kpb

hEduOferta

OFERTA EDUKACYJNA

Organizujemy specjalne pokazy dla szkół w indywidualnie ustalonych terminach.
Zapraszamy wszystkich uczniów wraz z nauczycielami.

Specjalna cena biletu dla grup zorganizowanych*:
- powyżej 15 osób, od poniedziałku do czwartku - od 13 zł
- powyżej 15 osób, od piątku do niedzieli - od 14 zł
- filmy 3D: od 14 zł
*ostateczne ceny biletów zależne od filmu

Istnieje możliwość wygłoszenia prelekcji przed filmem za dodatkową opłatą.

Proponujemy Państwu organizowanie w Kinie Pod Baranami specjalnych pokazów dla Państwa uczniów dowolnego filmu, korespondującego z realizowanym przez Państwa szkołę programem edukacyjnym.
Poszerzamy naszą ofertę dla szkół o filmy trójwymiarowe.  
 
Informacje i zgłoszenia:
Wojciech Drąg
wojtek@kinopodbaranami.pl
509 082 149


----------------------------------------- 

Zima 2018

PETTSON I FINDUS - NAJLEPSZA GWIAZDKA
PETTERSSON UND FINDUS ‒ DAS SCHÖNSTE WEIHNACHTEN ÜBERHAUPT
reż. Ali Samadi Ahadi, Niemcy 2016, 82' 
dla przedszkolaków i uczniów klas 1-3 szkół podstawowych

(polski dubbing)

Aktorska adaptacja uwielbianych przez dzieci książek ilustrowanych, w której para bohaterów, kot Findus i opiekujący się nim Pettson, przygotowują się do nadchodzących Świąt.

Stary Pettson i kot Findus przygotowują się do Świąt Bożego Narodzenia. Jest tyle do zrobienia! Trzeba znaleźć choinkę, wysprzątać, przygotować świąteczne potrawy i zrobić wiele innych poważnych rzeczy! Na dodatek Findusowi marzą się święta z przyjaciółmi, ale Pettson wstydzi się zaprosić innych na wigilijną kolację. Rezolutny kot bierze więc sprawy w swoje łapki.

Pettson i Findus – Najlepsza gwiazdka to ekranizacja książek autorstwa Svena Nordqvista, przetłumaczonych również na język polski. Życie sympatycznych bohaterów ze skandynawskiej prowincji pełne jest przygód i niespodzianek, które autor przedstawił także na wspaniałych, pełnych szczegółów ilustracjach.

 

ZWIASTUN:

 

Pettson i Findus - Najlepsza gwiazdka to ciepły i wzruszający film aktorski z elementami animowanymi, stanowiący doskonałe uzupełnienie przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia. Produkcja pomoże małym widzom wczuć się w świąteczną atmosferę, zachęci do włączania się w domowe obowiązki oraz spędzania ważnych uroczystości wspólnie z bliskimi i przyjaciółmi.

Film prezentowany jest w polskiej wersji językowej.
Zalecany wiek widzów: od 4 lat

 

Jesień 2018

303. BITWA O ANGLIĘ | HURRICANE. SQUADRON 303
reż. David Blair, Polska/Wielka Brytania 2018, 107’

Pełna rozmachu i emocjonujących podniebnych walk superprodukcja opowiadająca niesamowitą historię Dywizjonu 303 imienia Tadeusza Kościuszki – legendarnych polskich lotników, którzy stali się najskuteczniejszymi pilotami podczas bitwy o Anglię w czasie II wojny światowej.

Film 303. Bitwa o Anglię rozpoczyna się w roku 1940. Władze i ludność Wielkiej Brytanii z rosnącym przerażeniem patrzą na inwazję niemieckiej armii na Europę. Rozpoczyna się bitwa o Anglię, w której doskonale wyszkoleni i doświadczeni piloci Luftwaffe zaciekle atakują alianckie samoloty RAFu. Z pomocą przybywają doborowi polscy lotnicy: Jan Zumbach, Witold Urbanowicz, Mirosław Ferić i Witold „Tolo” Łokuciewski. W głównych rolach w filmie 303. Bitwa o Anglię występują m.in. znany z serialu Gra o tron Iwan Rheon, Milo Gibson (Przełęcz ocalonych), Marcin Dorociński (Jack Strong, Pitbull. Ostatni pies) i Filip Pławiak (Listy do M. 3). 

 

ZWIASTUN:

 

Do filmu przygotowano materiały edukacyjne.

 

53 WOJNY | 53 WARS
reż. Ewa Bukowska, Polska 2018, 83' dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych


fot. Robert Jaworski

On jest korespondentem wojennym, ona nieustannie czeka, aż mąż wróci do domu. Magdalena Popławska i Michał Żurawski w poruszającym studium samotności w związku.

Anka i Witek są kochającym się małżeństwem. On jest korespondentem wojennym, który większość roku spędza na wojnie. Ona nieustannie czeka, aż mąż wróci do domu. Anka stara się żyć normalnie, jednak niepewność o życie Witka coraz bardziej zatruwa jej rzeczywistość. Gdy mąż po raz kolejny wyjeżdża w rejony objęte wojną, ona zaczyna szykować się na najgorsze… 

Scenariusz do filmu powstał na podstawie książki Miłość z kamienia. Życie z korespondentem wojennym autorstwa Grażyny Jagielskiej, żony Wojciecha Jagielskiego - cenionego dziennikarza i autora reportaży z konfliktów zbrojnych w Afganistanie, Czeczenii i Gruzji. Odtwórcom głównych ról Magdalenie Popławskiej i Michałowi Żurawskiemu partnerują Krzysztof Stroiński, Dorota Kolak, Kinga Preis i Mirosław Haniszewski.

 

ZWIASTUN:

Reżyserka filmu, Ewa Bukowska, opisuje go następująco: 53 wojny to studium samotności w związku. Historia miłości, historia uzależnienia od niej, uzależnienia od partnera, uzależnienia od wojny. Opowieść o stopniowym wewnętrznym zapadaniu się i rozpadaniu się w sobie. Mam nadzieję, że ten film wpisuje się w dyskusję na temat kondycji współczesnego człowieka, współczesnej kobiety.

53 wojny to przejmujący portret cierpiącej kobiety, nieustannie niepokojącej się o losy narażającego życie męża. To także niezwykle ciekawy głos w dyskusji na temat pracy korespondentów wojennych, którzy uzbrojeni jedynie w legitymację prasową, pracują na pierwszej linii frontu, narażając swoje życie dla prawdy.

 

BIAŁY KIEŁ | CROC-BLANC
reż. Alexandre Espigares, Francja/Luksemburg/USA 2018, 85’
dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych

(polski dubbing)

Pełna mądrości, przygód i wzruszeń opowieść o sympatycznym czworonogu, w którego żyłach płynie zarówno krew psa, jak i wilka. Pierwsza animowana adaptacja przetłumaczonej na 89 języków ponadczasowej książki Jacka Londona.

Biały Kieł rozgrywa się na przełomie XIX i XX wieku na terytorium północno-zachodniej Kanady. Tytułowy bohater to rezolutny i bardzo nietypowy szczeniak – mieszanka wilka i psa. Po rodzicach odziedziczył najlepsze cechy obu ras, więc szybko uczy się jak przetrwać w mroźnych i nieprzyjaznych krainach dzikiej północy. Niestety szczeniak gubi się. Z pomocą przychodzi mu szef indiańskiego plemienia, który przygarnia go do swojej wioski. Pośród nowych przyjaciół, Biały Kieł szybko dorasta i uczy się współpracy z innymi psami i członkami wspólnoty. Niestety na skutek nieszczęśliwego splotu wydarzeń Biały Kieł dostaje się w niepowołane ręce i zaczyna grozić mu niebezpieczeństwo.

