kpb

Atalanta

tytuł oryginalny: L’Atalante

reżyseria: Jean Vigo
aktorzy: Dita Parlo, Jean Dasté, Michel Simon

czas trwania: 84 min.
produkcja: Francja 1934

info: Nowe Kino Francuskie

Oniryczno-symboliczny melodramat, który zyskał status kultowego. Subtelna i poetycka opowieść rozgrywająca się na pokładzie tytułowej barki płynącej Sekwaną.

Dorastająca na wsi kobieta (Dita Parlo) wprowadza się na barkę Atalanta do swojego kochanka (Jean Dasté). Właścicielem łodzi jest jego ojciec (Michel Simon), który musi pogodzić się z koniecznością utrzymywania ich wszystkich. Dziewczyna z biegiem czasu nudzi się monotonnością życia na rzece i z wytęsknieniem oczekuje, aż dopłyną do Paryża. Tam wszystko się zmieni.

Atalanta to ostatni, a zarazem jedyny pełnometrażowy film Jeana Vigo, który nie doczekał jego premiery. Zmarł w 1934 roku w wieku zaledwie 29 lat. Jego niezwykła atmosfera, poetycki realizm, spontaniczność, a także formalna powściągliwość silnie wpłynęły na twórców francuskiej Nowej Fali, na czele z François Truffautem. Atalanta bywa traktowana jako zapowiedź realizmu poetyckiego, którzy kilka lat później - za sprawą takich filmów jak Ludzie za mgłą (1938) Marcela Carné - królować będzie we francuskim kinie. Autorem zdjęć do filmu jest Boris Kaufman, brat Dżigi Wiertowa.

| Newly married couple Juliette and a ship captain Jean struggle through marriage as they travel on the L'atalante along with the captain's first mate Le père Jules and a cabin boy.

Bookmark and Share