kpb

18. Festiwal Filmu Niemego - Żywioły

18. FESTIWAL FILMU NIEMEGO ŻYWIOŁY
7-10 grudnia 2017

// 18. Silent Film Festival ELEMENTS
December 7-10, 2017

(for English version click HERE)

 

 


W dniach 7-10 grudnia Fundacja dla Kina oraz Kino Pod Baranami zapraszają na 18. Festiwal Filmu Niemego - jedyne w swoim rodzaju święto kina sprzed epoki dźwięku. Jak co roku, w programie znajdą się nieme filmy z całego świata, często poddane cyfrowej rekonstrukcji. Projekcjom towarzyszyć będzie muzyka na żywo.


Motywem przewodnim tegorocznej edycji Festiwalu są ŻYWIOŁY - z jednej strony natura i miejsce, jakie zajmuje w niej człowiek, z drugiej strony kultura i siła ludzkiego umysłu, ale również jego słabości i targające nim uczucia. Zaprezentowane zostaną filmy, w których szaleją żywioły przyrody i namiętności, a natura styka się z porządkującą ją sztuką.


Festiwal otworzy pokaz poruszającego morskiego poematu filmowego Marcela L’Herbiera Człowiek otwartych przestrzeni w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”. To rozgrywająca się wśród surowych krajobrazów Bretanii historia konfliktu między ojcem i synem, wpisanego szerzej w odwieczną walkę dobra ze złem. Projekcji towarzyszyć będzie muzyka na żywo w wykonaniu reaktywowanego niedawno, kultowego zespołu avant-folkowego Księżyc, który wystąpi z wrocławskim muzykiem i kompozytorem Pawłem Romańczukiem z Małych Instrumentów. Po seansie, Instytut Francuski w Polsce zaprasza na lampkę wina.

Podczas Festiwalu na ekranie pojawią się przede wszystkim produkcje, w których siły natury są odbiciem ludzkich namiętności, jak w filmie Powódź - rozgrywającym się nad rzeką Rodan, ostatnim dziele mistrza francuskiego impresjonizmu filmowego, Louisa Delluca. Zdjęcia do tej niezwykłej opowieści o miłosnym trójkącie zrealizowano w wyjątkowo trudnych warunkach, w trakcie prawdziwej powodzi. Friedrich Wilhelm Murnau w filmie Wschód słońca stworzył alegoryczną opowieść o wewnętrznej walce mężczyzny, który musi dokonać wyboru pomiędzy uwodzicielką z miasta a kochającą go żoną. Mistyczne dzieło Murnaua, uhonorowane trzema nagrodami Amerykańskiej Akademii Filmowej, to szczytowe osiągnięcie kina niemego. W tym roku mija 90 lat od światowej premiery filmu, która miała miejsce 23 września 1927 roku.

Krakowscy widzowie zobaczą także prezentowany z taśmy 35mm Wicher - najwybitniejsze dzieło amerykańskiego okresu twórczości Victora Sjöströma, mistrza szwedzkiej szkoły filmowej. Gwiazda niemego kina Lilian Gish wcieliła się w filmie w żyjącą w nieszczęśliwym małżeństwie dziewczynę, która pod wpływem nieustającego wiatru stopniowo traci zmysły.

Kolejną legendarną postacią, którą pojawi się na ekranie będzie Pola Negri - pierwsza w historii polska aktorka, która osiągnęła status międzynarodowej gwiazdy. Z okazji 120. rocznicy urodzin aktorki oraz 30. rocznicy śmierci, organizatorzy zaprezentują komediodramat Bezwstydna kobieta Malcolma St. Claira. Pola Negri zagrała w nim ekstrawagancką hrabinę, której swobodny styl bycia budzi oburzenie wśród mieszkańców małego miasteczka.