Reżyserią Białego Kła zajął się nagrodzony Oscarem Alexandre Espigares – współtwórca animacji Happy Feet: Tupot małych stóp 2 i serialu Gwiezdne wojny: Wojny klonów. Nad scenariuszem pracował m.in.: Dominique Monfery, który ma na swoim koncie nominację do Oscara oraz pracę przy hicie Sekretne życie zwierzaków domowych. Biały Kieł jest dostępny w polskiej wersji językowej, w której bohaterom głosu użyczyli m.in. Michał Żebrowski, Sławomir Pacek i Jakub Wieczorek.

 

ZWIASTUN:

 

 

Materiały edukacyjne do pobrania TUTAJ.

 

Historia dumnego i odważnego Białego Kła jest doskonałą okazją do rozmowy z uczniami na temat relacji ludzi ze światem zwierząt oraz roli natury w życiu człowieka. Film inspiruje także do dyskusji o takich uniwersalnych wartościach jak miłość, przyjaźń, rodzina, wolność, dobro, mądrość i piękno. Biały Kieł zachęca również do zapoznania się z treścią książki Jacka Londona oraz namysłu nad zjawiskiem filmowych adaptacji dzieł literackich.

 

CZARNE BRACTWO. BLAKKKLANSMAN | BLACKKKLANSMAN
reż. Spike Lee, USA 2018, 128'
dla uczniów szkół licealnych

Zaangażowana politycznie, niezwykle aktualna i pełna humoru opowieść o buzujących od wewnętrznych napięć Stanach Zjednoczonych lat siedemdziesiątych.

Ron Stallworth jest pierwszym czarnoskórym detektywem, który służy w Departamencie Policji w Colorado Springs. Zdeterminowany, by wyrobić sobie nazwisko, policjant odważnie decyduje się na niebezpieczną misję: infiltrację Ku Klux Klanu. Razem z kolegą Filipem Zimmermanem tworzą grupę, której udało się przeniknąć do struktur organizacji. Chcą udowodnić rasistowskie działania organizacji i uniemożliwić Klanowi dokonanie krwawego zamachu.

Film Czarne bractwo. Blackkklansman, nagrodzony Grand Prix Festiwalu w Cannes, to prawdziwa historia przeniesiona na wielki ekran przez Spike’a Lee, wielokrotnie nagradzanego twórcę takich tytułów jak Malcolm X; Rób co należy i Malaria. W rolach głównych w filmie wystąpili syn Denzela Washingtona, John David Washington i Adam Driver (Paterson, Gwiezdne wojny: Ostatni Jedi), a towarzyszą im m.in. Topher Grace (serial Różowe lata 70.) jako Wielki Mistrz KKK David Duke oraz Alec Baldwin (To skomplikowane, Zakochani w Rzymie) i Ryan Eggold (serial Czarna lista). 

 

ZWIASTUN:

 

Czarne bractwo. Blackkklansman, choć rozgrywa się w przeszłości, jest wyraźnym nawiązaniem do wielu zjawisk współczesnego świata. Odnosi się m.in. do prezydentury Donalda Trumpa, zamieszek na tle rasowym czy ruchu Black Lives Matter. W stanowczy, a równocześnie pełen humoru sposób prowokuje do zadania sobie pytań o granice politycznego zaangażowania sztuki filmowej, a także jej możliwego wpływu na rzeczywistość. 

 

CZYŚCICIELE INTERNETU | THE CLEANERS
reż. Hans Block, Moritz Rieseweck, Niemcy/Brazylia 2018, 88'
dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych

Internet – oaza demokracji i wolności słowa. Miejsce, w którym każdy może być kim chce i mówić, co chce. Ale czy na pewno? Film dokumentalny Czyściciele internetu przedstawia kulisy internetowej cenzury, będącej doskonałym narzędziem do sterowania rzeczywistością.

Każdego dnia, co minutę, 500 godzin materiału filmowego jest przesyłanych na YouTube, 450 000 tweetów jest publikowanych na Twitterze, a 2,5 miliona postów na Facebooku. Wbrew obietnicom właścicieli serwisów, internet nie jest wcale tak neutralny, demokratyczny i wolny, jak się z pozoru wydaje. Tysiące moderatorów treści na Filipinach dzień w dzień decyduje o tym, co pojawia się, a co nie w mediach społecznościowych. I o ile trudno się spierać z potrzebą monitorowania wszelkich obrazów przemocy, to we wszystkich innych przestrzeniach taka cenzura wydaje się dyskusyjna.

Dokument Czyściciele internetu przedstawia kulisy, skutki i ofiary internetowej cenzury, która de facto okazuje się idealnym narzędziem do sterowania rzeczywistością. Wysoko postawieni eksperci techniczni i byli czyściciele sieci opowiadają o powszechnych praktykach, jak negocjacje z niektórymi krajami w sprawie dostępu do materiałów krytycznych wobec ich rządów. Jak to możliwe, że wielkie internetowe korporacje, takie jak Facebook, czy Instagram o niewielkiej lub zerowej odpowiedzialności wobec swoich klientów mają dziś taką władzę, o jakiej do tej pory większość państw mogłaby tylko pomarzyć?

 

ZWIASTUN: 

 

Film dokumentalny Czyściciele internetu to niezwykle ważny głos we współczesnej debacie o bezpieczeństwie w sieci. Uświadamia widzom, że przyswajane przez internet treści wcale nie są niewinne i przeźroczyste, lecz w sporej części stanowią narzędzie manipulacji i propagandy. Seans Czyścicieli internetu stanowi doskonały punkt wyjścia do dyskusji z młodzieżą na temat odpowiedzialnego korzystania z sieci, uświadamia także znaczenie i konsekwencje treści publikowanych w serwisach społecznościowych.  

 

DOTKNIJ NIEBA | I CAN ONLY IMAGINE
reż. Andrew Erwin, Jon Erwin, USA 2018, 110’

Prawdziwa historia powstania największego religijnego hitu w dziejach amerykańskiej muzyki. Pełen wzruszeń dramat o poszukiwaniu wiary, naprawianiu relacji rodzinnych i marzeniach, które się spełniają.

Bart Millard wychowuje się bez matki. Skonfliktowany z despotycznym ojcem, szuka pocieszenia w modlitwie, muzyce i świecie wyobraźni. Szans na odbudowanie relacji z rodzicem upatruje w futbolowej karierze, lecz niestety, ciężka kontuzja zmusza go do zmiany planów. Z pomocą przychodzi jedna z nauczycielek, która dostrzega w chłopcu nieodkryty talent muzyczny. Zachęcany przez swoją dziewczynę, Bart postanawia dołączyć do lokalnego zespołu jako wokalista. Grupa przyjmuje nazwę MercyMe, wyrusza w trasę po Ameryce i choć początkowo nie odnosi wielkich sukcesów, przyczynia się do powstania utworu I Can Only Imagine. Podobnie zresztą jak wszystkie inne rozczarowania, smutki i zawody, które były udziałem młodego Barta Millarda.

