kpb

Casablanca

tytuł oryginalny: Casablanca

reżyseria: Michael Curtiz
aktorzy: Humphrey Bogart, Ingrid Bergman, Paul Henreid, Conrad Veidt, Peter Lorre

czas trwania: 99 min.
produkcja: USA 1942
premiera: 2009-10-16
język: angielski, francuski, niemiecki, włoski
napisy: polskie
in English, French, German and Italian with Polish subtitles
info: Filmy Wszech Czasów

Image courtesy of Park Circus/Warner

Oscary 1944: najlepszy film, najlepszy reżyser (Michael Curtiz), najlepszy scenariusz (J. J. Epstein, P. G. Epstein, H. Koch) i 5 innych nominacji
Amerykański Instytut Filmowy 2002: najlepszy amerykański melodramat wszech czasów


Rok 1942, Casablanca. Maroko znajduję się pod wpływem kolaborującego z nazistami Vichy. Ulice patrolują oddziały policji, panuje chaos i przerażenie. Wszędzie pełno uchodźców, którzy do Casablanki przyjechali z nadzieją przedostania się do Ameryki. Obok trwającej wojny, toczy się normalne życie. Rick Blaine (Humphrey Bogart), cyniczny Amerykanin, prowadzi, cieszący się ogromnym powodzeniem, nocny lokal. W tym miejscu można choć na chwile zapomnieć. Na fortepianie gra gruby Sam, alkohol leje się strumieniami, a mężczyźni grają w karty.

Pewnego dnia w klubie zjawia się Ilsa (Ingrid Bergman), dawna miłość Ricka. Kobiecie towarzyszy mąż Victor Laszlo (Paul Henreid), ważny działacz czeskiego ruchu oporu, poszukiwany przez nazistów. Jedyną szansą dla Laszlo jest ucieczka z pochłoniętej wojną Europy i dostanie się do Ameryki. Jedyna droga wiedzie z Casablanki. Rick Blaine przez przypadek jest w posiadaniu wiz podpisanych przez Charlesa de Gaulle’a, które umożliwiają spokojne i bezpieczne przemieszczanie się praktycznie po całym świecie. Mężczyzna staje przed dramatycznym wyborem. Przez lata starał się nie angażować w sprawy innych, czy ma pomóc kobiecie, która złamała mu serce? Czy sam ma skorzystać z cennych dokumentów? Wspomnienia powracają, a dawna miłość ożywa… Nic nie jest proste, ani oczywiste.

 

| The story of Rick Blaine, a cynical world-weary ex-patriate who runs a nightclub in Casablanca, Morocco during the early stages of WWII. Despite the pressure he constantly receives from the local authorities, Rick's cafe has become a kind of haven for refugees seeking to obtain illicit letters that will help them escape to America. But when Ilsa, a former lover of Rick's, and her husband, show up to his cafe one day, Rick faces a tough challenge which will bring up unforeseen complications, heartbreak and ultimately an excruciating decision to make.

 

Film prezentowany w ramach: Filmy Wszech Czasów: Casablanca.

 

Wcześniej w ramach: Letniego Taniego Kinobrania (2011), tydzień 7: Między miłością a namiętnością oraz Zagraj to jeszcze raz... 75 lat filmu Casablanca

 

ZWIASTUN ORYGINALNY:

Bookmark and Share