kpb

11. LGBT Film Festival

11. LGBT FILM FESTIVAL
18-24 września 2020
Kino Pod Baranami

 


Od 18 do 24 września zapraszamy na doroczny LGBT Film Festival: największe w Europie Środkowo-Wschodniej wydarzenie kulturalne prezentujące kinematografię z pojemnego, kolorowego parasola LGBT+.


11. edycja LGBT Film Festival odbędzie się w dziewięciu miastach w całej Polsce. Jak co roku, zawita również do Krakowa, gdzie na ekranach Kina Pod Baranami zaprezentowanych zostanie dwanaście wyjątkowych produkcji, ujmujących w filmowe ramy rozmaite doświadczenia queerowych społeczności.


Tęczowa jesień w Kinie Pod Baranami zaprezentuje się w oszałamiająco międzynarodowym wydaniu. W jej programie znalazły się dwie produkcje z Ameryki Południowej: niepokojący argentyński Łowca (w reżyserii jednego z najbardziej znanych twórców kina LGBT, Marco Bergera) oraz oryginalna brazylijska Greta, koncentrująca się na postaci dojrzałego geja, doświadczającego gwałtownej siły pożądania. Z północnej części kontynentu amerykańskiego pochodzi przewrotna komedia Szalone noce z Emily prezentująca postać słynnej poetki Emily Dickinson w zupełnie nowym, przebojowym wydaniu.


Listę europejskich tytułów otwiera głośne A potem tańczyliśmy - rozgrywający się wśród tancerzy Gruzińskiego Baletu Narodowego film Levana Akina, który wzbudził liczne kontrowersje w Gruzji. Przyszłość należy do nas Faraza Shariata odnosi się do wielokulturowego oblicza niemieckiego społeczeństwa i rozgrywa częściowo w ośrodku dla uchodźców. Ponadnarodowy charakter ma francuski melodramat My dwie, w którym słynna niemiecka aktorka Barbara Sukowa wciela się w postać emerytki Niny, od lat będącej w sekretnym związku z sąsiadką Madeleine (Martine Chevallier). Z trudności życia we dwoje doskonale zdają sobie sprawę Dana i Arthur – małżeństwo z rumuńskiego filmu Monsters., które musi w końcu zmierzyć się ze swoimi demonami.


W programie LGBT Film Festival nie zabrakło dokumentów, starających się uchwycić szczególnie intrygujące aspekty rzeczywistości. W dokumentalnym eseju Normal, włoska reżyserka Adele Tulli zastanawia się jak sztywne, tradycyjne role płciowe wpływają na kształt naszego życia. Tymczasem Yolande Zauberman w filmie M ukazuje utalentowanego muzycznie mężczyznę, który wraca po 15 latach do dzielnicy ortodoksyjnych Żydów, by skonfrontować się z traumą z przeszłości.


Polską perspektywę zapewniają twórcy dwóch filmów krótkometrażowych, ukazujących queerowych bohaterów w niezwykłych sytuacjach. W Nad Wisłą, młoda kobieta pod wpływem wydarzeń z Marszu Niepodległości na nowo odkrywa samą siebie, a w Obcym człowieku pewien zawodowy żołnierz rozważa wyjazd na misję do Kosowa, jednak sprzeciwia się temu jego partner. Warto zwrócić także uwagę na niezwykle aktualny dokument Wojtka Jankowskiego Punkt zapalny, będący opowieścią o losach słynnej warszawskiej tęczy – niezapomnianej instalacji autorstwa Julity Wójcik.


Festiwalowi towarzyszy specjalna kolekcja filmów do zobaczenia online na www.e-kinopodbaranami.pl.


BILETY:
24 zł (normalny)
17 zł (ulgowy)
Karnet (11 seansów): 132 zł


PROGRAM:

piątek, 18 września
19.00
GRETA
| GRETA
(Armando Praça) BR 2019, 97’


sobota, 19 września
19.00
ŁOWCA
| EL CAZADOR
(Marco Berger) AR 2020, 101’


niedziela, 20 września
19.00
NORMAL
| NORMAL
(Adele Tulli) IT/CH/SE/GB 2019, 70’ (dokument)


 

poniedziałek, 21 września
19.00
PRZYSZŁOŚĆ NALEŻY DO NAS
| FUTUR DREI
(Faraz Shariat) DE 2020, 89’


21.00 MY DWIE | DEUX
(Filippo Meneghetti) FR/LX/BE 2019, 99’
pokaz przedpremierowy


wtorek, 22 września
19.00
SZALONE NOCE Z EMILY
| WILD NIGHTS WITH EMILY
(Madeleine Olnek) US 2018, 84’


21.00 A POTEM TAŃCZYLIŚMY | AND THEN WE DANCED
(Levan Akin) FR/GE/SE 2019, 113’
pokaz przedpremierowy

Dodatkowy seans: wtorek, 22 września, g. 21.05
Sala Biała


środa, 23 września
19.00
PUNKT ZAPALNY
| PUNKT ZAPALNY
(Wojtek Jankowski) PL 2019, 84’ (dokument)

 
21.00 M | M
(Yolande Zauberman) FR/IL 2018,105’ (dokument)


czwartek, 24 września
19.00
POLSKIE FILMY KRÓTKOMETRAŻOWE
NAD WISŁĄ
| NAD WISŁĄ
(Agata Korycka) PL 2020, 40’

POLISH SHORTS

OBCY CZŁOWIEK | OBCY CZŁOWIEK
(Mario Podpora) PL 2019, 20’

Obcy Człowiek - Home | Facebook


20.45 MONSTERS. | MONSTRI.
(Marius Olteanu) RO 2019, 116’

 

PATRONAT MEDIALNY:

Bookmark and Share

archiwum