kpb

Weekend z Festiwalem Millennium Docs Against Gravity 2020

Weekend z Festiwalem
Millennium Docs Against Gravity

11-13 września 2020
Kino Pod Baranami

 

Od 11 do 13 września zapraszamy do spędzenia weekendu z festiwalem Millennium Docs Against Gravity. W programie przeglądu znalazły się wybrane filmy siedemnastej edycji festiwalu - pełnometrażowe dokumenty oferujące nietuzinkowe spojrzenie na intrygujące fenomeny współczesności. 


Festiwal Millennium Docs Against Gravity to ważne wydarzenie poświęcone filmom dokumentalnym. Jak co roku krakowscy widzowie będą mieli możliwość zapoznania się z wybranymi filmami z jego programu.


W drugi weekend września, na ekranach Kina Pod Baranami zagości sześć wyjątkowych dokumentów, portretujących intrygujące zjawiska współczesnego świata. Szczególną rolę w programie przeglądu odgrywać będą kobiety, których zbiorowy portret przedstawia międzynarodowy dokument Yanna Arthus-Bertranda i Anastasii Mikovej. Kobieta to wyjątkowy projekt, w którym wzięło udział 2000 bohaterek z aż 50 różnych krajów świata. Z mnogości kobiecych głosów, polskie dokumentalistki Małgorzata Goliszewska i Kasia Mateja wybierają jeden, należący do eleganckiej siedemdziesięciolatki Joli, która w filmie Lekcja miłości odkrywa przed widzami swoje wątpliwości związane z rodzącym się uczuciem do poznanego na dansingu Wojtka.


Mroczne oblicze nowych technologii ukazuje Tonje Hessen Schei w iHuman - ostrzegawczym eseju poświęconym sztucznej inteligencji. Czym ostatecznie okaże się ta nowinka? Czy będzie dla ludzkości zbawieniem czy raczej przekleństwem? Alarmistyczny ton filmu równoważy wypełniony czystą, kinofilską zabawą dokument Tarantino: Bękart kina, poświęcony twórczości jednego z najważniejszych współczesnych reżyserów. W filmie pojawia się szereg aktorów znanych z produkcji Quentina Tarantino (m.in. Tim Roth, Jamie Foxx, Christoph Waltz), którzy odsłaniają kulisy powstania głośnych tytułów oraz opowiadają o sposobie pracy twórcy Wściekłych psów.


W programie weekendowego przeglądu znalazły się także dwa filmy dotykające tematu religijności. Ściana cieni Elizy Kubarskiej to portret życia w cieniu wielkich gór, z których jedna uważana jest za boskie, niedostępne dla ludzi miejsce. Mieszkający w wiosce u podnóża masywu szerpowie stają przed trudnym pytaniem: czy mogą naruszyć odwieczne tabu i wspiąć się na świętą górę by zapewnić byt swojej rodzinie? Ironiczne spojrzenie na sferę sacrum oferuje dokument Jak Bóg szukał Karela, zrealizowany przez Víta Klusáka i Filipa Remundę, twórców głośnego Czeskiego snu. Ich najnowsza produkcja przedstawia perypetie grupy czeskich sceptyków, którzy wyruszają w podróż po Polsce, by poznać oblicze jej religijności.


BILETY:
24 zł
(normalny)
17 zł (ulgowy)
Karnet (6 seansów): 72 zł


HARMONOGRAM POKAZÓW:

piątek, 11 września
19.00
ŚCIANA CIENI
| THE WALL OF SHADOWS
(Eliza Kubarska) PL/DE/CH 2020, 90’
Film prezentowany z polskimi i angielskimi napisami.

Dodatkowy seans: piątek, 11 września, g. 19.15
w Sali kinowej w Małopolskim Ogrodzie Sztuki (ul. Rajska 12)

 

21.00 KOBIETA | WOMAN
(Yann Arthus-Bertrand, Anastasia Mikova) FR 2019, 104’
Film prezentowany z polskimi i angielskimi napisami.

 


sobota, 12 września
19.00
JAK BÓG SZUKAŁ KARELA
| ONCE UPON A TIME IN POLAND
(Vít Klusák, Filip Remunda) CZ/PL/SK 2020, 95’
Film prezentowany z polskimi i angielskimi napisami.

Dodatkowy seans: sobota, 12 września, g. 19.15
Sala Biała

 

21.00 TARANTINO: BĘKART KINA | QT8: THE FIRST EIGHT
(Tara Wood) US 2019, 103’

 


niedziela, 13 września
19.00
LEKCJA MIŁOŚCI
| LESSONS OF LOVE
(Małgorzata Goliszewska, Kasia Mateja) PL 2019, 72’
Film prezentowany z angielskimi napisami.

 

20.45 IHUMAN | IHUMAN
(Tonje Hessen Schei) NO/DK 2019, 99’
Film prezentowany z polskimi i angielskimi napisami.


PATRONAT MEDIALNY:

Bookmark and Share

archiwum