kpb

Cinema Italia Oggi 2022 - przegląd nowego kina włoskiego

CINEMA ITALIA OGGI 2022
przegląd nowego kina włoskiego
17-23 czerwca 2022
Kino Pod Baranami

 

 

17-23 czerwca wraz z Włoskim Instytutem Kultury zapraszamy na Cinema Italia Oggi - przegląd nowego kina z Włoch. W programie dziewięć głośnych tytułów, cenionych przez włoskich widzów i nagradzanych na festiwalach, m.in. najnowszy film braci D'Innocenzo America Latina, kolejny hit autorstwa Paolo Genovese - Superbohaterowie, czy widowiskowa superprodukcja Freaks Out.

 

Przegląd nowego kina włoskiego Cinema Italia Oggi od lat prezentuje polskim widzom najnowsze i najciekawsze produkcje z Półwyspu Apenińskiego. W programie tegorocznej edycji nie brakuje znanych twórców, których nazwiska stanowią godny zaufania znak jakości.


Najnowszy film braci D'Innocenzo (Złe baśnie) America Latina opowiada o sielskim życiu pewnego dentysty, które nagle diametralnie się zmienia. Nowy hit Paolo Genovese (Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie) - Superbohaterowie - to historia pary walczącej o utrzymanie związku. Będzie można także zobaczyć ostatni film Nanniego Morettiego (twórcy głośnego Pokoju syna) - Trzy piętra.


Przed kamerą są również znane twarze. Główną rolę w dramacie 3/19 Silvio Soldiniego zagrała Kasia Smutniak – aktorka polskiego pochodzenia, od lat robiąca wielką karierę we Włoszech. Dobrze znany nie tylko włoskim widzom jest Toni Servillo – stały współpracownik reżysera Paolo Sorrentino – który w filmie Qui Rido Io Mario Martone wcielił się w legendarnego komika, Eduardo Scarpettę.


O różnych obliczach współczesnych Włoch opowiadają filmy Welcome Venice Andrei Segre’a oraz Chiara Jonasa Carpignano. Pierwszy osadzony jest w opustoszałej, pandemicznej Wenecji, którą tymczasowo odzyskują dla siebie jej mieszkańcy. Drugi skupia się na losach rodziny uwikłanej w mafijne zależności, które na własną rękę bada nastoletnia Chiara.


Warto też wspomnieć o filmie Re Granchio w reżyserii duetu Matteo Zoppis/Alessio Rigo de Righi, który przenosi widza do opustoszałej Ziemi Ognistej. Śmiałą, pełną widowiskowych efektów specjalnych i niesamowitych zwrotów akcji opowieść snuje Gabriele Mainetti, którego Freaks Out stanowi fascynującą mieszankę filmu historycznego i baśniowego fantasy.


W ramach wstępu do Cinema Italia Oggi, w czwartek 16 czerwca, o godzinie 18.00, zapraszamy na przedpremierowy pokaz dokumentu Ennio - wyróżnionego trzema nagrodami David di Donatello portretu znakomitego włoskiego kompozytora muzyki filmowej, Ennio Morricone. Reżyser filmu, Giuseppe Tornatore (Cinema Paradiso), zabiera widza w intymną podróż po prywatnym i artystycznym życiu artysty.

 

PROGRAM:

piątek, 17 czerwca
18.00 AMERICA LATINA | AMERICA LATINA
(Damiano D'Innocenzo, Fabio D'Innocenzo) FR/IT 2021, 90’
20.15 SUPERBOHATEROWIE | SUPEREROI
(Paolo Genovese) IT 2021, 120’


sobota, 18 czerwca
18.00 WELCOME VENICE | WELCOME VENICE
(Andrea Segre) IT 2021, 100’
20.15 QUI RIDO IO | THE KING OF LAUGHTER
(Mario Martone) ES/IT 2021, 132’


niedziela, 19 czerwca
18.00 TRZY PIĘTRA | TRE PIANI
(Nanni Moretti) FR/IT 2021, 119’


poniedziałek, 20 czerwca
20.15 CHIARA | CHIARA
(Jonas Carpignano) IT/FR 2021, 121’


wtorek, 21 czerwca
20.15 RE GRANCHIO
| THE TALE OF KING CRAB
(Alessio Rigo De Righi, Matteo Zoppis) AR/FR/IT 2021, 100'


