kpb

Szalone noce z Emily

tytuł oryginalny: Wild Nights with Emily

reżyseria: Madeleine Olnek
aktorzy: Molly Shannon, Amy Seimetz, Susan Ziegler, Brett Gelman, Jackie Monahan, Kevin Seal, Dana Melanie

czas trwania: 84 min.
produkcja: USA 2018
premiera: 2021-02-15
język: angielski
napisy: polskie
in English with Polish subtitles

MFF w Berlinie 2019: Nagroda Specjalna Jury „Tagesspiegel” – Najlepszy Film
FilmOut San Diego 2018: Najlepsza aktorka (Molly Shannon)
SXSW Film Festival 2018: Gamechanger Award (nominacja)


Komedia biograficzna o twórczości jednej z najwybitniejszych amerykańskich poetek, Emily Dickinson, i jej miłości do Susan Gilbert. W roli głównej znakomita Molly Shannon, gwiazda programu Saturday Night Live.


Nazywana pustelnicą z Amherst, Dickinson wcale nie wiodła życia w odosobnieniu. Od najmłodszych lat przyjaźniła się z Susan, z którą później połączył ją gorący romans, wystawiony na próbę przez małżeństwo dziewczyny z bratem poetki. Emily znajdowała się w podwójnie trudnej sytuacji: musiała jednocześnie ukrywać swoje uczucia i walczyć ze zdominowanym przez mężczyzn środowiskiem poetów i wydawców, którzy nie chcieli publikować jej wierszy ze względu na ich nowatorskość oraz fakt, że zostały napisane przez kobietę.


| A biographical comedy about one of the greatest American poets Emily Dickinson and her love for Susan Gilbert.

Called the hermit of Amherst, Emily Dickinson did not live alone. Her youth friendship with Susan Gilbert turned into a love affair, and was later tested by Susan’s marriage with Emily’s brother. Hiding her feelings, Emily had to face the prejudices of a men-dominated community of poets and publishers who did not want to publish her poems because of their novelty and the fact that their author was a woman.

 

 

Wcześniej w ramach 11. LGBT Film Festival 2020 oraz Pokazu specjalnego.


ZWIASTUN:

Bookmark and Share