kpb

15. Przegląd Nowego Kina Francuskiego

15. PRZEGLĄD NOWEGO KINA FRANCUSKIEGO
7-13 czerwca 2024
Kino Pod Baranami


https://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_14367_0.jpg

7 czerwca rusza u nas 15. Przegląd Nowego Kina Francuskiego. W programie jest aż dziesięć nowych filmów z kraju nad Loarą, w tym m.in. wielki przebój francuskich kin Królestwo zwierząt, komedia Do usług szanownej pani z Johnem Malkovichem oraz Atalanta Jeana Vigo - awangardowe arcydzieło z 1934 roku.

15. edycja Przeglądu Nowego Kina Francuskiego co roku odbywa się w kilkunastu miastach Polski. U nas od 7 do 13 czerwca będzie można obejrzeć dziesięć nowych filmów, docenionych przez francuską Akademię Filmową, krytyków i widzów.

W filmie Natura miłości Moni Chokri stateczna filozofka rzuca wszystko by związać się z budowlańcem z robotniczej rodziny. Na przekór wszystkim i wszystkiemu rodzi się także relacja błyskotliwej prawniczki i jej 17-letniego pasierba w filmie Ostatnie lato (reż. Catherine Breillat). W tej nominowanej do czterech Cezarów produkcji grana przez znakomitą Léę Drucker kobieta zatraca się w zakazanej namiętności.

Do usług szanownej pani (reż. Gilles Legardinier) opowiada historię dojrzałego biznesmena (John Malkovich), który zatrudnia się jako służący w posiadłości na francuskiej prowincji. W nowej pracy mierzy się z osobliwymi zachowaniami personelu oraz ekscentryczną pracodawczynią - w tej roli Fanny Ardant. Bohaterowie nagrodzonego dwoma Cezarami filmu Amstaff (reż. Jean-Baptiste Durand) są młodsi, ale również poszukują swojego miejsca na ziemi. Dog i Mirales to przyjaciele, których łączy trudna relacja, rozpięta między przywiązaniem a kontrolą.

Współczesne kino francuskie nie stroni od gatunków filmowych, potrafi jednak wnieść do nich powiew świeżości. Świetnie widać to w filmie science-fiction Królestwo zwierząt (reż. Thomas Cailley), który rozgrywa się w świecie wyniszczonym przez epidemię zmieniającą ludzi w zwierzęta. Francuzi to także mistrzowie kina kostiumowego, czego najlepszym dowodem jest film Trzej muszkieterowie: Milady (reż. Martin Bourboulon) - kontynuacja widowiskowej produkcji z 2022 roku.

Znakiem rozpoznawczym francuskiego kina jest duża wrażliwość na tematy społeczne. W filmie Tylko my dwoje reżyserka Valérie Donzelli mierzy się ze zjawiskiem przemocy domowej, natomiast w dramacie Dobry nauczyciel (reż. Teddy Lussi-Modeste) grany przez Françoisa Civila bohater zostaje oskarżony przez jednego z uczniów o molestowanie.

W programie 15. Przeglądu Nowego Kina Francuskiego jest prawdziwa filmowa perła z przeszłości: Atalanta z 1934 roku. Jedyny pełnometrażowy film Jeana Vigo (Pała ze sprawowania, A propos Nicei) to dzieło, które wyprzedzało swoje czasy. Ten symboliczny, poetycki melodramat, który zainspirował wielu twórców francuskiej Nowej Fali, będzie można zobaczyć w niedzielę, 9 czerwca. W przyszłość patrzy za to Jérémie Périn, twórca wizjonerskiej animacji Mars Express. Świat, który nadejdzie, która przywołując echa Blade Runnera zadaje ważne pytania o istotę człowieczeństwa. Prelekcję przed filmem w poniedziałek, 10 czerwca, wygłosi filmoznawca Jan Sławiński, znany jako Anonimowy Grzybiarz.

Organizatorami Przeglądu Nowego Kina Francuskiego są Instytut Francuski w Polsce, Gutek Film i Unifrance.

