kpb

Letnie Tanie Kinobranie 2021: Tydzień 8.

LETNIE TANIE KINOBRANIE
15. wakacyjny festiwal filmowy

w Kinie Pod Baranami
2 lipca - 26 sierpnia 2021

 


TYDZIEŃ 8. (20 - 26 sierpnia): KINO DROGI

 


// KINOBRANIE - 15. Summer Film Festival at Kino Pod Baranami
July 2 - August 26, 2021

 


design: BLEKA | www.bleka.pl

 

Film jest sztuką, której materią jest czas. Ma swój początek i zmierza do jakiegoś zakończenia. Tak jak droga. Dlatego kino z taką łatwością pokazuje ludzi w drodze, w podróży, w rozwoju, w przemianie.


W naszym Kinie dobiega końca wakacyjny festiwal filmowy Letnie Tanie Kinobranie. 20 sierpnia rozpoczyna się ósmy - a zarazem już ostatni - tydzień imprezy pod hasłem “Kino drogi”. Bohaterzy zgromadzonych w nim filmów wyruszają w dosłowne i metaforyczne podróże. Poszukując swojego miejsca na ziemi, nawiązują niezwykłe przyjaźnie, odnajdują wolność oraz na nowo konstruują własną tożsamość. Na ekranie m.in. Clint Eastwood, Michael Fassbender, Frances McDormand, Viggo Mortensen, Mahershala Ali, Geena Davis i Susan Sarandon.


Ruch to esencja kina, jego podstawowa materia. Przemieszczanie się stanowi również istotę podróży, w które bardzo często wyruszają filmowi bohaterowie. Te wyprawy, mające zarówno wymiar dosłowny jak i metaforyczny, umożliwiają protagonistom przemianę. Uwrażliwiają, uświadamiają, testują i niepostrzeżenie zmieniają – nawet tych najbardziej opornych.


Wspólne przemierzanie kilometrów to okazja do bliższego poznania, które może zaowocować nieoczekiwaną przyjaźnią. Doskonale wiedzą o tym ekscentryczni bohaterowie szalonej francuskiej komedii Żegnajcie, głupcy pełnej czarnego humoru, pościgów, brawurowych włamań i nieprawdopodobnych zbiegów okoliczności. Mimo początkowej niechęci, we wspólnym kierunku wyruszają także marzący o pobiciu świata amerykańskiego wrestlingu Zak oraz drobny złodziejaszek Tyler w filmie Sokół z masłem orzechowym. Prawdziwym celem tej wspólnej podróży jest realizacja marzeń. Wyróżniony trzema Oscarami Green Book został oparty na losach prawdziwych postaci: pianisty Dona Shirleya i jego kierowcy Tony’ego Vallelongi, którzy w filmie wyruszają w pełne wyzwań tournée po południowych stanach USA.


Nadludzki wysiłek, ciągłe napięcie, świszczące nad głowami pociski – w takich warunkach dwóch młodych żołnierzy z filmu 1917 Sama Mendesa realizuje specjalną misję, której stawką jest życie tysięcy żołnierzy. Pełen przemocy i niebezpieczeństw świat Dzikiego Zachodu zupełnie nie pasuje do romantycznych wyobrażeń Jaya – młodego chłopaka, który w westernie Slow West Johna Macleana wyrusza w amerykańską dzicz w poszukiwaniu zagubionej ukochanej. W niecodziennej sytuacji znajduje się także Ola – zbuntowana nastolatka z Jak najdalej stąd Piotra Domalewskiego, która wyjeżdża do Irlandii po ciało tragicznie zmarłego ojca.


Życie w drodze, bez stałego adresu i własnych czterech ścian wybiera Fern (nagrodzona za tę rolę Oscarem Frances McDormand) – przewodniczka po świecie współczesnych wędrowców w filmie Nomadland Chloé Zhao. Przemierzająca bezkresne krajobrazy Ameryki kobieta, staje się częścią niezwykłego kontrkulturowego ruchu, idącego na przekór oczekiwaniom współczesnego świata. Taki styl życia bliski jest Rubenowi - bohaterowi przejmującego dramatu Sound of Metal Dariusa Mardera. Ten utalentowany perkusista musi z dnia na dzień zmienić swoje przyzwyczajenia, ze względu na nagłą i niespodziewaną utratę słuchu. Na swój sposób ze stereotypami walczy ponad 80-letni Earl z filmu Przemytnik Clinta Eastwooda, który zamiast prowadzić życie statecznego emeryta, zaczyna szmuglować narkotyki dla meksykańskiego kartelu.


