kpb

SMAK - Spotkania Młodych Amatorów Kina: Na rauszu

SMAK - Spotkania Młodych Amatorów Kina:
NA RAUSZU (reż. Thomas Vinterberg)
sobota, 12 czerwca 2021, godz. 10.00
Kino Pod Baranami

 

 

Zapraszamy uczniów szkół ponadpodstawowych na pokaz w ramach Spotkań Młodych Amatorów Kina - dyskusyjnego klubu filmowego dla licealistów. Tym razem na ekranie zagości oscarowe Na rauszu Thomasa Vinterberga z roztańczonym Madsem Mikkelsenem w roli głównej. Film zostanie poprzedzony tradycyjną prelekcją, a po seansie odbędzie się dyskusja. Bilety dla uczniów tylko 12 zł!


Wyróżnione Oscarem w kategorii “Najlepszy film międzynarodowy” duńskie Na rauszu, opowiada o grupie znajomych - mężczyzn w średnim wieku, nieco rozczarowanych życiem i jego przytłaczającą monotonią. By z nią walczyć (a także odzyskać dawną młodość, wyraźnie łączącą się w głowach bohaterów z beztroską i radosną lekkomyślnością) bohaterowie decydują się na przeprowadzenie eksperymentu motywowanego atrakcyjną teorią norweskiego psychiatry Finna Skårderuda. Ten (realnie istniejący!) naukowiec twierdzi, że ludzie rodzą się z niedostatkiem alkoholu w organizmie, którego regularne uzupełnianie może znacząco poprawić jakość życia.


W Na rauszu reżyser Thomas Vinterberg (Festen, Moja droga Wendy, Polowanie) przygląda się alkoholowemu upojeniu w całej jego rozciągłości. Widzi w nim radość życia, wyzwolenie, a także zagrożenie - niszczącą siłę, dramatycznie zmieniającą międzyludzkie relacje. Obok ulubieńca polskiej publiczności, Madsa Mikkelsena, w Na rauszu występują Thomas Bo Larsen (Festen, Polowanie), Magnus Millang (Kurs, Komuna) oraz Lars Ranthe (serial Most nad Sundem).

 

SMAK to dyskusyjny klub filmowy dla licealistów, będący inicjatywą uczniów krakowskich liceów, którzy kochają kino, chcą wspólnie oglądać premierowe filmy, a po seansie - w luźnej atmosferze - intensywnie dyskutować o tym, co zobaczyli.


Filmowi towarzyszyć będzie krótkie wprowadzenie, a pokaz zwieńczy wymiana zdań na temat obejrzanego filmu. Spotkanie poprowadzi Julia Kalita - uczennica II klasy o profilu hiszpańskim w VI Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza w Krakowie.


Pokaz odbędzie się zachowaniem odpowiednich środków bezpieczeństwa. W sali kinowej dostępnych będzie 50% miejsc, a podczas pobytu w kinie należy zasłaniać usta oraz nos i zachowywać dystans. Na terenie kina rozmieszczone będą punkty do dezynfekcji rąk, a sale są wietrzone i dezynfekowane między seansami.

 

Bilety dla uczniów: 12 zł

 

ZIELONA KARTA UCZNIA

Za każdy zakupiony bilet na dowolny seans w Kinie Pod Baranami przysługuje 1 stempel na Zielonej Karcie Ucznia (do odebrania w kasie Kina). Pięć stempli to jedna darmowa wejściówka na wybrany film. Karta jest ważna razem z aktualną legitymacją szkolną.

 

O FILMIE:


NA RAUSZU | DRUK
(Thomas Vinterberg) Dania 2020, 115’

Oscary 2021 - wygrana: Najlepszy film międzynarodowy
Oscary 2021 - nominacje: Najlepsza reżyseria (Thomas Vinterberg)
Nagrody BAFTA 2021 - nominacje: Najlepszy Film Nieanglojęzyczny, Najlepszy Reżyser, Najlepszy Aktor Pierwszoplanowy, Najlepszy Scenariusz Oryginalny


W Na rauszu poznajemy czterech miłych mężczyzn w średnim wieku. Żyją w świecie, który wszyscy dobrze znamy – przepełnionym nudą i przeciętnością, w którym człowiek czuje się pogrążony w monotonii, zagubiony w przyzwyczajeniach, przytłoczony. Jednocześnie bohaterowie mają świadomość, że zbliża się śmierć. Przekroczyli półmetek przeciętnego okresu życia. Wolność młodości, zauroczenia i beztroska powoli stają się odległymi wspomnieniami. Mężczyźni postanawiają wziąć udział w eksperymencie polegającym na systematycznym spożywaniu alkoholu. Początkowo wdrażają swój pomysł w życie w związku z pracą w szkole średniej, gdzie są nauczycielami.

 

 

ZWIASTUN:

Bookmark and Share

archiwum