kpb

hEduOprog

IDEA PROGRAMU

Kino Pod Baranami oraz Stowarzyszenie Nowe Horyzonty zapraszają do udziału w programie Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej w roku szkolnym 2018/2019 Naszą ofertę kierujemy do krakowskich i podkrakowskich szkół na wszystkich poziomach kształcenia.
Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej to projekt umożliwiający dzieciom i młodzieży spotkanie z kinem (zarówno klasyką, jak i twórczością współczesną), pogłębienie ich wiedzy na temat sztuki filmowej, rozwijający ich wrażliwość i przygotowujący do samodzielnego i świadomego obcowania z kulturą. Poprzez Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej chcemy zaznajomić i rozkochać młodych widzów w sztuce filmowej, uzupełniając jednocześnie ich szkolną edukację.

Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej to autorski program o wieloletniej tradycji, który powstał z myślą o edukacji filmowej Młodych Widzów. W Kinie Pod Baranami w roku szkolnym 2018/2019 rusza już jego dwunasta edycja! Od lat cieszy się uznaniem publiczności – Uczniów i Nauczycieli, gdyż łączy w sobie szczególne wartości merytoryczne z atrakcyjnością formy.
Patronują mu: Minister Edukacji Narodowej, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Rzecznik Praw Dziecka.

Honorowym Ambasadorem programu w Krakowie jest prof. Jerzy Stuhr!


    Nie ukrywajmy. Widownią kina dzisiaj w Polsce jest   
    młodzież.
    To jest ich forum informacji o świecie, o kondycji człowieka,
    wyborach moralnych.
    Muszą przyjść na to spotkanie z filmem przygotowani.
    Muszą się dowiedzieć i przeżyć jak o tym świecie myśleli
    wielcy artyści kina. Muszą się nauczyć z ekranem
    dyskutować, a nie tylko przed nim wypoczywać.
    Dlatego tak bardzo wierzę w celowość programu Nowe
    Horyzonty Edukacji Filmowej i przyjąłem funkcję
    Ambasadora tego programu.

    (Jerzy Stuhr)
 SZCZEGÓŁY OFERTY

Program filmowy projektu podzielony jest na cztery grupy wiekowe: szkoła podstawowa I-III, szkoła podstawowa IV-VI, klasy VII-VIII i gimnazjum, szkoła ponadgimnazjalna. W ramach każdej przygotowane zostały różne cykle filmowe, na które nauczyciel może zapisać swoich uczniów. Łącznie proponujemy 9 cykli tematycznych.

Uczniowie z klas I-III szkoły wybiorą się w Filmowe podróże oraz będą mogli poznać Filmowe sekrety. Ich starsi koledzy przyjrzą się pełnemu tajemnic Światu filmu oraz najważniejszym dziełom Kina współczesnego dla młodych widzów. Gimnazjalistów (oraz uczniów klas VII i VII szkół podstawowych) zapraszamy do filmowych spotkań Między kulturami i poznawania poprzez filmy Świata współczesnego. Szczególnie bogatą ofertę przygotowaliśmy dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, ponieważ obecna formuła egzaminu dojrzałości wymaga od nich umiejętności zrozumienia środków, jakimi operują teksty kultury oraz otwartości na związki intertekstualne. Te umiejętności rozwija cykl Między tekstami kultury. Uczniowie mają także szansę zmierzyć się z Trudnymi tematami ujętymi w filmowe ramy oraz poznać wyzwania Wielokulturowości w filmie.

W ramach poszczególnych cyklów pokazujemy następujące filmy:

Szkoła podstawowa kl. I-III
- Filmowe sekrety (filmy: Nocturna, Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Sekret rodziny Von Broms, Villads z Valby, Nowe przygody dzieci z Bullerbyn, Superagentka, Sonia, Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Pierwsza tajemnica
- Filmowe podróże (filmy: Sekret Eleonory, Przyjaciel na balkonie, Alfie mały wilkołak, Jak ukraść psa, Ptyś i Bill, Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Stella Nostra, Solan i Ludwik - wielki wyścig z serem)

Szkoła podstawowa kl. IV-VI
- Kino współczesne (filmy: Wojna na deski, Eskil i Trynidad, Rabarbar, Życie według Nino, Twardziele, Supa Modo, Blanka
- Świat filmu (Zestaw filmów krótkich: kino nieme, Wicher, Syn Winnetou, Sekrety wojny, Storm. Opowieść o odwadze, Labirynt, Jestem William)

