kpb

Michael

tytuł oryginalny: Mikaël

reżyseria: Carl Theodor Dreyer
aktorzy: Walter Slezak, Benjamin Christensen, Nora Gregor

czas trwania: 95 min.
produkcja: Niemcy 1924
język: plansze w języku niemieckim
napisy: polskie, angielskie
intertitles in German with English and Polish subtitles
info: Festiwal Filmu Niemego

Zrealizowany w Niemczech film duńskiego reżysera, Carla Theodora Dreyera (Męczeństwo Joanny d’Arc). Austriacki aktor Walter Slezak wciela się w postać tytułowego Mikaëla, młodego asystenta i modela malarza Claude’a Zoreta (w tej roli Benjamin Christensen, reżyser Czarownic). Mężczyzn łączy wielka miłość, której towarzyszy równie wielka zazdrość, wywołana przez pojawienie się księżniczki Lucii Zamikow (Nora Gregor).

Michael przez lata uważany był za zaginiony, aż do roku 1958, kiedy kopię odnaleziono w East German Film Archive. Uznawany jest za przykład Kammerspielu - nurtu filmowego w niemieckim kinie niemym lat 20., którego bohaterami byli zwykli ludzie o tragicznych losach. Film Dreyera powstał na podstawie powieści Hermana Banga, a współautorką scenariusza była Thea von Harbou – niemiecka pisarka, scenarzystka filmowa i aktorka teatralna.

Film wyróżnia się psychologiczną głębią oraz wielką dbałością o scenografię, na którą złożyły się autentyczne dzieła sztuki - obrazy, rzeźby, meble i biżuteria. W chwili premiery Michael został bardzo pozytywnie odebrany w Niemczech i Danii (ojczyźnie reżysera), jednak zupełnie nie spodobał się amerykańskiej widowni. Na docenienie w tym kraju przyszło mu czekać wiele lat. Dziś uważany jest za jeden z najważniejszych queerowych filmów epoki kina niemego.

Kopia cyfrowo odrestaurowana ze zbiorów Friedrich-Wilhelm-Murnau-Stiftung w Wiesbaden.

Muzyka na żywo | live music: Paweł Kaczmarczyk Trio

Partner pokazu: Goethe-Institut w Krakowie

| Dreyer's German film for years was considered lost. A fascinating study of the relationship between a decadent artist and his younger protégé and model. One of the most important queer films of the silent film era.

Prezentowany w ramach 24. Festiwalu Filmu Niemego.

Bookmark and Share