kpb

Mars Express. Świat, który nadejdzie - pokaz z prelekcją

MARS EXPRESS. ŚWIAT, KTÓRY NADEJDZIE (reż. Jérémie Périn)
pokaz filmu z prelekcją Anonimowego Grzybiarza
w ramach
15. Przeglądu Nowego Kina Francuskiego:
poniedziałek, 10 czerwca 2024, g. 18.00
Kino Pod Baranami


https://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_14397_0.jpg

Dynamiczny cyberpunkowy kryminał rozgrywający się na skolonizowanym przez ludzi Marsie. Zachwycająca francuska animacja Mars Express. Świat, który nadejdzie (reż. Jérémie Périn) to jeden z tytułów 15. Przeglądu Nowego Kina Francuskiego. Pokaz filmu w poniedziałek, 10 czerwca, o godzinie 18.00 poprzedzi prelekcja, którą wygłosi filmoznawca Jan Sławiński, znany jako Anonimowy Grzybiarz.

Mars Express. Świat, który nadejdzie to pełen zaskakujących pomysłów wizualnych, dynamiczny, cyberpunkowy animowany kryminał, którego akcja pulsuje w rytm muzyki elektronicznej. To wciągająca i bezkompromisowa wizja przyszłości, w której sztuczna inteligencja zamieszkuje wśród ludzi.

Głównymi bohaterami tej futurystycznej animacji są detektywi: Aline Ruby i jej partner, android Carlos Rivera. Gdy otrzymują pozornie zwykłe zlecenie odnalezienia zaginionej studentki, nawet nie podejrzewają, że właśnie znaleźli się w centrum globalnej afery. Głosom filmowym postaciom użyczyli m.in. Léa Drucker (Jeszcze nie koniec) i Mathieu Amalric (Motyl i skafander).

Film Mars Express. Świat, który nadejdzie nawiązuje do takich klasyków jak Ghost in the Shell czy Blade Runner, jednocześnie rozwijając szczególnie aktualne dziś wątki dotyczące miejsca sztucznej inteligencji w naszej codzienności. Animacja znalazła się w selekcji 76. MFF w Cannes oraz w Konkursie Głównym jednego z najważniejszych wydarzeń światowej animacji – Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy. Była również nominowana do Cezara w kategorii Najlepszy Film Animowany.

Pokaz filmu Mars Express. Świat, który nadejdzie w poniedziałek, 10 czerwca, poprzedzi prelekcja, którą wygłosi Jan Sławiński - absolwent filmoznawstwa i Tekstów Kultury na Uniwersytecie Jagiellońskim. Miłośnik filmów, komiksów i filmów na podstawie komiksów. Od ponad dekady prowadzi popkulturowy blog jako Anonimowy Grzybiarz.

Film prezentowany jest w ramach 15. Przeglądu Nowego Kina Francuskiego, który potrwa u nas od 7 do 13 czerwca.

HARMONOGRAM:
MARS EXPRESS. ŚWIAT, KTÓRY NADEJDZIE | MARS EXPRESS
(Jérémie Périn) FR 2023, 83’
Prelekcję przed filmem wygłosi Jan Sławiński (Anonimowy Grzybiarz).

BILETY:
28 zł (normalny)
24 zł (ulgowy)
20 zł (klubowy/senior)

O FILMIE:
MARS EXPRESS. ŚWIAT, KTÓRY NADEJDZIE | MARS EXPRESS
(Jérémie Périn) FR 2023, 83’MFF w Annecy 2023 - nominacja: Najlepszy film
Cezary 2024 - nominacja: Najlepszy film animowany
Nagrody Lumiere 2024 - nominacja: Najlepszy film animowany


W niedalekiej przyszłości Aline Ruby i pomagający jej android Carlos Rivera pracują jako prywatni detektywi. Zostają wynajęci przez wpływowego biznesmena, aby wytropić niebezpiecznego hakera. Oboje trafiają na Marsa, gdzie wpadają na ślad mrocznej zagadki, korupcji i zaginionej dziewczyny, która być może skrywa tajemnicę dotyczącą przyszłości sztucznej inteligencji.

Mars Express… to film fantastycznonaukowy, który w autorski sposób rozwija tradycje dystopijnych arcydzieł, takich jak Blade Runner, czy Ghost in the Shell. Łącząc animację 2D i 3D, ten futurystyczny, pełen spektakularnych scen akcji thriller neo-noir ukazuje w zaskakujący sposób technologiczne wyzwania, przed którymi stoi dzisiejszy świat. Stawia też pytania dotyczące niebezpieczeństw i dylematów związanych ze współistnieniem ludzi u boku maszyn. Co czuje sztuczna inteligencja? Czy na nowej planecie ludzkość ma szansę na świeży start? Czy ludzie zechcą wpuścić do swojego świata androidy? I czy one będą chciały w nim zostać?


PATRON MEDIALNY:


Bookmark and Share

archiwum