kpb

hEduOferta

POKAZY “NA ŻYCZENIE”


Zapraszamy grupy zorganizowane do organizacji pokazów w indywidualnie ustalanych terminach.


Lista filmów posiadających wyjątkowe walory edukacyjne, znajduje się PONIŻEJ.
Jeśli chcieliby Państwo obejrzeć z grupą film, którego nie ma na liście, zachęcamy do kontaktu. Sprawdzimy jego dostępność.


By zamówić pokaz, prosimy o wypełnienie FORMULARZA.


BILETY: ok. 17 zł*
*Ostateczna cena biletu zależy od wybranego filmu oraz liczebności grupy.


Za dodatkową opłatą istnieje możliwość uzupełnienia pokazu o prelekcję i dyskusję, prowadzoną przez filmoznawcę.


Mogą Państwo również zorganizować pokaz na życzenie odbywający się online, za pośrednictwem platformy E-Kino Pod Baranami.

 

Dodatkowe informacje: Wojciech Drąg
wojtek@kinopodbaranami.pl, tel. 509 082 149 (w godzinach 9.00-18.00)----------------------------------------- 


NA ZACHODZIE BEZ ZMIAN
(Edward Berger) DE/US 2022, 147'
Film polecany dla uczniów starszych klas szkół ponadpodstawowych.

Najnowsza adaptacja słynnej powieści Ericha Marii Remarque’a. Dziewięć nominacji do Oscarów!


Na Zachodzie bez zmian to wstrząsająca, antywojenna opowieść o losach młodego żołnierza na zachodnim froncie I wojny światowej. Film został oparty na głośnej powieści Ericha Marii Remarque’a, który sam był weteranem wojennym. Niemieckie wydanie książki ukazało się w styczniu 1929, a w ciągu pierwszego roku sprzedano milion egzemplarzy w samych Niemczech (kolejny milion rozszedł się za granicą).


ZWIASTUN FILMU:

 

Najnowsza wersja Na Zachodzie bez zmian to pierwsza ekranizacja powieści nakręcona z niemiecką obsadą i po niemiecku. W tym poruszającym dziele wystąpili m.in.: Daniel Brühl (Bękarty wojny), Albrecht Schuch (Berlin Alexanderplatz), Sebastian Hülk (Kwiat szczęścia), Devid Striesow (Fałszerze) i Anton von Lucke (Frantz), a za kamerą stanął Edward Berger (Patrick Melrose, Terror).


Ze względu na dużą ilość przemocy (związaną z przedstawioną na ekranie I wojną światową) film zalecany jest dla młodzieży dojrzałej, ze starszych klas szkół ponadpodstawowych.


Film dostępny do końca marca.


 

TILL
(Chinonye Chukwu) US 2022, 130'
Film polecany dla uczniów starszych klas szkół ponadpodstawowych.Oparta na faktach opowieść o niesprawiedliwości, przemocy i rasowych uprzedzeniach z muzyką Abla Korzeniowskiego.


Rok 1955, Missisipi. Emmett Till, czternastoletni czarnoskóry chłopiec, spędza wakacje u kuzynów z Południa. Nieświadomy skali napięć na tle rasowym, pozwala sobie na drobny żart w stosunku do białej kobiety. Następstwa okazują się tragiczne – Emmett zostaje brutalnie zamordowany. Jego matka, Mamie Till, podejmuje heroiczną walkę o sprawiedliwość i przekuwa druzgocącą żałobę w działanie.


ZWIASTUN FILMU:Zrealizowany zgodnie z prawidłami kina hollywoodzkiego Till to przejmująca, oparta na faktach opowieść o podzielonym społeczeństwie. Film ułatwia widzom zrozumienie zróżnicowanej specyfiki Stanów Zjednoczonych oraz wciąż obecnego w tym kraju problemu rasizmu i rasowych uprzedzeń.CHLEB I SÓL
(Damian Kocur) PL 2022, 96'
Film polecany dla uczniów starszych klas szkół ponadpodstawowych.


