kpb

Kobieta

tytuł oryginalny: Woman

reżyseria: Yann Arthus-Bertrand, Anastasia Mikova

czas trwania: 104 min.
produkcja: Francja 2019
język: angielski, francuski, hiszpański
napisy: polskie, angielskie
in English, French and Spanish with Polish and English subtitles
info: Millennium Docs Against Gravity

Co to znaczy być kobietą? 2000 kobiet z 50 różnych krajów świata dzieli się przed kamerą swoimi historiami i opowiada o własnych doświadczeniach: od tych najbardziej intymnych aż po kulturowe. Dotykają przy tym szerokiej gamy problemów: seksualności, małżeństwa, macierzyństwa, przemocy domowej, gwałtu, wolności, zniewolenia, niezależności finansowej, wizerunku ciała, starości, miłości, złości i mądrości. Pomimo przeciwności losu, a czasami tragedii, jakie przeszły, wszystkie wyglądają promiennie, ponieważ w końcu mają szansę wyrazić siebie.


Niezależnie od tego skąd pochodzą i ile mają lat, ich doświadczenia rezonują ze sobą, nabierając uniwersalnego znaczenia. W ten sposób powstaje intymny i emocjonalny portret kobiet, które stanowią połowę ludzkości na Ziemi, a mimo to nadal poddawane są przemocy i niesprawiedliwości. To również pean na rzecz ich wewnętrznej siły, odporności, zdolności do przeciwstawiania się przeciwnościom losu i pozytywnej zmiany świata pomimo trudności, jakie napotykają. W erze po #meetoo to również interesujące spojrzenie na rolę i znaczenie kobiet oraz ich postrzeganie świata. Film kręcony był przez dwa i pół roku, a jednym z reżyserów jest Yann Arthus-Bertrand, znany widzom festiwalu z filmu Człowiek.


| Woman is a worldwide project giving voice to 2000 women across 50 different countries. Despite its impressive scale, the film offers an intimate portrait of those who constitute half of the humanity, yet are still subject to violence and injustice.


What Woman would like to underline most is the inner strength of women and their capacity to change the world despite all the difficulties they face. In this new era where women’s voices resonate more and more, the aim of the film is not only to call for rights or focus on problems, but to find solu-tions and try to reconcile the two genders.

 

Film prezentowany w ramach Weekendu z Festiwalem Millennium Docs Against Gravity 2020.

 


ZWIASTUN oryginalny:

Bookmark and Share