kpb

Banici

tytuł oryginalny: Berg-Ejvind och Hans Hustru

reżyseria: Victor Sjöström
aktorzy: Victor Sjöström, Edith Erastoff, John Ekman

czas trwania: 111 min.
produkcja: Szwecja 1918
język: plansze w języku szwedzkim
napisy: polskie, angielskie
intertitles in Swedish with English and Polish subtitles
info: Festiwal Filmu Niemego

Rozgrywająca się w XVIII wieku na Islandii opowieść o tragicznej miłości wdowy i oskarżonego o kradzież banity. Tajemniczy nieznajomy (w tej roli reżyser Victor Sjöström) przybywa na farmę na północy kraju. Budzi zainteresowanie owdowiałej właścicielki nieruchomości, Halli (Edith Erastoff), o której względy zabiega miejscowy komornik.

Powoli na jaw wychodzi prawdziwa tożsamość przybysza, który w rzeczywistości jest złodziejem i zbiegiem o imieniu Eyvind. Mężczyzna ucieka przed wymiarem sprawiedliwości w wysokie góry, gdzie wraz z wraz z Hallą wiodą szczęśliwe życie. Przeszłość nie daje jednak o sobie zapomnieć.

Dramatyczne losy bohaterów toczą się na tle surowej natury, która symbolizuje ścigające zakochanych fatum. Opustoszałe krajobrazy oddają pustkę i przerażenie bohaterów, a przeszywające zimno podkreśla ich osamotnienie. Banici to adaptacja sztuki Jóhanna Sigurjónsona Berg-Ejvind i jego żona - islandzkiego dramaturga piszącego po duńsku. Film Sjöströma uznawany jest za pierwsze arcydzieło szwedzkiej szkoły filmowej i jego największe reżyserskie osiągnięcie. Francuski reżyser Louis Delluc nazwał Banitów najpiękniejszym filmem na świecie.
 
Kopia cyfrowo odrestaurowana ze zbiorów Swedish Film Institute.

Muzyka na żywo | live music: The Magic Carpathians

| Iceland, 18th century. A touching tale of tragic love between a widow and an outlaw accused of theft, enhanced by the harsh Scandinavian nature. A masterpiece of Swedish silent cinema.


Prezentowany w ramach 24. Festiwalu Filmu Niemego.

Bookmark and Share