Ostatnie lato młodości, wolności i beztroski w rytmie hip-hopu i w cieniu zbliżającej się dorosłości. Uhonorowany na Festiwalu w Wenecji debiut Damiana Kocura.


Damian Kocur tworzy niezwykły portret grupy młodych ludzi, wchodzących w dorosłość na polskiej prowincji. Reżyser skleja swoją opowieść z podglądanych fragmentów rzeczywistości co sprawia, że Chleb i sól przypomina miejscami film dokumentalny. Pragnienie osiągnięcia autentyczności widać także w decyzjach obsadowych. W rolach pierwszo- i drugoplanowych obsadzono naturszczyków, grających właściwie samych siebie.


ZWIASTUN FILMU:Chleb i sól zdobył liczne nagrody na międzynarodowych festiwalach filmowych (m.in. w Antalyi, Gijón i Kairze). Film miał swoją premierę na 79. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji, na którym dostał nagrodę specjalną jury sekcji Orizzonti.BIURO DETEKTYWISTYCZNE LASSEGO I MAI.
TAJEMNICA SKORPIONA

(Tina Mackic) SE 2022, 83'
Film polecany dla uczniów klas 1-6 szkół podstawowych.Najnowsza odsłona przygód małych detektywów, znanych z książek Martina Widmarka i Heleny Willis.


Przed parą detektywów kolejny twardy orzech do zgryzienia. Komuś najwyraźniej bardzo zależy na tym, żeby impreza z darmowymi słodyczami, na którą czekają wszyscy mieszkańcy Valleby, nie doszła do skutku. Z Akademii Nauki ginie teleskop, fajerwerki przygotowane na pokaz przedwcześnie błyskają, a ze sklepu z biżuterią ginie żywy skorpion. Maja i Lasse mają kilku podejrzanych.


ZWIASTUN FILMU:W książkowej serii Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai Martina Widmarka i Heleny Willis ukazało się już ponad 20 książek. Mali detektywi doczekali się również kilku filmów o swoich przygodach. Najnowszy z nich – Tajemnica Skorpiona – zapewnia widzom ciekawą intrygę, pomysłowo nawiązuje do konwencji kryminału i zachęca do refleksji nad znaczeniem międzyludzkich relacji oraz problemem samotności.


Materiały dydaktyczne do filmu: TUTAJZADZIWIAJĄCY KOT MAURYCY
(Toby Genkel) DE/GB 2022, 93'
Film polecany dla uczniów starszych klas 4-6 szkół podstawowych.Pełna przygód i wyrazistych bohaterów, animowana adaptacja książki Terry'ego Pratchetta.


Kot Maurycy wędruje od miasta do miasta, naciągając ludzi na rzekomą plagę szczurów, którą tylko dźwięk magicznego fletu jest w stanie pokonać. Prawda jest jednak taka, że gryzonie to dobrzy znajomi Maurycego, a instrument zaczarowany jest tylko z nazwy. Interes idzie świetnie, a Maurycy i współpracujące z nim szczury szybko się bogacą - do czasu gdy natrafiają na inną ekipę sprytnych oszustów.


ZWIASTUN FILMU:Film sprawny i mądry, który zabawi dzieci, nie obrażając rodziców: rzetelny i nieszablonowy zarazem – napisał w recenzji Jakub Popielecki (Filmweb). Sama opowieść jest bardzo przyjemna. Porusza wiele ciekawych tematów jak choćby to, czym jest przyjaźń. W humorystyczny […] sposób rozkłada też na czynniki pierwsze sposób konstruowania baśni, objaśniając widzom, jak one zazwyczaj wyglądają i jakimi regułami się kierują – podkreśla Dawid Muszyński z portalu NaEkranie.YUKU I MAGICZNY KWIAT
(Rémi Durin, Arnaud Demuynck) BE/FR 2022, 65’
Film polecany dla uczniów klas 1-3 szkół podstawowych.Przepiękna wizualnie, europejska animacja opowiadająca o przemijaniu i radości życia. Magia, wzruszenia i wspaniała muzyka, uzupełniająca treść filmu.


