kpb

Kobiety na skraju załamania nerwowego

tytuł oryginalny: Mujeres al borde de un ataque de nervios

reżyseria: Pedro Almodóvar
aktorzy: Carmen Maura, Antonio Banderas, Julieta Serrano

czas trwania: 90 min.
produkcja: Hiszpania 1988
język: hiszpański
napisy: polskie
in Spanish with Polish subtitles
info: 4 x Almodóvar

Oscary 1989 - nominacja: Najlepszy film nieanglojęzyczny (Pedro Almodóvar)
Złote Globy 1989 - nominacja: Najlepszy film zagraniczny (Pedro Almodóvar)
BAFTA 1990 - nominacja: Najlepszy film nieanglojęzyczny (Pedro Almodóvar)
MFF w Wenecji 1988 - wygrana: Najlepszy scenariusz (Pedro Almodóvar)
MFF w Wenecji 1988 - nominacja: Udział w konkursie głównym
Europejska Akademia Filmowa 1988 - wygrana: Najlepsza europejska aktorka roku (Carmen Maura), Najlepszy młody europejski film roku (Pedro Almodóvar)


Pepa (Carmen Maura) jest aktorką, która na co dzień pracuje przy dubbingowaniu zagranicznych filmów. Pewnego dnia zostaje sama. Ivan (Fernando Guillén), jej kochanek, również aktor dubbingu, po wielu latach wspólnego życia nagle i niespodziewanie rzuca ją bez słowa.

Założeniem filmu była wizja świata kobiet, w którym wszystko jest idyllą, wizja wspaniałego miasta, w którym wszystko jest takie, jak trzeba, a każdy jest uprzejmy – po prostu świata na miarę ludzkiej istoty. Jedynym problemem, jaki pozostaje w tym raju na ziemi, jest to, że mężczyźni nadal porzucają kobiety – mówił Pedro Almodóvar. Film stał się inspiracją dla Jeffreya Lane’a i Davida Yazbeka do stworzenia musicalu o tym samym tytule, który prezentowany był m.in. w Nowym Jorku, Londynie i Polsce. W obsadzie filmu znaleźli się stali współpracownicy reżysera: Antonio Banderas, Rossy de Palma, Carmen Maura i Julieta Serrano.

| A television actress encounters a variety of eccentric characters after embarking on a journey to discover why her lover abruptly left her.

Bookmark and Share