kpb

Na rauszu

tytuł oryginalny: Druk

reżyseria: Thomas Vinterberg
aktorzy: Mads Mikkelsen, Thomas Bo Larsen, Magnus Millang

czas trwania: 115 min.
produkcja: Dania 2020
premiera: 2021-06-11
język: duński, szwedzki
napisy: polskie
in Danish and Swedish with Polish subtitles
info: Letnie Tanie Kinobranie

Oscary 2021 - wygrana: Najlepszy film międzynarodowy
Oscary 2021 - nominacje: Najlepsza reżyseria (Thomas Vinterberg)
Nagrody BAFTA 2021 - nominacje: Najlepszy Film Nieanglojęzyczny, Najlepszy Reżyser, Najlepszy Aktor Pierwszoplanowy, Najlepszy Scenariusz Oryginalny

 

Ten eksperyment to jazda bez trzymanki! Na rauszu opowiada historię grupy przyjaciół, nauczycieli szkoły średniej, zainspirowanych teorią, że skromna dawka czegoś mocniejszego pozwala otworzyć się na świat i lepiej w nim funkcjonować. Nie przewidują jednak skutków, jakie pociągnie za sobą długotrwałe utrzymywanie stałego poziomu alkoholu we krwi – przez cały dzień, również w pracy…


W tej historii poznajemy czterech miłych mężczyzn w średnim wieku. Żyją w świecie, który wszyscy dobrze znamy – przepełnionym nudą i przeciętnością, w którym człowiek czuje się pogrążony w monotonii, zagubiony w przyzwyczajeniach, przytłoczony. Jednocześnie bohaterowie mają świadomość, że zbliża się śmierć. Przekroczyli półmetek przeciętnego okresu życia. Wolność młodości, zauroczenia i beztroska powoli stają się odległymi wspomnieniami. Mężczyźni postanawiają wziąć udział w eksperymencie polegającym na systematycznym spożywaniu alkoholu. Początkowo wdrażają swój pomysł w życie w związku z pracą w szkole średniej, gdzie są nauczycielami.


Film humorystycznie, a w oczach niektórych zapewne też skandaliczne, przedstawia poważny temat. Na rauszu to wielopłaszczyznowa historia, która jednocześnie prowokuje i bawi, skłania do myślenia, płaczu i śmiechu.


| There is a theory that man is born with half a per mille too little. That alcohol in the blood opens the mind to the outside world, problems seem smaller and creativity increases. We know it well; after the first glass of wine, the conversation lifts, the possibilities open up. Martin is a high school teacher. He feels old and tired. His students and their parents want him terminated to increase their average. Encouraged by the per mille theory, Martin and his three colleagues throw themselves into an experiment to maintain a constant alcohol impact in everyday life.  

 

Prezentowany w ramach festiwalu Letnie Tanie Kinobranie 2023
Tydzień 6: Kolor indygo.

 

Film prezentowany wcześniej w ramach Double Mads - pokazy przedpremierowePrzedpremier na powitanie, Na rauszu - pokazy przedpremieroweSMAK - Spotkania Młodych Amatorów Kina: Na rauszu, European Cinema Night: Na rauszuNajlepsze filmy 2021 roku ponownie w Kinie Pod BaranamiLetnie Tanie Kinobranie 2022 - Tydzień 1: Kalejdoskop emocji, Na rauszu - pokaz na dziedzińcu Pałacu pod Baranami, Kinobranie z Muzeum Manggha - pokaz w ogrodzie: Na rauszu oraz The Best of Kinobranie 2022.


ZWIASTUN:

Bookmark and Share