środa, 22 czerwca
20.15 FREAKS OUT
| FREAKS OUT
(Gabriele Mainetti) BL/IT 2020, 141'


czwartek, 23 czerwca
20.15 3/19 | 3/19
(Silvio Soldini) IT/CH 2021, 120’

 

BILETY:
23 zł (normalny)
18 zł (ulgowy)
17 zł (senior)
15 zł (klubowy)
Karnet (9 filmów): 99 zł
Aby zakupić karnet online, prosimy o kontakt: kasa@kinopodbaranami.pl

 

O FILMACH:

3/19 | 3/19
(Silvio Soldini) IT/CH 2021, 120’

Życie Camilli (Kasia Smutniak), odnoszącej sukcesy prawniczki i matki prawie dorosłej córki, zostaje wywrócone do góry nogami w pewną deszczową noc w Mediolanie. Na skutek wypadku samochodowego, za który być może jest odpowiedzialna, ginie młody chłopak. Camilla angażuje się w śledztwo, które zabierze ją daleko od miejsc i krajobrazów, znanych jej na co dzień. W tej tajemniczej i niepewnej podróży towarzyszy jej dyrektor kostnicy (Francesco Colella) przy którym Camilla, próbując zidentyfikować tożsamość nieznajomego, odkrywa samą siebie.

 

AMERICA LATINA | AMERICA LATINA
(Damiano D'Innocenzo, Fabio D'Innocenzo) FR/IT 2021, 90’

MFF w Wenecji 2021: Udział w konkursie głównym
Nagrody David di Donatello 2022 - nominacje: najlepszy aktor (Elio Germano), najlepsze zdjęcia, najlepsza muzyka


Nowy film braci D'Innocenzo, twórców nagrodzonych na Festiwalu w Berlinie Złych baśni.


Massimo Sisti (Elio Germano) jest właścicielem gabinetu stomatologicznego, który nosi jego imię. Profesjonalny, miły i spokojny, ma wszystko, czego pragnął: piękną willę położoną w cichej okolicy i kochającą rodzinę, która towarzyszy mu przez upływające dni, miesiące i lata. Jego żona Alessandra oraz córki Laura i Ilenia są całym jego światem, nagrodą za lata wyrzeczeń i ciężkiej pracy. Pewnego dnia mężczyzna schodzi do piwnicy i widzi coś, co całkowicie zmieni jego sielskie życie.

 

CHIARA | CHIARA
(Jonas Carpignano) IT/FR 2021, 121’

MFF w Cannes 2021: Nagroda Europa Cinemas
MFF w Zurychu 2021: Złote Oko
FF w Sztokholmie 2021: Najlepsze zdjęcia
Nagroda David di Donatello 2022: Najlepsza aktorka (Swamy Rotolo)
Film Independent Spirit Awards 2022 - nominacje: najlepszy montaż, najlepsze zdjęcia, najlepszy film


Osiemnaste urodziny najstarszej córki Claudia i Carmeli to dobra okazja do wspólnego świętowania dla całej rodziny oraz najbliższych przyjaciół. Giulia i jej trzy lata młodsza siostra Chiara ku uciesze zgromadzonych gości brylują na parkiecie. Rodzinną sielankę zakłóca jednak brutalny akt przemocy. Za jego sprawą Chiara powoli otwiera oczy na rzeczywistość, którą wcześniej ignorowała i na własną rękę rozpoczyna śledztwo.


