kpb

Europejski Dzień Kina Artystycznego: 4 x Almodóvar

EUROPEJSKI DZIEŃ KINA ARTYSTYCZNEGO:
4 x ALMOD
ÓVAR
niedziela, 12 listopada 2023
Kino Pod Baranami


https://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_13894_0.jpg

12 listopada kina studyjne w wielu krajach obchodzą Europejski Dzień Kina Artystycznego. Z tej okazji, przypomnimy trzy kultowe filmy Pedro Almodóvara. W ramach specjalnej odsłony cyklu Filmy Wszech Czasów na ekranie pojawią się: Kobiety na skraju załamania nerwowego, Drżące ciało i Wszystko o mojej matce. Dzień zwieńczy przedpremierowy pokaz najnowszego filmu hiszpańskiego reżysera Dziwne ścieżki życia.

Europejski Dzień Kina Artystycznego to święto kina, które po raz pierwszy odbyło się w całej Europie 9 października 2016 roku dzięki inicjatywie CICAE (Confédération Internationale des Cinémas d'art et d'essai) oraz sieci kin europejskich Europa Cinemas. Cel tego wyjątkowego dnia jest bliski sercu każdego miłośnika X muzy: zwrócenie uwagi na kino jako formę przekazu artystycznego oraz na samo kino jako na miejsce, bez którego ten przekaz byłby niemożliwy.

Głównym bohaterem obchodów Europejskiego Dnia Kina Artystycznego w naszym Kinie będzie Pedro Almodóvar - mistrz europejskiego kina arthouse’owego. W ramach specjalnego wydania cyklu Filmy Wszech Czasów pokażemy trzy wczesne filmy hiszpańskiego twórcy o niepowtarzalnym stylu. Seanse będą poprzedzone wprowadzeniami Joanny Łuniewicz i Anity Piotrowskiej.

W pierwszej kolejności wyświetlony zostanie nominowany do Oscara komediodramat z 1988 roku Kobiety na skraju załamania nerwowego, który rozpoczął międzynarodową karierę reżysera i sprawił, że został uznany za znawcę kobiecej duszy. Różnorodnymi bohaterami Almodóvar zapełnił melodramat Drżące ciało z 1997 roku. Akcja tego złożonego filmu rozpoczyna się w Boże Narodzenie 1970 roku, kiedy to Hiszpanią rządzi reżim generała Franco, który wprowadza stan wyjątkowy. W rolach głównych wystąpili m.in. Javier Bardem i Penélope Cruz. Jednym z najgłośniejszych filmów Almodóvara jest dramat Wszystko o mojej matce z 1999 roku, wyróżniony Oscarem, Złotym Globem i Złotą Palmą w Cannes. W tym eklektycznym, pełnym mocnych barw filmie niemal nie ma mężczyzn. Są za to wyraziste, fascynujące bohaterki oraz ich relacje, troski i wyzwania.
 
W ramach Europejskiego Dnia Kina Artystycznego nasi widzowie będą mogli również zobaczyć – przedpremierowo! – najnowszą produkcję hiszpańskiego reżysera, czyli film Dziwne ścieżki życia. Ten krótkometrażowy western, w którym zagrali Ethan Hawke i Pedro Pascal, prezentowany jest łącznie z ekskluzywnym wywiadem z reżyserem.

https://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_13187_26.jpg

Każdy widz otrzyma kupon zniżkowy na zakup książki Ostatni sen Pedro Almodóvara, wydawnictwa Poznańskiego.

Zapraszamy również na naszą platformę E-Kino Pod Baranami, gdzie jest dostępna kolekcja filmowa W kolorach Almodóvara, w której można znaleźć pięć innych filmów niekwestionowanego mistrza kina, Pedro Almodóvara.