PROGRAM:
piątek, 7 czerwca
18.00 NATURA MIŁOŚCI | SIMPLE COMME SYLVAIN
(Monia Chokri) KA/FR 2023, 110’
20.30 KRÓLESTWO ZWIERZĄT | LE RÈGNE ANIMAL
(Thomas Cailley) FR 2023, 128’

sobota, 8 czerwca
18.00 TRZEJ MUSZKIETEROWIE: MILADY | LES TROIS MOUSQUETAIRES - MILADY
(Martin Bourboulon) FR 2023, 115’
20.30 OSTATNIE LATO | L'ÉTÉ DERNIER
(Catherine Breillat) FR 2023, 104’

niedziela, 9 czerwca
16.00 ATALANTA | L'ATALANTE
(Jean Vigo) FR 1934, 89’
18.00 TYLKO MY DWOJE | L'AMOUR ET LES FORÊTS
(Valérie Donzelli) FR 2023, 105’

poniedziałek, 10 czerwca

18.00 MARS EXPRESS. ŚWIAT, KTÓRY NADEJDZIE | MARS EXPRESS
(Jérémie Périn) FR 2023, 83’
Prelekcję przed filmem wygłosi Jan Sławiński (Anonimowy Grzybiarz).

wtorek, 11 czerwca
18.00 DOBRY NAUCZYCIEL | PAS DE VAGUES
(Teddy Lussi-Modeste) FR 2023, 91’

środa, 12 czerwca
18.00 DO USŁUG SZANOWNEJ PANI | COMPLÈTEMENT CRAMÉ
(Gilles Legardinier) LX/FR 2023, 110’

czwartek, 13 czerwca
18.00 AMSTAFF | CHIEN DE LA CASSE
(Jean-Baptiste Durand) FR 2022, 93’


BILETY:
28 zł (normalny)
24 zł (ulgowy)
20 zł (grupowy)
Karnet (10 filmów): 150 zł
Aby zakupić karnet online, prosimy o kontakt: kasa@kinopodbaranami.pl


O FILMACH:
AMSTAFF | CHIEN DE LA CASSE
(Jean-Baptiste Durand) FR 2022, 93’Cezary 2024: Najbardziej obiecujący aktor (Raphaël Quenard), Najlepszy film debiutancki (Anaïs Bertrand, Jean-Baptiste Durand)
Cezary 2024 - nominacje: Najlepsza aktorka drugoplanowa, Najlepszy film, Najlepszy scenariusz oryginalny.


Autentyczny portret toksycznej, męskiej przyjaźni, rozpiętej pomiędzy przywiązaniem a kontrolą.

Dog (Anthony Bajon) i Mirales (Raphaël Quenard) to przyjaciele z dzieciństwa. Mieszkają w miasteczku na południu Francji i przez większą część dnia włóczą się po ulicach. Jedną z ulubionych rozrywek Miralesa jest dokuczanie Dogowi, które ten przyjmuje ze stoickim spokojem. Ich przyjaźń zostaje wystawiona na próbę, gdy do miasteczka przyjeżdża Elsa (Galatéa Bellugi), z którą wiąże się Dog.


ATALANTA | L'ATALANTE
(Jean Vigo) FR 1934, 89’Oniryczno-symboliczny melodramat, który zyskał status kultowego. Subtelna i poetycka opowieść rozgrywająca się na pokładzie tytułowej barki płynącej Sekwaną.

Dorastająca na wsi kobieta (Dita Parlo) wprowadza się na barkę Atalanta do swojego kochanka (Jean Dasté). Właścicielem łodzi jest jego ojciec (Michel Simon), który musi pogodzić się z koniecznością utrzymywania ich wszystkich. Dziewczyna z biegiem czasu nudzi się monotonnością życia na rzece i z wytęsknieniem oczekuje, aż dopłyną do Paryża. Tam wszystko się zmieni.

Atalanta to ostatni, a zarazem jedyny pełnometrażowy film Jeana Vigo, który nie doczekał jego premiery. Zmarł w 1934 roku w wieku zaledwie 29 lat. Jego niezwykła atmosfera, poetycki realizm, spontaniczność, a także formalna powściągliwość silnie wpłynęły na twórców francuskiej Nowej Fali, na czele z François Truffautem. Atalanta bywa traktowana jako zapowiedź realizmu poetyckiego, którzy kilka lat później - za sprawą takich filmów jak Ludzie za mgłą (1938) Marcela Carné - królować będzie we francuskim kinie. Autorem zdjęć do filmu jest Boris Kaufman, brat Dżigi Wiertowa.


DOBRY NAUCZYCIEL | PAS DE VAGUES
(Teddy Lussi-Modeste) FR 2023, 91’Julien jest oddanym, młodym nauczycielem lubianym przez swoich uczniów. Jego życie przybiera nieoczekiwany obrót, gdy jeden z podopiecznych oskarża go o molestowanie, co zapoczątkowuje serię wydarzeń, które izolują Juliena nie tylko od uczniów, ale także od kolegów z pracy. Sytuacja szybko wymyka się spod kontroli, stawiając Juliena przed złożonym dylematem moralnym i zawodowym.

Film Dobry nauczyciel - zainspirowany osobistą historią reżysera - prowokuje do myślenia o dynamice władzy i niesprawiedliwości w edukacji. W roli głównej wystąpił François Civil, znany z filmów Trzej Muszkieterowie: D’Artagnan, On i ona, Wilcze echa.