Podróże w niezwykłe miejsca stanowią częsty temat filmów dokumentalnych. Ściana cieni Elizy Kubarskiej to portret życia w cieniu himalajskich szczytów, z których jeden uważany jest za boskie, niedostępne dla ludzi miejsce. Mieszkający w wiosce u podnóża masywu szerpowie stają przed trudnym pytaniem: czy mogą naruszyć odwieczne tabu i wspiąć się na świętą górę by zapewnić byt swojej rodzinie? Wiele intrygujących pytań zadaje również Powitanie słońca - dokument o odkrywaniu jogi w różnych zakątkach świata oraz o jej uniwersalnej sile, której na własnej skórze doświadczył twórca filmu, Stéphane Haskell.


Oprócz filmów, które niedawno gościły w kinach, w programie Kinobrania są też starsze, doskonale znane ponadczasowe filmy. W ramach cyklu „Kultowe Kinobranie” na nasz ekran wróci 2001: Odyseja kosmiczna Stanleya Kubricka – poetycka wyprawa w nieskończoność, która zrewolucjonizowała standardy kina science-fiction. Z okazji 115. urodzin pochodzącego z Suchej Beskidzkiej Billy’ego Wildera, zaprezentowany zostanie jego film Bulwar Zachodzącego Słońca – wspaniała opowieść o gwieździe filmowej u schyłku kariery, w którą wcieliła się ikona kina niemego Gloria Swanson. Całość dopełni jeden z najlepszych filmów drogi wszech czasów czyli Thelma i Louise Ridleya Scotta z Geeną Davis i Susan Sarandon w rolach głównych. Ten obchodzący trzydzieste urodziny film, pełen jest pragnienia wolności i kobiecej siły. 


W ramach wydarzeń specjalnych towarzyszących Festiwalowi wraz z Galerią Bunkier Sztuki zapraszamy na plenerowy pokaz filmu Obraz pożądania - pełnej tajemnic adaptacji powieści Herezja oranżu palonego Charlesa Willeforda. W obsadzie tego intrygującego thrillera, rozgrywającego się w elitarnym świecie koneserów sztuki, znaleźli się Donald Sutherland, Claes Bang, Elizabeth Debicki oraz Mick Jagger. Seans odbędzie 24 sierpnia na dziedzińcu Pałacu Potockich przy Rynku Głównym 20.


Ważnym wydarzeniem finałowego tygodnia Kinobrania będzie też prezentacja video mappingu na wewnętrznej fasadzie renesansowego Pałacu pod Baranami. Tematem multimedialnego pokazu będzie kino i sztuka filmowa. Mapping, specjalnie dla naszego Kina, przygotowała Marta Małecka, absolwentka krakowskiego ASP. Wydarzenie odbędzie się 25 sierpnia na dziedzińcu Pałacu pod Baranami, o godzinie 20.45 i 23.00. Wstęp wolny!


W czasie Letniego Taniego Kinobrania, repertuar kinowy powiększony jest o filmy dostępne w naszych wirtualnych salach - na e-kinopodbaranami.pl. Każdy z siedmiu tytułów, które uzupełniają tematyczny tydzień Kino drogi, można zobaczyć przez 7 dni w promocyjnej cenie 9 zł.


Bohaterem dokumentu Nie dojechać nigdy jest Piotr Strzeżysz – podróżnik, który od ponad dwóch dekad na rowerze przemierza świat. Maiden to film dokumentalny poświęcony grupie wyjątkowych żeglarek, które jako pierwsze kobiety podjęły walkę o trofeum w prestiżowych regatach Whitbread Round the World Race. Najdalszą podróż planuje Sara (Eva Green) – astronautka, przygotowująca się do kosmicznego lotu w Proximie Alice Winocour. Poruszający dramat Lion. Droga do domu opowiada o malutkim chłopcu, który gubi się na ulicach Kalkuty i przez lata stara się odnaleźć swoją prawdziwą rodzinę. W Indiach rozpoczyna się także komedia Niezwykła podróż fakira, który utknął w szafie, której bohater przybywa do Paryża marząc by zwiedzić słynny szwedzki sklep meblowy. W obliczu rychłej apokalipsy, spowodowanej uderzeniem wielkiej asteroidy o Ziemię, Dodge (Steve Carell) rozpoczyna pośpieszne poszukiwania Przyjaciela do końca świata. O przyjaźni wiele uczą się pensjonariuszki zakładu psychiatrycznego, które w komediodramacie Zwariować ze szczęścia podejmują brawurową ucieczkę. 

 

Jak co roku zachęcamy również do wzięcia udziału w “Konkursie z trailerem”. Więcej informacj - TUTAJ 

 

Ponadto, widzowie Kinobrania mogą głosować na najlepszy film festiwalu, przyznając tym samym Nagrodę Publiczności.

