kpb

Letnie Tanie Kinobranie 2021: Tydzień 6.

LETNIE TANIE KINOBRANIE
15. wakacyjny festiwal filmowy

w Kinie Pod Baranami
2 lipca - 26 sierpnia 2021

 


TYDZIEŃ 6. (6 sierpnia - 12 sierpnia): KINO GATUNKÓW

 


// KINOBRANIE - 15. Summer Film Festival at Kino Pod Baranami
July 2 - August 26, 2021

 


design: BLEKA | www.bleka.pl

 

Gatunek to wskazówka - sugeruje, czego się spodziewać po westernie, po kryminale i czego oczekiwać od melodramatu. Ale czasem kino gra z gatunkiem, myli tropy, oszukuje, wyprowadza na manowce.


W naszym Kinie trwa wakacyjny festiwal filmowy Letnie Tanie Kinobranie. 6 sierpnia rozpoczyna się szósty tydzień imprezy pod hasłem “Kino gatunków”. Zebrane w jego ramach filmy prezentują autorskie i oryginalne ujęcie klasycznych gatunków filmowych. Na ekranie pojawią się m.in.: Emma Stone, Frances McDormand, Jason Statham, Renée Zellweger, Christian Bale i Daniel Craig.


Gatunki filmowe bywają wygodnymi szufladami, grupującymi tytuły o podobnych cechach i ikonografii. Wybierając film określonego gatunku dokładnie wiemy czego się spodziewać: w westernach oglądamy kowbojów, w melodramatach wzruszamy się perypetiami bohaterów, a w horrorach przerażamy się na widok monstrum. Gatunki filmowe to także pojemne źródło inspiracji. Punkt wyjścia dla twórców do nieoczywistych poszukiwań, zwieńczonych autorskim dziełem, które często zasady gatunku łamie. 


Autorskie podejście do kina akcji od lat demonstruje Brytyjczyk Guy Ritchie, który z powodzeniem łączy kryminalne intrygi, szaleńcze pościgi, strzelaniny oraz typowo angielski humor. W programie Kinobrania znalazły się dwa wyreżyserowane przez niego tytuły: przewrotni Dżentelmeni z pełną gwiazd obsadą oraz Jeden gniewny człowiek z Jasonem Stathamem. Przykładem oryginalnego podejścia do gatunkowych konwencji jest także wyróżniona czterema nagrodami na festiwalu w Gdyni Magnezja Maćka Bochniaka. To pełen czarnego humoru western, rozgrywający się na polsko-sowieckim pograniczu na początku XX wieku. Autorską redefinicję kina superbohaterskiego proponuje Christopher Nolan, którego Mroczny Rycerz z powagą zagłębia się w ciemne zakamarki ludzkiej duszy. 


Znacznie pogodniejszą wizję życia (i śmierci!) proponuje animacja studia Pixar
Co w duszy gra. Jej główny bohater – muzyk jazzowy Joe Gardner – na skutek nieszczęśliwego zbiegu okoliczności trafia do Przedświatów: niezwykłego miejsca, w którym nowe dusze otrzymują osobowość przed zejściem na Ziemię. Do świata animacji odwołuje się poniekąd film Cruella, który zachęca do przyjrzenia się ikonicznej Cruelli de Mon - mrocznej bohaterce, która poluje na nakrapiane szczeniaki w klasycznej disnejowskiej animacji 101 Dalmatyńczyków (1961). W tytułową bohaterkę wcieliła się Emma Stone, którą w trakcie szóstego tygodnia Kinobrania będzie można podziwiać również w pełnym rozmachu musicalu Damiena Chazelle’a La La Land.


Kino uwielbia czerpać z prawdziwych historii. Filmy biograficzne, zwane czasami „biopicami”, oferują intymne spojrzenie na losy znanych postaci – takich jak aktorka i piosenkarka Judy Garland, o której opowiada Judy Ruperta Goolda. W wykonawczynię ponadczasowego przeboju Somewhere over the Rainbow wcieliła się (nagrodzona za tę rolę Oscarem) Renée Zellweger. Wielbiciele dokumentów powinni zwrócić uwagę na film Helmut Newton. Piękno i bestia Gero von Boehma. To intrygująca opowieść o prowokacyjnym i skandalizującym fotografie, przed którego obiektywem stawały m.in. Catherine Deneuve, Grace Jones, Charlotte Rampling, Isabella Rossellini czy Claudia Schiffer.