DO USŁUG SZANOWNEJ PANI | COMPLÈTEMENT CRAMÉ
(Gilles Legardinier) LX/FR 2023, 110’Adaptacja bestsellerowej powieści Gillesa Legardiniera, która ukazała się w aż 22 krajach. W roli głównej wystąpił John Malkovich.

Andrew Blake (Malkovich) pod wpływem nagłego impulsu postanawia przekazać stery swojej firmy w ręce zaufanej asystentki i zatrudnić się w charakterze majordoma we Francji, w rodzinnym kraju swojej zmarłej żony. Podczas pracy w eleganckim dworku musi poradzić sobie z ekscentrycznym zachowaniem właścicielki (Fanny Ardant) oraz innymi członkami jej personelu, którzy zaskakują osobliwymi zwyczajami i wybuchowymi charakterami.


KRÓLESTWO ZWIERZĄT | LE RÈGNE ANIMAL
(Thomas Cailley) FR 2023, 128’Cezary 2024: Najlepsza muzyka filmowa (Andrea Laszlo De Simone), Najlepsze efekty specjalne, Najlepsze kostiumy (Ariane Daurat), Najlepsze zdjęcia (David Cailley), Najlepszy dźwięk (Fabrice Osinski, Matthieu Fichet, Niels Barletta, Raphael Sohier)
MFF w Cannes 2023: Udział w konkursie Un Certain Regard
MFF w Palm Springs 2024: Nagroda New Voices/New Visions
Nagrody Lumiere 2024: Najlepszy reżyser


Najnowszy film Thomasa Cailleya (Miłość od pierwszego ugryzienia). Nagrodzony pięcioma Cezarami przebój, który zobaczyło we francuskich kinach ponad milion widzów.

W niedalekiej przyszłości przez ludzką populację przetacza się epidemia niewyjaśnionych mutacji genetycznych. Za ich sprawą niektórzy zaczynają coraz bardziej upodabniać się swoim wyglądem i zachowaniem do zwierząt. Te obdarzone nadludzkimi umiejętnościami hybrydy uznawane są za zagrożenie i izolowane w specjalnych ośrodkach. Jedną z osób dotkniętych taką mutacją jest Lena - żona Françoisa. Na wieść o wypadku konwoju w dzikiej części lasu i ucieczce transportowanych w nim hybryd, mężczyzna wspólnie ze swoim 16-letnim synem Emilem wyrusza na desperackie poszukiwanie swojej partnerki. Będzie to wyzwanie zarówno dla ojcowskiej relacji Françoisa ze swoim dzieckiem, jak również dla całej trójki jako rodziny. Czeka ich prawdziwe emocjonalne trzęsienie ziemi, które wystawi wszystkich na próbę.

W rolach głównych wystąpili: Romain Duris (W rytmie serca, Heartbreaker. Licencja na uwodzenie), Adèle Exarchopoulos (Życie Adeli – Rozdział 1 i 2) i Paul Kircher (Mała lekcja miłości).


MARS EXPRESS. ŚWIAT, KTÓRY NADEJDZIE | MARS EXPRESS
(Jérémie Périn) FR 2023, 83’MFF w Annecy 2023 - nominacja: Najlepszy film
Cezary 2024 - nominacja: Najlepszy film animowany
Nagrody Lumiere 2024 - nominacja: Najlepszy film animowany


Pełen zaskakujących pomysłów wizualnych, dynamiczny, cyberpunkowy animowany kryminał, którego akcja pulsuje w rytm muzyki elektronicznej.

W niedalekiej przyszłości Aline Ruby i pomagający jej android Carlos Rivera pracują jako prywatni detektywi i zostają wynajęci przez wpływowego biznesmena, aby wytropić niebezpiecznego hakera. Oboje trafiają na Marsa, gdzie wpadają na ślad mrocznej zagadki, korupcji i zaginionej dziewczyny, która być może skrywa tajemnicę dotyczącą przyszłości AI.

Mars Express… to film fantastycznonaukowy, który w autorski sposób rozwija tradycje dystopijnych arcydzieł, takich jak Blade Runner, czy Ghost in the Shell. Łącząc animację 2D i 3D, ten futurystyczny, pełen spektakularnych scen akcji thriller neo-noir ukazuje w zaskakujący sposób technologiczne wyzwania, przed którymi stoi dzisiejszy świat. Stawia też pytania dotyczące niebezpieczeństw i dylematów związanych ze współistnieniem ludzi u boku maszyn. Co czuje sztuczna inteligencja? Czy na nowej planecie ludzkość ma szansę na świeży start? Czy ludzie zechcą wpuścić do swojego świata androidy? I czy one będą chciały w nim zostać?NATURA MIŁOŚCI | SIMPLE COMME SYLVAIN
(Monia Chokri) KA/FR 2023, 110’Cezary 2024: Najlepszy film zagraniczny (Monia Chokri)
MFF w Cannes 2023: udział w konkursie Un Certain Regard


Słodko-gorzka historia o przewrotności ludzkich wyobrażeń na temat związków i relacji. Opowieść o kobiecym kryzysie wieku średniego, naszych oczekiwaniach i znudzeniu codzienną rutyną.

