kpb

Motyl i skafander

tytuł oryginalny: Le Scaphandre et le papillon

reżyseria: Julian Schnabel
aktorzy: Mathieu Amalric, Emmanuelle Seigner, Marie-Josée Croze

czas trwania: 112 min.
produkcja: Francja/USA 2007
premiera: 2008-01-18

MFF Camerimage 2007: Złota Żaba
MFF w Cannes 2007: najlepsza reżyseria, Technical Grand Prize
Oscary 2008 - 3 nominacje: najlepsza reżyseria, najlepsze zdjęcia - Janusz Kamiński, najlepszy scenariusz adaptowany - Ronald Harwood
Złote Globy 2008: najlepszy reżyser, najlepszy film obcojęzyczny
Cezary 2008: najlepszy aktor - Mathieu Amalric, najlepszy montaż
- 5 nominacji, m.in.: najlepszy film


Kiedy byłem zdrowy, nie żyłem tak naprawdę. Nie było mnie tam. Byłem zupełnie powierzchowny. Kiedy stałem się motylem, narodziłem się ponownie jako ja.
Jean-Dominique Bauby

Prawdziwa, poruszająca i urzekająco piękna historia redaktora naczelnego francuskiego ELLE. Jedno z największych wydarzeń filmowych końca ubiegłej dekady.

Jean-Dominique Bauby posługując się jedynie powieką do komunikowania się ze światem i bliskimi pisze bestsellerową książkę o walce o sens życia, po tym jak w wieku 43 lat doznał paraliżu całego ciała. Bauby próbuje odtworzyć wspomnienia i opisać wszystkie aspekty swojego wewnętrznego świata - motyla uwięzionego w skafandrze bezwładnego ciała.

Wielokrotnie nagradzany film ze zdjęciami Janusza Kamińskiego, wyreżyserowany przez malarza i filmowca Juliana Schnabela (Zanim zapadnie noc). Scenariusz napisał Ronald Harwood (Pianista), a zagrali m.in. Emmanuelle Seigner (Dziewiąte wrota, Gorzkie gody), Marie-Josée Croze (Inwazja barbarzyńców) oraz Mathieu Amalric w roli Jeana-Dominique'a Bauby'ego.

Julian Schnabel o swoim filmie: „To historia każdego z nas, który pewnego dnia zetknie się z chorobą i śmiercią. Ale wystarczy trochę uwagi, by odnaleźć sens i piękno życia. Chciałem, żeby ten film był narzędziem - tak, jak i książka, na podstawie której powstał - samodzielnie obsługiwanym urządzeniem, które pomoże Ci poradzić sobie z własną śmiercią i własnym życiem. To dlatego zrobiłem ten film”.

„Schnabel, scenarzysta Ronald Harwood i wielki operator filmów Spielberga, Janusz Kamiński, znaleźli drogę do umysłu Bauby'ego - jego wspomnień, fantazji, miłości i pragnień - przemieniając opowieść o fizycznym uwięzieniu i duchowym oczyszczeniu w kalejdoskop olśniewających obrazów.” David Ansen, Newsweek

„Jest wspaniały: rapsodyczna adaptacja wspomnień, wizualny cud pogrążający widza w ekranowej fantazji. Pozostawiło mnie w stanie euforii.” Michael Phillips, Chicago Tribune

Wcześniej w ramach cyklu Letnie Tanie Kinobranie, tydzień 4: Między pytaniem a odpowiedzią.


Bookmark and Share