Trudno znaleźć gatunek bardziej kojarzący się z wakacyjnym wypoczynkiem, niż dobry kryminał. Pełne tajemnic i zaskoczeń opowieści zagoszczą także na naszych ekranach. Na noże to pełen humoru i niezwykłych zwrotów akcji film Riana Johnsona nawiązujący do klasycznych kryminalnych zagadek w stylu mistrzyni gatunku Agathy Christie. Obwołane najlepszym filmem hiszpańskim 2014 roku Stare grzechy mają długie cienie zabierają widzów do małego miasteczka, terroryzowanego od lat przez bezwzględnego mordercę. Na Półwyspie Iberyjskim toczy się również akcja filmu Wszyscy wiedzą Asghara Farhadiego. Za sprawą tego mistrzowsko poprowadzonego dramatu obyczajowego z elementami kryminału i love story na ekranie po raz kolejny spotkał się gwiazdorski duet Penélope Cruz i Javier Bardem.


„Kultowe Kinobranie” to pokazy absolutnych klasyków, które warto poznać (lub odświeżyć sobie po latach). W programie szóstego tygodnia Kinobrania znalazły się niepokojące Ptaki Alfreda Hitchcocka, do dziś uważane za jeden z najlepszych thrillerów wszech czasów oraz urokliwe Rzymskie wakacje, w których Audrey Hepburn wraz z Gregorym Peckiem odkrywają magiczną atmosferę Wiecznego Miasta. W programie pojawia się również obchodzący 25. urodziny film Fargo, który w spektakularny sposób zainicjował karierę braci Coen oraz Frances McDormand.


Repertuar kinowy powiększony jest o filmy w naszych wirtualnych salach - na
e-kinopodbaranami.pl. Każdy z siedmiu tytułów, które uzupełniają tematyczny tydzień Kino gatunków, można zobaczyć przez 7 dni w promocyjnej cenie 9 zł.


Kostiumowa Tulipanowa gorączka to połączenie burzliwej historii miłosnej z opowieścią o słynnej bańce spekulacyjnej z początku XVII wieku. Duńska Wojna rozpięta jest pomiędzy dramatem sądowym a filmem wojennym. Można w niej wytropić także elementy dokumentu: wszyscy żołnierze występujący w filmie (z wyjątkiem głównych bohaterów) byli grani przez prawdziwych członków sił zbrojnych. Nienawistna ósemka Quentina Tarantino to z jednej strony znakomity western, a z drugiej ciekawy komentarz do rasowych podziałów we współczesnych Stanach Zjednoczonych. O właściwą dawkę poetyckiej refleksji dba Czerwony żółw – urzekająca baśń dla dorosłych, zrealizowana przez legendarne japońskie studio Ghibli. Czarno-biały Artysta przywołuje magię kina niemego, z którego końcem nie może pogodzić się gwiazdor George Valentin (w tej roli wyróżniony Oscarem Jean Dujardin). W przeszłość spogląda również film Mój tydzień z Marilyn, w którym Michelle Williams wciela się w ikoniczną Marilyn Monroe oraz przewrotna, pełna kolorów komedia grozy Czarownica miłości nawiązująca do kultowych produkcji brytyjskiej wytwórni Hammer oraz spływającego krwią włoskiego giallo.

 

9 sierpnia zapraszamy wraz z Galerią Bunkier Sztuki na plenerowy pokaz filmu Juliana Schnabla Van Gogh. U bram wieczności ze znakomitym Willemem Dafoe w roli legendarnego holenderskiego malarza. Seans odbędzie się na dziedzińcu Pałacu Potockich przy Rynku Głównym 20.

 

10 sierpnia, w Małopolskim Ogrodzie Sztuki (ul. Rajska 12) odbędzie się szesnasta edycja Plakatobrania z muzyką na żywo w wykonaniu elektronicznego duetu SARAPATA. Więcej informacji - TUTAJ

 

Jak co roku zachęcamy również do wzięcia udziału w “Konkursie z trailerem”. Więcej informacj - TUTAJ 

 

Ponadto, widzowie Kinobrania mogą głosować na najlepszy film festiwalu, przyznając tym samym Nagrodę Publiczności.

 

Informacje o zniżkach u partnerów oraz plebiscycie publiczności.

 

 

BILETY: 9 zł

Wybrane filmy w cenie 10 zł - oznaczone ikonką:

Kultowe Kinobranie: 15 zł - oznaczone ikonką:

Akcja Zbieraj KINO: osiem obejrzanych filmów to jeden bilet gratis!