 

W programie pojawią się również opowieści o heroicznej walce człowieka z przyrodą. Dokumentalny film The Great White Silence Herbert G. Pontinga opowiada o brytyjskiej ekspedycji polarnej z 1910 roku, która stawiła czoła ekstremalnym warunkom pogodowym w drodze na biegun południowy. Białe piekło na Piz Palü Arnolda Fancka i Georga Wilhelma Pabsta to historia trójki wspinaczy, którzy próbują przetrwać burzę wśród ośnieżonych alpejskich szczytów. Na ekranie jedna z najbardziej kontrowersyjnych postaci kina niemieckiego, Leni Riefenstahl. Ten imponujący film górski zainspirował m.in. Quentina Tarantino w pełnym odniesień do Białego piekła filmie Bękarty wojny. O tym jak harmonijna może być relacja pomiędzy człowiekiem a naturą opowiada uznawana za arcydzieło ukraińskiej kinematografii Ziemia w reżyserii Oleksandra Dowżenki.

 

Polskie kino reprezentować będzie Halka w reżyserii Konstantego Meglickiego, przedwojenna ekranizacja opery Stanisława Moniuszki. Ta burzliwa historia miłości i zdrady zostanie zaprezentowana w wersji odrestaurowanej cyfrowo z nową muzyką autorstwa Jerzego Rogiewicza. Prezentowany podczas tegorocznego festiwalu w Gdyni film TodMachine to zrealizowana w konwencji kina niemego współczesna produkcja z elementami horroru i science-fiction, której twórcy inspirowali się m.in. niemieckim ekspresjonizmem filmowym. Po seansie odbędzie się spotkanie z twórcami.

 

Zarówno zagorzałych miłośników niemego kina, jak i tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z filmami sprzed epoki dźwięku, nie może zabraknąć na pokazie dokumentalnego filmu Bracia Lumière. Wykorzystując 114 zrekonstruowanych cyfrowo niemych obrazów, dyrektor Festiwalu Filmowego w Cannes oraz Instytutu Lumière w Lyonie Thierry Frémaux z pasją i humorem opowiada o narodzinach kina i przełomowej pracy pionierów sztuki filmowej.

 

Nie zabraknie również atrakcji dla najmłodszych kinomanów. W ramach bloku wydarzeń dla maluchów pt. Baranki w Niemym Kinie mali widzowie wyruszą w Podróż na Księżyc podczas pokazu filmu Georges’a Mélièsa, a po seansie wspólnie skomponują muzykę do krótkiego filmu. Na warsztatach artystycznych dzieci konstruować będą urządzenia, którymi posługiwali się pionierzy ruchomych obrazów i stworzą własną animację poklatkową.

 

Uczestnicy Festiwalu Filmu Niemego doświadczają kina w sposób zbliżony do tego sprzed stu lat, choć w nowej, współczesnej oprawie. Projekcjom filmów niemych towarzyszy muzyka na żywo w wykonaniu młodych, jak również uznanych zespołów oraz wszechstronnych artystów solowych.

Wśród gości tegorocznej edycji znalazł się m.in. grający na syntezatorach analogowych duet Pin Park oraz interpretujący muzykę średniowieczną zespół Bastarda powołany do życia przez wieloletniego przyjaciela Festiwalu, Pawła Szamburskiego. W Kinie Pod Baranami ponownie gościć będzie SEMI-INVENTED TRIO (Konarski/Chytrzyński/Berny), krakowska, elektroniczno-liryczna grupa SALK oraz kompozytor i producent muzyczny Jacaszek, który zaprasza na swój live act ilustrowany filmem Nanuk z północy. Na kinowej scenie wystąpi także specjalizujący się w disco i funku krakowski DJ DiscoMule, a także gdyński kwartet Lonker See, który łączy gitarę i pulsującą perkusję z hipnotycznymi dźwiękami free jazzowego saksofonu. Do filmów zagrają również multiinstrumentalista i kompozytor Piotr Zabrodzki, który bawi się gatunkami muzycznymi z właściwym sobie poczuciem humoru, oraz Stefan Wesołowski - wszechstronny skrzypek i twórca kompozycji z pogranicza muzyki kameralnej i elektronicznej.

