kpb

Paweł Kaczmarczyk Trio

fot. Agnieszka Wojtuń

Paweł Kaczmarczyk - syntezatory
Alan Wykpisz - gitara basowa
Grzegorz Pałka - perkusja


Gdy usłyszymy chopinowską poetykę brzmienia, następnie potężne akordy przypominające dzwony w kompozycjach Rachmaninowa, kilka taktów później przypomnimy sobie utwory Paderewskiego oraz zabiegi harmoniczne Bartóka, a zaraz potem barwne przestrzenie impresjonistów fortepianowych, to prawdopodobnie znaleźliśmy się na koncercie Paweł Kaczmarczyk Trio. Koncerty tria są bardzo spontaniczne, praca z motywami i wolnymi fragmentami muzyki przynosi słuchaczowi nowe doświadczenia estetyczne. Niezależnie od tego, czy jest to unisono, czy polifonia, pełne akordy, dysonansowe, nieoczekiwane zakończenia utworów, muzycy pozwalają słuchaczom na zanurzenie się w procesie tworzenia.


O ARTYSTACH:

Paweł Kaczmarczyk
https://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_13932_1.jpg
Pianista-wirtuoz, który swoją muzykę improwizowaną i pisaną tworzy w zupełnie inny sposób. Trudno jest scharakteryzować jego twórczość pod względem gatunku, ponieważ przekracza ona granice jazzu. Jednocześnie to właśnie jazz jest gatunkiem, w którym Kaczmarczyk może realizować swoje pomysły. Jego utwory charakteryzuje intuicja, intymność, inwencja i improwizacja. Nagrywał dla wielu prestiżowych wytwórni, takich jak ACT Music, Fresh Sound Records czy Hevhetia. Jako twórca albumu Complexity In Simplicity (ACT Music 2009), w owym czasie stał się trzecim (po Stańce i Wasilewskim) polskim artystą jazzowym nagrywającym dla tak znanej oficyny wydawniczej w roli lidera zespołu. Przez ostatnie dwie dekady nagrał sześć wspaniale przyjętych albumów, które przyniosły mu liczne nagrody. Od 2000 roku związany ze słynnym klubem u Muniaka.


Alan Wykpisz
https://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_13932_2.jpg
Gitarzysta basowy, absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie. Student Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. Jest członkiem High Definition Quartet, z którym był nominowany do nagrody Fryderyk 2014. Laureat wielu konkursów, m.in.: Jazz Hoeilaart 2011, Bass2012 Copenhagen, Tarnów International Jazz Contest 2014. Trzykrotny stypendysta Ministra Kultury oraz laureat nagrody „Debiut Śląski”.


Grzegorz Pałka
https://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_13932_3.jpg
Perkusista jazzowy, urodzony w 1994 roku w Krakowie. Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie, którą ukończył z wyróżnieniem. Nagradzany w międzynarodowych i krajowych konkursach i na festiwalach perkusyjnych oraz jazzowych. Trzykrotnie nominowany do Fryderyków. W roku 2016 oraz 2018 za osiągnięcia artystyczne otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Współpracował z wieloma wybitnymi muzykami z całego świata (Janusz Muniak, Piotr Wojtasik, Jacek Niedziela-Meira, Andy Middleton, Piotr Baron, Jorge Vistel, Dominik Wania, Kuba Badach czy Kuba Stankiewicz).

https://pawelkaczmarczyk.com/


Paweł Kaczmarczyk Trio wystąpi w ramach
24. Festiwalu Filmu Niemego:

niedziela, 10 grudnia 2023, godz. 17:30
Kino Pod Baranami

MICHAEL | MIKAËL
(Carl Theodor Dreyer) DE 1924, 95’

Bookmark and Share