kpb

Powitanie słońca

tytuł oryginalny: Debout

reżyseria: Stéphane Haskell

czas trwania: 90 min.
produkcja: Francja 2019
premiera: 2020-06-19
język: francuski, angielski
napisy: polskie
in French and English with Polish subtitles

Tuż po czterdziestce życie Stephane’a Haskella, utalentowanego fotoreportera i dokumentalisty, stanęło na głowie. Mężczyzna, u którego zdiagnozowano ciężką chorobę, został sparaliżowany. Tam, gdzie lekarze bezradnie rozkładali ręce, a tradycyjna medycyna nie dawała wielkich nadziei na powrót do zdrowia, szansa niespodziewanie pojawiła się za sprawą… jogi.
 

Przełomowym momentem było dla Haskella spotkanie z Teresą Poulsen, za namową której zgłębił nie tylko tajniki, ale i filozofię, jaka kryje się za jogą. Stopniowo ból, zniechęcenie i brak cierpliwości zastępowała coraz większa wiara oraz empatia w stosunku do ludzi pokrzywdzonych przez los podobnie jak reżyser. To właśnie z tych inspiracji narodziła się idea nakręcenia dokumentu, będącego połączeniem osobistej historii z szerszym spojrzeniem na fenomen jogi.
  

By go w pełni zrozumieć, Haskell wyrusza w podróż po świecie, odwiedzając miejsca, jakie pewnie nie przyszłyby nam w tym kontekście do głowy. Od celi śmierci w słynnym amerykańskim więzieniu San Quentin po Kenię, gdzie – jak się okazuje – Masajowie praktykują jogę od wieków. Rozmawia z parą Żydów, którzy drogę do judaizmu odnaleźli… poprzez jogę. Te doświadczenia pozwalają reżyserowi spojrzeć z nieco innej perspektywy nie tylko na zachodnią kulturę, ale i własne życie.


| At age 40, Stéphane Haskell is suffering from a sudden illness and is paralyzed. Medicine condemns him to disability, but yoga opens a path to healing. From death corridors in the United States to African slums, he embarks on a touching journey around the world to meet those who have returned to life through yoga.

 

Prezentowany w ramach Powitanie słońca - pokaz filmu i spotkanie autorskie z Kasią Bem.

 

Wcześniej w ramach Letnie Tanie Kinobranie 2021 - Tydzień 8: Kino drogi.

 


ZWIASTUN:

Bookmark and Share