Główną bohaterką filmu jest mała Myszka Yuku, mieszkająca z rodziną w piwnicach zamku. Pewnego dnia dowiaduje się o tym, że jej babcia potrzebuje magicznego kwiatu z Himalajów. Zwierzątko szybko podejmuje decyzję – trzeba ruszyć w drogę i go znaleźć!  


Czarująca animacja Yuku i magiczny kwiat została wyróżniona nagrodą Jury Stowarzyszenia Kin Studyjnych oraz wyróżnieniem Jury Zespołu Edukatorów Filmowych na 9. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym „Kino Dzieci”.


ZWIASTUN FILMU:Yuku i magiczny kwiat  porusza trudny temat odchodzenia (i radzenia sobie ze stratą) w niezwykle subtelny i dostosowany do dziecięcej wrażliwości sposób. Film zwraca również uwagę na takie zagadnienia jak rola rodzinnych relacji czy znaczenie przyjaźni dla życia człowieka. Przestrzega przed pochopnym ocenianiem innym oraz uproszczonym spojrzeniem na świat wyłącznie przez pryzmat stereotypów.


Dodatkowe materiały (propozycja warsztatów i wprowadzenie reżysera): TUTAJ
Opis szczegółowych walorów edukacyjnych filmu: TUTAJPIMI Z KRAINY TYGRYSÓW
(Brando Quilici) IT 2022, 94’
Film polecany dla uczniów klas 4-6 szkół podstawowych.

Pimi z Krainy Tygrysów - kadr 2

Familijny film przygodowy z proekologicznym przesłaniem, szczyptą humoru, wspaniałymi zdjęciami i wartką akcją.


Główny bohater filmu, mieszkający w domu dziecka Balmani, ratuje małą tygrysicę przed bezlitosnymi kłusownikami. Zwierzęco-ludzki duet wyrusza w długą i niebezpieczną podróż do magicznej świątyni zwanej Tygrysim Gniazdem, gdzie, jak wierzy Balmani, będą bezpieczni.


W polskiej wersji językowej głosów bohaterom użyczyli: Maja Ostaszewska, Otar Saralidze, Paweł Szymański i Piotr Tołoczko. Każdy bilet na film wspiera działalność  „Azylu dla Nieumarłych” przy poznańskim ZOO – miejsca, w którym tygrysy i inne egzotyczne stworzenia znajdą bezpieczny dom.


‍ZWIASTUN FILMU:
Film Pimi z Krainy Tygrysów to okazja do wspaniałej, filmowej wyprawy na koniec świata. Młodzi widzowie na własne oczy przekonają się o pięknie dzikich zwierząt oraz poznają wpływ, jaki człowiek wywiera na ich środowisko.


Materiały dydaktyczne do filmu: TUTAJ


Film dostępny od 27 stycznia 2023 r.MECZ O WSZYSTKO
(Camiel Schouwenaar) NL/DE 2022, 90’
Film polecany dla uczniów klas 4-6 szkół podstawowych.Rozgrywająca się na piłkarskim boisku opowieść o walce o marzenia i życiowych trudnościach.


Życie głównego bohatera filmu Mecz o wszystko dotychczas kręciło się wokół biegania i strzelania goli. Dopingowali go w tym ulubiony youtuber i tata, który trenował jego drużynę. Rezolutny napastnik nie potrafi pogodzić się z tym, że nagle musi zacząć poruszać się na wózku inwalidzkim.


ZWIASTUN FILMU:Mecz o wszystko to znakomity punkt wyjścia do rozmów o niepełnosprawności, dyskryminacji i radzeniu sobie w trudnych sytuacjach. Film w przejmujący sposób prezentuje walkę o marzenia (na przekór wszystkiemu i wszystkim) oraz ukazuje siłę motywacji do osiągania zamierzonych celów.


