kpb

Dzikie orchidee

tytuł oryginalny: Wild Orchids

reżyseria: Sidney Franklin
aktorzy: Greta Garbo, Lewis Stone, Nils Asther

czas trwania: 84 min.
produkcja: USA 1929

info: Festiwal Filmu Niemego

Turner Entertainment Co., A Time Warner Company. All Rights Reserved.

Jeden z ostatnich hollywoodzkich filmów niemych. Piękny wizualnie, z ekstrawagancką scenografią i uwodzicielskimi sukniami autorstwa Gilberta Adriana (Adrian Adolph Greenburg) – czołowego kostiumografa wytwórni MGM i stałego współpracownika Grety Garbo.

Dzikie orchidee to zmysłowa opowieść o pożądaniu osadzona wśród niezwykłej przyrody wyspy Jawa. Zachwyca egzotyczną scenerią i bogactwem obrazów.

Lillie (Greta Garbo) jest żoną znacznie starszego, bogatego inwestora (Lewis Stone), który ma nadzieję zbić fortunę na indonezyjskiej wyspie Jawa, znanej z plantacji herbaty. W trakcie podróży z San Francisco, małżeństwo spotyka na statku księcia de Gace (szwedzki aktor Nils Asther). Ten porywczy, skłonny do przemocy młody mężczyzna jest zafascynowany Lillie i podczas pobytu na wyspie próbuje uwieść kobietę. Ta stara się odrzucać jego zaloty. Tymczasem mąż Lillie zaczyna mieć wątpliwości co do jej wierności.

Autorem zdjęć do filmu jest William Daniels, o którym mówi się, że stworzył fenomen Grety Garbo, w niezwykły sposób oświetlając jej twarz. Daniels po latach wspominał, że żałuje, że nie zdołał sfotografować Garbo w kolorze.
 
W trakcie zdjęć Garbo otrzymała informację o śmierci reżysera Mauritza Stillera – swojego mentora i przyjaciela. Wstrząśnięta gwiazda chciała wrócić do Szwecji by go pożegnać, jednak studio MGM zabroniło jej przerwania pracy nad filmem.

Kopia 35mm ze zbiorów Filmoteki Narodowej - Instytutu Audiowizualnego.

Muzyka na żywo | live music: Semi-Invented Duo

Partner pokazu: Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny.

| One of Hollywood's last silent films. A passionate love story set on the exotic Indonesian island, Java. The dazzling Greta Garbo is accompanied on screen by Swedish actor Nils Asther.

Prezentowany w ramach 24. Festiwalu Filmu Niemego.

Wcześniej w ramach 11. Festiwalu Filmu Niemego.

Bookmark and Share