Skomponowany przez Barta Millarda i zespół MercyMe utwór I Can Only Imagine z miejsca podbił listy przebojów i serca słuchaczy, zdobywając w USA status podwójnej Platynowej Płyty i stając się najchętniej graną przez radia chrześcijańską piosenką w historii. Opowiadający jego historię film Dotknij nieba również cieszy się ogromną popularnością – na całym świecie zarobił ponad 85 milionów dolarów, stając się czwartą najbardziej dochodową biografią muzyczną, jaka kiedykolwiek została nakręcona. Za kamerą Dotknij nieba stanęli bracia Andrew i Jon Erwin (Każde życie jest cudem). W rolach głównych wystąpili: debiutujący na dużym ekranie aktor broadwayowski – J. Michael Finley, Madeline Carroll (Dziewczyna i chłopak – wszystko na opak), nominowany do Złotego Globu – Dennis Quaid (Daleko od nieba), zdobywczyni Oscara – Cloris Leachman (Ostatni seans filmowy), a także aktor i producent muzyczny – Trace Adkins (Żywioł. Deepwater Horizon).

 

ZWIASTUN:

 

Dotknij nieba to poruszająca opowieść o wierze, miłości, sile muzyki i utworze, którego duchowe przesłanie przyczyniło się do setek tysięcy nawróceń. Film stanowi inspirację do podążania za własnymi marzeniami, a także do naprawy relacji z osobami, od których się oddaliliśmy. Dotknij nieba jest również kolejnym niezwykłym przykładem popularności kina religijnego, które coraz mocniej zaznacza się na światowym rynku filmowym.  

 

DYWIZJON 303. HISTORIA PRAWDZIWA | DYWIZJON 303. HISTORIA PRAWDZIWA
reż. Denis Delić, Polska 2018, 100’

Prawdziwa historia Dywizjonu 303 inspirowana bestsellerem Dywizjon 303 Arkadego Fiedlera. Losy legendarnego oddziału i jego pilotów, bez których zwycięstwo nad Niemcami w Bitwie o Anglię nie byłoby możliwe.

Film Dywizjon 303. Historia prawdziwa to opowieść o polskich asach przestworzy, którzy w ramach Królewskich Sił Powietrznych Wielkiej Brytanii (RAF-u) stworzyli elitarną jednostkę, Dywizjon 303, który nie miał sobie równych. Film opowiada zarówno o spektakularnych akcjach, w których lotnicy brali udział, jak również ich życiu prywatnym: kogo kochali, kogo stracili i za kim tęsknili. W postacie legendarnych lotników wcielają się m.in. Maciej Zakościelny, Piotr Adamczyk, Jan Wieczorkowski oraz Antoni Królikowski.  

 

ZWIASTUN:

 

Zachęcamy do skorzystania z materiałów edukacyjnych.

 

JESZCZE DZIEŃ ŻYCIA | ANOTHER DAY OF LIFE
reż. Damian Nenow, Raúl de la Fuente
Polska/Hiszpania/Belgia/Niemcy/Węgry 2018, 85’
dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych


fot. Protege Films

Nagrodzona na festiwalu w San Sebastian, trzymająca w napięciu animacja opowiadająca historię trzymiesięcznej wyprawy wybitnego reportera Ryszarda Kapuścińskiego do ogarniętej wojną i chaosem Angoli.

Jeszcze dzień życia przedstawia historię wyjazdu Ryszarda Kapuścińskiego do Angoli lat 70., w której linia frontu zmienia się jak w kalejdoskopie. W kraju trwa dekolonizacja po portugalskiej rewolucji goździków. Portugalczycy opuszczają w pośpiechu luksusowe dzielnice miasta, przeraża ich bowiem widmo ataku na stolicę kraju. Kapuściński z opuszczonego miasta codziennie nadaje depesze do Polskiej Agencji Prasowej. W końcu wyrusza w śmiertelnie niebezpieczną podróż w głąb kraju i jest świadkiem wydarzeń, które będą wymagać od niego wyjścia poza rolę obserwatora. Czy reporter może zataić sensacyjne odkrycie dla dobra wyższej sprawy?

Inspiracją do stworzenia filmu Jeszcze dzień życia była książka Ryszarda Kapuścińskiego pod tym samym tytułem. Postaci słynnego reportażysty głosu użyczył Marcin Dorociński. W pozostałych rolach pojawiają się m.in. Olga Bołądź, Arkadiusz Jakubik, Tomasz Ziętek.

Reżyser Damian Nenow mówi o filmie: Jeszcze dzień życia to dojrzała pozycja, w której jest wiele z poezji. Widać też w niej transformację: był reporter, a jest pisarz–artysta. To właśnie wydarzenia w Angoli sprawiły, że Kapuściński zaczyna pisać inaczej. Nie ogólnie o wojnie, ale o jej pojedynczych bohaterach. Film nie miał być ilustracją książki. Jest historią o Ryszardzie Kapuścińskim, który ma tę książkę napisać. O tym, jak dojrzewa do roli pisarza.  

ZWIASTUN:

 

Jeszcze dzień życia opowiada o wyjątkowym i stosunkowo mało znanym epizodzie w powojennej historii, który odcisnął szczególne piętno na najsłynniejszym polskim reportażyście, Ryszardzie Kapuścińskim. Wojna domowa w Angoli była dla Kapuścińskiego jednym z wielu konfliktów, które przyszło mu relacjonować jako reporterowi. Zyskała jednak z czasem konkretną, ludzką twarz i była przyczyną wielkiego wewnętrznego konfliktu.

Jeszcze dzień życia stawia pytania o dziennikarski obiektywizm, rolę reportera i granice jego działalności. Ponadto stanowi doskonały wstęp do poznawania życia, działalności i twórczości Ryszarda Kapuścińskiego, którego reporterska sława wykroczyła daleko poza polskie granice. Nietypowa forma (pełnometrażowa animacja z elementami dokumentu) stanowi dodatkowy atut Jeszcze dzień życia, przypominającego poniekąd inny słynny film Walc z Baszirem.

Film prezentowany jest w polskiej wersji językowej: polski dubbing w scenach animowanych, polskie napisy w scenach dokumentalnych.

Do filmu przygotowano zestaw materiałów dydaktycznych Zawód: Reporter obejmujący także film 53 wojny.

 

KAMERDYNER | THE BUTLER
reż. Filip Bajon, Polska 2018, 145'
dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych

Opowiedziana z epickim rozmachem, inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia splątanych losów Polaków, Kaszubów i Niemców w pierwszej połowie XX stulecia.

Mateusz Krol, kaszubski chłopiec, po śmierci matki zostaje przygarnięty przez pruską arystokratkę, Gerdę von Krauss. Dorasta w pałacu wraz ze swoją rówieśniczką i córką gospodarzy, z którą wkrótce łączy go miłość. Ojcem chrzestnym chłopca jest kaszubski patriota Bazyli Miotke, który walczy o miejsce Kaszub na mapie Polski. Po odzyskaniu niepodległości Kraussowie tracą majątek i wpływy. Wraz ze zmianą układu sił wszyscy czują, że świat, który znali, wkrótce diametralnie się zmieni. Wśród żyjących obok siebie Kaszubów, Polaków i Niemców narasta niechęć i nienawiść.

Najnowsze dzieło Filipa Bajona, wyróżnione Srebrnymi Lwami na Festiwalu Filmowym w Gdyni, to opowiedziana z epickim rozmachem, inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia splątanych losów Polaków, Kaszubów i Niemców na tle burzliwych wydarzeń pierwszej połowy XX stulecia. W filmie wystąpili Sebastian Fabijański, Marianna Zydek, Janusz Gajos, Anna Radwan, Adam Woronowicz, Borys Szyc, Kamilla Baar-Kochańska, Łukasz Simlat, Marcel Sabat i Daniel Olbrychski.