Propozycje tematów do poruszenia po seansie: TUTAJ
Opis szczegółowych walorów edukacyjnych filmu: TUTAJLUNANA. SZKOŁA NA KOŃCU ŚWIATA
(Pawo Choyning Dorji) BT/CN 2019, 110’
Film polecany dla uczniów klas 7-8 szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych.Filozoficzna przypowieść o mądrości, cierpliwości i dokonywaniu życiowych wyborów. Pierwszy w historii Bhutanu film nominowany do Oscara.


Główny bohater filmu Lunana. Szkoła na końcu świata marzy o emigracji do Australii, jednak zanim wyjedzie, musi przez rok pracować jako nauczyciel w odciętej od świata wiosce w Bhutanie. Choć początkowo myśli o ucieczce, z czasem zaczyna zmieniać swoją opinię o tym wyjątkowym miejscu.


‍ZWIASTUN FILMU:Lunana. Szkoła na końcu świata to świetnie oceniony przez krytyków film pełen zapierających dech w piersiach krajobrazów, subtelnego humoru oraz pozytywnych emocji, nakręcony w Bhutanie - kraju, który uchodzi za najszczęśliwszy na świecie.FABELMANOWIE
(Steven Spielberg) US 2022, 151’
Film polecany dla uczniów szkół ponadpodstawowych.Pełną autobiograficznych i autoironicznych odniesień opowieść o magii kina, stworzona przez słynnego reżysera Stevena Spielberga.


Bohaterem filmu jest Sammy Fabelman (Gabriel LaBelle) - zafascynowany kinem chłopiec wychowywany przez kreatywnych rodziców: pianistkę Mitzi (Michelle Williams) i naukowca Burta (Paul Dano), których wizje świata czasem mocno się różnią. Przeglądając materiał z wakacji, Sammy dokonuje odkrycia, które podzieli jego rodzinę.


ZWIASTUN FILMU:Fabelmanowie to najbardziej osobisty film Stevena Spielberga opowiadający o dorastaniu w powojennej rzeczywistości USA. Słynny reżyser zawarł w nim wiele własnych wspomnień z dzieciństwa, przedstawił swoje relacje z rodzicami oraz ogromną miłość do kina, która towarzyszyła mu od najmłodszych lat. Fabelmanowie wypełnieni są mieszanką goryczy i melancholii, zawierają także wiele nawiązań do słynnych filmów Spielberga.


Materiały dydaktyczne do filmu: TUTAJCOMEDY QUEEN
(Sanna Lenken) SE 2022, 93’
Film polecany dla uczniów klas 7-8 szkół podstawowych.Intrygująca historia o przeżywaniu żałoby i radzeniu sobie z życiowymi trudnościami. Świetnie zagrany, poruszający do głębi triumf skandynawskiego kina dla młodego widza.


Porywająca historia 13-letniej Sashy, która mimo przeogromnego smutku nie daje sobie przyzwolenia na płacz. Po śmierci mamy postanawia zostać stand-uperką, chcąc przywrócić uśmiech na twarzach innych – szczególnie swojego taty.


Film Comedy Queen otrzymał Kryształowego Niedźwiedzia za najlepszy film dla dzieci na festiwalu Berlinale oraz nominację do Europejskiej Nagrody Filmowej.


ZWIASTUN FILMU:Comedy Queen z wyczuciem i humorem porusza całą serię trudnych tematów, z depresją i śmiercią na czele. Szwedzki film zwraca uwagę na terapeutyczną rolę humoru, ogromne znaczenie komunikacji w rodzinie oraz rozwija u młodych widzów empatyczne spojrzenie na sytuację innych.


Opis szczegółowych walorów edukacyjnych filmu: TUTAJ


Film dostępny od 30 stycznia 2023 r.