 

W sobotni wieczór organizatorzy zapraszają na specjalny pokaz filmowy w Klubie Betel, gdzie do pochodzących sprzed 100 lat krótkich dokumentalnych filmów o Krakowie zagra DJ-ka i dziennikarka radiowa, Eta Hox. Wstęp na to wydarzenie jest wolny.

 

 

Wszystkie filmy prezentowane będą z polskimi i angielskimi napisami.*
* Bracia Lumière, Filmowe obrazy starego Krakowa oraz Nieme erotyki - bez angielskich napisów.

// All films presented with Polish and English subtitles*.
* Lumière! L’aventure commence, Film images of old Krakow, Silent era erotic footage - no English subtitles

 

BILETY | Tickets:
Filmy z muzyką na żywo | Films with live music: 32 PLN | 25 PLN
Filmy bez muzyki na żywo | Films without live music: 20 PLN | 15 PLN
Pokaz inauguracyjny | Opening screening: 45 PLN | 40 PLN (z Karnetem | with Entry pass
Nieme erotyki | Silent era erotic footage: 25 PLN 
Afterparty w Klubie Betel | Afterparty at Betel Club: wstęp wolny | free entrance
Baranki w niemym kinie | Kids screening: 11 PLN & 15 PLN


KARNET (11 seansów) | Entry pass (11 screenings): 148 PLN*    
* Karnet nie obejmuje pokazu inauguracyjnego oraz Niemych erotyków
 | Excluding the opening screening and Silent era erotic footage 
KARNET Baranki (2 spotkania) | Entry pass (2 kids screenings): 22 PLN

* Aby zakupić Karnet online, prosimy o kontakt pod adresem // To buy an Entry pass online, please contactkasa@kinopodbaranami.pl.

 

PROGRAM:

 

czwartek, 7 grudnia 2017

17.45 HALKA | HALKA
(Konstanty Meglicki) PL 1929, 89'

Odrestaurowana cyfrowo przedwojenna ekranizacja słynnej opery Stanisława Moniuszki, osnutej wokół burzliwej historii o miłości i zdradzie. Nowa ścieżka dźwiękowa skomponowana przez Jerzego Rogiewicza.

// Digitally reconstructed film adaptation of a turbulent love story based on the famous opera by Stanisław Moniuszko. New music score by Jerzy Rogiewicz.

Partner: Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny
// National Film Archive - Audiovisual Institute

 

20.00 POKAZ INAUGURACYJNY | OPENING SCREENING:
CZŁOWIEK OTWARTYCH PRZESTRZENI
| MAN OF THE SEA | L’HOMME DU LARGE
(Marcel L'Herbier) FR 1920, 86'


L'Homme du large, a film by Marcel L’Herbier.
A Gaumont production, 1920. Collection Musée Gaumont. © Gaumont

Morski poemat filmowy wpisujący napiętą relację między ojcem i synem w odwieczny konflikt natury i cywilizacji. Impresjonistyczne wcielenie idei muzyki wizualnej.

// Poetic tale of the sea, about the universal conflict between father and son. An impressionist take on the idea of visual music.

muzyka na żywo // live music: KSIĘŻYC i Paweł Romańczuk
Partner: Instytut Francuski w Polsce // Institut français de Pologne
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha (ul. M. Konopnickiej 26)

 

piątek, 8 grudnia 2017

17.00 THE GREAT WHITE SILENCE | THE GREAT WHITE SILENCE
(Herbert G. Ponting) GB 1924, 108’

Niezwykły film dokumentujący brytyjską ekspedycję na Biegun Południowy, kierowaną przez kapitana Roberta Falcona Scotta (Terra Nova, 1910-13). Nowa ścieżka dźwiękowa skomponowana przez Simona Fishera Turnera.