Gimnazjum (oraz klasa VII-VIII szkoły podstawowej)
- Między kulturami (filmy: Goodbye Berlin, Fighter – kochaj i walcz, Dziewczynka w trampkach, Bez granic, Cygan, Rakieta, Slumdog. Millioner z ulicy)
- Świat współczesny (filmy: Lek na całe zło, Operacja hip-hop, Nowy, Offline, Miss Impossible, Królowie lata, Wirus i Oktan)

Szkoła ponadgimnazjalna 
- Wielokulturowość w filmie (filmy: Combat girls, Klasa, Sól ziemi, Syn Szawła, Mustang, Dumni i wściekli, Zestaw filmów krótkich: Obcokrajowcy w Polsce)
- Trudne tematy (filmy: Komunia, W jego oczach, Amy, Zjazd absolwentów, Cały ten cukier, Lato 1993, Mama)
- Między tekstami kultury (filmy: Co robimy w ukryciu, Przypadek, Zniewolony. 12 Years a Slave, Slow West, Dziennik z podróży, Dług, Ziemia obiecana)

Spotkania NHEF składają się z prelekcji wygłoszonej przez zaproszonego gościa, projekcji filmu oraz dyskusji po seansie. Ponadto do wyświetlanych filmów przygotowaliśmy interdyscyplinarne materiały dydaktyczne dla nauczycieli

Naszymi prelegentami są przede wszystkim filmoznawcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

 

CENY

Projekt w dużej mierze opiera się na wsparciu finansowym instytucji publicznych, stąd ceny biletów są znacznie niższe niż na repertuarowe seanse.
Karnet na cykl (7 spotkań) kosztuje 77 zł.
Opiekunowie klas uczestniczą w spotkaniach nieodpłatnie.
Istnieje również opcja wykupywania biletów indywidualnych osobno na każdy z seansów – koszty wynoszą wtedy 13 zł.
Nasze kino korzysta z systemu rabatowego dla uczniów w trudnej sytuacji finansowej.

 

DLA NAUCZYCIELI

Nauczycieli zapraszamy do Klubu Filmowego, którego członkowie upoważnieni są do darmowych wejść na repertuarowe pokazy w Kinie Pod Baranami.
Karnet Uczestnika w Programie upoważnia uczniów do zniżek w naszym Kinie.


O KINIE POD BARANAMI

Założenia programu Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej wpisują się w charakter działalności Kina Pod Baranami, którego główną ideą jest prezentacja dzieł dobrych, ciekawych, często odważnych i kontrowersyjnych; przybliżanie klasyki filmowej, ale także produkcji niezależnych i awangardowych. Nasze Kino, prawdziwy art-house, działające od 1969 roku, znane jest z kameralnej atmosfery oraz dobrego programu, który proponuje swoim Widzom.

Za swoją działalność Kino Pod Baranami w ostatnim czasie wielokrotnie nagrodzono:
- w październiku 2009 r. Kino zostało uhonorowane ekskluzywną nagrodą Europa Cinemas za najlepszy program filmowy w Europie. Europa Cinemas to elitarna sieć kin europejskich, do której Kino należy od kilku lat.
- w lutym 2010 r. Kino Pod Baranami zostało docenione przez krakowskich Widzów. Czytelnicy Gazety Wyborczej przyznali mu tytuł Kulturalnego Odlotu w kategorii Miejsce Roku 2009.
- w maju 2010 r. Kino otrzymało nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej za najlepsze kino w Polsce.


ZAPISY

Serdecznie zapraszamy na dwunastą edycję Nowych Horyzontów Edukacji Filmowej w Kinie Pod Baranami w roku szkolnym 2018/2019.

Formularz zgłoszeniowy do programu wraz z regulaminem -
TUTAJ.

ZAPISY przyjmujemy do 5 października 2018!

W czerwcu oraz wrześniu planujemy dwa, specjalne pokazy filmowe dla Nauczycieli, podczas których zostaną zaprezentowane szczegóły programu.Informacje i zgłoszenia:
Kaja Łuczyńska
kaja@kinopodbaranami.pl
604 708 839


Więcej informacji:
www.nhef.pl

 

Spot NHEF 2018/2019:


Bookmark and Share