kpb

Gdzie jest profesor Hamilton?

tytuł oryginalny: Calabuch

reżyseria: Luis García Berlanga
aktorzy: Mario Berriatúa, Francisco Bernal, Juan Calvo, Pedro Beltrán

czas trwania: 96 min.
produkcja: Hiszpania/Włochy 1956
język: hiszpański
napisy: polskie
in Spanish with Polish subtitles
info: Mistrzowie Kina Hiszpańskiego

MFF w Wenecji 1956: Nagroda Katolickiego Biura Filmowego, udział w konkursie głównym


Calabuch to mała nadmorska osada położona niedaleko Walencji, do której przybywa tajemniczy profesor fizyki nuklearnej o nazwisku Hamilton.

 

Bohater postanawia zerwać z karierą naukowca po tym jak dowiaduje się, że efekty jego badań wykorzystywane są do celów militarnych. Szukając schronienia, wrasta w codzienność miasteczka i zaprzyjaźnia się z mieszkańcami, skłaniając ich do przewartościowania niektórych prowincjonalnych sądów na temat rzeczywistości.


W tej inteligentnej komedii Berlanga – hiszpański mistrz groteski - po raz kolejny ucieka przed frankistowską cenzurą wyśmiewając największe ówczesne świętości Hiszpanów takie jak Kościół, korridę i samą władzę wraz z systemem sądowniczym. Na trwającą zimną wojnę i wyścig nuklearny spogląda się tu z perspektywy środowiska wiejskiego, gdzie panaceum na finansowe i życiowe niedostatki stanowi wspólnota i solidarność.


| Professor Jorge Serra Hamilton, an American atomic-bomb specialist, flees from his transcendental duties to take shelter incognito in Calabuch, a small, idyllic Spanish village on the Mediterranean shores. Oblivious to their guest's eminence, local residents spend their time engaged in their modest daily chores. The affable Professor Hamilton not only integrates perfectly into the small town, forging deep friendships with his neighbors, but he might also be finding the happiness he craves.

 

Prezentowany w ramach Mistrzowie Kina Hiszpańskiego: Obras Maestras - przegląd filmowy.

Bookmark and Share