 

Filmy w oryginalnych wersjach językowych z polskimi napisami.

Wybrane polskie i zagraniczne filmy również z angielskimi napisami

- oznaczone ikonką 

 

 

WYDARZENIE GŁÓWNE LETNIEGO TANIEGO KINOBRANIA: TUTAJ
PROGRAM NA CAŁE KINOBRANIE
do oglądania (issuu):
TUTAJ
PROGRAM NA CAŁE KINOBRANIE do pobrania (PDF): TUTAJ

 

REGULAMIN LETNIEGO TANIEGO KINOBRANIA 2021 - TUTAJ

 


PROGRAM:


TYDZIEŃ 6. (6-12 sierpnia): KINO GATUNKÓW


CO W DUSZY GRA | SOUL
(Pete Docter) US 2020, 106' DUBBING PL

piątek, 6 sierpnia, g. 16.45 // Friday, August 6, 4.45 p.m.
sobota, 7 sierpnia, g. 13.45 // Saturday, August 7, 1.45 p.m.
wtorek, 10 sierpnia, g. 13.15 // Tuesday, August 10, 1.15 p.m.
czwartek, 12 sierpnia, g. 16.15 // Thursday, August 12, 4.15 p.m.

 

CRUELLA | CRUELLA
(Craig Gillespie) US/GB 2020, 134' EN


copyright ©2021 Disney

sobota, 7 sierpnia, g. 16.00 // Saturday, August 7, 4 p.m.
niedziela, 8 sierpnia, g. 18.30 // Sunday, August 8, 6.30 p.m.
poniedziałek, 9 sierpnia, g. 13.45 // Monday, August 9, 1.45 p.m.
wtorek, 10 sierpnia, g. 15.30 // Tuesday, August 10, 3.30 p.m.

 

DŻENTELMENI | THE GENTLEMEN
(Guy Ritchie) GB 2019, 115’ EN

poniedziałek, 9 sierpnia, g. 13.30 // Monday, August 9, 1.30 p.m.
wtorek, 10 sierpnia, g. 16.00 // Tuesday, August 10, 4 p.m.
czwartek, 12 sierpnia, g. 18.45 // Thursday, August 12, 6.45 p.m.

 

FARGO | FARGO
(Joel Coen, Ethan Coen) US/GB 1996, 98' EN [Kultowe Kinobranie]


Courtesy of Park Circus/MGM

sobota, 7 sierpnia, g. 21.15 // Saturday, August 7, 9.15 p.m.
wtorek, 10 sierpnia, g. 21.15 // Tuesday, August 10, 9.15 p.m.

 

HELMUT NEWTON. PIĘKNO I BESTIA | HELMUT NEWTON. THE BAD AND THE BEAUTIFUL
(Gero von Boehm) DE 2020, 93' EN

piątek, 6 sierpnia, g. 13.45 // Friday, August 6, 1.45 p.m.
sobota, 7 sierpnia, g. 14.00 // Saturday, August 7, 2 p.m.
poniedziałek, 9 sierpnia, g. 19.00 // Monday, August 9, 7 p.m.

 

JEDEN GNIEWNY CZŁOWIEK | WRATH OF MAN
(Guy Ritchie) GB/US 2021, 119' EN

piątek, 6 sierpnia, g. 21.30 // Friday, August 6, 9.30 p.m.
niedziela, 8 sierpnia, g. 18.45 // Sunday, August 8, 6.45 p.m.
środa, 11 sierpnia, g. 16.30 // Wednesday, August 11, 4.30 p.m.

 

JUDY | JUDY
(Rupert Goold) GB 2019, 118’ EN

niedziela, 8 sierpnia, g. 16.00 // Sunday, August 8, 4 p.m.
wtorek, 10 sierpnia, g. 13.30 // Tuesday, August 10, 1.30 p.m.
czwartek, 12 sierpnia, g. 18.30 // Thursday, August 12, 6.30 p.m.

 

LA LA LAND | LA LA LAND
(Damien Chazelle) US 2016, 128’ EN

piątek, 6 sierpnia, g. 14.00 // Friday, August 6, 2 p.m.
wtorek, 10 sierpnia, g. 18.15 // Tuesday, August 10, 6.15 p.m.
czwartek, 12 sierpnia, g. 16.00 // Thursday, August 12, 4 p.m.