 

 

ŚUBUK
(Jacek Lusiński) PL 2022, 112’
Film polecany dla uczniów szkół ponadpodstawowych.

Trafiające prosto w serce polskie kino społecznie zaangażowane. Pełna energii historia młodej matki walczącej o dostęp do edukacji dla syna w spektrum autyzmu.


Śubuk to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia młodej matki autystycznego chłopca. Wyreżyserowany przez Jacka Lusińskiego (Carte Blanche) film to poruszająca opowieść o odmiennym postrzeganiu świata i ukrytym potencjale, który drzemie w każdym z nas.


W roli głównej, po raz pierwszy w swojej karierze, występuje Małgorzata Gorol (Twarz, Magnezja), a ekranie wspierają ją Andrzej Seweryn (Ostatnia rodzina) i Aleksandra Konieczna (Ostatnia Rodzina, Boże Ciało).


‍ZWIASTUN FILMU:

 

Śubuk to film który wciąga, angażuje i edukuje. Pokazuje zmieniające się postrzeganie autyzmu na przestrzeni lat oraz zwiększającą się wrażliwość na potrzeby osób z tym zaburzeniem. Dzieło Jacka Lusińskiego jednocześnie uczy akceptacji inności i pokazuje przykłady instytucjonalnej dyskryminacji, z którymi niezłomnie walczy główna bohaterka. To świetna lekcja obywatelskiej odpowiedzialności, zachęcająca do aktywnego wpływania na otaczającą nas rzeczywistość.


Zestaw materiałów edukacyjnych do filmu: TUTAJ

 

 

VINSKI I PYŁ NIEWIDZIALNOŚCI
(Juha Wuolijoki) FL 2021, 85’
Film polecany dla uczniów klas 1-6 szkół podstawowych.

Wciągająca historia kryminalna z domieszką magii, o międzypokoleniowej przyjaźni i odkrywaniu swoich supermocy.


Vinski to nieśmiały 10-latek wychowywany przez nieco nadopiekuńczą mamę. Kiedy spotyka tajemniczego aptekarza, który ofiarowuje mu pył niewidzialności, jego życie diametralnie się zmienia. Otrzymuje bowiem magiczny proszek, który pozwala mu stać się niewidzialnym i przechodzić przez ściany. Na początku Vinski wykorzystuje swoje nowe moce do żartów, ale z czasem uczy się, że bycie bohaterem wymaga mądrości oraz umiejętności pozostania w cieniu.


ZWIASTUN FILMU:

 

Vinski i pył niewidzialności to ciekawa wariacja na temat filmów detektywistycznych i kina superbohaterskiego. Ta zrealizowana w Finlandii produkcja pokazuje jak wielką wartością jest każde działanie motywowane chęcią pomocy innym. Zachęca do aktywności i czynnego wpływania na swoje otoczenie. Vinski i pył niewidzialności jest świetnym punktem wyjścia do dyskusji na temat przyjaźni (również tej międzypokoleniowej), empatii, altruizmu i koleżeństwa.


Pełny opis walorów edukacyjnych filmu: TUTAJ

 

 

HOPPER. AMERYKAŃSKA LOVE STORY
(Phil Grabsky) GB 2022, 95’
Film polecany dla uczniów szkół ponadpodstawowych.

Słynny amerykański artysta Edward Hopper, nazywany również malarzem samotności, to główny bohater dokumentu Hopper. Amerykańska love story zrealizowanego przez Phila Grabsky’ego.


Kim był Edward Hopper, walczący o sławę młody nowojorski ilustrator? Jaki wpływ na jego twórczość miała żona Josephine Nivison, która zrezygnowała z obiecującej kariery artystycznej, by zostać jego menedżerką? Na te i inne pytania odpowiada film dokumentalny Hopper. Amerykańska love story, przyglądający się bliżej twórczości słynnego artysty. Dokument powstał przy okazji przygotowywanej przez Whitney Museum of American Art w Nowym Jorku wystawy Nowy Jork Edwarda Hoppera (19.10.2022–05.03.2023).


