kpb

historia

Kino Pod Baranami mieści się w Pałacu Pod Baranami – jednym z najstarszych krakowskich pałaców, należącym do rodziny Potockich. 

Kino rozpoczęło działalność w 1969 roku.

1 października 1993 roku, Kino stało się częścią Centrum Filmowego Graffiti, które prowadziło go do 2003 roku.

Obecnie Kino jest jednostką samodzielną, ale zachowało klimat i ambicje repertuarowe z czasów Graffiti. 

Kino Pod Baranami znane jest ze specjalnej, kameralnej atmosfery oraz dobrego programu, który proponuje swoim Widzom. To art-house, miejsce, w którym nie ma zapachu popcornu, ale są za to dobre filmy.

Kino Pod Baranami promuje przede wszystkim filmy europejskie i artystyczne, ale w programie znajdą się także dzieła amerykańskie, azjatyckie i inne, gdyż naszą główną ideą jest prezentacja dzieł dobrych, ciekawych, często odważnych i kontrowersyjnych; przybliżanie klasyki filmowej, ale także produkcji niezależnych i awangardowych.

Do regularnych wydarzeń należą przeglądy (np. Jarmuscha, Almodovara, Tykwera etc..), nocne maratony (Walentynki, Noc z Takeshi Kitano, Noc Hinduska), prezentacje zagranicznych kinematografii (hiszpańskiej, chińskiej, słowackiej, holenderskiej). Kino Pod Baranami jest także miejscem uroczystych premier filmowych i spotkań z twórcami.

Tutaj co roku (w grudniu) odbywa się Festiwal Filmu Niemego.

Kino Pod Baranami zrzeszone jest w elitarnej sieci kin europejskich - Europa Cinemas (jako jedne z pierwszych kin w Polsce) oraz w polskiej Sieci Kin Studyjnych.

Za swoją działalność nagrodzone m. in. Nagrodą Europa Cinemas (najlepsze kino w Europie), Nagrodą Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej (najlepsze kino w Polsce).

Bookmark and Share