kpb

hEduOprog

IDEA PROGRAMU

Kino Pod Baranami oraz Stowarzyszenie Nowe Horyzonty zapraszają do udziału w programie Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej w roku szkolnym 2017/2018. Naszą ofertę kierujemy do krakowskich i podkrakowskich szkół na wszystkich poziomach kształcenia.
Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej to projekt umożliwiający dzieciom i młodzieży spotkanie z kinem (zarówno klasyką, jak i twórczością współczesną), pogłębienie ich wiedzy na temat sztuki filmowej, rozwijający ich wrażliwość i przygotowujący do samodzielnego i świadomego obcowania z kulturą. Poprzez Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej chcemy zaznajomić i rozkochać młodych widzów w sztuce filmowej, uzupełniając jednocześnie ich szkolną edukację. 

Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej to autorski program o wieloletniej tradycji, który powstał z myślą o edukacji filmowej Młodych Widzów. W Kinie Pod Baranami w roku szkolnym 2017/2018 rusza już jego jedenasta edycja! Od lat cieszy się uznaniem publiczności – Uczniów i Nauczycieli, gdyż łączy w sobie szczególne wartości merytoryczne z atrakcyjnością formy.
Patronują mu: Minister Edukacji Narodowej, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Rzecznik Praw Dziecka.

Honorowym Ambasadorem programu w Krakowie jest prof. Jerzy Stuhr!


    Nie ukrywajmy. Widownią kina dzisiaj w Polsce jest   
    młodzież.
    To jest ich forum informacji o świecie, o kondycji człowieka,
    wyborach moralnych.
    Muszą przyjść na to spotkanie z filmem przygotowani.
    Muszą się dowiedzieć i przeżyć jak o tym świecie myśleli
    wielcy artyści kina. Muszą się nauczyć z ekranem
    dyskutować, a nie tylko przed nim wypoczywać.
    Dlatego tak bardzo wierzę w celowość programu Nowe
    Horyzonty Edukacji Filmowej i przyjąłem funkcję
    Ambasadora tego programu.

    (Jerzy Stuhr)
 SZCZEGÓŁY OFERTY

Program filmowy projektu podzielony jest na cztery grupy wiekowe: szkoła podstawowa I-III, szkoła podstawowa IV-VI, gimnazjum, szkoła ponadgimnazjalna. W ramach każdej przygotowane zostały różne cykle filmowe, na które nauczyciel może zapisać swoich uczniów. Łącznie proponujemy 9 cykli tematycznych.

Uczniowie z klas I-III szkoły wybiorą się w Filmowe podróże oraz będą mogli poznać Filmowych bohaterów. Ich starsi koledzy przyjrzą się Młodym w obiektywie oraz najważniejszym dziełom Kina współczesnego dla młodych widzów. Gimnazjalistów – w zależności od zainteresowań – zapraszamy do filmowych spotkań Między kulturami i poznawania historii swoich filmowych rówieśników w ramach cyklu Młodzi w obiektywie. Szczególnie bogatą ofertę przygotowaliśmy dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, ponieważ obecna formuła egzaminu dojrzałości wymaga od nich umiejętności zrozumienia środków, jakimi operują teksty kultury oraz otwartości na związki intertekstualne. Te umiejętności rozwija Analiza filmu, a cykl Między tekstami kultury koresponduje z podstawą programową poszczególnych etapów kształcenia oraz pozwala pogłębić wiedzę na temat rodzimej kultury i historii. Uczniowie mają także szansę zmierzyć się z Trudnymi tematami ujętymi w filmowe ramy.

W ramach poszczególnych cyklów pokazujemy następujące filmy:

Szkoła podstawowa kl. I-III
- Filmowi bohaterowie (filmy: Sonia śpi gdzie indziej, Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Sekret rodziny Von Brom, Next Door Spy, Niesforny Bram, Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Cienie nad Valleby, Małpi Biznes, Villads z Valby)
- Filmowe podróże (filmy: Zestaw filmów krótkometrażowych „Różne strony świata”, Przyjaciel na balkonie, Solan i Ludwik - wielki wyścig z serem, Jak ukraść psa, Ptyś i Bill, Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Stella Nostra, Alfie, mały wilkołak)