‍ZWIASTUN FILMU:

 

Obraz Edwarda Hoppera Nocne marki (znany również jako Nocne jastrzębie) należy do najbardziej rozpoznawalnych obrazów olejnych wszechczasów. Artysta często portretował współczesne sobie amerykańskie miasta i ich mieszkańców. W niezwykły sposób przedstawiał ich zagubienie, samotność, obojętność i odrębność. Prace Hoppera często inspirowały twórców filmowych, takich jak Terrence Malick, Wim Wenders, Jim Jarmusch czy Alfred Hitchcock. Film zdobywcy nagrody BAFTA Phila Grabsky’ego potwierdza, że Hopper to wyjątkowy artysta, którego twórczość jest zarazem przystępna i niezwykle intrygująca. Jest też świetnym materiałem do wspólnej nauki analizy dzieła sztuki.

 

 

PRZYTUL MNIE. POSZUKIWACZE MIODU
(Anna Błaszczyk) PL/CX 2022, 70’
Film polecany dla przedszkolaków i uczniów klas I-III szkół ponadpodstawowych.

Historia Małego Misia, który w dniu urodzin chce przeżyć pierwszą w życiu przygodę i wyruszyć do legendarnej Złotej Krainy, aby zdobyć miód na swój tort.  Animacja jest kontynuacją serialu Przytul mnie opartego na książce Proszę mnie przytulić Przemysława Wechterowicza z ilustracjami Emilii Dziubak


Ulewa zniszczyła wszystkie słoiki z zapasami złotego przysmaku. Nic nie uchowało się także w owadzich kryjówkach. Po podsłuchaniu rozmowy pszczół Mały Miś wie, że mnóstwo miodu znajdzie w tajemniczej Złotej Krainie, na skraju lasu. Choć jego tata najchętniej zostałby w jaskini  i uciął sobie drzemkę, niedźwiadek przekonuje go do wspólnego ruszenia ku przygodzie. To ma być jego pierwsza w życiu dłuższa wycieczka, dzięki której udowodni, że jest samodzielny i odważny!


‍ZWIASTUN FILMU:

 

Producentem filmu jest polskie studio Animoon, które realizuje projekty animowane o wysokiej jakości plastycznej i fabularnej. Przytul mnie. Poszukiwacze miodu to nie tylko pierwszy od wielu lat pełnometrażowy polski film animowany dla młodych widzów, ale też ekranizacja popularnej wśród czytelników książki Proszę mnie przytulić autorstwa Przemysława Wechterowicza oraz Emilii Dziubak, wydawanej przez Wydawnictwo Ezop.


Film dostępny od 18 listopada 2022.

 

 

BELLA I SEBASTIAN: NOWE POKOLENIE
(Pierre Coré) FR 2022, 96’
Film polecany dla uczniów klas 4-6 szkół podstawowych.

Nowa odsłona jednej z najbardziej popularnych serii dla młodych widzów, która w 60. i 70. cieszyła się wielkim powodzeniem w Europie i Ameryce. Pełna uroku opowieść o chłopcu, który zrobi wszystko by ochronić swoją psią przyjaciółkę.


Dziesięcioletni Sebastian niechętnie spędza wakacje w górach u babci i cioci. Jego głównym obowiązkiem jest pomoc w owczarni, ale takie zadanie mało ekscytuje chłopca wychowanego w dużym mieście. Kiedy jednak poznaje suczkę Bellę, wielkiego, puchatego psa pasterskiego, postanawia uratować ją z rąk podłego właściciela. Sebastian jest gotów zrobić wszystko, aby ochronić swoją psią przyjaciółkę, dzięki czemu przeżyje najbardziej szalone lato w swoim życiu.


Reżyser Pierre Coré o filmie: Chciałem też opowiedzieć o wzajemnych relacjach, o uczeniu się siebie ludzi z różnych pokoleń. Starsza osoba przekazuje zgromadzoną przez lata wiedzę dziecku, a dziecko dzieli się wizją świata młodego pokolenia.