// Extraordinary film, documenting the race to the South Pole led by Captain Scott. New music score by Simon Fisher Turner.

 

20.00 BIAŁE PIEKŁO NA PIZ PALÜ
| THE WHITE HELL OF PITZ PALU | DIE WEISSE HÖLLE VOM PIZ PALÜ
(Arnold Fanck, Georg Wilhelm Pabst) DE 1929, 75’

Para nowożeńców pomaga zrozpaczonemu alpiniście w poszukiwaniach żony na stokach Piz Palü. Zachwycający kadrami film górski z udziałem Leni Riefenstahl.

// Young couple helps a desperate man to look for his wife up on the slopes of Piz Palu. An impressive mountain film starring Leni Riefenstahl.

muzyka na żywo // live music: Pin Park

 

22.00 JACASZEK GRA DO NANUKA | JACASZEK PLAYS TO NANOOK
NANUK Z PÓŁNOCY | NANOOK OF THE NORTH
(Robert Flaherty) US/FR 1922, 79’

Pierwszy pełnometrażowy film dokumentalny w historii kina. Etnograficzny zapis życia Nanuka, głowy inuickiej rodziny z wybrzeża Zatoki Hudsona.

// The first full-length documentary film. Priceless ethnographic documentary registering the life of Nanook, an Inuit from Hudson Bay.

koncert // concert: Jacaszek

 

23.30 NIEME EROTYKI | SILENT ERA EROTIC FOOTAGE
1920-1930, 40’ (18+)

Zestaw odważnych krótkich filmów erotycznych z początku XX wieku, odkrytych „na strychu pewnej szanowanej rodziny”. Tylko dla dorosłych.

// A set of silent era adult-only erotic films, recently discovered in the attic of a "very respectable family". Adults only.

muzyka na żywo // live music: DiscoMule

 

sobota, 9 grudnia 2017

15.00 TODMACHINE | TODMACHINE
(Bogusław Kornaś) PL 2016, 84'

Budząca grozę, ekspresjonistyczna opowieść o wojennej Maszynie, która zwraca się przeciwko swoim stwórcom. Współczesny film niemy z elementami science-fiction i horroru.

// Forbidding story of a war Machine turning against its creators. Inspired by German expressionism, a modern silent film with elements of science-fiction and horror.

Po seansie spotkanie z twórcami // Q&A after the screening:
Bogusław Kornaś, Grzegorz Stokłosa i Małgorzata Stankowska

 

18.30 POWÓDŹ  | THE FLOOD | L'INONDATION
(Louis Delluc) FR 1924, 90'

Poruszająca opowieść o miłosnym trójkącie i walce z bezlitosnym żywiołem. Ostatni film mistrza filmowego impresjonizmu.

// Moving story of a love triangle and of people fighting with forces of nature. The last work of a master impressionist.

muzyka na żywo // live music: Stefan Wesołowski

 

21.15 ZIEMIA | EARTH | ZEMLYA
(Oleksandr Dowżenko) USSR 1930, 84’

Wizualnie wysmakowana, poetycka opowieść o relacji między człowiekiem i ziemią-matką. Arcydzieło ukraińskiej kinematografii.

// Visually astonishing, poetic tale about the relationship between mankind and Mother Earth. Ukrainian silent film masterpiece.

muzyka na żywo // live music: Bastarda
Partner: Narodowe Centrum Oleksandra Dowżenki // Dovzhenko Centre

 

23.00 AFTERPARTY W KLUBIE BETEL
FILMOWE OBRAZY STAREGO KRAKOWA
| FILM IMAGES OF OLD KRAKOW
PL 1913-1929, 64’

Uwieczniona na taśmie filmowej codzienność Krakowa z początku XX wieku, wkraczający postęp, wielkie uroczystości oraz magia krakowskiej księżycowej nocy.