 

ZWIASTUN:

 

Kamerdyner to film mogący służyć nie tylko jako narzędzie do edukacji o filmie, lecz także punkt wyjścia do realizacji zagadnień zawartych w podstawach programowych języka polskiego, historii, wiedzy o społeczeństwie i wiedzy o kulturze. Kamerdyner pozwala pogłębić wiedzę na temat relacji Polaków, Kaszubów i Niemców zamieszkujących tereny Pomorza, a także uświadamia odrębność i wspólnotę językową grup etnicznych
w Polsce. 

 

MAŁA STOPA | SMALLFOOT
reż. Karey Kirkpatrick, USA 2018, 96'
dla uczniów szkół podstawowych

Pełna humoru i emocji animacja o pewnej nieoczekiwanej zmianie miejsc. Plemię żyjących wysoko w górach Yeti lęka się tylko legendarnej „Małej Stopy”. Co się stanie, kiedy ta pojawi się w wiosce zimowych stworów?

Bystry, młody Yeti znajduje coś, co według niego nie istnieje - człowieka. Wieści o tej "Małej Stopie” przynoszą mu sławę i wywołują poruszenie w społeczności śnieżnych potworów. Żyjące wysoko w górach plemię prostych Yeti zaczyna się zastanawiać: co jeszcze można znaleźć w wielkim świecie otaczającym ich zaśnieżoną wioskę?

Mała Stopa to pełna przygód i nieoczekiwanych zwrotów akcji animacja, wyreżyserowana przez współtwórcę wielu kultowych filmów Kareya Kirkpatricka (Skok przez płot, Pajęczyna Charlotty, Uciekające kurczaki). Mała Stopa prezentowana jest w polskiej wersji językowej, w której głosów bohaterom użyczyli m.in. Sebastian Stankiewicz (Człowiek z magicznym pudełkiem, serial Ucho prezesa), Stefan Pawłowski (Jack Strong, serial Belfer), Wojciech Mecwaldowski (Juliusz, Klub Włóczykijów, serial Druga szansa) i Arkadiusz Jakubik (Najlepszy, Cicha noc, Drogówka).

 

ZWIASTUN:

 

Twórcy filmu Mała Stopa proponują młodym widzom odwrócenie klasycznej perspektywy. Legendarne Yeti, zamiast występować w zwyczajowej roli potwora, stają się głównymi bohaterami, śledzącymi z zainteresowaniem doniesienia o zaobserwowanej „Małej Stopie”. Animacja oprócz dużej dawki emocji, humoru i szalonych przygód, oferuje młodym widzom także materiał do refleksji. Przekonuje do przyjaźni ponad podziałami, uczy tolerancji, podkreśla płynność stosowanych przez ludzi kategorii oraz iluzoryczność podziału my/obcy. Mała Stopa może stanowić także punkt wyjścia do dyskusji na temat sztuki animacji, jej rodzajów i historycznych przemian.

Film prezentowany jest w polskiej wersji językowej, w wersji 2D lub 3D.  

 

 

PIERWSZY CZŁOWIEK | FIRST MAN
reż. Damien Chazelle, USA 2018, 141' dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych

Ryan Gosling w najnowszym filmie Damiena Chazelle’a (Whiplash, La La Land) opowiadającym o przygotowaniach do pierwszego lotu na Księżyc.

Pierwszy człowiek zagląda za kulisy pierwszej udanej misji człowieka na Księżyc i skupia się przede wszystkim na żmudnych przygotowaniach Neila Armstronga do historycznej misji Apollo 11. Film powstał na motywach książki Jamesa R. Hansena i patrzy na legendarną kosmiczną podróż oczyma jej głównego bohatera.
Reżyserem Pierwszego człowieka jest laureat Oscara Damien Chazelle, twórca filmów Whiplash i La La Land, który do zagrania głównej roli ponownie zaprosił Ryana Goslinga (Blade Runner 2049, Drive, Pamiętnik). W roli pełnej pasji, odważnej i niedocenionej bohaterki drugiego planu całej misji – żony Armstronga, Janet – wystąpiła znana z serialu The Crown Claire Foy.

 

ZWIASTUN:

 

Twórcy Pierwszego człowieka zastanawiają się nad ceną, jaką zapłacił Armstrong, wyruszając w najbardziej niebezpieczną misję w historii ludzkości. Próbują dowiedzieć się, czy cena ta warta była niekwestionowanego sukcesu, zadają przy tym szereg celnych pytań na temat determinacji, poświęcenia i życiowych priorytetów. Historia Neila Armstronga, po mistrzowsku przeniesiona na wielki ekran przez jednego z najzdolniejszych reżyserów młodego pokolenia, to jednak nie tylko doskonały materiał do refleksji i przyczynek do wielu inspirujących dyskusji. To także zapierający dech w piersiach audiowizualny spektakl, który pozostaje z widzem jeszcze długo po projekcji.

 

ŻONA | THE WIFE
reż. Björn Runge, Szwecja/USA/Wielka Brytania 2018, 100'
dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych

Intrygująca opowieść o literaturze, geniuszu, istocie twórczości i relacjach międzyludzkich. Adaptacja powieści Meg Wolitzer w gwiazdorskiej obsadzie!

Po prawie 40 latach małżeństwa, Joan i Joe Castlemanowie stanowią uzupełniający się wzajemnie duet. On lubi brylować, jest nieco próżny i cieszy się publiczną rolą jednego z Wielkich Amerykańskich Powieściopisarzy. Ona jest nieśmiała, skromna, dzieli się swoim intelektem w prywatnym życiu, spełniając się jako Żona Wielkiego Pisarza. Jednak kiedy małżonkowie wyruszają do Sztokholmu, by odebrać przyznaną Joemu literacką Nagrodę Nobla, wszystko zaczyna się zmieniać.

Żona to adaptacja powieści Meg Wolitzer w reżyserii laureata Srebrnego Niedźwiedzia Björna Runge. W rolach głównych wystąpili: Glenn Close (Albert Nobbs, Niebezpieczne związki, 101 dalmatyńczyków), Jonathan Pryce (serial Gra o tron, Człowiek, który zabił Don Kichota), Max Irons (Intruz, Klub dla wybrańców) i Christian Slater (serial Mr. Robot, Wywiad z wampirem).

 

ZWIASTUN:

 

Żona w mistrzowski sposób zestawia historię pary z ich niezwykłą młodzieńczą pasją i ambicjami oraz portretem tych samych ludzi trzydzieści lat później. Równocześnie jednak opowiada także o samej literaturze i jej tworzeniu w świecie rządzonym przez mężczyzn. W subtelny, ale niepozbawiony siły sposób prowokuje widza do zadania sobie serii pytań na temat literatury, zawodu pisarza, a także płynnej kategorii geniuszu, która bywa czasem przyznawana zbyt pochopnie.

 

Wiosna 2018

BASIA
reż. Marcin Wasilewski, Łukasz Kacprowicz, Polska 2018, 50’ dla przedszkolaków

Basia – bohaterka znana z książek Zofii Staneckiej i Marianny Oklejak – wreszcie na dużym ekranie. Skrzące się humorem i urzekające wnikliwym spojrzeniem przygody pięcioletniej dziewczynki i jej przyjaciół pokazują świat bliski każdej rodzinie.

Basia ma 5 lat i tak zwany charakterek. Mieszka w mieście z rodzicami, dwójką braci, żółwiem Kajetanem oraz pluszowym przyjacielem Miśkiem Zdziśkiem. Czasami Basia, jak każdy przedszkolak, napotyka wielkie problemy, z którymi musi sobie poradzić.

Basia to adaptacja pięciu książek z kultowej już serii stworzonej przez Zofię Stanecką i Mariannę Oklejak. Gdy książeczki o Basi trafiły do rąk reżyserów z gdańskiego Studia Animacji „Grupa Smacznego” – Marcina Wasilewskiego i Łukasza Kacprowicza – ci od razu zobaczyli rezolutną dziewczynkę w roli bohaterki nowej animowanej serii. W jej stworzeniu pomogły pomysłowe, bezpretensjonalne i zabawne ilustracje Marianny Oklejak, które okazały się świetną inspiracją.

 

ZWIASTUN:

 

Basia pokazuje świat z perspektywy pełnej ciekawości pięciolatki, dla której wyprawa do zoo, biwak, dzień w przedszkolu, a nawet pobyt w domu z katarem są początkiem niezwykłej przygody. Każdy z odcinków zaprasza widzów do radosnego świata dziewczynki, która codziennie uczy się czegoś nowego. W ramach pokazu filmowego prezentowanych jest pięć odcinków serialu: Basia i upał w zoo, Basia i Anielka, Basia i biwak, Basia i dziadkowie oraz niepokazywany dotąd odcinek Basia i nowy braciszek.

 

BÓG NIE UMARŁ: ŚWIATŁO W CIEMNOŚCI | GOD'S NOT DEAD: A LIGHT IN THE DARKNESS
reż. Michael Mason, USA 2018, 105’

Trzecia odsłona religijnej serii Bóg nie umarł. Wyjątkowa opowieść o wierze, nadziei i miłości. O tolerancji i przebaczeniu, ale także o wątpliwościach i porażce.

Wokół kościoła Św. Jakuba narasta coraz więcej sporów. Przeciwnikom wiary przeszkadza fakt, że świątynia stoi na terenie uniwersytetu. Gdy pewnej nocy pożar pustoszy kościół, władze uczelni postanawiają wykorzystać okazję, by usunąć parafię ze swojego terenu. Wielebny Dave zmaga się z pogróżkami i szykanami. Mimo poparcia parafian, zaczyna rozważać przeniesienie świątyni. Prawdziwe wątpliwości w jego sercu zasieje pojawienie się jego dawno niewidzianego brata, który niespodziewanie włączy się w konflikt wokół kościoła. Gorzkie wspomnienia powrócą, otworzą się dawne rany, a bracia będą musieli zmierzyć się z trudnymi pytaniami z przeszłości.

Bóg nie umarł: Światło w ciemności to trzecia część z serii filmów religijnych, umieszczających uniwersalne i ponadczasowe pytania we współczesnych, amerykańskich realiach. Czy fakt, że większość nie wierzy, oznacza że jako wierzący jesteśmy w błędzie? Czy można zakazać wiary, miłości i nadziei? Z tymi i innymi wątpliwościami zmagają się bohaterowie filmu, w których wcielają się m.in. laureatka Oscara Tatum O’Neal (Papierowy księżyc, 40 lat minęło, Dziewczyna warta grzechu), Jennifer Taylor (Z ust do ust, serial Dwóch i pół), John Corbett (Moje wielkie greckie wesele, serial Przystanek Alaska) oraz Ted McGinley (Czy naprawdę wierzysz?, serial Mad Men).

 

ZWIASTUN:

 

Dotychczasowe produkcje z serii Bóg nie umarł zachęcały widzów, aby mimo odmienności wyznawanych poglądów, znaleźli między sobą nić porozumienia i jednoczyli się we wspólnym działaniu. Tym razem, zamiast ośmielać ludzi by głosili swoją wiarę, twórcy filmu namawiają ich żeby w sytuacjach konfliktowych naśladowali Chrystusa. – W naszym społeczeństwie i kulturze mamy teraz dużo ciemności – wyjaśnia David A.R. White, odtwórca roli wielebnego Dave’a i zarazem producent filmu. – Jest dużo gniewu; dużo walki. Nie można włączyć wiadomości nawet przez sekundę, żeby nie zobaczyć czegoś, co głęboko niepokoi. To jest czas w naszym społeczeństwie, kiedy wydaje się, że mamy tak wiele napięć: mamy lewicę, mamy prawicę i nikt nie może się z nikim zgodzić. Ten film to potwierdza. To film o nadziei, o miłości, o uzdrowieniu i ostatecznie o przebaczeniu.

Film prezentowany jest w wersji z napisami lub lektorem.

 

DUŻA RYBA I BEGONIA | DA HAI
reż. Xuan Liang, Chun Zhang, Chiny 2016, 103’

dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz klas VII szkół podstawowych


Chińska odpowiedź na kultowe produkcje japońskiego studia Ghibli. Zapierająca dech w piersiach animacja o dorastaniu i moralnych dylematach zanurzona w mitologii Państwa Środka.

Główną bohaterką filmu jest nastoletnia Chun, żyjąca w mistycznej krainie zamieszkałej przez magiczne istoty. Gdy kończy szesnaście lat zostaje przeniesiona do świata ludzi, gdzie pod postacią czerwonego delfina musi spędzić siedem dni. Nowa rzeczywistość okazuje się jednak pełna niebezpieczeństw. Od śmierci ratuje ją młody chłopak, który niestety sam traci życie. Chun za wszelka cenę postanawia przywrócić chłopca do świata żywych.

Duża ryba i begonia to oszałamiająca wizualnie historia osadzona w świecie chińskich legend i folkloru. Niezwykła opowieść o dorastaniu, poświęceniu, miłości, a także metafizyczna wizja natury życia i śmierci. Film szturmem zdobył lokalne kina i zarobił ponad 90 milionów dolarów, stając się drugą najbardziej kasową animacją w historii chińskiej kinematografii.

 

ZWIASTUN:

 

PRASA O FILMIE:

Animacja powstawała ponad 10 lat. Efekt jest tak wspaniały, że warto było czekać.
David Ehrlich, IndieWire

Duża ryba i begonia to baśń o podwodnym świecie, która zaleje was falą czystej przyjemności.
Sheri Linden, The Hollywood Reporter

Piękna i stylowa opowieść o życiu, śmierci i miłości.
Jared Mobarak, The Film Stage

 

Duża ryba i begonia całymi garściami czerpie z chińskich legend i kultury, a największą inspiracją dla twórców były mity z taoistycznej księgi Zhuangzi, (Księgi Gór i Mórz). Animacja stanowi doskonałą okazję do zagłębienia się w historii i kulturze Chin, prowokuje do dalszych poszukiwań oraz zdobywania dodatkowej wiedzy. Jest nietypową propozycją filmową (rzadko bowiem do polskich kin docierają produkcje z Państwa Środka) przez staje się niezwykle atrakcyjnym materiałem do dyskusji, rozszerzającym horyzonty młodych widzów.

 

Film prezentowany w wersji z dubbingiem lub z polskimi napisami.

 

HAMLET | HAMLET
reż. Lyndsey Turner, Wielka Brytania 2015, 205’ (1 przerwa)

dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych

Teatr na wielkim ekranie: zarejestrowany w Barbican Theatre w Londynie spektakl Hamlet z Benedictem Cumberbatchem w roli tytułowej.

Nominowany do Oscara Benedict Cumberbatch (serial BBC Sherlock, Gra tajemnic, Doctor Strange) wciela się w tytułową rolę w wielkiej tragedii Szekspira. Hamlet z jego udziałem już stał się najszybciej sprzedającym się wydarzeniem w historii teatru w Londynie. Wszystkie bilety na przewidywane przedstawienia rozeszły się zanim przystąpiono do prób czytanych w teatrze. Uwspółcześniona wersja szekspirowskiej tragedii, którą dotąd obejrzało ponad 750 000 widzów, pojawi się także na ekranie Kina Pod Baranami.

 

ZWIASTUN:

 

Spektakl wyreżyserowała Lyndsey Turner, współpracująca z londyńskim West Endem, Royal National Theatre, Royal Shakespeare Company i teatrami Broadwayu, a scenografię przygotowała Es Devlin, znana m.in z pracy przy przedstawieniach w nowojorskiej Metropolitan Opera. Cumberbatchowi na scenie towarzyszą Ciarán Hinds (serial Gra o Tron), Sian Brooke (serial Sherlock), Kobna Holdbrook-Smith (Doktor Strange), Anastasia Hille (Królewna Śnieżka i Łowca) oraz Jim Norton (Chłopiec w pasiastej piżamie).

Zapis spektaklu prezentowany jest z polskimi napisami. 

 

MARIA MAGDALENA | MARY MAGDALENA
reż. Garth Davis, Wielka Brytania/USA/Australia 2018, 120'

(polski dubbing)

Historia Marii Magdaleny – jednej z najbardziej tajemniczych kobiet wszech czasów, zwanej przez niektórych jawnogrzesznicą, a przez innych, równą apostołom.

Maria Magdalena to głęboko ludzkie spojrzenie na jedną z najbardziej tajemniczych i zarazem najbardziej niezrozumianych kobiet wszech czasów. Biblijna biografia opowiada historię Marii, młodej kobiety, szukającej nowej drogi życia. Skrępowana hierarchią i obyczajowością swoich czasów, przeciwstawia się konserwatywnej rodzinie i dołącza do nowego ruchu społecznego kierowanego przez Jezusa z Nazaretu. Wkrótce odnajdzie tam dla siebie miejsce, znajdując się w sercu podróży do Jeruzalem.

 

ZWIASTUN:

 

Poprzedni film Gartha DavisaLion. Droga do domu – jednogłośnie uznano za światową sensację. Maria Magdalena ma szansę powtórzyć ten sukces, opowiada bowiem niezwykłą historię kobiety, która szukając swojego miejsca na ziemi sprzeciwia się zwyczajom i tradycji. Poświęca dotychczasowe życie dla wiary i  decyduje się pójść za Jezusem. Ogromną zaletą filmu jest jego wyjątkowa obsada, w której znaleźli się m.in. nominowana do Oscara Rooney Mara (A Ghost Story, Dziewczyna z tatuażem) oraz trzykrotny pretendent do tej nagrody Joaquin Phoenix (Mistrz, Spacer po linie, Gladiator).

 

PAWEŁ, APOSTOŁ CHRYSTUSA | PAUL, APOSTLE OF CHRIST
reż. Andrew Hyatt, USA 2018, 108’

(polski dubbing)

Dwóch walczących ze słabościami ludzi, oddanych służbie Bogu, sprzeciwia się wszechwładnemu imperatorowi. Wielka biblijna opowieść o skazańcach, którzy nawet spętani więziennymi łańcuchami oddają cześć Chrystusowi.

Paweł, apostoł Chrystusa to historia dwóch mężczyzn: Łukasz ryzykuje życiem, by dostać się do Rzymu, w którym czeka na wykonanie wyroku Paweł. Skazany na śmierć przez Nerona, przebywa w najciemniejszej celi słynącego z okrucieństwa więzienia. Jednak zanim wyrok zostanie wykonany, mężczyźni spisują księgę opisującą początek tego, co dziś nazywamy Kościołem.

Reżyserem filmu jest Andrew Hyatt, twórca filmowej opowieści o Maryi Łaski pełna z 2015 roku. – Paweł fascynował mnie właściwie od zawsze – opowiada w wywiadach. – Kiedy myślę o łasce Boga i jego miłosierdziu oraz o tym, kto jest tego wcieleniem, zawsze powraca do mnie postać Pawła. Kogoś, kto był największym prześladowcą chrześcijan, a zamienił się w największego ewangelistę w historii Kościoła. W tytułowej roli apostoła Pawła zobaczymy Jamesa Faulknera (seria Bridget Jones, Atomic Blonde, serial Gra o Tron), a towarzyszą mu Olivier Martinez (Niewierna) i Jim Caviezel (Pasja). Autorem muzyki do filmu jest zdobywca Oscara, Jan A.P. Kaczmarek (Marzyciel, Mój przyjaciel Hachiko, Tajemnica Westerplatte).

 

ZWIASTUN:

 

Film Paweł, apostoł Chrystusa koncentruje się na ostatnich dniach życia bohatera, który przebywa w więzieniu i oczekuje na egzekucję. Mimo tematu przesyconego okrucieństwem, film nie epatuje brutalnością, choć zalecany najniższy wiek widzów to 12 lat. – Zależało mi przede wszystkim na tym, by widzowie wyszli z kina z przekonaniem, że pierwsi chrześcijanie zachowali wiarę w czasach mroku i brutalnych, straszliwych prześladowań. Że siła ich wiary przeprowadziła ich przez ten dramat, że się nie ulękli – przyznaje reżyser.

Materiały dydaktyczne można pobrać TUTAJ.

 

PLAYER ONE | READY PLAYER ONE
reż. Steven Spielberg, USA 2018, 138'

dla uczniów szkół gimnazjalnych, klas VII szkół podstawowych oraz szkół ponadgimnazjalnych

Rok 2045 nie nastraja optymistycznie. Świat znajduje się na skraju upadku i pogrążenia w chaosie. Jedyną ucieczką jest OASIS — wirtualna rzeczywistość, w której większość ludzi spędza całe dnie. Ekscentryczny geniusz i twórca OASIS, James Halliday, szuka godnego następcy. W tym celu organizuje trzyetapowy konkurs, w którym nagrodą jest olbrzymia fortuna i całkowita kontrola nad uniwersum. Wśród miliona pretendentów do tytułu władcy OASIS jest Wade Watts, który zdaje się znać życie i poglądy Hallidaya jak własną kieszeń. Czy ta wiedza oraz wsparcie nowych przyjaciół pomogą mu odnieść zwycięstwo?

Filmy Stevena Spielberga, takie jak Jurassic Park czy kolejne odsłony przygód Indiany Jonesa, stanowią podwaliny współczesnego rozrywkowego kina. W Player One reżyser odnosi się do współtworzonej przez siebie popkultury w ramach wirtualnej rzeczywistości. W jej stworzeniu pomagał mu stały współpracownik – operator Janusz Kamiński, z którym Spielberg zrealizował dotychczas aż 18 filmów. Stronę muzyczną produkcji, pełną nawiązań do kina lat 70. i 80., opracował kompozytor Alan Silverstri. Główne role w Player One zagrali Tye Sheridan (X-Men: Apocalypse), znana z serialu Bates Motel oraz hitu Earl i ja, i umierająca dziewczyna Olivia Cooke, a także Ben Mendelson (Czas mroku, Łotr 1), Simon Pegg (Star Trek, Hot Fuzz) i Mark Rylance (Dunkierka, Most szpiegów).

 

ZWIASTUN:

 

Player One eksploruje niezwykle popularne współcześnie zjawisko nostalgii za latami 80. – wręcz kipi od intertekstualnych nawiązań i motywów przeszczepionych z klasycznych produkcji tego okresu. Wśród postaci sprzed lat, młodzi widzowie wypatrzą zapewne także bohaterów najnowszych tekstów kultury: komiksów, anime czy gier komputerowych. Jednak Player One to nie tylko świetna rozrywka – to także swoisty podręcznik zachowań odpowiedzialnego użytkownika internetu. Film ostrzega bowiem m.in. przed nieopatrznym ujawnianiem swoich danych osobowych i przygodnymi znajomościami z sieci. Skutecznie przekonuje, że nigdy nie wiemy, kto tak naprawdę kryje się za wirtualnym awatarem.

 

PRZY PLANTY 7/9 | PRZY PLANTY 7/9
reż. Michał Jaskulski, Lawrence Loewinger, Polska/USA 2016, 86’ dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych

Od pogromu kieleckiego minęło już ponad siedemdziesiąt lat, ale związana z nim walka jeszcze się nie skończyła. O historii pogromu, jego postrzeganiu w Polsce i niestrudzonych zmaganiach o poszanowanie drugiego człowieka opowiada film dokumentalny Przy Planty 7/9.

4 lipca 1946 roku, rok po drugiej wojnie światowej, milicja, żołnierze i zwykli Kielczanie zabijają ponad 40 ocalałych z Holocaustu Żydów, mieszkających w komitecie żydowskim w centrum miasta. Ranią około 80 osób w całych Kielcach. Pogrom kielecki staje się symbolem polskiego powojennego antysemityzmu w świecie żydowskim. W Polsce jest tematem zakazanym przez władze ludowe. Z upadkiem komunizmu, Bogdan Białek, polski katolik, z wykształcenia psycholog, otwiera puszkę Pandory: zaczyna publicznie mówić o tym, co wydarzyło się w 1946 roku. Przebija się przez teorie spiskowe i utrwalane przez lata wzajemne stereotypy Polaków i Żydów.

Reżyserzy filmu dokumentalnego Przy Planty 7/9, polski katolik Michał Jaskulski i amerykański Żyd Lawrence Loewinger, przez blisko dziesięć lat realizacji filmu uczyli się wspólnego spojrzenia na historię pogromu. Głównym bohaterem opowiadanej przez nich historii został kielecki działacz Bogdan Białek, który wyrasta w filmie na postać większą niż życie – niestrudzoną, pełną energii i determinacji, by szukać porozumienia ponad podziałami. – Przez 10 lat tworzenia tego filmu zdałem sobie sprawę, że należę do pierwszego pokolenia, które jest wolne od bólu wojny i czasów komunizmu. Możemy z empatią spojrzeć w przeszłość na ludzi i okoliczności w jakich żyli oraz zobaczyć, dlaczego ich dobre i złe wybory wpływają na nasze życie – mówi o filmie Michał Jaskulski.

 

ZWIASTUN:

 

W filmie dokumentalnym Przy Planty 7/9 pogrom kielecki staje się punktem wyjścia do niezwykle ciekawej i aktualnej dyskusji na temat pamięci narodowej, wolności słowa, języka przestrzeni publicznej, a także wstydu, który może prowadzić do wyparcia win. To również cenna lekcja wychowania obywatelskiego przypominająca o sile ruchów społecznych oraz oddolnych inicjatyw.

 

PRZYTUL MNIE - zestaw bajek
reż. Mateusz Jarmulski, Polska 2016, 40’

dla przedszkolaków oraz uczniów klas I i II szkół podstawowych

Ujmująca animacja, przedstawiająca przygody Taty Misia i jego małego synka, ucząca nawiązywania pozytywnych relacji z innymi oraz uwrażliwiająca najmłodszych widzów na znaczenie gestów i wypowiadanych słów.

Tata Miś i Mały Miś żyją w lesie, w którym nigdy się nie nudzą. Charyzmatyczny, a przy tym nieco niezdarny Tatuś oraz czuły i energiczny Miś rozbawią, rozśmieszą i wyciągną pomocną łapę do wielu leśnych zwierząt. Razem odkryją, czym jest przyjaźń, otwartość oraz odpowiedzialność. Przede wszystkim jednak nauczą się, że dzieląc się z innym sami stajemy się bogatsi.

 

ZWIASTUN:

 

Podnoszący na duchu serial dla dzieci, pokazujący wyjątkową relację między ojcem i synem, zrealizowany na podstawie bestsellerowej książki Proszę mnie przytulić Przemysława Wechterowicza z ilustracjami Emilii Dziubak. W zabawny, a jednocześnie prawdziwy sposób portretuje wyjątkową więź między Tatą Misiem, a jego małym synkiem. Animacja uczy dzieci i rodziców uważności na małe gesty i słowa, dzięki którym tworzymy i utrzymujemy dobre relacje z innymi. Autorem scenariusza jest Bartosz Wierzbięta -  twórca kultowych dialogów do polskich wersji językowych takich animacji, jak Shrek, Madagaskar czy Sing.

Odcinki: TEN WYJĄTKOWY DZIEŃ | OPERACJA WEEKEND | CAŁA NAPRZÓD | NOWY SĄSIAD | TRUDNA SPRAWA | TAMA | POTWORY | BEKSA LALA 

Istnieje możliwość uzupełnienia pokazu o prelekcję i dyskusję prowadzoną w formie zabawy edukacyjnej przez doświadczonych w pracy z dziećmi filmoznawców.   

 

TWÓJ SIMON | LOVE, SIMON
reż. Greg Berlanti, USA 2018, 109’

dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, gimnazjalnych oraz klas VII szkół podstawowych

Każdy zasługuje na wielką miłość, jednak historia siedemnastoletniego Simona Spiera jest nieco bardziej skomplikowana. Simon jest gejem, ale nie powiedział o tym jeszcze nikomu ze swego otoczenia, ani rodzicom, ani przyjaciołom. Nie wie także, kim jest anonimowy kolega z klasy, w którym zakochał się, poznając go w internecie. Rozwiązanie tej niezwykłej sytuacji obfitować będzie w wydarzenia zarówno komiczne, jak i przerażające, które na zawsze zmienią życie tytułowego bohatera.

Twój Simon jest adaptacją bestsellerowej powieści Becky Albertalli Simon oraz inni homo sapiens, która zdobyła nagrodę im. Williama C. Morrisa za Debiut Roku w Kategorii Literatury Młodzieżowej. – Pracowałam z wieloma dzieciakami, należącymi do społeczności LGBTQ lub nieutożsamiającymi się z żadną płcią i bez wątpienia jest to grupa najodważniejszych ludzi, jakich znam. Jako psycholog starannie unikam zapożyczania faktów z życia moich klientów na potrzeby moich książek, ale nastolatki, z którymi miałam szczęście zawrzeć znajomość i pracować, niezwykle mnie inspirują – przyznaje pisarka w wywiadach.

 

ZWIASTUN:

 

Reżyserem filmu jest Greg Berlanti, który jest siłą napędową wielu najoryginalniejszych i najbardziej cenionych projektów filmowych i telewizyjnych, a także pionierem wprowadzania homoseksualnych bohaterów i wątków do głównego nurtu w show biznesie. Jest najlepiej znany jako producent wykonawczy i współtwórca seriali stacji CW: Arrow, Flash, Legends of Tomorrow, Supergirl. W obsadzie filmu znaleźli się m.in.: Nick Robinson (Piąta fala, Jurassic World, Królowie lata), gwiazda serialu Trzynaście powodów Katherine Langford, Jennifer Garner (Witaj w klubie, Juno, Złap mnie, jeśli potrafisz) i Josh Duhamel (seria Transformers).

Twój Simon to ciepła opowieść o dorastaniu, podejmowaniu trudnych, życiowych decyzji, a także o poznawaniu samego siebie. Dotyka niełatwych dla młodych widzów tematów homoseksualizmu, coming outu, relacji z grupą rówieśniczą czy zachowań w przestrzeni internetowej. Podobnie jak Cudowny chłopak przedstawia mechanizmy wykluczenia oraz sposoby radzenia sobie z nimi, a swoje wyraźne walory dydaktyczne obudowuje atrakcyjną formą filmową, humorem oraz świetnymi rolami nastoletnich aktorów.

Film wchodzi na ekrany polskich kin 15 czerwca, jednak już teraz zapraszamy do organizacji specjalnych, przedpremierowych pokazów dla grup zorganizowanych w indywidualnie ustalonych terminach.

 

TAM, GDZIE MIESZKA BÓG | BEYOND THE SUN
reż. Graciela Rodriguez Gilio, Charlie Mainardi, Argentyna 2017, 83’ dla uczniów szkół podstawowych

(polski dubbing)

Pierwszy na świecie film kinowy z osobistym udziałem Papieża Franciszka! Oparta na historiach z Biblii, dedykowana dzieciom opowieść o nadziei, wierze i odwadze.

Mały Andrew ucieka z domu, by odszukać położone w górach sanktuarium Jezusa. W ślad za chłopcem wyrusza czwórka jego oddanych, szkolnych przyjaciół. Razem przeżyją wiele niezapomnianych przygód na leśnym szlaku. A przede wszystkim zrozumieją, że z Bożą pomocą są w stanie stawić czoła największym przeciwnościom.

Uroczysta premiera Tam, gdzie mieszka Bóg odbyła się w Watykanie na prośbę samego Papieża, który wierzy, że kino może być znakomitym medium do rozprzestrzeniania katolickich wartości. Ojciec Święty uczestniczył także w pracach nad produkcją oraz sam w niej wystąpił. Tam, gdzie mieszka Bóg jest wspólnym dziełem światowej sławy psycholog Gracieli Rodriguez oraz reżysera i producenta Charliego Mainardiego, autora reklam dla największych firm i marek. W rolach głównych wystąpili Cory Gruter-Andrew (Okja, Fargo), Kyle Breitkopf (Cudowny chłopak), Emma Duke (Lalaloopsy, Dear Santa) oraz Aiden Cumming-Teicher (The Chorus).

 

ZWIASTUN:

 

Tam, gdzie mieszka Bóg to prosta, piękna lekcja nie tylko dla najmłodszych widzów, a przy okazji powtórka ze znajomości Pisma Świętego, która może być pomocna np. w przygotowaniach do Pierwszej Komunii Świętej. Podnosząca na duchu, zachęcająca widzów w każdym wieku do poszukiwania Boga w otaczającym świecie, a do tego przepięknie sfilmowana w malowniczych plenerach Patagonii. „Jezus szuka cię i czeka na ciebie. Znajdź go. Odważ się to zrobić” – oto przesłanie, które za pośrednictwem filmu przekazuje dzieciom Papież Franciszek.

 

ZIEMIA. NIEZWYKŁY DZIEŃ Z ŻYCIA PLANETY | EARTH: ONE AMAZING DAY
reż. Richard Dale, Lixin Fan, Peter Webber, Chiny/Wielka Brytania 2017, 95’

dla klas 4-7 szkół podstawowych, szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych  

 

 

 

Stworzona przez BBC wyjątkowa podróż, odkrywająca niebywałe tajemnice naturalnego świata. Oto 24 godziny na niezwykłej planecie zwanej Ziemią.

Ziemia. Niezwykły dzień z życia planety to nowy film z popularnego cyklu BBC, odsłaniającego przed nami niezwykłe, cudowne miejsca, o których istnieniu często nie mamy pojęcia. Dzięki nowoczesnym technologiom filmowania zobaczymy je z bliska, widziane okiem natury. Ziemia. Niezwykły dzień z życia planety to zapierająca dech w piersiach podróż przez kontynenty, oceany i przestworza – tym razem pokazane z perspektywy jednego, niezwykłego dnia.

Od wschodu do zachodu słońca. Od najwyższych gór do najdalszych wysp. Od planet do ziarnka piasku. Ziemia. Niezwykły dzień z życia planety oferuje nowe spojrzenie na piękno natury. Przekonuje, że wszystkie zwierzęta połączone są zamieszkiwaną przez siebie planetą oraz rządzącymi nią prawami natury. I dotyczy to także najlepiej nam znanego gatunku – czyli nas samych. 

 

ZWIASTUN:

Ziemia. Niezwykły dzień z życia planety to wspaniałe uzupełnienie lekcji przyrody i biologii, w ramach którego każdy z uczniów na własną rękę może przekonać się o pięknie oraz potędze natury. Film niezwykle silnie oddziałuje na zmysły widza, pokazuje mu świat, o którego istnieniu nie miał pojęcia, a który w każdej chwili może zniknąć bezpowrotnie. Ziemia. Niezwykły dzień z życia planety może więc zostać także połączony z zajęciami z ekologii, ma bowiem wielką moc przekonywania o konieczności troszczenia się o nasze środowisko naturalne.

 

ŻUBR POMPIK | ŻUBR POMPIK
reż. W. Zięba, A.P. Morawski, A. Vetter, P. Garbacz, P. Dębski, M. Kur, Polska 2017

dla przedszkolaków oraz uczniów klas I i II szkół podstawowych

Gdzie swoje mieszkania budują leśne zwierzęta? Czym żywi się ryjówka, a co na śniadanie zjada żubr? Jakie zwierzęta nie śpią nocą? Czego nie wolno robić w lesie? Odpowiedzi na te, i inne pytania najmłodsi widzowie poznają  oglądając przygody żubra Pompika.

Gdzieś w głębinach dzikiej puszczy mieszka żubr Pompik. Właściwie żuberek Pompik, jako że w porównaniu z rówieśnikami jest niewielki, do tego nie tak silny, szybki i skoczny jak oni. Pompik jest jednak najbardziej ciekawskim zwierzęciem w puszczy. Interesuje go wszystko, co dzieje się dookoła niego, chce się wszystkiego dowiedzieć i odkryć każdą leśną tajemnicę. Dzielnie sekunduje mu w tym jego młodsza siostra, mała Polinka, która jest żubrzyczką czynu – zamiast się zastanawiać, jak coś działa, woli biegać, skakać i sama wszystkiego doświadczać. Żuberkami opiekują się troskliwi rodzice, Porada i Pomruk, zawsze gotowi służyć pomocą, wsparciem lub... żartem!

 

ZWIASTUN:

 

Żubr Pompik to serial, stworzony na podstawie książek o tym samym tytule, których autorem jest Tomasz Samojlik. Przez opowieść o licznych przygodach małego żubra, autor zachęca dzieci do poznawania polskiej przyrody, parków narodowych, a także ułatwia przyswajanie wiedzy z zakresu ochrony środowiska. Żubr Pompik może stanowić uzupełnienie zajęć z przyrody i ekologii, a także doskonałe przygotowanie do wypraw na łono przyrody oraz pełnego docenienia jej bogactwa i piękna.

W ramach pokazu, zaprezentowane zostaną wybrane odcinki serii, o łącznym czasie trwania 30 minut. Istnieje możliwość uzupełnienia pokazu o prelekcję i dyskusję, prowadzoną w formie zabawy edukacyjnej przez doświadczonych w pracy z dziećmi filmoznawców. 

Materiały dydaktyczne do filmu można pobrać TUTAJ. 

Bookmark and Share