kpb

Mistrzowie Kina Hiszpańskiego: Obras Maestras - przegląd filmowy

MISTRZOWIE KINA HISZPAŃSKIEGO: OBRAS MAESTRAS
przegląd filmowy
13-17 grudnia 2021
Kino Pod Baranami

 

 

13 grudnia w naszym kinie rusza przegląd filmowy Mistrzowie Kina Hiszpańskiego Obras Maestras, skupiający się na kinematografii Półwyspu Iberyjskiego. W programie m.in. Nakarmić kruki Carlosa Saury oraz filmy mistrza groteski, Luisa Garcíi Berlangi.


Mistrzowie Kina Hiszpańskiego – Obras Maestras to przegląd prezentujący arcydzieła hiszpańskiej kinematografii, od czterech lat organizowany przez Ambasadę Królestwa Hiszpanii i Fundację Ava Arts przy współpracy Filmoteki Narodowej Instytutu Audiowizualnego i Kina Iluzjon.


Tegoroczne wydarzenie zbiega się z 100. rocznicą urodzin Luisa Garcíi Berlangi – mistrza groteski i jednego z najwybitniejszych hiszpańskich reżyserów. Z tej okazji w programie pojawią się dwa filmy twórcy: Uczta wigilijna, w której twórca ukazuje hipokryzję przedstawicieli hiszpańskich elit oraz Gdzie jest profesor Hamilton? – karykatura największych świętości społeczeństwa hiszpańskiego lat 50 XX. wieku.


Ponadto widzowie będą mogli poznać dzieła mniej znanych hiszpańskich reżyserów. Dziwna podróż w reżyserii Fernando Fernán-Gómeza to groteskowy portret wiejskiego społeczeństwa lat 60. XX wieku, kreślony w rytmach twista i nadchodzących zmian społecznych. Zbrodnia na ulicy Bordadores Edgara Neville'a wieńczy kryminalną trylogię odkrywanego dziś na nowo reżysera, dla której tłem jest Madryt.


Zwieńczeniem przeglądu będzie pokaz wybitnego filmu Carlosa Saury, Nakarmić kruki z hipnotyzującą Geraldine Chaplin w roli głównej. 


Filmy zostaną zaprezentowane w oryginalnych wersjach językowych, z polskimi napisami.


PROGRAM:
 
poniedziałek, 13 grudnia, godz. 18.45
DZIWNA PODRÓŻ | EL EXTRAÑO VIAJE
(Fernando Fernán-Gómez) ES 1964, 91’
Inauguracja przeglądu z udziałem dyrektora Instytutu Cervantesa w Krakowie.
 
wtorek, 14 grudnia, godz. 18.45
UCZTA WIGILIJNA | PLÁCIDO
(Luis García Berlanga) ES 1961, 85’
 
środa, 15 grudnia, godz. 18.45
ZBRODNIA NA ULICY BORDADORES | EL CRIMEN DE LA CALLE BORDADORES
(Edgar Neville) ES 1946, 87’
 
czwartek, 16 grudnia, godz. 18.45
GDZIE JEST PROFESOR HAMILTON? | CALABUCH
(Luis García Berlanga) ES 1956, 96’
 
piątek, 17 grudnia, godz. 18.45
NAKARMIĆ KRUKI | CRÍA CUERVOS
(Carlos Saura) ES 1976, 108’

 

BILETY:
17 zł
(normalny)
15 zł (ulgowy)
Karnet (5 filmów): 60 zł
Aby zakupić karnet online, prosimy o kontakt: kasa@kinopodbaranami.pl


 
O FILMACH:
 
DZIWNA PODRÓŻ | EL EXTRAÑO VIAJE
(Fernando Fernán-Gómez) ES 1964, 91’

W małym miasteczku niedaleko Madrytu mieszka dorosłe rodzeństwo: dominująca i apodyktyczna Ignacia oraz nieśmiali i wycofani Paquita i Venancio. Monotonię prowincjonalnej egzystencji przerywa przyjazd zespołu muzycznego ze stolicy i organizowana w miejscowości twistowa potańcówka. W dniu przyjazdu zespołu Paquita i Venancio słyszą tajemnicze kroki na korytarzu i dowiadują się o złowieszczych zamiarach Ignacii planującej pozbyć się młodszego rodzeństwa.


Utrzymany w stylistyce filmów noir obraz Fernando Fernán-Gómeza to szczegółowe studium wiejskiego społeczeństwa Hiszpanii lat 60. XX wieku podane w groteskowej, typowej dla reżysera formie. Film powstał w 1964 roku na podstawie pomysłu Luisa Garcíi Berlangi, ale został zablokowany przez cenzurę jako „demoralizujący” i dopiero w latach 70. trafił na ekrany hiszpańskich kin.
 


GDZIE JEST PROFESOR HAMILTON? | CALABUCH
(Luis García Berlanga) ES 1956, 96’

MFF w Wenecji 1956: Nagroda Katolickiego Biura Filmowego, udział w konkursie głównym
 

Calabuch to mała nadmorska osada położona niedaleko Walencji, do której przybywa tajemniczy profesor fizyki nuklearnej o nazwisku Hamilton. Bohater postanawia zerwać z karierą naukowca po tym jak dowiaduje się, że efekty jego badań wykorzystywane są do celów militarnych. Szukając schronienia, wrasta w codzienność miasteczka i zaprzyjaźnia się z mieszkańcami, skłaniając ich do przewartościowania niektórych prowincjonalnych sądów na temat rzeczywistości.
 

