kpb

Córka

tytuł oryginalny: The Lost Daughter

reżyseria: Maggie Gyllenhaal
aktorzy: Olivia Colman, Dakota Johnson, Jessie Buckley, Peter Sarsgaard

czas trwania: 122 min.
produkcja: USA/Grecja 2021
premiera: 2022-03-04
język: angielski
napisy: polskie
in English with Polish subtitles
info: Letnie Tanie Kinobranie

MFF w Wenecji 2021 - wygrana: Nagroda Festiwalowa - Najlepszy scenariusz (Maggie Gyllenhaal)
MFF w Wenecji 2021 - nominacja: Złoty Lew - Udział w konkursie głównym (Maggie Gyllenhaal)
Film Independent 2022 - wygrane:
Najlepszy film (Charles Dorfman, Maggie Gyllenhaal, Osnat Handelsman-Keren, Talia Kleinhendler), Najlepszy reżyser (Maggie Gyllenhaal), Najlepszy scenariusz (Maggie Gyllenhaal)
Film Independent 2022 - nominacje: Najlepsza aktorka drugoplanowa (Jessie Buckley)
SATELITY 2022 - nominacja: Najlepszy dramat, Najlepsza aktorka w dramacie (Olivia Colman), Najlepszy scenariusz adaptowany (Maggie Gyllenhaal)
Złote Globy 2022 - nominacja: Najlepsza aktorka w dramacie (Olivia Colman), Najlepszy reżyser (Maggie Gyllenhaal)
BAFTA 2022 - nominacje: Najlepszy scenariusz adaptowany (Maggie Gyllenhaal)
Oscary 2022 - nominacja: Najlepsza aktorka pierwszoplanowa (Olivia Colman), Najlepsza aktorka drugoplanowa (Jessie Buckley), Najlepszy scenariusz adaptowany (Maggie Gyllenhaal)


Córka to spektakularny debiut reżyserski Maggie Gyllenhaal, oparty na bestsellerowej powieści Eleny Ferrante.


Leda (laureatka Oscara Olivia Colman) udaje się na wakacje do Grecji. Planuje czytać, wypoczywać na prywatnej plaży i korzystać z urlopu. Spokój intymnego kurortu zaburza jednak przybycie ekscentrycznej rodziny zamieszkującej największą z willi na wyspie. Uwagę Ledy przykuwa przede wszystkim Nina (Dakota Johnson), która mierzy się z trudami bycia młodą mamą, mając pod opieką kilkuletnią córkę. Obserwowanie tajemniczej nieznajomej wywołuje wspomnienia z okresu macierzyństwa, z którymi Leda od wielu lat nie miała odwagi się skonfrontować. Wracają wspomnienia i widma decyzji z przeszłości, których nie można cofnąć.


Film Maggie Gyllenhaal to jeden z najbardziej prowokujących filmów ostatnich lat. Reżyserka nie boi się zadawać niełatwych pytań o istotę macierzyństwa i jego wpływu na życie kobiety. Czy kobieta może nie posiadać instynktu macierzyńskiego? Czy jeśli nie stawia dzieci na pierwszym miejscu, ponad karierę i własne ambicje, czyni to z niej złą matkę? I wreszcie – „Czy bycie matką musi być pracą na cały etat? A jeśli praca nie daje satysfakcji i spełnienia, czy można ją po prostu rzucić?”, jak czytamy w jednej z recenzji. Efektem jest niezwykły dramat psychologiczny, który chwyta za serce już w pierwszych minutach, by nie puścić aż do napisów końcowych.


Córka to też prawdziwy aktorski popis – Olivii Colman i Jessie Buckley, które brawurowo wcieliły się w postać Ledy, głównej bohaterki filmu, a także Dakoty Johnson w pierwszej tak intymnej roli w swojej karierze. Na drugim planie wspierają je m.in Ed Harris czy Dagmara Domińczyk, polska aktorka robiąca karierę w Hollywood. Film zdążył już zdobyć kilkadziesiąt nominacji i nagród (w tym za najlepszy scenariusz na festiwalu w Wenecji) i stał się jednym z najważniejszych kandydatów do tegorocznych Oscarów.


| Alone on a seaside vacation, Leda becomes consumed with a young mother and daughter as she watches them on the beach. Unnerved by their compelling relationship, Leda is overwhelmed by her own memories of the terror, confusion and intensity of early motherhood.


Wcześniej w ramach Córka - pokaz przedpremierowyPremiera Psychologiczna: CórkaLetnie Tanie Kinobranie 2022 - Tydzień 1: Kalejdoskop emocjiKinobranie z Muzeum Manggha - pokaz w ogrodzie: Córka, The Best of Kinobranie 2022 oraz Najlepsze filmy 2022 roku ponownie w Kinie Pod Baranami oraz Letnie Tanie Kinobranie 2023Tydzień 6: Kolor indygo.

 


ZWIASTUN:

Bookmark and Share