kpb

hEduOferta

POKAZY “NA ŻYCZENIE”


Zapraszamy grupy zorganizowane do organizacji pokazów w indywidualnie ustalanych terminach.


Lista filmów posiadających wyjątkowe walory edukacyjne, znajduje się PONIŻEJ.
Jeśli chcieliby Państwo obejrzeć z grupą film, którego nie ma na liście, zachęcamy do kontaktu. Sprawdzimy jego dostępność.


By zamówić pokaz, prosimy o wypełnienie FORMULARZA.


BILETY: ok. 16 zł*
*Ostateczna cena biletu zależy od wybranego filmu oraz liczebności grupy.


Za dodatkową opłatą istnieje możliwość uzupełnienia pokazu o prelekcję i dyskusję, prowadzoną przez filmoznawcę.


Mogą Państwo również zorganizować pokaz na życzenie odbywający się online, za pośrednictwem platformy E-Kino Pod Baranami.

 

Dodatkowe informacje: Wojciech Drąg
wojtek@kinopodbaranami.pl, tel. 509 082 149 (w godzinach 9.00-18.00)----------------------------------------- 

SERCE DĘBU
(Laurent Charbonnier, Michel Seydoux) FR 2022, 80’
Film polecany dla uczniów klas 7-8 szkoły podstawowej.

Mistrzowski dokument o starym dębie i jego niezliczonych mieszkańcach. Liryczna oda do życia, w której głos zabiera wyłącznie natura.


Wiewiórki, ryjkowce, sójki, mrówki, myszy polne… Intrygi pomiędzy bohaterami Serca dębu, a zarazem mieszkańcami starego drzewa rozgrywają się na przestrzeni różnych pór roku. Na tej roślinnej monadzie każdy ma do odegrania jakąś rolę. Na czubku drzewa – sójka – jak woźny ostrzega, że zbliża się niebezpieczeństwo. U podnóża drzewa niekwestionowanym szefem jest wiewiórka. Pod ziemią polne myszy doświadczają zalania nory podczas raptownej burzy. Cały ten mały, tętniący życiem, brzęczący i cudowny wszechświat zależy od tytułowego, dostojnego drzewa.


ZWIASTUN FILMU:

 

Serce dębu to świetnie zrealizowany, niezwykle dynamiczny, ale i poetycki film przyrodniczy, przypominający takie hity jak Mikrokosmos czy Makrokosmos. Ten dokument jest świetnym punktem wyjścia do refleksji na temat różnorodności gatunkowej roślin i zwierząt oraz sposobach ochrony przyrody. Może stanowić uzupełnienie np. szkolnych obchodów Światowego Dnia Ziemi czy akcji Sprzątanie świata.


Dystrybutor filmu, firma Best Film, część kwoty z każdego sprzedanego biletu przekazuje na rzecz fundacji Las na zawsze, która na wiosnę zakupi ziemię oraz sadzonki i posadzi las. Każde 10 biletów to 1m2 bioróżnorodnego lasu!

 

 

MAMA MU WRACA DO DOMU
(Christian Ryltenius) SE 2021, 63’
Film polecany dla przedszkolaków i uczniów klas 1-3 szkoły podstawowej.

Ile przygód może pomieścić cały świat? A jedna farma? Mama Mu wraca do domu to pełna optymizmu i uroku historia o przyjaźni i odnajdywaniu swojego miejsca na ziemi.


Mama Mu to odlotowa krowa, która nigdy się nie nudzi. Zamiast siedzieć na łące, woli próbować nowych rzeczy – stania na głowie, jazdy na deskorolce, a nawet nurkowania! W codziennych wybrykach towarzyszy jej oddany przyjaciel, Pan Wrona. Kiedy pewnego dnia na farmę przybywa bocian-obieżyświat, uporządkowane życie na farmie wywraca się do góry nogami. Mama Mu zainspirowana historiami o odległych zakątkach świata, postanawia opuścić zagrodę i wyruszyć w daleką podróż. Wokół jest przecież tyle do zobaczenia!


ZWIASTUN FILMU:

 

Mama Mu i Pan Wrona to bohaterowie popularnej serii szwedzkich książek autorstwa Jujji i Tomasa Wieslanderów oraz Svena Nordqvista, wydanych w Polsce nakładem Wydawnictwa Zakamarki. Pełen kolorów i przygód film Mama Mu wraca do domu stwarza okazję do omówienia takich tematów jak przyjaźń, dom i jego rola w życiu człowieka oraz podróż, postrzegana jako okazja do rozwoju.

 

 

SIMONA
(Natalia Koryncka-Gruz) PL 2022, 97’
Film polecany dla uczniów szkół ponadpodstawowych.

Dokumentalna opowieść o Simonie Kossak - wybitnej biolożce i ekolożce, która wyprzedzała swoją epokę w sposobie myślenia o przyrodzie.


Simona Kossak była wybitną biolożką i ekolożką, która nie bała się żyć na własnych zasadach. Swój azyl znalazła wśród przyrody Puszczy Białowieskiej w leśniczówce Dziedzinka, w której mieszkała przez ponad 30 lat.

 
W dokumencie Simona, śladem polskiej przyrodniczki wyrusza jej cioteczna wnuczka, Ida Matysek. Jest spadkobierczynią testamentu Lecha Wilczka, partnera Simony, który był autorem niezwykłych zdjęć z ich wspólnego życia. Porządkując pozostawione przez Lecha zdjęcia, dziewczyna odkrywa tajemnice rodzinne, których nie była świadoma.


