kpb

Filmy Wszech Czasów: Kabaret

KABARET (reż. Bob Fosse)
pokaz specjalny w ramach cyklu
Filmy Wszech Czasów
czwartek, 3 listopada 2022, godz. 18.00
Kino Pod Baranami

 


3 listopada zapraszamy na specjalny pokaz filmu Kabaret - wyróżnionego ośmioma Oscarami dekadenckiego musicalu Boba Fosse, osadzonego w przedwojennym Berlinie. Pokaz w ramach cyklu Filmy Wszech Czasów poprzedzi wykład, który wygłosi filmoznawczyni i muzykolożka, Anna Kurda.


Kabaret to pełna niezapomnianych utworów historia miłosnego trójkąta, osadzona w przedwojennym Berlinie. Nieśmiały Anglik Brian (Michael York) zanurza się w dekadenckim świecie niemieckiej stolicy, gdzie poznaje Sally (Liza Minnelli) - ekscentryczną artystkę kabaretową. Rodzące się między nimi uczucie komplikuje się, gdy pojawia się ten trzeci: bogaty playboy Maximilian von Heune (Helmut Griem).


Wykreowana na ekranie atmosfera Berlina w przededniu dojścia Hitlera do władzy, jednocześnie przeraża i hipnotyzuje. Społeczny entuzjazm i rosnące poczucie narodowej dumy splata się z niepokojącymi przejawami przemocy, ksenofobii i antysemityzmu. To wszystko na swój sposób komentuje tytułowy Kabaret, będący uważnym obserwatorem rzeczywistości. Prowadzony przez demonicznego konferansjera (Joel Grey), w krzywym zwierciadle ukazuje ludzkie przywary, okraszając je sporą dawką pikanterii i wulgarności.


Kabaret został oparty na prawdziwej historii: w 1929 roku młody student Oksfordu, Christopher Isherwood, przybył do niemieckiej stolicy, w którym mieszkał przez prawie pięć lat. Własne przeżycia, obserwacje oraz losy przyjaciół i znajomych opisał w książce Pożegnanie z Berlinem. Reżyser Kabaretu, Bob Fosse, to jeden z najbardziej wszechstronnych twórców filmowych. Uznany tancerz, aktor, reżyser i choreograf, jest jedyną osobą w historii, która zdobyła Oscara, Emmy i nagrodę Tony w tym samym roku (1973). Urodzony w Chicago artysta uważany jest za odnowiciela filmowego musicalu, do którego wniósł świeżość i nową energię.


Wykład przed projekcją filmu Kabaret wygłosi Anna Kurda - absolwentka muzykologii i filmoznawstwa, prelegentka i edukatorka filmowa. Od trzech lat pracuje w Krakowskim Biurze Festiwalowym jako Specjalistka ds. edukacji. Od dziecka jest fanką filmowych musicali, a największą miłością darzy Deszczową piosenkę oraz Kabaret.

 
BILETY: 
30 zł
(normalny)
25 zł (ulgowy/senior)
23 zł (Klub Przyjaciół Kina Pod Baranami)


O FILMIE:

KABARET | CABARET
(Bob Fosse) US 1972, 124’

Oscary 1973: Najlepsza aktorka pierwszoplanowa (Liza Minnelli), Najlepszy aktor drugoplanowy (Joel Grey), Najlepszy reżyser (Bob Fosse), Najlepsza muzyka, Najlepsza scenografia, Najlepsze zdjęcia, Najlepszy dźwięk, Najlepszy montaż
Złote Globy 1973: Najlepsza komedia lub musical, Najlepsza aktorka w komedii lub musicalu (Liza Minnelli), Najlepszy aktor drugoplanowy (Joel Grey)


Berlin, wczesne lata 30. Sally Bowles, śpiewaczka kabaretowa spotyka młodego Anglika, Briana Robertsa. Zawiązuje się między nimi bratersko-siostrzany układ, który przeradza się w głębsze uczucie. Tło dla ich miłości stanowią przedwojenne Niemcy, w których Hitler rozpoczął swój marsz po władzę i dusze niemieckiego społeczeństwa. Ulice terroryzują faszystowskie bojówki, a ci, którzy mają oczy szeroko otwarte, wiedzą, że katastrofa zbliża się wielkimi krokami. Nawet w tytułowym kabarecie tylko pozornie jest wesoło, bo na widowni z dnia na dzień pojawia się coraz więcej widzów ze swastykami na rękawach.

 

ORGANIZATORZY:
Fundacja Dla Kina
Kino Pod Baranami

 
Wydarzenie jest współfinansowane ze środków Miasta Krakowa.

Bookmark and Share

archiwum