kpb

Życie Adeli: Rozdział 1 i 2

tytuł oryginalny: La vie d'Adèle

reżyseria: Abdellatif Kechiche
aktorzy: Léa Seydoux, Adèle Exarchopoulos, Salim Kechiouche, Jeremie Laheurte

czas trwania: 179 min.
produkcja: Francja 2013
premiera: 2013-10-18

info: Letnie Tanie Kinobranie

MFF w Cannes 2013: ZŁOTA PALMA - Léa Seydoux, Adèle Exarchopoulos, Abdellatif Kechiche 
Nagroda FIPRESCI
Europejskie Nagrody Filmowe 2013 - 2 nominacje: najlepszy film, najlepsza reżyseria
Złote Globy 2014, Brytyjskie Nagrody Filmowe BAFTA 2014 - nominacje: najlepszy film obcojęzyczny
Cezary 2014 : najbardziej obiecująca aktorka - Adèle Exarchopoulos
- 7 nominacji, w tym: najlepszy film, najlepsza reżyseria, najlepszy scenariusz adaptowany, najlepsza aktorka - Léa Seydoux
Nagroda Louis Delluca, Nagroda Lumiere'ów: najlepszy francuski film 2013 roku
Nagrody Amerykańskiego Kina Niezależnego Independent Spirit Awards 2014: najlepszy film międzynarodowy


Tytułowa bohaterka ma 15 lat i jest w liceum. Przeżywa pierwsze zauroczenie, pierwszy seks, miłosne rozczarowanie. Jedna rzecz nie ulega dla niej wątpliwości: dziewczyny chodzą z chłopakami. Jej życie zmienia się jednak na zawsze, gdy pewnego razu spotyka Emmę, młodą kobietę o niebieskich włosach. 

Film Abdellatifa Kechiche'a, nagrodzonego Cezarami za Unik i Tajemnice ziarna, wyróżnia się prostotą, naturalnością i ogromną siłą wyrazu, głównie za sprawą fenomelnalnych kreacji młodych aktorek - Léi Seydoux i Adèle Exarchopoulos. Film stał się głośny także za sprawą śmiałych scen erotycznych.

Życie Adeli: Rozdział 1 i 2 wzbudziło zachwyt na festiwalu w Cannes, gdzie odbyła się jego światowa premiera. Jury pod przewodnictwem Stevena Spielberga przyznało filmowi Złotą Palmę, w uzasadnieniu pisząc: „absolutnemu arcydziełu filmowemu - śmiałej i pełnej pasji opowieści o miłości”. Wyróżnione zostały także aktorki, grające w filmie Abdellatifa Kechiche'a, który w absolutnie uniwersalny, nowoczesny i pełen emocji sposób ukazuje współczesną historię wielkiej miłości rozgrywającą się na przestrzeni wielu lat. 

(...) To w pewnym sensie manifest bezpretensjonalnej młodości, z całym jej emocjonalnym i erotycznym rozgorączkowaniem, z jej nienasyceniem i niecierpliwością”. Paweł T. Felis, „Gazeta Wyborcza”

Odkryciem filmu są aktorki. Adele Exarchopoulos i Lea Seydoux, których naturalność na ekranie stanowi wielką wartość i przesądza o sukcesie filmu”. Janusz Wróblewski, „Polityka”

„Abdellatif Kechiche opowiada przepiękną historię tych dwóch kochanek, o przeznaczeniu i niedopasowaniu, o namiętności i tym, jak ta nieubłaganie z czasem wygasa niespiesznie i z czułością. Taką, którą widuje się na ekranie niezmiernie rzadko”. Karolina Pasternak, Stopklatka.pl

Film tylko dla widzów dorosłych.

Wcześniej w ramach festiwalu Letnie Tanie Kinobranie 2014, tydzień 4: Być kobietą.


ZWIASTUN:

Bookmark and Share