Jonas Carpignano kontynuuje w Chiarze swój reżyserski styl zawieszony między dokumentem a fikcją. Realizm opowieści, osadzonej w splątanej z mafią społeczności, podkreślają zdjęcia Tima Curtina i muzyka skomponowana przez cenionego reżysera Benha Zeitlina.

 

FREAKS OUT | FREAKS OUT
(Gabriele Mainetti) BL/IT 2020, 141'

Nagrody David di Donatello 2022: Najlepsza produkcja, najlepsze zdjęcia, najlepsza charakteryzacja, najlepszy hair design, najlepsze efekty specjalne, najlepsza scenografia
MFF w Rotterdamie 2022: Nagroda publiczności
MFF w Wenecji 2021: Udział w konkursie głównym, Nagroda Bisato d'Oro (Franz Rogowski), Nagroda Fanheart3, Nagroda za najlepsze efekty specjalne, Nagroda dla najlepszego filmu włoskiego, Nagroda za najlepszy soundtrack


Widowiskowa włoska superprodukcja osadzona w czasach II wojny światowej. Oryginalne połączenie filmu historycznego i fantasy autorstwa Gabriele Mainettiego, twórcy obsypanego nagrodami science fiction Jeeg Robot z 2015 r.


Rzym, rok 1943: Matylda (Aurora Giovinazzo), Cencio (Pietro Castellitto), Fulvio (Claudio Santamaria) i Mario (Giancarlo Martini) żyją i pracują w cyrku. Gdy jego właściciel znika w tajemniczych okolicznościach, czwórka cyrkowców obdarzonych niezwykłymi umiejętnościami, zostaje sama w okupowanym mieście. Grupa wzbudza zainteresowanie Franza (w tej roli Franz Rogowski) - jasnowidza i sześciopalczastego pianisty, gwiazdy nazistowskiego Berlin Zircus.

 

QUI RIDO IO | THE KING OF LAUGHTER
(Mario Martone) ES/IT 2021, 132’

Nagrody David di Donatello 2022: Najlepszy aktor drugoplanowy, najlepsze kostiumy
MFF w Wenecji 2021: Udział w konkursie głównym, Nagroda Pasinetti (Toni Servillo)


Wielki komik Eduardo Scarpetta (Toni Servillo) jest królem komedii. Sukces uczynił go człowiekiem bardzo majętnym. Teatr jest jego życiem, a wokół niego skupia się cała liczna rodzina, na którą składają się żony, partnerki, kochanki oraz liczne - prawowite i nieślubne - dzieci.


U szczytu kariery Scarpetta pozwala sobie na to, co okaże się niebezpiecznym krokiem. Postanawia wystawić parodię Córki Ioria, tragedii największego ówczesnego włoskiego poety Gabriela D'Annunzia. W dniu premiery w teatrze wybucha wrzawa: komedię przerywają krzyki, gwizdy i obelgi podnoszone przez oburzonych poetów i dramaturgów nowego pokolenia. Scarpetta zostaje ostatecznie oskarżony o plagiat przez samego D’Annunzia. W ten sposób rozpoczyna się pierwszy historyczny proces sądowy dotyczący praw autorskich we Włoszech.

 

RE GRANCHIO | THE TALE OF KING CRAB
(Alessio Rigo De Righi, Matteo Zoppis) AR/FR/IT 2021, 100'

MFF w Cannes 2021 - nominacja: Złota Kamera
Nagrody David di Donatello 2022 - nominacja: Najlepszy debiut


Koniec XIX wieku. Luciano (Gabriele Silli) jest pijaczyną, mieszkającym w miasteczku Tuscia. Jego styl życia i bunt wobec despotycznego miejscowego księcia uczyniły go wyrzutkiem dla reszty społeczności. Próbując ochronić ukochaną kobietę przed księciem, Luciano popełnia nikczemny czyn, który zmusza go do ucieczki na wygnanie do Ziemi Ognistej. Poszukiwanie legendarnego skarbu wraz z pozbawionymi skrupułów żeglarzami staje się dla niego szansą na odkupienie, ale na tych pustkowiach, gorączka złota może jedynie zasiać zdradę, chciwość i szaleństwo.