 

MAGNEZJA | MAGNESIUM
(Maciek Bochniak) PL 2020, 120’ PL

sobota, 7 sierpnia, g. 16.15 // Saturday, August 7, 4.15 p.m.
poniedziałek, 9 sierpnia, g. 18.45 // Monday, August 9, 6.45 p.m.
czwartek, 12 sierpnia, g. 13.45 // Thursday, August 12, 1.45 p.m.

 

MROCZNY RYCERZ | THE DARK KNIGHT
(Christopher Nolan) US 2008, 152’ EN

piątek, 6 sierpnia, g. 18.15 // Friday, August 6, 6.15 p.m.
poniedziałek, 9 sierpnia, g. 21.00 // Monday, August 9, 9 p.m.
środa, 11 sierpnia, g. 18.15 // Wednesday, August 11, 6.15 p.m.

 

NA NOŻE | KNIVES OUT
(Rian Johnson) US 2019, 130’ EN

niedziela, 8 sierpnia, g. 13.45 // Sunday, August 8, 1.45 p.m.
wtorek, 10 sierpnia, g. 18.30 // Tuesday, August 10, 6.30 p.m.
środa, 11 sierpnia, g. 15.30 // Wednesday, August 11, 3.30 p.m.

 

PTAKI | THE BIRDS
(Alfred Hitchcock) US 1963, 119' EN [Kultowe Kinobranie]


Courtesy of Park Circus/Universal

czwartek, 12 sierpnia, g. 21.15 // Thursday, August 12, 9.15 p.m.

 

RZYMSKIE WAKACJE | ROMAN HOLIDAY
(William Wyler) US 1953, 118' EN/IT/DE [Kultowe Kinobranie]

piątek, 6 sierpnia, g. 15.45 // Friday, August 6, 3.45 p.m.
sobota, 7 sierpnia, g. 18.45 // Saturday, August 7, 6.45 p.m.
niedziela, 8 sierpnia, g. 13.30 // Sunday, August 8, 1.30 p.m.
poniedziałek, 9 sierpnia, g. 16.30 // Monday, August 9, 4.30 p.m.

 

STARE GRZECHY MAJĄ DŁUGIE CIENIE | LA ISLA MÍNIMA
(Alberto Rodríguez) ES 2014, 105' ES

niedziela, 8 sierpnia, g. 16.30 // Sunday, August 8, 4.30 p.m.
środa, 11 sierpnia, g. 19.00 // Wednesday, August 11, 7 p.m.
czwartek, 12 sierpnia, g. 13.30 // Thursday, August 12, 1.30 p.m.

 

WSZYSCY WIEDZĄ | TODOS LO SABEN
(Asghar Farhadi) ES/FR/IT 2018, 132' ES/EN/CAT

niedziela, 8 sierpnia, g. 21.30 // Sunday, August 8, 9.30 p.m.
poniedziałek, 9 sierpnia, g. 16.00 // Monday, August 9, 4 p.m.
środa, 11 sierpnia, g. 13.45 // Wednesday, August 11, 1.45 p.m.


E-KINOBRANIE - FILMY DO ZOBACZENIA ONLINE
na e-kinopodbaranami.pl w dniach 6-12 w cenie 9 zł!


ARTYSTA | THE ARTIST
(Michel Hazanavicius) FR 2011, 100' EN
CZAROWNICA MIŁOŚCI | THE LOVE WITCH
(Anna Biller) US 2016, 120' EN
CZERWONY ŻÓŁW | LA TORTUE ROUGE
(Michael Dudok de Wit) FR/BE 2016, 80’
MÓJ TYDZIEŃ Z MARILYN | MY WEEK WITH MARILYN
(Simon Curtis) US/GB 2011, 99’ EN
NIENAWISTNA ÓSEMKA | THE HATEFUL EIGHT
(Quentin Tarantino) US 2015, 168’ EN
TULIPANOWA GORĄCZKA | TULIP FEVER
(Justin Chadwick) US/GB 2017, 105’ EN
WOJNA | KRIGEN
(Tobias Lindholm) DK 2015, 115’
DK


Filmy w oryginalnych wersjach językowych z polskimi napisami.
Wybrane polskie i zagraniczne filmy również z angielskimi napisami.

 

 

Oficjalny hasztag festiwalu: #Kinobranie2021


Seanse w kinie odbywają się z zachowaniem wszystkich zaleceń sanitarnych. Na terenie kina rozmieszczone są punkty odkażania rąk, a w salach kinowych dostępna jest jedynie część miejsc. Podczas wizyty w kinie należy nosić maseczki zakrywające usta i nos.


 

 

SPOT:

 

 

Bookmark and Share

archiwum