PROGRAM:

niedziela, 12 listopada
13.00 KOBIETY NA SKRAJU ZAŁAMANIA NERWOWEGO
| MUJERES AL BORDE DE UN ATAQUE DE NERVIOS
(Pedro Almodóvar) ES 1988, 90’   
wprowadzenie: Joanna Łuniewicz

15.00
DRŻĄCE CIAŁO | CARNE TRÉMULA
(Pedro Almodóvar) FR/ES 1997, 99’
wprowadzenie: Joanna Łuniewicz

17.15 WSZYSTKO O MOJEJ MATCE | TODO SOBRE MI MADRE
(Pedro Almodóvar) FR/ES 1999, 101’
wprowadzenie: Anita Piotrowska

19.30 POKAZ PRZEDPREMIEROWY
DZIWNE ŚCIEŻKI ŻYCIA | EXTRAÑA FORMA DE VIDA
(Pedro Almodóvar) ES/FR 2023, 61’

BILETY:
30 zł (normalny)
25 zł (ulgowy/senior)
23 zł (Klub Przyjaciół Kina Pod Baranami)

Dziwne ścieżki życia - pokaz przedpremierowy:
26 zł (normalny)
21 zł (ulgowy)
18 zł (klubowy/senior)


O FILMACH:
DRŻĄCE CIAŁO | CARNE TRÉMULA
(Pedro Almodóvar) FR/ES 1997, 99’BAFTA 1999 - nominacja: Najlepszy film nieanglojęzyczny (Agustín Almodóvar, Pedro Almodóvar)
GOYA 1998 - wygrana: Najlepszy aktor drugoplanowy (José Sancho)
GOYA 1988 - nominacje: Najlepszy aktor (Javier Bardem), Najlepsza aktorka drugoplanowa (Ángela Molina)


Inspirowana popularną książką Ruth Rendell melodramatyczna opowieść o kilku osobach, których losy wzajemnie się przeplatają. Przemyślnie nawarstwiony, zawikłany melodramat zrealizowany w scenerii pięknej stolicy Hiszpanii.

Victor, młody chłopak mieszkający w Madrycie, pewnej nocy udaje się do mieszkania dziewczyny, z którą umówił się w zeszłym tygodniu. W wyniku zbiegu okoliczności na miejscu pojawia się jeszcze dwóch policjantów. Feralnie oddany przez jednego z nich strzał połączy losy wszystkich tych osób na następne kilka lat.


DZIWNE ŚCIEŻKI ŻYCIA | EXTRAÑA FORMA DE VIDA
(Pedro Almodóvar) ES/FR 2023, 61’Dziwne ścieżki życia to drugi anglojęzyczny krótkometrażowy projekt Almodóvara po Ludzkim głosie z 2020 roku. Do filmu dołączony jest ekskluzywny wywiad z reżyserem, prowadzony przez Annę Bogutskayą.

Silva (Pedro Pascal) wyrusza konno przez pustynię w odwiedziny do znajomego szeryfa Jake'a (Ethan Hawke). Dwadzieścia pięć lat wcześniej zarówno szeryf, jak i Silva pracowali razem jako najemnicy. Silva odwiedza go, aby powspominać stare dzieje i tego wieczoru świętują swoje spotkanie. Po wspólnie spędzonej nocy Jake zdaje sobie sprawę, że powodem odwiedzin Silvy nie są wspomnienia ich starej znajomości.


KOBIETY NA SKRAJU ZAŁAMANIA NERWOWEGO
| MUJERES AL BORDE DE UN ATAQUE DE NERVIOS
(Pedro Almodóvar) ES 1988, 90’   Oscary 1989 - nominacja: Najlepszy film nieanglojęzyczny (Pedro Almodóvar)
Złote Globy 1989 - nominacja: Najlepszy film zagraniczny (Pedro Almodóvar)
BAFTA 1990 - nominacja: Najlepszy film nieanglojęzyczny (Pedro Almodóvar)
MFF w Wenecji 1988 - wygrana: Najlepszy scenariusz (Pedro Almodóvar)
MFF w Wenecji 1988 - nominacja: Udział w konkursie głównym
Europejska Akademia Filmowa 1988 - wygrana: Najlepsza europejska aktorka roku (Carmen Maura), Najlepszy młody europejski film roku (Pedro Almodóvar)