 

SUPERBOHATEROWIE | SUPEREROI
(Paolo Genovese) IT 2021, 120’

Paolo Genovese, twórca Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie oraz The Place, w swoim najnowszym filmie znów bierze na warsztat relacje międzyludzkie. W główne role wcieliły się gwiazdy włoskiego kina: Jasmine Trinca (Pokój syna, Sekret bogini Fortuny) oraz Alessandro Borghi (Suburra, The Place).


Bohaterów filmu poznajemy w chwili, gdy jako młodzi ludzie zakochują się w sobie na zabój. Są przekonani, że miłość dana jest raz na zawsze i już do końca swoich dni będą szczęśliwi. Z biegiem czasu okazuje się jednak, że wspólne życie to nie tylko idylla, ale i mnóstwo trudnych chwil, z którymi niełatwo sobie poradzić. Tytułowi superbohaterowie walczą o utrzymanie związku, przechodząc przez różne, często skrajne, stany emocjonalne – bliskość i samotność, kłamstwa i uczuciowe rozterki, sekrety i zdrady.

 

TRZY PIĘTRA | TRE PIANI
(Nanni Moretti) FR/IT 2021, 119’

MFF w Cannes 2021: Udział w konkursie głównym
Nagrody David di Donatello 2022 - nominacja: Najlepszy scenariusz adaptowany


Twórca rewelacyjnego Pokoju syna powraca z poruszającym filmem o miłości, gniewie i wybaczeniu. Splatająca losy mieszkańców rzymskiej kamienicy, rozpisana na dekadę saga powstała w oparciu o bestsellerową powieść izraelskiego pisarza, Eshkola Nevo. W obsadzie filmu spotkały się największe gwiazdy włoskiego kina: Alba Rohrwacher (Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie), Riccardo Scamarcio (Oni, Kod Dedala), Margherita Buy (Moja matka, Habemus papam – mamy papieża) oraz Anna Bonaiuto (Boski, Oni).


Pełen zaskakujących zwrotów akcji film rozpoczyna się od wypadku. Ta tragedia na zawsze odciśnie piętno na małżeństwie surowego sędziego (w tej roli wystąpił sam Moretti), a inne dramatyczne zdarzenie z udziałem wiekowego sąsiada położy się cieniem na losach dwóch żyjących drzwi w drzwi rodzin. Kolejne z tytułowych trzech pięter zajmuje młoda matka, żona wiecznie nieobecnego męża. Zajęci swoimi problemami sąsiedzi nie dostrzegają jej dojmującej samotności. Włoski reżyser subtelnie nawiguje pośród splątanych interesów i skłębionych emocji, przekonując, że jedynym sposobem na rozsupłanie konfliktów – nie tylko sąsiedzkich – jest wybaczenie.

 

WELCOME VENICE | WELCOME VENICE
(Andrea Segre) IT 2021, 100’

Pietro i Alvise są spadkobiercami rybackiej rodziny z Giudekki, najpopularniejszej wyspy Wenecji. Stają przeciwko sobie w obliczu niepowstrzymanej transformacji, która zmienia życie i tożsamość Wenecji i jej mieszkańców. Coraz większy wpływ globalnej turystyki zmienił relacje między miastem a obywatelami, między domem a życiem, a pandemia sprawiła, że kryzys stał się jeszcze bardziej widoczny. Pietro, mimo zmęczenia i samotności, chciałby dalej łowić moeche, kraby lagunowe. Natomiast Alvise widzi w ich rodzinnym domu na Giudecce idealne rozwiązanie, by zacząć wszystko od nowa i dołączyć do elity właścicieli nieruchomości rządzących w mieście. Ich starcie angażujące całą rodzinę idealnie obrazuje zmieniający się wokół świat.

 


 

PATRON MEDIALNY:

Bookmark and Share

archiwum