kpb

Wszyscy wiedzą

tytuł oryginalny: Todos lo saben

reżyseria: Asghar Farhadi
aktorzy: Penélope Cruz, Javier Bardem, Ricardo Darín, Bárbara Lennie, Inma Cuesta

czas trwania: 132 min.
produkcja: Hiszpania/Francja/Włochy 2018
premiera: 2019-03-15
język: hiszpański, angielski, kataloński
napisy: polskie
in Spanish, English and Catalan with Polish subtitles

MFF w Cannes 2018: Konkurs Główny
Hiszpańskie Nagrody Filmowe Goya 2019: 8 nominacji, w tym dla najlepszego filmu, najlepszego reżysera (Asghar Farhadi) i najlepszych aktorów (Javier Bardem i Penélope Cruz)

 

Wszyscy wiedzą to trzymający w napięciu, zaskakujący i do samego końca mylący tropy nowy film Asghara Farhadiego. Za sprawą tego mistrzowsko poprowadzonego dramatu obyczajowego z elementami kryminału i love story, po raz kolejny na ekranie spotkał się gwiazdorski duet (a prywatnie para) – Penélope Cruz i Javier Bardem.

Cruz wciela się w rolę Laury, kobiety, która przed laty wyjechała do Argentyny, a dziś powraca do rodzinnego hiszpańskiego miasteczka na ślub siostry. Bardem gra Paco, jej dawnego kochanka, teraz cenionego winiarza. We Wszyscy wiedzą parę, którą kiedyś łączyło uczucie, tym razem połączy tragedia: podczas burzowej weselnej nocy znika bowiem nastoletnia córka Laury, Irene. Od tego momentu osadzony w urokliwym, okolonym winnicami miasteczku, film zdobywcy dwóch Oscarów (za Rozstanie i Klienta) całkowicie zmienia nastrój. Fasada sielanki gwałtownie pęka, a zza niej wychodzą rodzinne sekrety, zawiści, namiętności i skrzętnie ukrywane konflikty. Przeszłość nawiedza misternie tkaną opowieść niczym zły duch, burząc przy tym spokój całego miasteczka. Na jaw wychodzą kolejne tajemnice, o których „wszyscy wiedzą”, ale nikt nie chce przerwać zmowy milczenia.

Farhadi prowadzi opowieść z charakterystyczną dla siebie swobodą i lekkością. Rodzina to terytorium, na którym porusza się z wprawą, bezbłędnie wychwytując paradoksy, dzięki którym to kłębowisko toksycznych emocji, sprzecznych interesów i wzniosłych uczuć działa jak doskonale naoliwiona maszyna. Intymny, a przy tym kipiący emocjami film Wszyscy wiedzą dowodzi, że  w opowiadaniu o związkach i relacjach, Farhadi nie ma sobie równych.

 

| Laura, a Spanish woman living in Buenos Aires, returns to her hometown outside Madrid with her two children to attend her sister's wedding. However, the trip is upset by unexpected events that bring secrets into the open.

 

Wcześniej w ramach: Noc z filmami Asghara FarhadiegoSpotkanie Filozoficzne: Wszyscy wiedzą  - pokaz przedpremierowy z dyskusją, Klub Wysokich Obcasów: Wszyscy wiedzą - pokaz przedpremierowy, Letnie Tanie Kinobranie 2019, tydzień 2: Filmy, które cię zaniepokojątydzień 3: Filmy, które cię zaskoczą, Letnie Tanie Kinobranie 2020: tydzień 3. T jak tajemnica oraz Letnie Tanie Kinobranie 2021 - Tydzień 6: Kino gatunków.

 

 

ZWIASTUN:

Bookmark and Share