kpb

Ściana cieni

tytuł oryginalny: Ściana cieni

reżyseria: Eliza Kubarska

czas trwania: 90 min.
produkcja: Polska/Niemcy/Szwajcaria 2020
premiera: 2021-02-26
język: tybetański, nepalski, angielski, rosyjski, polski
napisy: polskie
in Tibetan, Nepali, English, Russian and Polish with Polish subtitles
info: Letnie Tanie Kinobranie

We wschodnim Nepalu znajduje się jedna z ostatnich świętych gór Szerpów, Kumbhakarna, nazwana tak na cześć mitycznego giganta, który przez pół roku spał, a potem w wielkim głodzie pożerał wszystko, co stanęło mu na drodze. Ochroną świętego oblicza Kumbhakarny zajmują się buddyjscy mnisi i Szerpowie z wioski u podnóża góry.


Tymczasem w zachodnim świecie Khumbakarna znana jest jako „Jannu” i słynie z niezdobytej wschodniej ściany, jednego z najtrudniejszych wyzwań we współczesnym alpinizmie. Jannu sięga niemal ośmiu tysięcy metrów.


Akcja filmu rozpoczyna się  w wiosce Kambachen (4 000 metrów n.p.m.), gdzie trzyosobowa rodzina Szerpów mieszka w jednej izbie. Ojciec rodziny, Nada, od lat pracuje jako tragarz wysokościowy na wyprawach. To ich jedyne źródło dochodu. Nada ma na swoim koncie dziewięciokrotne zdobycie Everestu, dwa razy był na szczycie Kanczendzongi (trzecim najwyższym szczycie świata) oraz kilka razy na Czo Oju. Jego żona Dżumdo też od czasu do czasu dorabia, nosząc ciężkie pakunki alpinistów i turystów. Ich kilkunastoletni syn Dawa chce zostać lekarzem, jednak koszty szkoły medycznej znacznie przekraczają możliwości rodziców. Jeśli nie znajdą sposobu na jej finansowanie, chłopiec będzie musiał, tak jak oni, asystować wyprawom himalajskim. Pewnego dnia Nada dostaje propozycję pracy jako tragarz w wyprawie na świętą Kumbhakarnę. Jeśli się zgodzi, będzie to oznaczało złamanie tabu i narażenie się na gniew bogów. Ale ta wyprawa to również szansa na zarobienie pieniędzy na edukację Dawy.


W lutym 2019 wyrusza wyprawa złożona z najlepszych alpinistów świata, której celem jest zdobycie dziewiczej ściany Jannu/Khumbakarny. Uczestnikami są: Polak Marcin Tomaszewski oraz Rosjanie Dmitri Gołowczenko i Sergiej Nilow, dwukrotnie nagrodzeni za osiągnięcia alpinistycznym Oskarem: Złotym Czekanem. Wyprawie towarzyszy cała rodzina Szerpów. Czy bogowie z Kumbhakarny wybaczą ludziom ich zuchwałość?


| Will your gods forgive you the sins committed out of love to your child? Ngada Sherpa and his wife Jomdoe from Nepal, break a taboo and climb Kumbhakarna – one of the most holy of mountains, to earn money for their son’s school and save him from a dangerous and degrading work as a porter. The East face of the mountain (7710 m) is one of the most difficult challenges in alpinism today. A group of leading alpinists from the Western world take part in the expedition. The Holy Mountain confronts both the climbers and Sherpas with equal harshness.

 

Prezentowany w ramach Letnie Tanie Kinobranie 2021 - Tydzień 8: Kino drogi.

 

Wcześniej w ramach Weekendu z Festiwalem Millennium Docs Against Gravity 2020, Przedpremier na powitanie oraz Pokazów przedpremierowych.


ZWIASTUN:

Bookmark and Share