// Unique screening of movie shots of the old Krakow. Fantastic travel in time.

muzyka na żywo // live music: Eta Hox
Partner: Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny
// National Film Archive - Audiovisual Institute
Klub Betel (pl. Szczepański 3)

 

niedziela, 10 grudnia 2017

11.00 BARANKI W NIEMYM KINIE I: RUCHOME OBRAZY
zabawy dla dzieci // kids workshop

12.15 BARANKI W NIEMYM KINIE II: MUZYKA W NIEMYM KINIE
PODRÓŻ NA KSIĘŻYC | A TRIP TO THE MOON | LE VOYAGE DANS LA LUNE
(Georges Méliès) FR 1902, 15'

Pierwszy w historii film science-fiction. Ekstrawagancki pomysł, kunsztowna realizacja. Magia na ekranie i triumf ludzkiej wyobraźni.

// The first-ever science fiction film. Extravagant idea, ingenious realisation. Magic on screen and the triumph of imagination.

muzyka na żywo // live music: SALK
warsztaty muzyczne dla dzieci // music workshop for kids
Partner: Instytut Francuski w Polsce // Institut français de Pologne

 

13.00 BRACIA LUMIÈRE | LUMIÈRE! L’AVENTURE COMMENCE
(Thierry Frémaux) FR 2016, 90’

Porywająca historia narodzin kina opowiedziana przez Thierry’ego Frémaux – dyrektora Festiwalu Filmowego w Cannes i Instytutu Lumière w Lyonie.

// Extraordinary tale about the very beginning of cinema told by the director of Cannes Film Festival and Institut Lumière.

 

15.00 BEZWSTYDNA KOBIETA | A WOMAN OF THE WORLD
(Malcolm St. Clair) US 1925, 70’

Ekstrawagancka włoska hrabina sieje zgorszenie w małym amerykańskim miasteczku. Komediodramat z Polą Negri, pierwszą w historii polską aktorką, która osiągnęła status międzynarodowej gwiazdy.

// An extravagant Italian countess causes moral outrage in a small town in America. A great little comedy drama starring Pola Negri, the first Polish actress to become a world famous star.

muzyka na żywo // live music: Piotr Zabrodzki

 

18.00 WSCHÓD SŁOŃCA | SUNRISE: A SONG OF TWO HUMANS
(Friedrich Wilhelm Murnau) US 1927, 94’

Nagrodzona trzema Oscarami alegoryczna opowieść o sile miłości i walce dobra ze złem. Pierwszy film Friedricha W. Murnaua nakręcony w Ameryce. Arcydzieło kina niemego.

// An allegorical tale about the power of love and the ultimate fight between good and evil. The first picture by Friedrich W. Murnau made in Hollywood, awarded with three Oscars. A masterpiece of silent film

muzyka na żywo // live music: Semi-Invented Trio (Konarski/Chytrzyński/Berny)

 

21.00 WICHER | THE WIND
(Victor Sjöström) US 1928, 73'

Delikatna dziewczyna zmuszona do niechcianego małżeństwa stopniowo traci zmysły w walce z szalejącym wiatrem. Ostatnia wielka kreacja gwiazdy kina niemego, Lillian Gish.

// Dramatic story of a woman married to a gruff man, who slowly loses her mind against the raging wind. The last great role of a silent film star, Lillian Gish.

muzyka na żywo // live music: Lonker See
Partner: Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny
// National Film Archive - Audiovisual Institute


SPOT FESTIWALOWY:

 

ORGANIZATORZY:


     

 

MECENASI:


           

 Sieć Kin Studyjnych i Lokalnych               Europa Cinemas

         

PARTNERZY:


      

               

 

PATRONI:   

         

 

         

 

                

 


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Projekt jest współfinansowany ze środków Gminy Miejskiej Kraków.
 
 

 

 

 

Bookmark and Share

archiwum