Szkoła podstawowa kl. IV-VI
- Kino współczesne (filmy: Wojna na deski, Eskil i Trynidad, Rabarbar, Życie według Nino, Twardziele, Labirynt, Blanka)
- Młodzi w obiektywie (filmy: Felix, Sekrety wojny, Superbrat, Przygoda Nelly, Storm. The Letter of Fire, Kocham cię, mamo, Na linii wzroku)

Gimnazjum (oraz klasa VII szkoły podstawowej)
- Między kulturami (filmy: Slumdog, Fighter – kochaj i walcz, Dziewczynka w trampkach, Latawce, Cygan, Rakieta, Bez granic)
- Młodzi w obiektywie (filmy: Żałuję!, Juno, Królowie lata, Wirus i Oktan, Była sobie dziewczynka, Operacja hip-hop, Życie animowane)

Szkoła ponadgimnazjalna 
- Analiza filmu (filmy: Syn Szawła, Ida, Sól ziemi, Walc z Baszirem, Slow West, La La Land, Pokot)
- Trudne tematy (filmy: Wymyk, Amy, Zjazd absolwentów, W jego oczach, Cały ten cukier, Nietykalni, Mama)
- Między tekstami kultury (krótszy cykl, składający się z 4 filmów: Przesłuchanie, Rewers, Matka Królów, Ida)

Spotkania NHEF składają się z prelekcji wygłoszonej przez zaproszonego gościa, projekcji filmu oraz dyskusji po seansie. Ponadto do wyświetlanych filmów przygotowaliśmy interdyscyplinarne materiały dydaktyczne dla nauczycieli

Naszymi prelegentami są przede wszystkim filmoznawcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

 

CENY

Projekt w dużej mierze opiera się na wsparciu finansowym instytucji publicznych, stąd ceny biletów są znacznie niższe niż na repertuarowe seanse.
Karnet na cykl (7 spotkań) kosztuje 77 zł. 
Opiekunowie klas uczestniczą w spotkaniach nieodpłatnie.

 

Istnieje również opcja wykupywania biletów indywidualnych osobno na każdy z seansów – koszty wynoszą wtedy 13 zł.
Nasze kino korzysta z systemu rabatowego dla uczniów w trudnej sytuacji finansowej.

 

DLA NAUCZYCIELI

Nauczycieli zapraszamy do Klubu Filmowego, którego członkowie upoważnieni są do darmowych wejść na repertuarowe pokazy w Kinie Pod Baranami.
Karnet Uczestnika w Programie upoważnia uczniów do zniżek w naszym Kinie.


O KINIE POD BARANAMI

Założenia programu Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej wpisują się w charakter działalności Kina Pod Baranami, którego główną ideą jest prezentacja dzieł dobrych, ciekawych, często odważnych i kontrowersyjnych; przybliżanie klasyki filmowej, ale także produkcji niezależnych i awangardowych. Nasze Kino, prawdziwy art-house, działające od 1969 roku, znane jest z kameralnej atmosfery oraz dobrego programu, który proponuje swoim Widzom.

Za swoją działalność Kino Pod Baranami w ostatnim czasie wielokrotnie nagrodzono:
- w październiku 2009 r. Kino zostało uhonorowane ekskluzywną nagrodą Europa Cinemas za najlepszy program filmowy w Europie. Europa Cinemas to elitarna sieć kin europejskich, do której Kino należy od kilku lat.
- w lutym 2010 r. Kino Pod Baranami zostało docenione przez krakowskich Widzów. Czytelnicy Gazety Wyborczej przyznali mu tytuł Kulturalnego Odlotu w kategorii Miejsce Roku 2009.
- w maju 2010 r. Kino otrzymało nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej za najlepsze kino w Polsce.


ZAPISY

Serdecznie zapraszamy na dziesiątą edycję Nowych Horyzontów Edukacji Filmowej w Kinie Pod Baranami w roku szkolnym 2017/2018.

Formularz zgłoszeniowy do programu wraz z regulaminem -
TUTAJ.

ZAPISY przyjmujemy do 30 września 2017!

W czerwcu oraz wrześniu planujemy dwa, specjalne pokazy filmowe dla Nauczycieli, podczas których zostaną zaprezentowane szczegóły programu.Informacje i zgłoszenia:
Kaja Łuczyńska
kaja@kinopodbaranami.pl
604 708 839


Więcej informacji:
www.nhef.pl

 

Spot NHEF 2017/2018:


Bookmark and Share