Pepa (Carmen Maura) jest aktorką, która na co dzień pracuje przy dubbingowaniu zagranicznych filmów. Pewnego dnia zostaje sama. Ivan (Fernando Guillén), jej kochanek, również aktor dubbingu, po wielu latach wspólnego życia nagle i niespodziewanie rzuca ją bez słowa.

Założeniem filmu była wizja świata kobiet, w którym wszystko jest idyllą, wizja wspaniałego miasta, w którym wszystko jest takie, jak trzeba, a każdy jest uprzejmy – po prostu świata na miarę ludzkiej istoty. Jedynym problemem, jaki pozostaje w tym raju na ziemi, jest to, że mężczyźni nadal porzucają kobiety – mówił Pedro Almodóvar. Film stał się inspiracją dla Jeffreya Lane’a i Davida Yazbeka do stworzenia musicalu o tym samym tytule, który prezentowany był m.in. w Nowym Jorku, Londynie i Polsce. W obsadzie filmu znaleźli się stali współpracownicy reżysera: Antonio Banderas, Rossy de Palma, Carmen Maura i Julieta Serrano.


WSZYSTKO O MOJEJ MATCE | TODO SOBRE MI MADRE
(Pedro Almodóvar) FR/ES 1999, 101’MFF w Cannes 1999: najlepsza reżyseria, Nagroda Jury Ekumenicznego
Oscar, Złoty Glob, BAFTA i Cezar 2000 dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego
Europejska Nagroda Filmowa 1999 dla najlepszego filmu
Hiszpańskie Nagrody Filmowe Goya 2000 dla najlepszego filmu, reżysera, kompozytora i aktorki - Cecilia Roth

 
Wszystko o mojej matce to kolejny dowód fascynacji Almodóvara melodramatem. Hiszpański reżyser jednak i tym razem zamiast klasycznego filmu gatunkowego proponuje widzom swoją "almodramę", w której konwencja miesza się ze stale podkreślanym dystansem, ujmującym całą historię w nawias.

Manuela (Cecilia Roth w popisowej roli) to samotna matka z Madrytu wychowująca nastoletniego Estebana. W siedemnaste urodziny chłopak ginie w wypadku samochodowym, próbując zdobyć autograf ulubionej aktorki. Pogrążona w żałobie Manuela wyrusza do Barcelony, aby powiadomić o śmierci Estebana jego ojca. Ten ostatni nie wie nawet, że miał syna...O PRELEGENTKACH:

Joanna Łuniewicz - filmoznawczyni, wieloletnia prelegentka, krytyczka i edukatorka filmowa. Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z kostiumem oraz aktorstwem filmowym.

Anita Piotrowska - absolwentka filmoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim, krytyczka filmowa i dziennikarka Tygodnika Powszechnego. Pisuje także do magazynów EKRANy i Kino, jest felietonistką magazynu psychologicznego Charaktery. Jest członkinią Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI oraz selekcjonerka Krakowskiego Festiwalu Filmowego.


O CYKLU FILMY WSZECH CZASÓW:

Autorski cykl w ramach którego w Kinie Pod Baranami prezentowane są uznane, ponadczasowe produkcje poprzedzone wprowadzeniami. Podczas ubiegłorocznej odsłony cyklu widzowie obejrzeli m.in. Casablankę, Psychozę, Kabaret oraz trylogię Ojciec Chrzestny. W ramach tegorocznej edycji prezentowane były takie tytuły jak Dwunastu gniewnych ludzi, Nashville, Wiek niewinności czy Tron we krwi.ORGANIZATORZY:
Fundacja Dla Kina
Bookmark and Share

archiwum