ZWIASTUN FILMU:

 

Reżyserka Natalia Koryncka-Gruz tworzy w swoim filmie niezwykły portret Simony, córki, wnuczki i prawnuczki słynnego rodu Kossaków, która porzuciła Kraków i odnalazła dom z dala od cywilizacji. Z jej opowieści wyłania się postać osoby wielowymiarowej, barwnej, bezkompromisowej, radykalnej w zachowaniu i poglądach oraz zdecydowanie wyprzedzającej swoje czasy.


Film dostępny od 30 września.

 

 

JOHNNY
(Daniel Jaroszek) PL 2022, 119’
Film polecany dla uczniów klas 7-8 szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych.

Oparta na faktach historia księdza Jana Kaczkowskiego - człowieka, który mimo osobistych problemów ze zdrowiem oddawał się pomocy chorym i potrzebującym. Podnosząca na duchu, niepozbawiona humoru opowieść o przyjaźni, mierzeniu się ze strachem i korzystaniu z szans, jakie daje życie.


Johnny, w reżyserii debiutanta Daniela Jaroszka, to oparta na prawdziwych wydarzeniach historia, która wzrusza i inspiruje. Głównym bohaterem film jest Patryk Galewski (Piotr Trojan) – chłopak, który nie miał łatwego startu w życiu. Skazany za włamanie na prace społeczne, trafia do puckiego hospicjum, gdzie poznaje księdza Jana Kaczkowskiego (Dawid Ogrodnik).


Film Johnny jest produkcją zrealizowaną w sposób nowoczesny i atrakcyjny dla młodzieży. Nie zapomniano w nim o funkcji wychowawczej, próbie budowania wzorców do naśladowania i refleksji skłaniającej do zastanowienia nad tym, co w życiu naprawdę ważne.


ZWIASTUN FILMU:

 

Johnny może być znakomitym punktem wyjścia do rozmów na temat współczesnych autorytetów – główny bohater był bowiem niezwykle popularnym duchownym, vlogerem, autorem książek. Seans filmu można uzupełnić poprzez lekturę książek księdza Kaczkowskiego (np. Życie na pełnej petardzie, Dasz radę, Grunt pod nogami). Film ukazuje także model kapłaństwa opartego na miłości i szacunku do drugiego człowieka. Proponuje zupełnie inną wizję Kościoła: czułego, bliskiego, nowoczesnego, skontrastowanego ze skostniałą, konserwatywną instytucją.


Zestaw materiałów dydaktycznych do filmu TUTAJ
Film dostępny od 15 września.

 

 

PAMIĘTNIKI TATUSIA MUMINKA
(Ira Carpelan) FI/PL 2021, 74’
Film polecany dla dzieci w wieku 5-9 lat.

Pełnometrażowa animacja inspirowana dziełami Tove Jansson. Pełen niezwykłych przygód, polsko-fiński film to znakomita propozycja zarówno dla małych, jak i dużych widzów.


Pamiętniki Tatusia Muminka to polsko-fińska koprodukcja, zrealizowana na podstawie uwielbianych przez miliony czytelników książek Tove Jansson. Ta niezwykła opowieść swoją formą nawiązuje do serii Opowiadania Muminków wyprodukowanej przez łódzkie studio Se-Ma-For. Pozwala to starszym widzom udać się w sentymentalną podróż do przeszłości, a młodszym poznać technikę animacji lalkowej.


ZWIASTUN FILMU:

 

Pełnometrażowa animacja Pamiętniki Tatusia Muminka jest nowym filmem twórców Magicznej zimy Muminków: producenta Grzegorza Wacławka, scenarzysty i producenta Piotra Szczepanowicza oraz reżyserki Iry Carpelan. Filmowcy kolejny raz postawili na tradycyjną formę tworzenia animacji w duchu studia Se-Ma-For i wykorzystanie materiałów z serii filmów lalkowych wyprodukowanych w latach 80., co świetnie współgra z fabułą opowiadającą o młodości Tatusia Muminka.


Pamiętniki Tatusia Muminka otwiera piosenka Fale oceanu śpiewana przez Katarzynę Łaskę, czyli wykonawczynię przeboju Mam tę moc z bajki Kraina Lodu.


Film prezentowany w polskiej wersji językowej (dubbing PL).

 

 

KING: MÓJ PRZYJACIEL LEW
(David Moreau) FR 2022, 105’
Film polecany uczniów klas IV-VI szkoły podstawowej.

Pełna przygód, humoru i wzruszeń opowieść o zagubionej nastolatce, jej bracie oraz małym lwiątku, którzy wspólnie wyruszają w trudną podróż do Afryki.


Nastoletnia Inés i jej brat Alex znajdują w domu małe lwiątko, które – jak dowiadują się z wiadomości telewizyjnych – uciekło z lotniska. Niespodziewany gość, któremu nadają imię King, szybko staje się ich najlepszym przyjacielem. Gdy okazuje się, że King jest poszukiwany i grozi mu niebezpieczeństwo, dzieciaki postanawiają pomóc mu wrócić do jego prawdziwego domu. W realizacji tego szalonego i odważnego planu może wesprzeć ich tylko jedna osoba – ekscentryczny dziadek Max, z którym wspólnie wyruszają w pełną przygód podróż.


ZWIASTUN FILMU:

 

Film King: Mój przyjaciel lew prowokuje do zastanowienia nad relacjami człowieka ze zwierzętami oraz współczesnymi formami ochrony dzikiej przyrody (takimi jak rezerwaty, parki narodowe czy ogrody zoologiczne). Francuska produkcja otwiera również pole do dyskusji na temat relacji w rodzinie (także patchworkowej), żałoby, godzenia się ze stratą oraz roli młodzieżowego aktywizmu i mediów społecznościowych.


Film prezentowany w polskiej wersji językowej (dubbing PL).


Film dostępny od 9 września 2022.

Bookmark and Share