‍ZWIASTUN FILMU:

 

Film kręcony był w Pirenejach, a na ekranie nie brakuje ośnieżonych szczytów, gęstych lasów i nocy wypełnionych odgłosami dzikich zwierząt. Bella i Sebastian: Nowe pokolenie to wspaniały punkt wyjścia do rozmów na temat relacji człowieka z innymi istotami żywymi, ekologii i troski o naturę. 


Film dostępny od 18 listopada 2022.

 

 

MAMA MU WRACA DO DOMU
(Christian Ryltenius) SE 2021, 63’
Film polecany dla przedszkolaków i uczniów klas 1-3 szkoły podstawowej.

Ile przygód może pomieścić cały świat? A jedna farma? Mama Mu wraca do domu to pełna optymizmu i uroku historia o przyjaźni i odnajdywaniu swojego miejsca na ziemi.


Mama Mu to odlotowa krowa, która nigdy się nie nudzi. Zamiast siedzieć na łące, woli próbować nowych rzeczy – stania na głowie, jazdy na deskorolce, a nawet nurkowania! W codziennych wybrykach towarzyszy jej oddany przyjaciel, Pan Wrona. Kiedy pewnego dnia na farmę przybywa bocian-obieżyświat, uporządkowane życie na farmie wywraca się do góry nogami. Mama Mu zainspirowana historiami o odległych zakątkach świata, postanawia opuścić zagrodę i wyruszyć w daleką podróż. Wokół jest przecież tyle do zobaczenia!


ZWIASTUN FILMU:

 

Mama Mu i Pan Wrona to bohaterowie popularnej serii szwedzkich książek autorstwa Jujji i Tomasa Wieslanderów oraz Svena Nordqvista, wydanych w Polsce nakładem Wydawnictwa Zakamarki. Pełen kolorów i przygód film Mama Mu wraca do domu stwarza okazję do omówienia takich tematów jak przyjaźń, dom i jego rola w życiu człowieka oraz podróż, postrzegana jako okazja do rozwoju.

 

 

PAMIĘTNIKI TATUSIA MUMINKA
(Ira Carpelan) FI/PL 2021, 74’
Film polecany dla dzieci w wieku 5-9 lat.

Pełnometrażowa animacja inspirowana dziełami Tove Jansson. Pełen niezwykłych przygód, polsko-fiński film to znakomita propozycja zarówno dla małych, jak i dużych widzów.


Pamiętniki Tatusia Muminka to polsko-fińska koprodukcja, zrealizowana na podstawie uwielbianych przez miliony czytelników książek Tove Jansson. Ta niezwykła opowieść swoją formą nawiązuje do serii Opowiadania Muminków wyprodukowanej przez łódzkie studio Se-Ma-For. Pozwala to starszym widzom udać się w sentymentalną podróż do przeszłości, a młodszym poznać technikę animacji lalkowej.


ZWIASTUN FILMU:

 

Pełnometrażowa animacja Pamiętniki Tatusia Muminka jest nowym filmem twórców Magicznej zimy Muminków: producenta Grzegorza Wacławka, scenarzysty i producenta Piotra Szczepanowicza oraz reżyserki Iry Carpelan. Filmowcy kolejny raz postawili na tradycyjną formę tworzenia animacji w duchu studia Se-Ma-For i wykorzystanie materiałów z serii filmów lalkowych wyprodukowanych w latach 80., co świetnie współgra z fabułą opowiadającą o młodości Tatusia Muminka.


Pamiętniki Tatusia Muminka otwiera piosenka Fale oceanu śpiewana przez Katarzynę Łaskę, czyli wykonawczynię przeboju Mam tę moc z bajki Kraina Lodu.


Film prezentowany w polskiej wersji językowej (dubbing PL).

 

Bookmark and Share