kpb

Dziwna podróż

tytuł oryginalny: El extraño viaje

reżyseria: Fernando Fernán-Gómez
aktorzy: Tota Alba, Carlos Larrañaga, Jesús Franco

czas trwania: 91 min.
produkcja: Hiszpania 1964
język: hiszpański
napisy: polskie
in Spanish with Polish subtitles
info: Mistrzowie Kina Hiszpańskiego

W małym miasteczku niedaleko Madrytu mieszka dorosłe rodzeństwo: dominująca i apodyktyczna Ignacia oraz nieśmiali i wycofani Paquita i Venancio.

 

Monotonię prowincjonalnej egzystencji przerywa przyjazd zespołu muzycznego ze stolicy i organizowana w miejscowości twistowa potańcówka. W dniu przyjazdu zespołu Paquita i Venancio słyszą tajemnicze kroki na korytarzu i dowiadują się o złowieszczych zamiarach Ignacii planującej pozbyć się młodszego rodzeństwa.


Utrzymany w stylistyce filmów noir obraz Fernando Fernán-Gómeza to szczegółowe studium wiejskiego społeczeństwa Hiszpanii lat 60. XX wieku podane w groteskowej, typowej dla reżysera formie. Film powstał w 1964 roku na podstawie pomysłu Luisa Garcíi Berlangi, ale został zablokowany przez cenzurę jako „demoralizujący” i dopiero w latach 70. trafił na ekrany hiszpańskich kin.


| Paquita and her brother Venancio, both single and childish, live in a small town near Madrid. Their bossy eldest sister Ignacia, also an old maid, dominates them. One night, Paquita hears her sister tell somebody about her intention to sell all the family wealth. Once the money is gathered, she wishes to travel to Paris with the mysterious person and get rid of her brother and sister. Paquita and Venancio are terrified

 

Prezentowany w ramach Mistrzowie Kina Hiszpańskiego: Obras Maestras - przegląd filmowy.

Bookmark and Share