem kwestiami tak bardzo dziś aktualnymi.
Polecamy oficjalne materiały do filmu, których współautorką jest koordynatorka programów edukacyjnych w Kinie Pod Baranami, dr Kaja Łuczyńska. Do pobrania TUTAJ.
ZWIASTUN FILMU:
HAMLET
(Sean Mathias) GB 2024, 150’
Film polecany dla uczniów szkół ponadpodstawowych.
Zapis spektaklu, który odbył się w opustoszałym z powodu pandemii Królewskim Teatrze w Windsorze. W roli głównej: Ian McKellen.
Hamlet jakiego jeszcze nie było: trzymający w napięciu, nietypowy, oryginalny, ale też wierny poglądom Szekspira na temat teatru i kondycji człowieka wobec osobistej tragedii.
Hamlet w reżyserii Seana Mathiasa to zapis spektaklu, który odbył się w opustoszałym z powodu pandemii Królewskim Teatrze w Windsorze. Obsadzenie w roli młodego duńskiego królewicza 85-letniego aktora Iana McKellena (Władca Pierścieni, Hobbit, seria X-Men) dodaje całkowicie nowy poziom do sztuki. Uczynienie Elsynorem różnych wnętrz teatru (takich jak scena, kulisy, garderoby, korytarze) świadczy o szacunku wobec przeświadczenia najwybitniejszego dramatopisarza wszech czasów, że świat jest tylko teatrem.
Ian McKellen to prawdziwy mag teatru i specjalista od twórczości angielskiego dramaturga. Oprócz Hamleta wcielał się w postacie Romea, Makbeta, Koriolana i króla Leara.
ZWIASTUN FILMU:
LEONARDO. ODKRYWCA
(Jim Capobianco, Pierre-Luc Granjon) FR 2023, 100’
Film polecany dla uczniów klas 1-3 szkół podstawowych.
Przepiękna lalkowa animacja poklatkowa, nawiązująca do życia szesnastowiecznego odkrywcy.
Humorystyczna opowieść dla całej rodziny, inspirowana życiem i twórczością Leonardo da Vinci. Artysta opuszcza Włochy, aby zamieszkać na francuskim dworze, gdzie może swobodnie eksperymentować wymyślając maszyny latające, niesamowite pojazdy oraz badając ludzkie ciało. To właśnie we Francji, wspólnie z żądną przygód i zuchwałą księżniczką Marguerite, znajdzie odpowiedź na najważniejsze pytanie: Jaki jest sens tego wszystkiego?
Eksperci z Zespołu Edukatorów Filmowych (ZEF): Leonardo. Odkrywca to fantastyczna pozycja dla nauczycieli, która przekonuje, że nauka jest super! Film może stać się inspiracją do przeprowadzania własnych badań czy eksperymentów. Pokazuje, że nauka i wiedza nie są nudnymi kategoriami szkolnymi, lecz pobudzają kreatywność, poszerzają światopogląd i mogą stać się prawdziwą pasją.
Pełna treść rekomendacji ZEF: TUTAJ
Dostępny od 31 maja.
ZWIASTUN FILMU: