kpb

hEduOferta

OFERTA EDUKACYJNA

Organizujemy specjalne pokazy dla szkół w indywidualnie ustalonych terminach.
Zapraszamy wszystkich uczniów wraz z nauczycielami.

Specjalna cena biletu dla grup zorganizowanych*:
- powyżej 15 osób, od poniedziałku do czwartku - od 13 zł
- powyżej 15 osób, od piątku do niedzieli - od 14 zł
- filmy 3D: od 14 zł
*ostateczne ceny biletów zależne od filmu

Istnieje możliwość wygłoszenia prelekcji przed filmem za dodatkową opłatą.

Proponujemy Państwu organizowanie w Kinie Pod Baranami specjalnych pokazów dla Państwa uczniów dowolnego filmu, korespondującego z realizowanym przez Państwa szkołę programem edukacyjnym.
Poszerzamy naszą ofertę dla szkół o filmy trójwymiarowe.  
 
Informacje i zgłoszenia:
Wojciech Drąg
wojtek@kinopodbaranami.pl
509 082 149


----------------------------------------- 

Wiosna 2018

BASIA
reż. Marcin Wasilewski, Łukasz Kacprowicz, Polska 2018, 50’ dla przedszkolaków

Basia – bohaterka znana z książek Zofii Staneckiej i Marianny Oklejak – wreszcie na dużym ekranie. Skrzące się humorem i urzekające wnikliwym spojrzeniem przygody pięcioletniej dziewczynki i jej przyjaciół pokazują świat bliski każdej rodzinie.

Basia ma 5 lat i tak zwany charakterek. Mieszka w mieście z rodzicami, dwójką braci, żółwiem Kajetanem oraz pluszowym przyjacielem Miśkiem Zdziśkiem. Czasami Basia, jak każdy przedszkolak, napotyka wielkie problemy, z którymi musi sobie poradzić.

Basia to adaptacja pięciu książek z kultowej już serii stworzonej przez Zofię Stanecką i Mariannę Oklejak. Gdy książeczki o Basi trafiły do rąk reżyserów z gdańskiego Studia Animacji „Grupa Smacznego” – Marcina Wasilewskiego i Łukasza Kacprowicza – ci od razu zobaczyli rezolutną dziewczynkę w roli bohaterki nowej animowanej serii. W jej stworzeniu pomogły pomysłowe, bezpretensjonalne i zabawne ilustracje Marianny Oklejak, które okazały się świetną inspiracją.

 

ZWIASTUN:

 

Basia pokazuje świat z perspektywy pełnej ciekawości pięciolatki, dla której wyprawa do zoo, biwak, dzień w przedszkolu, a nawet pobyt w domu z katarem są początkiem niezwykłej przygody. Każdy z odcinków zaprasza widzów do radosnego świata dziewczynki, która codziennie uczy się czegoś nowego. W ramach pokazu filmowego prezentowanych jest pięć odcinków serialu: Basia i upał w zoo, Basia i Anielka, Basia i biwak, Basia i dziadkowie oraz niepokazywany dotąd odcinek Basia i nowy braciszek.

 

BÓG NIE UMARŁ: ŚWIATŁO W CIEMNOŚCI | GOD'S NOT DEAD: A LIGHT IN THE DARKNESS
reż. Michael Mason, USA 2018, 105’

Trzecia odsłona religijnej serii Bóg nie umarł. Wyjątkowa opowieść o wierze, nadziei i miłości. O tolerancji i przebaczeniu, ale także o wątpliwościach i porażce.

Wokół kościoła Św. Jakuba narasta coraz więcej sporów. Przeciwnikom wiary przeszkadza fakt, że świątynia stoi na terenie uniwersytetu. Gdy pewnej nocy pożar pustoszy kościół, władze uczelni postanawiają wykorzystać okazję, by usunąć parafię ze swojego terenu. Wielebny Dave zmaga się z pogróżkami i szykanami. Mimo poparcia parafian, zaczyna rozważać przeniesienie świątyni. Prawdziwe wątpliwości w jego sercu zasieje pojawienie się jego dawno niewidzianego brata, który niespodziewanie włączy się w konflikt wokół kościoła. Gorzkie wspomnienia powrócą, otworzą się dawne rany, a bracia będą musieli zmierzyć się z trudnymi pytaniami z przeszłości.

Bóg nie umarł: Światło w ciemności to trzecia część z serii filmów religijnych, umieszczających uniwersalne i ponadczasowe pytania we współczesnych, amerykańskich realiach. Czy fakt, że większość nie wierzy, oznacza że jako wierzący jesteśmy w błędzie? Czy można zakazać wiary, miłości i nadziei? Z tymi i innymi wątpliwościami zmagają się bohaterowie filmu, w których wcielają się m.in. laureatka Oscara Tatum O’Neal (Papierowy księżyc, 40 lat minęło, Dziewczyna warta grzechu), Jennifer Taylor (Z ust do ust, serial Dwóch i pół), John Corbett (Moje wielkie greckie wesele, serial Przystanek Alaska) oraz Ted McGinley (Czy naprawdę wierzysz?, serial Mad Men).

 

ZWIASTUN:

 

Dotychczasowe produkcje z serii Bóg nie umarł zachęcały widzów, aby mimo odmienności wyznawanych poglądów, znaleźli między sobą nić porozumienia i jednoczyli się we wspólnym działaniu. Tym razem, zamiast ośmielać ludzi by głosili swoją wiarę, twórcy filmu namawiają ich żeby w sytuacjach konfliktowych naśladowali Chrystusa. – W naszym społeczeństwie i kulturze mamy teraz dużo ciemności – wyjaśnia David A.R. White, odtwórca roli wielebnego Dave’a i zarazem producent filmu. – Jest dużo gniewu; dużo walki. Nie można włączyć wiadomości nawet przez sekundę, żeby nie zobaczyć czegoś, co głęboko niepokoi. To jest czas w naszym społeczeństwie, kiedy wydaje się, że mamy tak wiele napięć: mamy lewicę, mamy prawicę i nikt nie może się z nikim zgodzić. Ten film to potwierdza. To film o nadziei, o miłości, o uzdrowieniu i ostatecznie o przebaczeniu.

Film prezentowany jest w wersji z napisami lub lektorem.

 

DUŻA RYBA I BEGONIA | DA HAI
reż. Xuan Liang, Chun Zhang, Chiny 2016, 103’

dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz klas VII szkół podstawowych


Chińska odpowiedź na kultowe produkcje japońskiego studia Ghibli. Zapierająca dech w piersiach animacja o dorastaniu i moralnych dylematach zanurzona w mitologii Państwa Środka.

Główną bohaterką filmu jest nastoletnia Chun, żyjąca w mistycznej krainie zamieszkałej przez magiczne istoty. Gdy kończy szesnaście lat zostaje przeniesiona do świata ludzi, gdzie pod postacią czerwonego delfina musi spędzić siedem dni. Nowa rzeczywistość okazuje się jednak pełna niebezpieczeństw. Od śmierci ratuje ją młody chłopak, który niestety sam traci życie. Chun za wszelka cenę postanawia przywrócić chłopca do świata żywych.

Duża ryba i begonia to oszałamiająca wizualnie historia osadzona w świecie chińskich legend i folkloru. Niezwykła opowieść o dorastaniu, poświęceniu, miłości, a także metafizyczna wizja natury życia i śmierci. Film szturmem zdobył lokalne kina i zarobił ponad 90 milionów dolarów, stając się drugą najbardziej kasową animacją w historii chińskiej kinematografii.

 

ZWIASTUN:

 

PRASA O FILMIE:

Animacja powstawała ponad 10 lat. Efekt jest tak wspaniały, że warto było czekać.
David Ehrlich, IndieWire

Duża ryba i begonia to baśń o podwodnym świecie, która zaleje was falą czystej przyjemności.
Sheri Linden, The Hollywood Reporter

Piękna i stylowa opowieść o życiu, śmierci i miłości.
Jared Mobarak, The Film Stage

 

Duża ryba i begonia całymi garściami czerpie z chińskich legend i kultury, a największą inspiracją dla twórców były mity z taoistycznej księgi Zhuangzi, (Księgi Gór i Mórz). Animacja stanowi doskonałą okazję do zagłębienia się w historii i kulturze Chin, prowokuje do dalszych poszukiwań oraz zdobywania dodatkowej wiedzy. Jest nietypową propozycją filmową (rzadko bowiem do polskich kin docierają produkcje z Państwa Środka) przez staje się niezwykle atrakcyjnym materiałem do dyskusji, rozszerzającym horyzonty młodych widzów.

 

Film prezentowany w wersji z dubbingiem lub z polskimi napisami.

 

HAMLET | HAMLET
reż. Lyndsey Turner, Wielka Brytania 2015, 205’ (1 przerwa)

dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych

Teatr na wielkim ekranie: zarejestrowany w Barbican Theatre w Londynie spektakl Hamlet z Benedictem Cumberbatchem w roli tytułowej.

Nominowany do Oscara Benedict Cumberbatch (serial BBC Sherlock, Gra tajemnic, Doctor Strange) wciela się w tytułową rolę w wielkiej tragedii Szekspira. Hamlet z jego udziałem już stał się najszybciej sprzedającym się wydarzeniem w historii teatru w Londynie. Wszystkie bilety na przewidywane przedstawienia rozeszły się zanim przystąpiono do prób czytanych w teatrze. Uwspółcześniona wersja szekspirowskiej tragedii, którą dotąd obejrzało ponad 750 000 widzów, pojawi się także na ekranie Kina Pod Baranami.

 

ZWIASTUN:

 

Spektakl wyreżyserowała Lyndsey Turner, współpracująca z londyńskim West Endem, Royal National Theatre, Royal Shakespeare Company i teatrami Broadwayu, a scenografię przygotowała Es Devlin, znana m.in z pracy przy przedstawieniach w nowojorskiej Metropolitan Opera. Cumberbatchowi na scenie towarzyszą Ciarán Hinds (serial Gra o Tron), Sian Brooke (serial Sherlock), Kobna Holdbrook-Smith (Doktor Strange), Anastasia Hille (Królewna Śnieżka i Łowca) oraz Jim Norton (Chłopiec w pasiastej piżamie).

Zapis spektaklu prezentowany jest z polskimi napisami. 

 

MARIA MAGDALENA | MARY MAGDALENA
reż. Garth Davis, Wielka Brytania/USA/Australia 2018, 120'

(polski dubbing)

Historia Marii Magdaleny – jednej z najbardziej tajemniczych kobiet wszech czasów, zwanej przez niektórych jawnogrzesznicą, a przez innych, równą apostołom.

Maria Magdalena to głęboko ludzkie spojrzenie na jedną z najbardziej tajemniczych i zarazem najbardziej niezrozumianych kobiet wszech czasów. Biblijna biografia opowiada historię Marii, młodej kobiety, szukającej nowej drogi życia. Skrępowana hierarchią i obyczajowością swoich czasów, przeciwstawia się konserwatywnej rodzinie i dołącza do nowego ruchu społecznego kierowanego przez Jezusa z Nazaretu. Wkrótce odnajdzie tam dla siebie miejsce, znajdując się w sercu podróży do Jeruzalem.

 

ZWIASTUN:

 

Poprzedni film Gartha DavisaLion. Droga do domu – jednogłośnie uznano za światową sensację. Maria Magdalena ma szansę powtórzyć ten sukces, opowiada bowiem niezwykłą historię kobiety, która szukając swojego miejsca na ziemi sprzeciwia się zwyczajom i tradycji. Poświęca dotychczasowe życie dla wiary i  decyduje się pójść za Jezusem. Ogromną zaletą filmu jest jego wyjątkowa obsada, w której znaleźli się m.in. nominowana do Oscara Rooney Mara (A Ghost Story, Dziewczyna z tatuażem) oraz trzykrotny pretendent do tej nagrody Joaquin Phoenix (Mistrz, Spacer po linie, Gladiator).

 

PAWEŁ, APOSTOŁ CHRYSTUSA | PAUL, APOSTLE OF CHRIST
reż. Andrew Hyatt, USA 2018, 108’

(polski dubbing)

Dwóch walczących ze słabościami ludzi, oddanych służbie Bogu, sprzeciwia się wszechwładnemu imperatorowi. Wielka biblijna opowieść o skazańcach, którzy nawet spętani więziennymi łańcuchami oddają cześć Chrystusowi.

Paweł, apostoł Chrystusa to historia dwóch mężczyzn: Łukasz ryzykuje życiem, by dostać się do Rzymu, w którym czeka na wykonanie wyroku Paweł. Skazany na śmierć przez Nerona, przebywa w najciemniejszej celi słynącego z okrucieństwa więzienia. Jednak zanim wyrok zostanie wykonany, mężczyźni spisują księgę opisującą początek tego, co dziś nazywamy Kościołem.

Reżyserem filmu jest Andrew Hyatt, twórca filmowej opowieści o Maryi Łaski pełna z 2015 roku. – Paweł fascynował mnie właściwie od zawsze – opowiada w wywiadach. – Kiedy myślę o łasce Boga i jego miłosierdziu oraz o tym, kto jest tego wcieleniem, zawsze powraca do mnie postać Pawła. Kogoś, kto był największym prześladowcą chrześcijan, a zamienił się w największego ewangelistę w historii Kościoła. W tytułowej roli apostoła Pawła zobaczymy Jamesa Faulknera (seria Bridget Jones, Atomic Blonde, serial Gra o Tron), a towarzyszą mu Olivier Martinez (Niewierna) i Jim Caviezel (Pasja). Autorem muzyki do filmu jest zdobywca Oscara, Jan A.P. Kaczmarek (Marzyciel, Mój przyjaciel Hachiko, Tajemnica Westerplatte).

 

ZWIASTUN:

 

Film Paweł, apostoł Chrystusa koncentruje się na ostatnich dniach życia bohatera, który przebywa w więzieniu i oczekuje na egzekucję. Mimo tematu przesyconego okrucieństwem, film nie epatuje brutalnością, choć zalecany najniższy wiek widzów to 12 lat. – Zależało mi przede wszystkim na tym, by widzowie wyszli z kina z przekonaniem, że pierwsi chrześcijanie zachowali wiarę w czasach mroku i brutalnych, straszliwych prześladowań. Że siła ich wiary przeprowadziła ich przez ten dramat, że się nie ulękli – przyznaje reżyser.

Materiały dydaktyczne można pobrać TUTAJ.

 

PLAYER ONE | READY PLAYER ONE
reż. Steven Spielberg, USA 2018, 138'

dla uczniów szkół gimnazjalnych, klas VII szkół podstawowych oraz szkół ponadgimnazjalnych

Rok 2045 nie nastraja optymistycznie. Świat znajduje się na skraju upadku i pogrążenia w chaosie. Jedyną ucieczką jest OASIS — wirtualna rzeczywistość, w której większość ludzi spędza całe dnie. Ekscentryczny geniusz i twórca OASIS, James Halliday, szuka godnego następcy. W tym celu organizuje trzyetapowy konkurs, w którym nagrodą jest olbrzymia fortuna i całkowita kontrola nad uniwersum. Wśród miliona pretendentów do tytułu władcy OASIS jest Wade Watts, który zdaje się znać życie i poglądy Hallidaya jak własną kieszeń. Czy ta wiedza oraz wsparcie nowych przyjaciół pomogą mu odnieść zwycięstwo?

Filmy Stevena Spielberga, takie jak Jurassic Park czy kolejne odsłony przygód Indiany Jonesa, stanowią podwaliny współczesnego rozrywkowego kina. W Player One reżyser odnosi się do współtworzonej przez siebie popkultury w ramach wirtualnej rzeczywistości. W jej stworzeniu pomagał mu stały współpracownik – operator Janusz Kamiński, z którym Spielberg zrealizował dotychczas aż 18 filmów. Stronę muzyczną produkcji, pełną nawiązań do kina lat 70. i 80., opracował kompozytor Alan Silverstri. Główne role w Player One zagrali Tye Sheridan (X-Men: Apocalypse), znana z serialu Bates Motel oraz hitu Earl i ja, i umierająca dziewczyna Olivia Cooke, a także Ben Mendelson (Czas mroku, Łotr 1), Simon Pegg (Star Trek, Hot Fuzz) i Mark Rylance (Dunkierka, Most szpiegów).

 

ZWIASTUN:

 

Player One eksploruje niezwykle popularne współcześnie zjawisko nostalgii za latami 80. – wręcz kipi od intertekstualnych nawiązań i motywów przeszczepionych z klasycznych produkcji tego okresu. Wśród postaci sprzed lat, młodzi widzowie wypatrzą zapewne także bohaterów najnowszych tekstów kultury: komiksów, anime czy gier komputerowych. Jednak Player One to nie tylko świetna rozrywka – to także swoisty podręcznik zachowań odpowiedzialnego użytkownika internetu. Film ostrzega bowiem m.in. przed nieopatrznym ujawnianiem swoich danych osobowych i przygodnymi znajomościami z sieci. Skutecznie przekonuje, że nigdy nie wiemy, kto tak naprawdę kryje się za wirtualnym awatarem.

 

PRZY PLANTY 7/9 | PRZY PLANTY 7/9
reż. Michał Jaskulski, Lawrence Loewinger, Polska/USA 2016, 86’ dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych

Od pogromu kieleckiego minęło już ponad siedemdziesiąt lat, ale związana z nim walka jeszcze się nie skończyła. O historii pogromu, jego postrzeganiu w Polsce i niestrudzonych zmaganiach o poszanowanie drugiego człowieka opowiada film dokumentalny Przy Planty 7/9.

4 lipca 1946 roku, rok po drugiej wojnie światowej, milicja, żołnierze i zwykli Kielczanie zabijają ponad 40 ocalałych z Holocaustu Żydów, mieszkających w komitecie żydowskim w centrum miasta. Ranią około 80 osób w całych Kielcach. Pogrom kielecki staje się symbolem polskiego powojennego antysemityzmu w świecie żydowskim. W Polsce jest tematem zakazanym przez władze ludowe. Z upadkiem komunizmu, Bogdan Białek, polski katolik, z wykształcenia psycholog, otwiera puszkę Pandory: zaczyna publicznie mówić o tym, co wydarzyło się w 1946 roku. Przebija się przez teorie spiskowe i utrwalane przez lata wzajemne stereotypy Polaków i Żydów.

Reżyserzy filmu dokumentalnego Przy Planty 7/9, polski katolik Michał Jaskulski i amerykański Żyd Lawrence Loewinger, przez blisko dziesięć lat realizacji filmu uczyli się wspólnego spojrzenia na historię pogromu. Głównym bohaterem opowiadanej przez nich historii został kielecki działacz Bogdan Białek, który wyrasta w filmie na postać większą niż życie – niestrudzoną, pełną energii i determinacji, by szukać porozumienia ponad podziałami. – Przez 10 lat tworzenia tego filmu zdałem sobie sprawę, że należę do pierwszego pokolenia, które jest wolne od bólu wojny i czasów komunizmu. Możemy z empatią spojrzeć w przeszłość na ludzi i okoliczności w jakich żyli oraz zobaczyć, dlaczego ich dobre i złe wybory wpływają na nasze życie – mówi o filmie Michał Jaskulski.

 

ZWIASTUN:

 

W filmie dokumentalnym Przy Planty 7/9 pogrom kielecki staje się punktem wyjścia do niezwykle ciekawej i aktualnej dyskusji na temat pamięci narodowej, wolności słowa, języka przestrzeni publicznej, a także wstydu, który może prowadzić do wyparcia win. To również cenna lekcja wychowania obywatelskiego przypominająca o sile ruchów społecznych oraz oddolnych inicjatyw.

 

PRZYTUL MNIE - zestaw bajek
reż. Mateusz Jarmulski, Polska 2016, 40’

dla przedszkolaków oraz uczniów klas I i II szkół podstawowych

Ujmująca animacja, przedstawiająca przygody Taty Misia i jego małego synka, ucząca nawiązywania pozytywnych relacji z innymi oraz uwrażliwiająca najmłodszych widzów na znaczenie gestów i wypowiadanych słów.

Tata Miś i Mały Miś żyją w lesie, w którym nigdy się nie nudzą. Charyzmatyczny, a przy tym nieco niezdarny Tatuś oraz czuły i energiczny Miś rozbawią, rozśmieszą i wyciągną pomocną łapę do wielu leśnych zwierząt. Razem odkryją, czym jest przyjaźń, otwartość oraz odpowiedzialność. Przede wszystkim jednak nauczą się, że dzieląc się z innym sami stajemy się bogatsi.

 

ZWIASTUN:

 

Podnoszący na duchu serial dla dzieci, pokazujący wyjątkową relację między ojcem i synem, zrealizowany na podstawie bestsellerowej książki Proszę mnie przytulić Przemysława Wechterowicza z ilustracjami Emilii Dziubak. W zabawny, a jednocześnie prawdziwy sposób portretuje wyjątkową więź między Tatą Misiem, a jego małym synkiem. Animacja uczy dzieci i rodziców uważności na małe gesty i słowa, dzięki którym tworzymy i utrzymujemy dobre relacje z innymi. Autorem scenariusza jest Bartosz Wierzbięta -  twórca kultowych dialogów do polskich wersji językowych takich animacji, jak Shrek, Madagaskar czy Sing.

Odcinki: TEN WYJĄTKOWY DZIEŃ | OPERACJA WEEKEND | CAŁA NAPRZÓD | NOWY SĄSIAD | TRUDNA SPRAWA | TAMA | POTWORY | BEKSA LALA 

Istnieje możliwość uzupełnienia pokazu o prelekcję i dyskusję prowadzoną w formie zabawy edukacyjnej przez doświadczonych w pracy z dziećmi filmoznawców.   

 

TWÓJ SIMON | LOVE, SIMON
reż. Greg Berlanti, USA 2018, 109’

dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, gimnazjalnych oraz klas VII szkół podstawowych

Każdy zasługuje na wielką miłość, jednak historia siedemnastoletniego Simona Spiera jest nieco bardziej skomplikowana. Simon jest gejem, ale nie powiedział o tym jeszcze nikomu ze swego otoczenia, ani rodzicom, ani przyjaciołom. Nie wie także, kim jest anonimowy kolega z klasy, w którym zakochał się, poznając go w internecie. Rozwiązanie tej niezwykłej sytuacji obfitować będzie w wydarzenia zarówno komiczne, jak i przerażające, które na zawsze zmienią życie tytułowego bohatera.

Twój Simon jest adaptacją bestsellerowej powieści Becky Albertalli Simon oraz inni homo sapiens, która zdobyła nagrodę im. Williama C. Morrisa za Debiut Roku w Kategorii Literatury Młodzieżowej. – Pracowałam z wieloma dzieciakami, należącymi do społeczności LGBTQ lub nieutożsamiającymi się z żadną płcią i bez wątpienia jest to grupa najodważniejszych ludzi, jakich znam. Jako psycholog starannie unikam zapożyczania faktów z życia moich klientów na potrzeby moich książek, ale nastolatki, z którymi miałam szczęście zawrzeć znajomość i pracować, niezwykle mnie inspirują – przyznaje pisarka w wywiadach.

 

ZWIASTUN:

 

Reżyserem filmu jest Greg Berlanti, który jest siłą napędową wielu najoryginalniejszych i najbardziej cenionych projektów filmowych i telewizyjnych, a także pionierem wprowadzania homoseksualnych bohaterów i wątków do głównego nurtu w show biznesie. Jest najlepiej znany jako producent wykonawczy i współtwórca seriali stacji CW: Arrow, Flash, Legends of Tomorrow, Supergirl. W obsadzie filmu znaleźli się m.in.: Nick Robinson (Piąta fala, Jurassic World, Królowie lata), gwiazda serialu Trzynaście powodów Katherine Langford, Jennifer Garner (Witaj w klubie, Juno, Złap mnie, jeśli potrafisz) i Josh Duhamel (seria Transformers).

Twój Simon to ciepła opowieść o dorastaniu, podejmowaniu trudnych, życiowych decyzji, a także o poznawaniu samego siebie. Dotyka niełatwych dla młodych widzów tematów homoseksualizmu, coming outu, relacji z grupą rówieśniczą czy zachowań w przestrzeni internetowej. Podobnie jak Cudowny chłopak przedstawia mechanizmy wykluczenia oraz sposoby radzenia sobie z nimi, a swoje wyraźne walory dydaktyczne obudowuje atrakcyjną formą filmową, humorem oraz świetnymi rolami nastoletnich aktorów.

Film wchodzi na ekrany polskich kin 15 czerwca, jednak już teraz zapraszamy do organizacji specjalnych, przedpremierowych pokazów dla grup zorganizowanych w indywidualnie ustalonych terminach.

 

TAM, GDZIE MIESZKA BÓG | BEYOND THE SUN
reż. Graciela Rodriguez Gilio, Charlie Mainardi, Argentyna 2017, 83’ dla uczniów szkół podstawowych

(polski dubbing)

Pierwszy na świecie film kinowy z osobistym udziałem Papieża Franciszka! Oparta na historiach z Biblii, dedykowana dzieciom opowieść o nadziei, wierze i odwadze.

Mały Andrew ucieka z domu, by odszukać położone w górach sanktuarium Jezusa. W ślad za chłopcem wyrusza czwórka jego oddanych, szkolnych przyjaciół. Razem przeżyją wiele niezapomnianych przygód na leśnym szlaku. A przede wszystkim zrozumieją, że z Bożą pomocą są w stanie stawić czoła największym przeciwnościom.

Uroczysta premiera Tam, gdzie mieszka Bóg odbyła się w Watykanie na prośbę samego Papieża, który wierzy, że kino może być znakomitym medium do rozprzestrzeniania katolickich wartości. Ojciec Święty uczestniczył także w pracach nad produkcją oraz sam w niej wystąpił. Tam, gdzie mieszka Bóg jest wspólnym dziełem światowej sławy psycholog Gracieli Rodriguez oraz reżysera i producenta Charliego Mainardiego, autora reklam dla największych firm i marek. W rolach głównych wystąpili Cory Gruter-Andrew (Okja, Fargo), Kyle Breitkopf (Cudowny chłopak), Emma Duke (Lalaloopsy, Dear Santa) oraz Aiden Cumming-Teicher (The Chorus).

 

ZWIASTUN:

 

Tam, gdzie mieszka Bóg to prosta, piękna lekcja nie tylko dla najmłodszych widzów, a przy okazji powtórka ze znajomości Pisma Świętego, która może być pomocna np. w przygotowaniach do Pierwszej Komunii Świętej. Podnosząca na duchu, zachęcająca widzów w każdym wieku do poszukiwania Boga w otaczającym świecie, a do tego przepięknie sfilmowana w malowniczych plenerach Patagonii. „Jezus szuka cię i czeka na ciebie. Znajdź go. Odważ się to zrobić” – oto przesłanie, które za pośrednictwem filmu przekazuje dzieciom Papież Franciszek.

 

ZIEMIA. NIEZWYKŁY DZIEŃ Z ŻYCIA PLANETY | EARTH: ONE AMAZING DAY
reż. Richard Dale, Lixin Fan, Peter Webber, Chiny/Wielka Brytania 2017, 95’

dla klas 4-7 szkół podstawowych, szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych  

 

 

Stworzona przez BBC wyjątkowa podróż, odkrywająca niebywałe tajemnice naturalnego świata. Oto 24 godziny na niezwykłej planecie zwanej Ziemią.

Ziemia. Niezwykły dzień z życia planety to nowy film z popularnego cyklu BBC, odsłaniającego przed nami niezwykłe, cudowne miejsca, o których istnieniu często nie mamy pojęcia. Dzięki nowoczesnym technologiom filmowania zobaczymy je z bliska, widziane okiem natury. Ziemia. Niezwykły dzień z życia planety to zapierająca dech w piersiach podróż przez kontynenty, oceany i przestworza – tym razem pokazane z perspektywy jednego, niezwykłego dnia.

Od wschodu do zachodu słońca. Od najwyższych gór do najdalszych wysp. Od planet do ziarnka piasku. Ziemia. Niezwykły dzień z życia planety oferuje nowe spojrzenie na piękno natury. Przekonuje, że wszystkie zwierzęta połączone są zamieszkiwaną przez siebie planetą oraz rządzącymi nią prawami natury. I dotyczy to także najlepiej nam znanego gatunku – czyli nas samych. 

 

ZWIASTUN:

Ziemia. Niezwykły dzień z życia planety to wspaniałe uzupełnienie lekcji przyrody i biologii, w ramach którego każdy z uczniów na własną rękę może przekonać się o pięknie oraz potędze natury. Film niezwykle silnie oddziałuje na zmysły widza, pokazuje mu świat, o którego istnieniu nie miał pojęcia, a który w każdej chwili może zniknąć bezpowrotnie. Ziemia. Niezwykły dzień z życia planety może więc zostać także połączony z zajęciami z ekologii, ma bowiem wielką moc przekonywania o konieczności troszczenia się o nasze środowisko naturalne.

 

ŻUBR POMPIK | ŻUBR POMPIK
reż. W. Zięba, A.P. Morawski, A. Vetter, P. Garbacz, P. Dębski, M. Kur, Polska 2017

dla przedszkolaków oraz uczniów klas I i II szkół podstawowych

Gdzie swoje mieszkania budują leśne zwierzęta? Czym żywi się ryjówka, a co na śniadanie zjada żubr? Jakie zwierzęta nie śpią nocą? Czego nie wolno robić w lesie? Odpowiedzi na te, i inne pytania najmłodsi widzowie poznają  oglądając przygody żubra Pompika.

Gdzieś w głębinach dzikiej puszczy mieszka żubr Pompik. Właściwie żuberek Pompik, jako że w porównaniu z rówieśnikami jest niewielki, do tego nie tak silny, szybki i skoczny jak oni. Pompik jest jednak najbardziej ciekawskim zwierzęciem w puszczy. Interesuje go wszystko, co dzieje się dookoła niego, chce się wszystkiego dowiedzieć i odkryć każdą leśną tajemnicę. Dzielnie sekunduje mu w tym jego młodsza siostra, mała Polinka, która jest żubrzyczką czynu – zamiast się zastanawiać, jak coś działa, woli biegać, skakać i sama wszystkiego doświadczać. Żuberkami opiekują się troskliwi rodzice, Porada i Pomruk, zawsze gotowi służyć pomocą, wsparciem lub... żartem!

 

ZWIASTUN:

 

Żubr Pompik to serial, stworzony na podstawie książek o tym samym tytule, których autorem jest Tomasz Samojlik. Przez opowieść o licznych przygodach małego żubra, autor zachęca dzieci do poznawania polskiej przyrody, parków narodowych, a także ułatwia przyswajanie wiedzy z zakresu ochrony środowiska. Żubr Pompik może stanowić uzupełnienie zajęć z przyrody i ekologii, a także doskonałe przygotowanie do wypraw na łono przyrody oraz pełnego docenienia jej bogactwa i piękna.

W ramach pokazu, zaprezentowane zostaną wybrane odcinki serii, o łącznym czasie trwania 30 minut. Istnieje możliwość uzupełnienia pokazu o prelekcję i dyskusję, prowadzoną w formie zabawy edukacyjnej przez doświadczonych w pracy z dziećmi filmoznawców. 

Materiały dydaktyczne do filmu można pobrać TUTAJ. 

 

Zima 2018

CUDOWNY CHŁOPAK | WONDER
reż. Stephen Chbosky, USA 2017, 113'
dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych

(dostępny w wersji z napisami i polskim dubbingiem)

 

Niełatwo być dziesięciolatkiem w nowej szkole, a jeszcze trudniej gdy wygląda się inaczej niż rówieśnicy.

Dla głównego bohatera filmu Cudowny chłopak, 10-letniego Auggiego, nie ma niczego bardziej niezwykłego niż "zwykły dzień w szkole". Urodzony z licznymi deformacjami twarzy dotąd uczył się w domu pod okiem mamy. Teraz, zaczynając 5 klasę w normalnej szkole ma nadzieję, że koledzy potraktują go jak zwyczajnego chłopca. Jego wygląd sprawia, że staje się szkolną sensacją, a dla wielu wręcz "dziwadłem". Jedni się z niego śmieją, inni wytykają palcami, choć tak naprawdę nikt niczego o nim nie wie. Wszystko zacznie się zmieniać, gdy w szkole pojawi się nowa uczennica potrafiąca dostrzec w Auggiem coś więcej niż nietypowy wygląd.

Cudowny chłopak to adaptacja bestsellerowej książki R. J. Palacio z gwiazdorską obsadą. W rolach głównych występują Julia Roberts (Erin Brockovich, Pretty Woman, Notting Hill), Owen Wilson (O północy w Paryżu, Marley i ja) oraz niezwykle utalentowany młodziutki aktor Jakob Tremblay, który w 2015 roku zachwycił widzów swoją wyjątkową rolą w filmie Pokój

 

ZWIASTUN:

 

Film Cudowny chłopak ma ogromny potencjał edukacyjny i stanowi doskonałe uzupełnienie lekcji wychowawczych. Silnie oddziałuje na emocje widza, wzrusza, bawi i uwrażliwia. Na jego podstawie można poprowadzić lekcję na rozmaite tematy takie jak relacje w rodzinie, niepełnosprawność, tolerancja czy przyjaźń. Cudowny chłopak w delikatny, lecz sugestywny sposób prezentuje problem dyskryminacji i nękania rówieśniczego oraz zachęca do bezinteresownej pomocy potrzebującym. Do filmu przygotowano zestaw materiałów dydaktycznych, które można pobrać TUTAJ.

 

CZAS MROKU | DARKEST HOUR
reż. Joe Wright, Wielka Brytania 2017, 126' dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych

Czas mroku to pasjonująca, dramatyczna opowieść o człowieku, którego jedna decyzja zmieni losy świata: Premier Winston Churchill w przededniu podjęcia decyzji o przystąpieniu Wielkiej Brytanii do drugiej wojny światowej.

Czas mroku rozpoczyna się w pierwszych dniach II wojny światowej, gdy Francja chyli się ku upadkowi, a Wielka Brytania stoi przed widmem rychłego najazdu wojsk niemieckich. Gdy armia nazistów wydaje się niepowstrzymana, a na plażach Dunkierki stacjonują wojska alianckie, przyszłość Europy jest w rękach nowo wybranego premiera Wielkiej Brytanii – Winstona Churchilla. Manewrując między politycznymi rywalami, musi dokonać ostatecznej decyzji: negocjować z Hitlerem i ocalić naród brytyjski przed przerażającymi skutkami wojny albo wezwać lud do walki, narażając na niespotykane dotąd niebezpieczeństwo.

Czas mroku to kolejny imponujący tytuł stworzony przez jednego z najważniejszych reżyserów brytyjskich, Joe Wrighta (Duma i uprzedzenie, Pokuta, Anna Karenina). Prawdziwą gwiazdą filmu jest odtwórca głównej roli, Gary Oldman (Leon Zawodowiec, Piąty element), który spędził ponad 200 godzin poddając się charakteryzacji mającej upodobnić go do słynnego brytyjskiego premiera. Jego wyjątkowa kreacja została doceniona już Złotym Globem i jest niemal pewnym kandydatem do Oscara w kategorii najlepszy aktor pierwszoplanowy. Na ekranie Oldmanowi towarzyszą także Kristin Scott Thomas (Zaklinacz koni, Angielski pacjent), Lily James (Baby Driver, Kopciuszek, serial Downton Abbey) oraz David Strathairn (Drugi Hotel Marigold, Good Night and Good Luck) w roli prezydenta Roosevelta.

 

ZWIASTUN: 

 

Czas mroku to wciągająca opowieść o newralgicznych momentach naszej nowożytnej historii, mogąca stanowić doskonałe uzupełnienie lekcji historii poświęconej II wojnie światowej. Sportretowany przez Gary’ego Oldmana premier Wielkiej Brytanii, Winston Churchill, to człowiek z krwi i kości, obdarzony trudnym charakterem. Jednak nawet jego liczne dziwactwa i trudności w życiu prywatnym nie przeszkadzają mu w konsekwentnym działaniu oraz upartym dążeniu do celu. Genialna rola Oldmana „uczłowiecza” tą słynną historyczną postać, ożywia ją z kart podręczników do historii i tym samym przybliża widzowi. Czas mroku to także klasyczny przykład filmu biograficznego, mogącego pomóc uczniom w nauce tworzenia charakterystyki bohatera literackiego oraz zrozumieniu licznych zawiłości procesu ekranizacji czy adaptacji. 

 

CZWARTA WŁADZA | THE POST
reż. Steven Spielberg, USA /Wielka Brytania 2017, 115' dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych

Najnowszy film Stevena Spielberga to opowieść o fundamentach demokracji: wolności słowa, roli mediów, równości i prawie do informacji. Ostrzegając przed nadużyciami przypomina, że póki istnieje niezależne dziennikarstwo, jest jeszcze nadzieja.

Wydawca dziennika The Washington Post, Katherine Graham i jego redaktor naczelny Ben Bradlee stają przed dramatycznymi wyborami podczas bezprecedensowego starcia amerykańskiej prasy z najwyższymi władzami. Walcząc o prawo do ujawnienia szokujących tajemnic, przez trzy dekady ukrywanych przez administracje czterech prezydentów USA, Graham i Bradlee zmuszeni są przełamać dzielące ich różnice i zaryzykować nie tylko kariery, ale także osobistą wolność. Czwarta władza to opowieść o jednym z najsłynniejszych dziennikarskich śledztw, które zmieniło oblicze nie tylko tego zawodu, ale także całego świata, doprowadzając do ujawnienia najgłębiej skrywanych sekretów władzy.

Legendarny reżyser Steven Spielberg (Most szpiegów, Lincoln, Monachium) zgromadził na planie Czwartej władzy prawdziwą plejadę gwiazd, obsadzając także w drobnych rolach znanych współczesnych aktorów. W filmie występują m.in. Meryl Streep (Żelazna dama, Wątpliwość, Diabeł ubiera się u Prady), Tom Hanks (Zielona mila, Forrest Gump, Kod da Vinci), Bob Odenkirk (serial Breaking Bad), Sarah Paulson (serial American Horror Story) i Jesse Plemons (serial Fargo). 

ZWIASTUN:

 

PRASA O FILMIE:

O tym, że film jest świetnie zagrany przez Hanksa, a zwłaszcza Streep, nie warto nawet wspominać, bo to norma i robi się już nudne. Przede wszystkim jednak jest to film ważny – i dla Ameryki Trumpa, i, może nawet bardziej, dla nas. Przypomina pewne stare prawdy z elementarza demokracji i przekonuje, że póki istnieje niezależne dziennikarstwo, jest jeszcze nadzieja. Paweł Mossakowski, wyborcza.pl

Spielberg w dobrej formie. Chyba tylko on umiałby zrobić taki film. O pracy redakcji dwóch amerykańskich dzienników, jakby mieściły się w Parku Jurajskim, a pracujący w nich dziennikarze byli żołnierzami na wojnie w Wietnamie.
Łukasz Knap, film.wp.pl

Czwarta władza podkreśla znaczenie wolnych mediów jako regulatorów i kontrolerów życia społeczno-politycznego. Może stanowić wprowadzenie do dyskusji o roli mediów we współczesnym świecie oraz przemian jakim ulegały na przestrzeni lat. Czwarta władza to lektura obowiązkowa dla uczniów planujących studia dziennikarskie oraz pracę w mediach, bowiem ułatwia zrozumienie mechanizmów współczesnego dziennikarstwa oraz znaczenia wolności słowa w ustroju demokratycznym.

 

FERNANDO | FERDINAND
reż. Carlos Saldanha, USA 2017, 106’ dla uczniów szkół podstawowych  

 

Inspirowana słynną książką Byczek Fernando animowana opowieść o niezwykle przyjaznym zwierzątku, którego zdecydowanie nie należy oceniać po pozorach.

Omyłkowo uznany za groźną bestię, byczek Fernando zostaje schwytany i uprowadzony z rodzinnego domu w hiszpańskim miasteczku. Niewola oraz konieczność wcielania się w rolę niebezpiecznego drapieżnika podczas występów na arenie nie odpowiada bohaterowi, który marzy o powrocie do domu. Gotowy na wszystko, by zjednoczyć się z opuszczoną rodziną, Fernando staje na czele grupy niezwykłych sojuszników i wyrusza na wielką wyprawę, podczas której przeżyje przygodę swego życia. W polskiej wersji językowej Fernando przemówi głosem Marcina Dorocińskiego.   

Fernando to przygodowa komedia animowana zrealizowana w studiu Blue Sky, w którym powstały m.in.: Epoka lodowcowa i Rio. Film inspirowany jest lubianą przez dzieci i dorosłych książką Byczek Fernando autorstwa Munro Leafa. Opowieść o przyjaznym byczku w chwili wydania stała się hitem amerykańskiego rynku wydawniczego, a pod względem kupionych egzemplarzy prześcignęła nawet monumentalną powieść Przeminęło z wiatrem. Fernando to pierwsza próba przeniesienia przygód słynnego byczka do filmu pełnometrażowego.

 

ZWIASTUN:

 

 

Fernando to pełna emocji i niezwykłych przygód baśniowa opowieść o sile przyjaźni oraz rodzinie. Animacja w przyjazny sposób przekonuje małych widzów, by nie sądzić nikogo po pozorach, gdyż te, tak jak w przypadku głównego bohatera, mogą okazać się zwodnicze. Fernando uczy także nonkonformistycznej postawy, bycia sobą oraz szacunku dla inności, co czyni go ciekawym materiałem filmowym uzupełniającym lekcje wychowawcze.

 

IGNACY LOYOLA | IGNACIO DE LOYOLA
reż. Paolo Dy, Hiszpania/Filipiny 2016, 118’ dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych

 

 

 

Brutalny żołnierz, kobieciarz… święty? Ignacy Loyola to pełna dramatycznych zwrotów historia św. Ignacego, który przebył długą drogę nim ostatecznie stał się jedną z najważniejszych postaci w historii Kościoła.
 
Akcja filmu Ignacy Loyola rozpoczyna się w czasie oblężenia Pampeluny przez Francuzów w 1521 r., kiedy to tytułowy bohater zostaje poważnie ranny. Odniesiona rana i długa rekonwalescencja zmieniają jego spojrzenie na życie. Wpada w depresję, odczuwa wewnętrzną pustkę, chce coś zmienić. Myśli o porzuceniu dotychczasowego życia, które kręciło się wokół przyjemności, bogactw i władzy.

Ignacy Loyola to sugestywny zapis walki świętego z jego wewnętrznymi demonami. Bohater mierzy się nie tylko z dotychczasowymi przyzwyczajeniami, ale także z depresją, myślami samobójczymi oraz wstrętem do samego siebie. Scenariusz filmu powstał na podstawie autobiograficznej Opowieści Pielgrzyma i jest anglojęzycznym debiutem filipińskiego reżysera Paolo Dy, doświadczonego twórcy reklam, telewizyjnych klipów oraz filmów krótkometrażowych. W tytułowej roli św. Ignacego wystąpił hiszpański aktor Andrés Muñoza, który na wielkim ekranie zadebiutował już w wieku 11 lat w głośnym filmie Kręgosłup diabła w reżyserii Guillermo del Toro.

 

ZWIASTUN FILMU:

 

REŻYSER O FILMIE:

Są widzowie, którzy już znają historię św. Ignacego, ludzie, którzy poznali ją dzięki Jezuitom, ludzie, którzy są oddani świętemu i już czytali o jego życiu, jego pracy i oczywiście jezuici. My jednak chcieliśmy zrobić ten film tak, żeby nawet ktoś, kto nic nie wie o św. Ignacym, docenił go, znalazł coś cennego, czegoś się nauczył, a co najmniej docenił walkę, jaką podjął Ignacy. Ludzie pytają nas, czy ten film jest o świętym, a my nazywamy go filmem o grzeszniku, który został świętym. To obraz o problemach, o radzeniu sobie z przeszłością.

 

JASKINIOWIEC | EARLY MAN
reż. Nick Park, Wielka Brytania 2018, 89’ dla uczniów szkół podstawowych

 

Animowana komedia zdobywcy 4 Oscarów Nicka Parka o pewnym jaskiniowcu, który napędzany ambicją i marzeniami wyprzedza swoje czasy. 

Jaskiniowiec to rozgrywająca się w zamierzchłej epoce kamienia opowieść o szalonych przygodach dzielnego Duga, który musi zjednoczyć swą jaskiniową ferajnę przeciw nadchodzącemu zagrożeniu. A tych na bohaterów czyha wiele. Ponadto nadejście „nowoczesności” w postaci hałaśliwej epoki brązu, zwiastuje kolejne kłopoty.
Jaskiniowiec jest kolejną produkcją Nicka Parka, twórcy niezapomnianych Uciekających kurczaków, a także licznych odsłon przygód Wallace’a i Gromita oraz Baranka Shauna. Film prezentowany jest w polskiej wersji językowej – autorem dubbingu jest Bartosz Wierzbięda, współtwórca niezapomnianych dialogów do Shreka, a także Kung Fu Pandy, Sing i Zwierzogrodu

 

ZWIASTUN:

 

Sygnowany przez studio Aardman (brytyjską wytwórnię filmów animowanych typu stop motion) Jaskiniowiec, jest doskonałą okazją do zapoznania się z historią filmów animowanych oraz technikami ich realizacji. Film Nicka Parka w zabawny i żywiołowy sposób prezentuje możliwości klasycznych technik animacyjnych, równocześnie skutecznie zachęcając do pogłębiania wiedzy na temat tej gałęzi produkcji filmowej. Jaskiniowiec stanowi także kompendium wiedzy na temat humoru oraz gatunków komediowych, przy okazji będąc znakomitą rozrywką dla dzieci i dorosłych.  

 

LADY BIRD | LADY BIRD
reż. Greta Gerwig, USA 2017, 95' dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych

Lady Bird to budząca zachwyt krytyków na całym świecie opowieść o dorastaniu, dojrzewaniu, relacjach rodzinnych i poszukiwaniu własnej życiowej drogi.

Christine „Lady Bird” McPherson (Saoirse Ronan) ze wszystkich swych młodzieńczych sił sprzeciwia się matce (Laurie Metcalf). Kobiecie silnej, wyrazistej o jasno sprecyzowanych poglądach, pracującej bez wytchnienia jako pielęgniarka po tym, jak jej mąż (Tracy Letts) stracił pracę. Jednak bunt tytułowej Lady Bird to tak naprawdę walka z samą sobą, bowiem niezależność nastolatki jest lustrzanym odbiciem charakteru matki.

Lady Bird to bezkompromisowy portret Ameryki początku lat dwutysięcznych. Nielukrowana wizja relacji międzyludzkich, które kształtują nas na resztę życia. Ten niezwykły film to nagrodzony Złotym Globem reżyserski debiut aktorki Grety Gerwig, znanej z takich filmów jak Frances Ha czy Plan Maggie. W rolach głównych wystąpiły nominowane do Oscara Saoirse Ronan (Brooklyn) oraz Laurie Metcalf (serial Teoria wielkiego podrywu), którym towarzyszą m.in. Tracy Letts (Czwarta władza) i Timothée Chalamet (Tamte dni, tamte noce).

 

ZWIASTUN:

 

PRASA O FILMIE:

Czym Lady Bird zasłużył sobie na tyle pochwał? Przede wszystkim nietuzinkowym spojrzeniem na dojrzewanie. Znamy w amerykańskim kinie wiele portretów wchodzących w dorosłość chłopaków, teraz czas na dziewczyny. Christine jest dość pyskatą i upartą nastolatką, która wie, że musi walczyć o swoje, inaczej nikt jej nie pomoże. Kradnie nasze serce od pierwszej sceny.
Łukasz Knap, film.wp.pl

Lady Bird to pozornie klasyczna opowieść o dojrzewaniu, jakich kino widziało już wiele. Ale naturalność, szczerość i prostota, z jaką Gerwig prowadzi swoich bohaterów, zasługują na wyraz najwyższego uznania.
Patrycja Calińska, Filmweb

Lady Bird to historia pełna uroku, miejscami lekka jak motyl, momentami ciężka zaś niczym los rodziny McPhersonów. Greta Gerwig triumfuje jako narratorka, ale dzięki aktorskiemu zapleczu znakomicie prowadzi swoje bohaterki. Bohaterki, zaznaczam, bo Lady Bird to film bardzo kobiecy: z jednej strony delikatny, wrażliwy, a z drugiej potrafiący zaskoczyć ciętą ripostą. Kino potrzebuje takich twórców, a widzowie potrzebują takich filmów: bystrych i niepowtarzalnych.
Dawid Myśliwiec, film.org.pl

 

PEŁNIA ŻYCIA | BREATHE
reż. Andy Serkis, Wielka Brytania 2017, 118'
 

Oparta na faktach inspirująca opowieść o człowieku, który w wyniku ciężkiej choroby musiał zmienić swoje dotychczasowe życie, jednak nigdy nie utracił nadziei i odnalazł prawdziwe szczęście. 

