kpb

Furman śmierci

tytuł oryginalny: Körkarlen / The Phantom Carriage

reżyseria: Victor Sjöström
aktorzy: Victor Sjöström, Hilda Borgström, Tore Svennberg

czas trwania: 112 min.
produkcja: Szwecja 1921

info: 16. Festiwal Filmu Niemego

David Holm, alkoholik, który ma na sumieniu cierpienie swojej żony i dzieci, w sylwestrową noc upija się na cmentarzu i w wyniku bójki traci przytomność. We śnie nawiedza go dawny przyjaciel, który zmarł ostatniego dnia poprzedniego roku, dlatego pełni obowiązki woźnicy karawanu Śmierci. Zjawa przypomina Davidowi o dawnym szczęśliwym życiu rodzinnym, które mężczyzna poświęcił dla nałogu, a także o miłosiernej siostrze Edit z Armii Zbawienia, która bezskutecznie usiłowała mu pomóc. Nocna wędrówka wraz z woźnicą śmierci odmienia Holma i skłania go do naprawienia wyrządzonych bliźnim szkód.

To arcydzieło szwedzkiej szkoły filmowej (znane również pod tytułami Wózek widmo lub Woźnica śmierci) jest adaptacją opowiadania Niewidzialny woźnica Selmy Lagerlöf, pierwszej kobiety wśród laureatów literackiej Nagrody Nobla. Oba utwory odwołują się do bretońskiej legendy, mówiącej, że osoba, która jako ostatnia umrze przed północą w sylwestrową noc, zostaje furmanem wozu Śmierci i przez kolejny rok będzie przewoziła dusze zmarłych. Furman śmierci był pierwszą produkcją studia Råsunda i stanowił dowód jego nowoczesnych możliwości technicznych. Film wyróżnia nie tylko misterna szkatułkowa kompozycja opowiadania, lecz także wyszukane eksperymenty zdjęciowe autorstwa Juliusa Jaenzona, które ożywiły ezoteryczny świat twórczości Selmy Lagerlöf i pozwoliły duchom zmarłych zaistnieć na ekranie na równych prawach z żywymi bohaterami. Do największych pasjonatów filmu zaliczali się m.in. Charlie Chaplin i Ingmar Bergman.

// A story of guilt and redemption, shot using innovative filming techniques. A masterpiece of the Swedish silent cinema.

- muzyka na żywo | live music: 1988 (PL)

Solowy projekt Przemysława Jankowiaka (SYNY, Etamski), muzyka i producenta tworzącego brzmienia o niepowtarzalnym klimacie z wpływami hip-hopu, dubu i analogowej elektroniki. // Musician and producer, a well-known figure on the Polish experimental scene. Deeply rooted in hip-hop, dub and electronics.


Film prezentowany w ramach 16. Festiwalu Filmu Niemego.


ZWIASTUN:

Bookmark and Share