kpb

20 000 gatunków pszczół

tytuł oryginalny: 20.000 especies de abejas

reżyseria: Estibaliz Urresola Solaguren
aktorzy: Sofía Otero, Patricia López Arnaiz, Ane Gabarain

czas trwania: 129 min.
produkcja: Hiszpania 2023
premiera: 2023-12-08
język: hiszpański, baskijski, francuski
napisy: polskie
in Spanish, Basque and French with Polish subtitles
info: Letnie Tanie Kinobranie

MFF w Berlinie 2023: Nagroda za najlepszą rolę główną (Sofia Otero)
Festiwal Filmowy w Maladze 2023: Najlepszy Hiszpański Film, Najlepsza Aktorka Drugoplanowa (Patricia López Arnaiz), Premio Feroz Puerta Oscura - Nagroda hiszpańskich krytyków filmowych
Europejskie Nagrody Filmowe 2023: Europejskie Odkrycie - Nagroda FIPRESCI (nominacja)
Orły 2024 - nominacje: Najlepszy film europejski


Najlepszy hiszpański film roku a także zdobywca Srebrnego Niedźwiedzia za najlepszą rolę aktorską na MFF w Berlinie.

Dziesięcioletnia Sofia Otero jest najmłodszą w historii Berlinale laureatką tej nagrody. W 20 000 gatunków pszczół wciela się w postać, która pewnego upalnego lata, pośród brzęczących uli, basenowego gwaru i rodzinnych kłótni, zacznie gorączkowo szukać swojego miejsca w roju.

Dziecko, które zakwestionuje zastane normy, zasady i tradycje, sprawi, że na jaw wyjdą długo skrywane tajemnice, a kobiety z rodziny przyjrzą się własnym wyborom i stłumionym pragnieniom. Dziecięcy bunt przypomni im, że prawdę o sobie można manifestować na wiele sposobów.

Debiut Estibaliz Urresoli Solaguren to czuły, delikatny film o akceptacji, pełen zachwytu dla różnorodności świata, w którym jest miejsce aż na 20 000 gatunków pszczół. Dlaczego zatem ogromne bogactwo sposobów, na jakie manifestuje się ludzka osobowość, płeć czy seksualność, tak często budzi sprzeciw? 20 000 gatunków pszczół to także wzruszający portret rodziny, która jest jak rój: każdy ma tu swoją rolę, wszyscy chronią się nawzajem. Jest tu miejsce dla zagubionych matek, odważnych córek, ciotek-outsiderek i strzegących rodzinnych sekretów babć. A choć w tym ulu huczy od emocji, zderzają się pokolenia i doświadczenia, to każda z jego mieszkanek ma prawo chcieć dla siebie całego życia.

| During a summer in a village house linked to beekeeping, an eight-year-old and her mother experience revelations that will change their lives forever.


Prezentowany w ramach festiwalu Letnie Tanie Kinobranie 2024
- Tydzień 8: Ziemia.


ZWIASTUN:

Bookmark and Share