 

Informacje o zniżkach u partnerów oraz plebiscycie publiczności.

 

 

BILETY: 9 zł

Wybrane filmy w cenie 10 zł - oznaczone ikonką:

Kultowe Kinobranie: 15 zł - oznaczone ikonką:

Akcja Zbieraj KINO: osiem obejrzanych filmów to jeden bilet gratis!

 

Filmy w oryginalnych wersjach językowych z polskimi napisami.

Wybrane polskie i zagraniczne filmy również z angielskimi napisami

- oznaczone ikonką 

 

 

WYDARZENIE GŁÓWNE LETNIEGO TANIEGO KINOBRANIA: TUTAJ
PROGRAM NA CAŁE KINOBRANIE
do oglądania (issuu):
TUTAJ
PROGRAM NA CAŁE KINOBRANIE do pobrania (PDF): TUTAJ

 

REGULAMIN LETNIEGO TANIEGO KINOBRANIA 2021 - TUTAJ

 

 

 

 

PROGRAM:


TYDZIEŃ 8. (20-26 sierpnia): KINO DROGI

 

1917 | 1917
(Sam Mendes) GB/US 2019, 118’
EN/FR/DE

niedziela, 22 sierpnia, g. 13.45 // Sunday, August 22, 1.45 p.m.
wtorek, 24 sierpnia, g. 21.15 // Tuesday, August 24, 9.15 p.m.
czwartek, 26 sierpnia, g. 16.30 // Thursday, August 26, 4.30 p.m.

 

GREEN BOOK | GREEN BOOK
(Peter Farrelly) US 2018, 133’
EN

piątek, 20 sierpnia, g. 14.15 // Friday, August 20, 2.15 p.m.
wtorek, 24 sierpnia, g. 16.15 // Tuesday, August 24, 4.15 p.m.

czwartek, 26 sierpnia, g. 21.15 // Thursday, August 26, 9.15 p.m.

 

JAK NAJDALEJ STĄD | I NEVER CRY
(Piotr Domalewski) PL/IE 2020, 98'
PL/EN

sobota, 21 sierpnia, g. 16.00 // Saturday, August 21, 4 p.m.
wtorek, 24 sierpnia, g. 21.00 // Tuesday, August 24, 9 p.m.
czwartek, 26 sierpnia, g. 16.00 // Thursday, August 26, 4 p.m.

 

NOMADLAND | NOMADLAND
(Chloé Zhao) US/DE 2020, 107'
EN


copyright © 2020 20th Century Studios

piątek, 20 sierpnia, g. 19.30 // Friday, August 20, 7.30 p.m.
niedziela, 22 sierpnia, g. 18.45 // Sunday, August 22, 6.45 p.m.
poniedziałek, 23 sierpnia, g. 17.00 // Monday, August 23, 5 p.m.
środa, 25 sierpnia, g. 18.45 // Wednesday, August 25, 6.45 p.m.

 

POWITANIE SŁOŃCA | DEBOUT
(Stéphane Haskell) FR 2019, 90'
FR/EN

sobota, 21 sierpnia, g. 15.45 // Saturday, August 21, 3.45 p.m.
wtorek, 24 sierpnia, g. 19.00 // Tuesday, August 24, 7 p.m.
czwartek, 26 sierpnia, g. 14.30 // Thursday, August 26, 2.30 p.m.

 

PRZEMYTNIK | THE MULE
(Clint Eastwood) US 2018, 116'
EN

piątek, 20 sierpnia, g. 21.15 // Friday, August 20, 9.15 p.m.
niedziela, 22 sierpnia, g. 16.15 // Sunday, August 22, 4.15 p.m.
środa, 25 sierpnia, g. 13.45 // Wednesday, August 25, 1.45 p.m.

 

SLOW WEST | SLOW WEST
(John Maclean) GB/NZ 2015, 84'
EN

sobota, 21 sierpnia, g. 13.45 // Saturday, August 21, 1.45 p.m.
wtorek, 24 sierpnia, g. 16.00 // Tuesday, August 24, 4 p.m.
środa, 25 sierpnia, g. 21.00 // Wednesday, August 25, 9 p.m.

 

SOKÓŁ Z MASŁEM ORZECHOWYM | THE PEANUT BUTTER FALCON
(T. Nilson, M. Schwartz) US 2019, 96’
EN

niedziela, 22 sierpnia, g. 16.00 // Sunday, August 22, 4 p.m.
poniedziałek, 23 sierpnia, g. 16.00 // Monday, August 23, 4 p.m.
środa, 25 sierpnia, g. 21.15 // Wednesday, August 25, 9.15 p.m.

