kpb

Van Gogh. U bram wieczności

tytuł oryginalny: At Eternity's Gate

reżyseria: Julian Schnabel
aktorzy: Willem Defoe, Mads Mikkelsen, Emmanuelle Seigner, Oscar Isaac, Rupert Friend

czas trwania: 110 min.
produkcja: USA 2018
premiera: 2019-10-25
język: angielski, francuski
napisy: polskie
in English and French with Polish subtitles

Oscary 2019: Najlepszy aktor pierwszoplanowy Willem Dafoe - nominacja
Złote Globy 2019: Najlepszy aktor w dramacie Willem Dafoe - nominacja
MFF w Wenecji 2018: Nagroda Fundacji Mimmo Rotelli, Nagroda Zielona Kropla ('Green Drop'), Najlepszy aktor Willem Dafoe, Złoty Lew - nominacja


Najnowszy film Juliana Schnabla to zmysłowa opowieść o najbardziej owocnym i zarazem najbardziej dramatycznym okresie życia Vincenta van Gogha (Willem Dafoe).


Malarz szuka nowego miejsca do życia. Za namową przyjaciela wyjeżdża z Paryża do Arles w Prowansji. Tam, zafascynowany feerią barw i grą światła, niedoceniany artysta tworzy swoje najsłynniejsze obrazy. Tam też, błąkając się po malowniczych polach, niosąc sztalugę, pędzle i farby, stopniowo popada w obłęd, a przy tym zyskuje pewność, że sensem jego życia jest sztuka. Film odkrywa tajemnicę jego zagadkowej śmierci i przedstawia jako człowieka z krwi i kości, pełnego sprzeczności, wspieranego przez ukochanego brata i przyjaciela Paula Gauguina, z którym pod koniec życia popadł w śmiertelny konflikt. Opowiada o człowieku, który godzi się z własnym przeznaczeniem i wbrew wszelkim przeszkodom do końca idzie swoją ścieżką.


W doborowej obsadzie znaleźli się Mads Mikkelsen, Emmanuelle Seigner, Oscar Isaac i Rupert Friend. Willem Dafoe w głównej roli stworzył najwybitniejszą kreację w swojej karierze. Nie tyle zagrał van Gogha, co się nim stał, za co zasłużenie otrzymał nagrodę dla najlepszego aktora na festiwalu w Wenecji i nominację do Oscara.

 

| During a self-imposed exile in Arles and Auvers-Sur-Oise, France, Dutch painter Vincent van Gogh develops his unique, colorful style of painting. While grappling with religion, mental illness and a tumultuous friendship with French artist Paul Gauguin, van Gogh begins to focus on his relationship with eternity rather than the pain his art causes him in the present.

  

Wcześniej w ramach wydarzenia: Europejski Dzień Kina Artystycznego 2019, Letnie Tanie Kinobranie 2020: tydzień 2. S jak szaleństwo, Letnie Tanie Kinobranie 2021 - Tydzień 5: Kino Europy oraz Van Gogh. U bram wieczności - pokaz na dziedzińcu Pałacu Potockich.

 

ZWIASTUN:

Bookmark and Share