 

 

 

Życie Robina było jak marzenie. Przystojny, błyskotliwy, odnoszący sukcesy młody mężczyzna, przykuwający uwagę kobiet, stojący u progu życiowego sukcesu. Aż trudno uwierzyć, że to wszystko przekreślić może jedna diagnoza brzmiąca jak wyrok: polio. Pełnia życia to opowieść o niezwykłej miłości pięknej dziewczyny i sparaliżowanego mężczyzny, rzucających wyzwanie losowi. Została oparta na prawdziwej historii Robina Cavendisha, który został niemal całkowicie sparaliżowany w wyniku choroby Heinego-Medina. Choć lekarze nie dawali mu szans na normalne życie, Cavendish dożył 64 lat i stał się jednym z najważniejszych działaczy na rzecz osób z niepełnosprawnościami.

Pełnia życia jest reżyserskim debiutem brytyjskiego aktora Andy’ego Serkisa, który wcielał się m.in. w Golluma we Władcy Pierścieni i Hobbicie. Producentem filmu jest Jonathan Cavendish – prywatnie syn Robina, który zapragnął przenieść jego historię na wielki ekran. W rolach głównych występują Andrew Garfield (Przełęcz ocalonych, Niesamowity Spider-Man), Claire Foy (serial Korona), Tom Hollander (Tulipanowa gorączka, Duma i uprzedzenie) oraz Hugh Bonneville (serial Downton Abbey, Paddington).

 

ZWIASTUN:

 

Wzruszająca i przejmująca historia jaką opowiada film Pełnia życia, stanowi okazję do dyskusji o prawach osób z niepełnosprawnościami i ich miejscu w społeczeństwie. Uczy tolerancji, akceptacji oraz inspiruje do walki ze wszystkimi, nawet największymi przeciwnościami losu. Jest także solidnym przykładem filmu biograficznego, mogącym służyć jako wprowadzenie do tematu literackich i filmowych opisów życia autentycznych postaci historycznych.

 

POMNIEJSZENIE | DOWNSIZING
reż. Alexander Payne, USA 2017, 135' dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych

Czy światowe problemy ekologiczne i ekonomiczne można rozwiązać poprzez… zmianę skali? Pomniejszenie to niepozbawiona humoru wyjątkowa opowieść o technologii w służbie ludzkości oraz niekonwencjonalnych sposobach radzenia sobie z cywilizacyjnymi problemami.

Pomniejszenie rozpoczyna się spektakularnym odkryciem norweskich naukowców, którzy wynajdują sposób na zmniejszenie ludzi do wysokości zaledwie 13 centymetrów. Proponują trwający 200 lat program przekształcenia ludzkości z wielkiej w małą, co ma rozwiązać problem ogólnoświatowego przeludnienia oraz gwałtownie kurczących się zasobów naturalnych. Ludzie szybko orientują się, że życie w zminiaturyzowanym świecie jest znacznie  wygodniejsze i zamożniejsze, dlatego coraz liczniej decydują się na tytułowe Pomniejszenie. Zmiana skali łączy się jednak z szeregiem niecodziennych problemów, o czym na własnej skórze przekonuje się Paul Safranek i jego żona Audrey.

Pomniejszenie to kolejne dzieło laureata dwóch Oscarów Alexandra Payne’a. Ten reżyser i scenarzysta od lat zachwyca widzów swoją pomysłowością i subtelnością, widoczną m.in. w filmach Bezdroża, Spadkobiercy czy Nebraska. Na planie Pomniejszenia Payne’owi udało się zgromadzić plejadę znakomitych aktorów. W postać głównego bohatera wciela się Matt Damon (Marsjanin, Infiltracja, Ocean’s Eleven), a na dalszym planie partnerują mu Christoph Waltz (Django, Bękarty wojny), Kristen Wiig (Druhny), Udo Kier (Dogville, Królestwo) oraz Neil Patrick Harris (serial Jak poznałem waszą matkę).

 

ZWIASTUN:

 

PRASA O FILMIE:  

Ekscentryczny komediodramat, który w lekkim tonie mówi o sprawach wagi ciężkiej. Portretuje pełną podziałów Amerykę oraz jej niedomagającą klasę średnią, w duchu klasyków egzystencjalizmu pyta o rozterki współczesnego człowieka, a na dokładkę snuje rozważania o dalszych losach naszej planety.
Łukasz Muszyński, Filmweb

 

Pomniejszenie w nietypowy sposób prowokuje do myślenia na temat współczesnego świata i jego problemów. To atrakcyjny i intrygujący wstęp do dyskusji na temat ekologii oraz przyszłości naszej planety, mogący stanowić uzupełnienie lekcji biologii, a także zajęć wychowawczych. Pomniejszenie uwrażliwia widza na potrzeby innych ludzi, przekonuje o konieczności wzajemnej pomocy, a także prezentuje zalety zrównoważonego rozwoju.

 

STRAŻAK SAM, UWAGA KOSMICI!
reż. Gary Andrews, Wielka Brytania 2016, 60’ dla uczniów klas I-III szkół podstawowych

(polska wersja językowa) 

Dzielny strażak Sam staje oko w oko z… kosmitami! O tym, jak zaradny bohater poradzi sobie w tej nietypowej sytuacji, można przekonać się oglądając kinową odsłonę przygód najsłynniejszego strażaka świata: Strażak Sam, uwaga kosmici!

 

 

 

Walijskie miasteczko Pontypandy, gdzie strażak Sam mieszka wraz z rodziną i przyjaciółmi, odwiedza Buck Douglas. Ten celebryta prowadzi popularny program telewizyjny o kosmitach, a jego wizyta w sennym miasteczku wprowadza niemałe zamieszanie. Wygląda na to, że strażak Sam po raz kolejny będzie musiał uratować rodzinne miasto przez grożącym mu niebezpieczeństwem.

Strażak Sam, uwaga kosmici! to pełnometrażowa odsłona przygód słynnego bohatera, dobrze znanego dzieciom na całym świecie. W animowanym brytyjskim serialu strażak Sam przez lata gasił pożary, ratował z opresji koty na drzewie i pomagał mieszkańcom Pontypandy wydostawać się z najróżniejszych tarapatów. Teraz, najmłodsi widzowie będą mogli przekonać się jak poradzi sobie z gośćmi z innej planety.

Bookmark and Share