kpb

Obywatel Jones

tytuł oryginalny: Mr. Jones

reżyseria: Agnieszka Holland
aktorzy: James Norton, Vanessa Kirby, Peter Sarsgaard, Joseph Mawle

czas trwania: 119 min.
produkcja: Polska/Wielka Brytania/Ukraina 2019
premiera: 2019-10-25
język: angielski, ukraiński, rosyjski, walijski
napisy: polskie
in English, Ukrainian, Russian, Welsh with Polish subtitles

fot. Robert Palka

 

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni 2019: Złote Lwy - Najlepszy film, Najlepsza scenografia, Złoty Kangur - nagroda australijskich dystrybutorów filmowych

 

Nagrodzony Złotymi Lwami najnowszy film Agnieszki Holland, jedna z najbardziej oczekiwanych premier 2019 roku. Thriller polityczny przedstawiający historię Garetha Jonesa – walijskiego dziennikarza, który w 1933 roku wyruszył do Związku Radzieckiego, aby odkryć przerażającą prawdę, stojącą za reżimem Stalina i sowiecką „utopią”. Kulisy jego reporterskiego śledztwa miały śmiertelne reperkusje, a przy okazji stały się inspiracją do powstania jednej z najsłynniejszych powieści XX wieku – „Folwarku zwierzęcego” George'a Orwella.


Młody dziennikarz Gareth Jones (James Norton) zyskał sławę, pisząc artykuł o swoim spotkaniu z Adolfem Hitlerem, zaraz po przejęciu przez niego władzy w 1933 roku. Teraz ambitny Walijczyk przymierza się do kolejnego wielkiego tematu – gwałtownej modernizacji Związku Radzieckiego. Chcąc gruntownie zbadać sprawę, reporter decyduje się na podróż do Moskwy, aby przeprowadzić wywiad ze Stalinem. Na miejscu poznaje młodą dziennikarkę Adę Brooks (Vanessa Kirby), pracującą dla Waltera Duranty’ego (Peter Sarsgaard), dzięki której odkrywa, że prawda o stalinowskim reżimie jest brutalnie tłumiona przez sowieckich cenzorów. Słysząc zatrważające plotki na temat wielkiej klęski głodowej w ZSRR, Jones udaje się w samotną podróż przez Ukrainę. Dziennikarz staje się naocznym świadkiem tragedii Hołodomoru. Miliony ludzi umierają z głodu, podczas gdy tony zboża sprzedawane są za granicę, by sfinansować proces industrializacji radzieckiego imperium. Po powrocie do Londynu, Jones pisze artykuł ukazujący horror, którego doświadczył. Publikacja jest wyciszana, a jej autentyczność podważana przez zachodnich dziennikarzy, pozostających pod wpływem Kremla. Pomimo śmiertelnych pogróżek, Gareth nie ustaje w walce o prawdę. Swoimi odkryciami postanawia podzielić się z młodym, aspirującym pisarzem – George’em Orwellem.

 

| Based on real events, the dramatic thriller "Gareth Jones" chronicles a British investigative journalist as he travels deep into the Soviet Union to uncover an international conspiracy. His life-or-death journey inspires George Orwell's "Animal Farm". The director of the film is Agnieszka Holland.

 

Wcześniej w ramach: Pokaz filmu i spotkanie z autorem książki Gareth Jones. Człowiek, który wiedział za dużo, pokaz w kinie samochodowym Rozrywka oraz Letnie Tanie Kinobranie 2020, tydzień 5.: D jak Droga.

 

ZWIASTUN:

Bookmark and Share