W tej inteligentnej komedii Berlanga – hiszpański mistrz groteski - po raz kolejny ucieka przed frankistowską cenzurą wyśmiewając największe ówczesne świętości Hiszpanów takie jak Kościół, korridę i samą władzę wraz z systemem sądowniczym. Na trwającą zimną wojnę i wyścig nuklearny spogląda się tu z perspektywy środowiska wiejskiego, gdzie panaceum na finansowe i życiowe niedostatki stanowi wspólnota i solidarność.
 


NAKARMIĆ KRUKI | CRÍA CUERVOS
(Carlos Saura) ES 1976, 108’

MFF w Cannes 1976: Nagroda Jury, Złota Palma (nominacja)
Cezary 1977: Najlepszy film zagraniczny (nominacja)
Złote Globy 1978: Najlepszy film zagraniczny (nominacja)

 

Rok 1975. Po śmierci rodziców Ana i jej dwie siostry są wychowywane przez ciotkę Paulinę i nieco zgorzkniałą, lecz czułą służącą Rosę. Wewnętrzny świat snów, wspomnień i fantazji małej Any tworzy jej własną wersję rzeczywistości, podporządkowaną regułom dziecięcej wyobraźni.
 

Ten jeden z najbardziej znanych filmów Carlosa Saury, który pokazuje ludzką bezradność wobec bezdusznego losu, można odczytywać na wiele sposobów. Z jednej strony jest to opowieść o uwięzionej, przechodzącej z pokolenia na pokolenie kobiecości, intrygujące studium dziecięcej psychiki, rozdartej między sferą doznań realnych i wyobrażonych. To także metafora Hiszpanii u schyłku faszyzmu i nieuchronnie zbliżających się przemian, budzących lęki i stawiających przed trudnymi wyborami. W filmie została wykorzystana nieznana wcześniej piosenka Jeanette Dimech pt. Porque te vas, która wraz z artystycznym sukcesem obrazu Saury zdobyła popularność na całym świecie i stała się jednym ze szlagierów lat 70. XX wieku. W roli głównej hipnotyzująca Geraldine Chaplin.

 

UCZTA WIGILIJNA | PLÁCIDO
(Luis García Berlanga) ES 1961, 85’


Oscary 1962: Najlepszy film nieanglojęzyczny (nominacja)
MFF w Cannes 1962: Złota Palma (nominacja)


Grupa madryckich bogaczy inicjuje akcję społeczną pod nazwą „Posadź biedaka przy swoim stole”. Każda zamożna rodzina w mieście ma przyjąć ubogiego współmieszkańca na kolację wigilijną. Punktem kulminacyjnym wieczoru ma być radosna parada bogatych z biednymi podążająca ulicami miasta.
 

Uczta wigilijna, podobnie jak wcześniejsze filmy Berlangi: Witaj nam, Mr. Marshall i Gdzie jest profesor Hamilton? ma formę komedii satyrycznej z wyraźną nutą goryczy. Reżyser ukazuje hiszpańską elitę, która pod maską fałszywego miłosierdzia i solidarności skrywa bezwzględną obojętność wobec ówczesnych realiów społecznych. Do dziś obraz ten pozostaje – obok Viridiany Luisa Buñuela – jedną z najbardziej ambitnych pozycji hiszpańskiej kinematografii XX wieku, czemu wyraz dała nominacja do Oscara za film nieanglojęzyczny w 1961 roku.

 

ZBRODNIA NA ULICY BORDADORES | EL CRIMEN DE LA CALLE BORDADORES
(Edgar Neville) ES 1946, 87’

Historia inspirowana zbrodnią, która wstrząsnęła Madrytem w 1888 roku. Morderstwo bogatej wdowy, w które wydają się być uwikłani czyhający na jej fortunę młody adorator, jego domniemana kochanka oraz służąca domu, okazuje się kryć w sobie głębszą tajemnicę.
 

To film wieńczący tzw. kryminalną trylogię Edgara Nevilla, którą oprócz Zbrodni na ulicy Bordadores tworzą: Wieża siedmiu garbatych (1944) oraz Niedziela karnawału (1945). Reżyser znów przenosi nas do XIX-wiecznego Madrytu, by pod pretekstem kryminalnej intrygi, ubranej w melodramat z zacięciem wodewilowym i nawiązaniami do amerykańskiego kina noir przyjrzeć się ówczesnej społeczności. Nie szczędzi przy tym krytyki wobec warstw uprzywilejowanych i portretuje z czułością biedotę walczącą o przetrwanie. Tchnące życiem scenki rodzajowe, przeniesiony na ekran gwar madryckich ulic i tawern, wspaniałe kreacje ukochanych przez Neville’a aktorów drugoplanowych, a także charakterystyczny, podszyty ironią humor budują fascynujący obraz Madrytu tamtej epoki.
 

 

SPOT:


ORGANIZATORZY:

Ambasada Królestwa Hiszpanii w Polsce
Biuro Radcy ds. Turystyki Ambasady Hiszpanii
Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny
Kino Iluzjon
Ninateka
Kino Pod Baranami
Instytut Cervantesa w Krakowie
Instytut Cervantesa w Warszawie
AVA Arts Foundation

Bookmark and Share

archiwum