kpb

Nakarmić kruki

tytuł oryginalny: Cría cuervos

reżyseria: Carlos Saura
aktorzy: Geraldine Chaplin, Florinda Chico, Ana Torrent, Héctor Alterio

czas trwania: 108 min.
produkcja: Hiszpania 1976
język: hiszpański
napisy: polskie
in Spanish with Polish subtitles
info: Mistrzowie Kina Hiszpańskiego

MFF w Cannes 1976: Nagroda Jury, Złota Palma (nominacja)
Cezary 1977: Najlepszy film zagraniczny (nominacja)
Złote Globy 1978: Najlepszy film zagraniczny (nominacja)

 
Rok 1975. Po śmierci rodziców Ana i jej dwie siostry są wychowywane przez ciotkę Paulinę i nieco zgorzkniałą, lecz czułą służącą Rosę. Wewnętrzny świat snów, wspomnień i fantazji małej Any tworzy jej własną wersję rzeczywistości, podporządkowaną regułom dziecięcej wyobraźni.


Ten jeden z najbardziej znanych filmów Carlosa Saury, który pokazuje ludzką bezradność wobec bezdusznego losu, można odczytywać na wiele sposobów. Z jednej strony jest to opowieść o uwięzionej, przechodzącej z pokolenia na pokolenie kobiecości, intrygujące studium dziecięcej psychiki, rozdartej między sferą doznań realnych i wyobrażonych. To także metafora Hiszpanii u schyłku faszyzmu i nieuchronnie zbliżających się przemian, budzących lęki i stawiających przed trudnymi wyborami. W filmie została wykorzystana nieznana wcześniej piosenka Jeanette Dimech pt. Porque te vas, która wraz z artystycznym sukcesem obrazu Saury zdobyła popularność na całym świecie i stała się jednym ze szlagierów lat 70. XX wieku. W roli głównej hipnotyzująca Geraldine Chaplin.


Polecamy ciekawą analizę filmu pt. Nibylandie Carlosa Saury.


| In the twilight of Francisco Franco's dictatorship, an eight-year-old orphan and her two sisters find shelter in the house of their stern aunt, trying their best to acclimatise to a new reality. Will they summon up the courage to grow up?

 

Prezentowany w ramach Mistrzowie Kina Hiszpańskiego: Obras Maestras - przegląd filmowy.

Bookmark and Share