kpb

Dojrzałe Kino: Pamięć

DOJRZAŁE KINO:
PAMIĘĆ (reż. Michel Franco)
środa, 10 kwietnia 2024, godz. 11.00
Kino Pod Baranami


https://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_14197_0.jpg

Nieoczywista i subtelna opowieść o meandrach ludzkich wspomnień. Pamięć - najnowszy film Michela Franco to kolejny film prezentowany w cyklu Dojrzałe Kino. Pokaz w środę, 10 kwietnia, poprzedzi prelekcja, a po seansie odbędzie się dyskusja.

Sylvia jest prześladowana przez powracające wspomnienia o traumatycznej przeszłości. Saul zmaga się z poważną chorobą, utrudniającą zapamiętywanie. Ich niecodzienne spotkanie budzi niepokój, lecz jest też początkiem wzruszającej opowieści o poszukiwaniu miłości, nawet w najbardziej niesprzyjających okolicznościach.

Za scenariusz i reżyserię Pamięci odpowiada pochodzący z Meksyku Michel Franco, którego wcześniejsze filmy (Opiekun, Nowy porządek, Sundown) można obejrzeć online w E-Kinie Pod Baranami. W rolach głównych wystąpili: zdobywczyni Oscara Jessica Chastain (Oczy Tammy Faye, Wróg numer jeden) oraz Peter Sarsgaard (Córka, Obywatel Jones), wyróżniony za swoją kreację nagrodą dla najlepszego aktora na festiwalu w Wenecji.

Jessica Chastain o pracy nad filmem: Trudno jest opowiadać o historiach dotyczących traumy, bolesnych doświadczeń z przeszłości. Tak wielu ludzi przeszło przez przerażające doświadczenia i znalazło sposoby, by iść naprzód. Jestem pewna, że prawie każdy zna osoby, które doświadczyły w swoim życiu bardzo mrocznych rzeczy. Przygotowując się do filmu, spędzam dużo czasu na tworzeniu historii postaci, które gram. Nawet jeśli nie ma to nic wspólnego z filmowymi scenami, tworzę tego typu opowieść, bo wtedy mogę być bliżej mojej bohaterki, mogę ją lepiej zrozumieć.

Gospodynią spotkania wokół filmu będzie red. Maria Malatyńska. Na uczestników pokazu czeka poczęstunek w postaci kawy, herbaty i ciasteczek.

BILETY dla seniorów: 20 zł

O FILMIE:
PAMIĘĆ | MEMORY
(Michel Franco) US/MX/CL 2023, 103’MFF w Wenecji 2023 - wygrana: Puchar Volpi - Najlepszy aktor (Peter Sarsgaard)
MFF w Wenecji 2023 - nominacja: Złoty Lew - Udział w konkursie głównym (Michel Franco)


Nowy film jednego z najciekawszych współczesnych reżyserów Michela Franco, portretuje dwójkę bohaterów, którzy w poszukiwaniu miłości i zrozumienia muszą zmierzyć się z demonami przeszłości i chorobą. W rolach głównych występują laureatka Oscara Jessica Chastain i laureat Pucharu Volpiego na festiwalu w Wenecji - Peter Sarsgaard.

Sylvia jest pracownikiem socjalnym, prowadzi proste i uporządkowane życie - córka, praca, spotkania AA. Sytuacja ulega zmianie, gdy wraca ze zjazdu absolwentów liceum, a jej śladem podąża Saul. Niespodziewane spotkanie będzie miało głęboki wpływ na ich oboje, otwierając drzwi do przeszłości.

ZWIASTUN:

 
 

Zrealizowano przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej

    

     

PARTNERZY:

            

       

 
       

    

Bookmark and Share

archiwum