kpb

Boski (Il Divo)

tytuł oryginalny: Il Divo

reżyseria: Paolo Sorrentino
aktorzy: Toni Servillo, Anna Bonaiuto, Piera Degli Esposti, Paolo Graziosi

czas trwania: 110 min.
produkcja: Włochy/Francja 2008
premiera: 2009-10-16

Nagroda Grand Prix w Cannes 2008
Europejskie Nagrody Filmowe 2008: najlepszy aktor - Toni Servillo
- nominacje: najlepszy film, najlepsza reżyseria, najlepszy scenariusz - Paolo Sorrentino, najlepsze zdjęcia - Luca Bigazzi


Boski
to porywający, zachwycający barokową estetyką filmowy portret Giulio Andreottiego, jednego z najbardziej kontrowersyjnych włoskich polityków ostatniego ćwierćwiecza.

Film twórcy Wielkiego piękna i Wszystkich odlotów Cheyenne'a z udziałem Toniego Servillo.

Związany z chrześcijańskimi demokratami, Andreotti był głównym rozgrywającym na włoskiej scenie politycznej, przez lata pełniącym różne funkcje w rządzie Italii: był ministrem w kilku rządach, trzykrotnie powierzono mu tekę premiera. Wytrawny polityk i człowiek zagadka, potrafił lawirować pomiędzy stawianymi mu zarzutami ze strony mediów i mimo wielu procesów utrzymać się na powierzchni.

Boski Sorrentino to nie tylko portret słynnego premiera, ale też autorska wizja przeżartej korupcją włoskiej polityki z jej niezliczonymi zależnościami i trudnymi do zrozumienia sieciami powiązań. Przypomina on wielką scenę zaludnioną przez pomniejszych figurantów, grube ryby i paru, kierujących wszystkim dziwaków.

Boski to film polityczny, artystyczny, (...) niby realistyczny, a przecież na swój sposób fantastyczny.  Muzycznie bogatszy od niejednej opery, a fabularnie nieustępujący atrakcyjnością wielu filmom akcji. To świetna komedia o człowieku zaczadzonym władzą. Komedia raczej czarna niż boska!
Lech Kurpiewski, Newsweek

Sorrentino (...) zamiast tragedii zrobił groteskę w stylu Felliniego. (...) Obdarzony niesamowitą wyobraźnią reżyser Boskiego tworzy na ekranie coś na kształt opery komicznej, w której solista uważający się za postać wyjątkową, przewrotnie dokonuje publicznej spowiedzi, czyli chwali hipokryzję, konformizm, kłamstwo, cynizm.
Janusz Wróblewski, Polityka

Wcześniej w ramach Letnie Tanie Kinobranie 2014,
tydzień 1: Świat z innej perspektywy.


ZWIASTUN:

Bookmark and Share