 

SOUND OF METAL | SOUND OF METAL
(Darius Marder) US 2019, 120'
EN/FR/American Sign Language

piątek, 20 sierpnia, g. 17.00 // Friday, August 20, 5 p.m.
niedziela, 22 sierpnia, g. 21.00 // Sunday, August 22, 9 p.m.
środa, 25 sierpnia, g. 16.15 // Wednesday, August 25, 4.15 p.m.
czwartek, 26 sierpnia, g. 19.00 // Thursday, August 26, 7 p.m.

 

ŚCIANA CIENI | ŚCIANA CIENI
(Eliza Kubarska) PL/DE/CH 2020, 90'
TIB/NEP/EN/RU/PL

piątek, 20 sierpnia, g. 16.00 // Friday, August 20, 4 p.m.
poniedziałek, 23 sierpnia, g. 19.15 // Monday, August 23, 7.15 p.m.
czwartek, 26 sierpnia, g. 21.30 // Thursday, August 26, 9.30 p.m.

 

ŻEGNAJCIE, GŁUPCY | ADIEU LES CONS
(Albert Dupontel) FR 2019, 87'
FR

niedziela, 22 sierpnia, g. 21.15 // Sunday, August 22, 9.15 p.m.
wtorek, 24 sierpnia, g. 13.45 // Tuesday, August 24, 1.45 p.m.
środa, 25 sierpnia, g. 16.00 // Wednesday, August 25, 4 p.m.

 

 

KULTOWE KINOBRANIE:

2001: ODYSEJA KOSMICZNA | 2001: A SPACE ODYSSEY
(Stanley Kubrick) US 1968, 141' EN
[Kultowe Kinobranie]

piątek, 20 sierpnia, g. 21.45 // Friday, August 20, 9.45 p.m.
sobota, 21 sierpnia, g. 17.45 // Saturday, August 21, 5.45 p.m.
poniedziałek, 23 sierpnia, g. 14.00 // Monday, August 23, 2 p.m.

 

BULWAR ZACHODZĄCEGO SŁOŃCA | SUNSET BLVD.
(Billy Wilder) US 1950, 110'
EN

czwartek, 26 sierpnia, g. 18.45 // Thursday, August 26, 6.45 p.m.

 

THELMA I LOUISE | THELMA & LOUISE
(Ridley Scott) US/GB/FR 1991, 130' EN
[Kultowe Kinobranie]


Courtesy of Park Circus/MGM

sobota, 21 sierpnia, g. 21.15 // Saturday, August 21, 9.15 p.m.
poniedziałek, 23 sierpnia, g. 21.15 // Monday, August 23, 9.15 p.m.

 

 

E-KINOBRANIE - FILMY DO ZOBACZENIA ONLINE
na e-kinopodbaranami.pl w dniach 20-26 sierpnia w cenie 9 zł
!

LION. DROGA DO DOMU | LION
(Garth Davis) AU/US/GB 2016, 118’ EN

MAIDEN | MAIDEN
(Alex Holmes) GB 2018, 97’ EN

NIE DOJECHAĆ NIGDY | NEVER ARRIVE, EVER
(Bartosz Lisek) PL 2017, 61’ PL

NIEZWYKŁA PODRÓŻ FAKIRA, KTÓRY UTKNĄŁ W SZAFIE | THE EXTRAORDINARY JOURNEY OF THE FAKIR
(Ken Scott) BE/FR/IN/SG/US 2018, 92’ EN

PROXIMA | PROXIMA
(Alice Winocour) FR/DE 2019, 107’ FR/DE/RU/EN

PRZYJACIEL DO KOŃCA ŚWIATA | SEEKING A FRIEND FOR THE END OF THE WORLD
(Lorene Scafaria) SG/US/ID/MY 2012, 100’ EN

ZWARIOWAĆ ZE SZCZĘŚCIA | LA PAZZA GIOIA
(Paolo Virzì) FR/IT 2016, 118’ IT


Filmy w oryginalnych wersjach językowych z polskimi napisami.
Wybrane polskie i zagraniczne filmy również z angielskimi napisami.

 

 

Oficjalny hasztag festiwalu: #Kinobranie2021


Seanse w kinie odbywają się z zachowaniem wszystkich zaleceń sanitarnych. Na terenie kina rozmieszczone są punkty odkażania rąk, a w salach kinowych dostępna jest jedynie część miejsc. Podczas wizyty w kinie należy nosić maseczki zakrywające usta i nos.


 

 

SPOT:

 

 

Bookmark and Share

archiwum