Zgodne i stabilne małżeństwo 40-letniej Sophie (Magalie Lépine Blondeau) z Xavierem (Francis-William Rhéaume) trwa już dziesięć lat. Sytuacja zmienia się, gdy decydują się na remont domu, przy okazji którego Sophie spotyka Sylvaina (Pierre-Yves Cardinal). Wybucha między nimi gwałtowne, pełne pasji uczucie. Przeciwieństwa się przyciągają, ale czy tak różne od siebie osoby wytrzymają ze sobą? Jak rozwinie się relacja fachowca z robotniczej rodziny i naukowczyni zajmującej się filozofią? Jak rozwinie się relacja fachowca z robotniczej rodziny i naukowczyni zajmującej się filozofią?


OSTATNIE LATO | L'ÉTÉ DERNIER
(Catherine Breillat) FR 2023, 104’MFF w Cannes 2023: Udział w konkursie głównym
Cezary 2024 - nominacja: Najlepsza aktorka, Najlepszy reżyser, Najlepszy scenariusz adaptowany, Najbardziej obiecujący aktor


Francuski remake skandalizującego duńskiego filmu Królowa kier z 2019 roku.

Anne (Léa Drucker) prowadzi stateczne, ustabilizowane życie. Odnosi sukcesy na polu zawodowym jako ceniona, błyskotliwa prawniczka. Niezbędny spokój odnajduje z kolei w paryskim domu, gdzie czeka na nią wierny mąż Pierre (Olivier Rabourdin) oraz dwie córki. Nagłe pojawienie się siedemnastoletniego Theo (Samuel Kircher), syna Pierre’a z poprzedniego małżeństwa, burzy tę równowagę i budzi w Anne nowe, niespodziewane uczucia.


TRZEJ MUSZKIETEROWIE: MILADY | LES TROIS MOUSQUETAIRES - MILADY
(Martin Bourboulon) FR 2023, 115’Cezary 2024: Najlepsza scenografia (Stéphane Taillasson)

Kontynuacja filmu Trzej Muszkieterowie: D’Artagnan z 2023 roku.

Konstancja zostaje porwana na oczach d’Artagnana. Aby ją uratować, młody muszkieter musi połączyć siły z tajemniczą Milady de Winter. Tymczasem sytuacja w kraju jest coraz bardziej napięta, a kardynał Richelieu ma coraz silniejszy wpływ na króla. Gdy muszkieterowie docierają na linię frontu i są gotowi krzyżować szpady, mroczna tajemnica z przeszłości nieoczekiwanie burzy wszystkie stare sojusze.

W rolach głównych wielkie gwiazdy francuskiego kina: François Civil, Vincent Cassel, Romain Duris, Pio Marmaï, Louis Garrel oraz Eva Green jako tajemnicza Milady de Winter.


TYLKO MY DWOJE | L'AMOUR ET LES FORÊTS
(Valérie Donzelli) FR 2023, 105’Cezary 2024: Najlepszy scenariusz adaptowany (Audrey Diwan, Valérie Donzelli)
Cezary 2024 - nominacje: Najlepsze efekty specjalne, Najlepsze kostiumy, Najlepsza muzyka, Najlepszy dźwięk, Najlepsza scenografia


Klaustrofobiczny dramat dotykający problemu przemocy domowej. W rolach głównych wystąpili nominowani do Cezarów Melvil Poupaud (Dzięki Bogu, Na zawsze Laurence) i Virginie Efira (Benedetta, Żegnajcie, głupcy). Współautorką scenariusza do filmu jest Audrey Diwan, reżyserka głośnego Zdarzyło się.

Kiedy Blanche poznaje Grega, wydaje jej się, że trafiła na idealnego dla siebie mężczyznę. Jest nim oczarowana do tego stopnia, że gotowa jest dla niego zmienić swoje życie. Wkrótce, w związku ze zobowiązaniami zawodowymi Grega, para przenosi się do Lotaryngii i na świat przychodzi ich pierwsze dziecko. Sielankę zaburza jednak odkrycie kłamstwa Grega, które sprawia, że Blanche zaczyna mieć coraz większe wątpliwości.PATRON MEDIALNY:


Bookmark and Share

archiwum