kpb

12. LGBT Film Festival

12. LGBT Film Festival
17-23 września 2021
Kino Pod Baranami

 

 

Zapraszamy na LGBT Film Festival: największe w Europie Środkowo-Wschodniej święto kina LGBT+. Festiwal jak co roku zawita do Krakowa, aby zachwycać różnorodnym programem, śmiałością wizji oraz filmami, które prezentują rozmaite doświadczenia queerowych społeczności. Pokazy od 17 września.
 

W programie LGBT Film Festivalu nie brakuje znanych nazwisk. Przegląd otworzy Łabędzi śpiew - rozczulająca komedia, w której Udo Kier w roli ekstrawaganckiego fryzjera musi zmierzyć się z duchami swojej przeszłości. Na festiwalu będzie można także zobaczyć Saint-Narcisse - najnowszy obraz ekscentrycznego reżysera Bruce’a La Bruce (twórcy skandalizującej Gerontofilii), którego bohaterem jest fetyszyzujący własne ciało Dominic.
 

Ważnymi tematami, przewijającymi się przez festiwalowe filmy, są dojrzewanie oraz młodość. Ciche i powolne stadium straty, przyjaźni i pierwszej miłości - tymi słowami australijskie My First Summer określiła Hattie Collins z magazynu British Vogue. W główne bohaterki tego oświetlonego ciepłymi promieniami słońca dramatu o dorastaniu wcieliły się utytułowane aktorki młodego pokolenia: Markella Kavenagh i Maiah Stewardson. Wśród pięknej przyrody rozgrywa się akcja austriacko-belgijskiego Dlaczego nie ty - debiutu reżyserki Evi Romen, uhonorowanego główną nagrodą na festiwalu w Zurychu. Wśród malowniczych tyrolskich gór i wiosek toczy się przejmująca walka młodego człowieka o miłość i życiową pasję. Wzruszający międzypokoleniowy dialog to kluczowy element kanadyjskiego Jump, darling, opowiadającego o początkującym draq queen, który przyjeżdża na wieś by opiekować się chorą babcią. W programie znalazł się także polski Ostatni komers, nagrodzony na festiwalu w Gdyni brawurowy debiut Dawida Nickela, portretujący młodzież z blokowiska, stojącą u progu dorosłości.

 
Bohaterowie filmów prezentowanych w trakcie LGBT Film Festival skrywają niejedną tajemnicę. W kostiumowym melodramacie Mony Fastvold Świat, który nadejdzie, dwie żyjące pod koniec XIX wieku kobiety (w ich rolach: Katherine Waterston i Vanessa Kirby) muszą ukrywać rodzącą się między nimi namiętność. Tymczasem nastolatka Valentina, z wyreżyserowanego przez Cássio Pereirę dos Santosa brazylijskiego dramatu, stara się zataić fakt, że jest transpłciowa. W jej rolę wcieliła się hipnotyzująca debiutantka, Thiessa Woinbackk.

 
Tradycyjnie w programie LGBT Film Festival znalazły się także krótkie formy filmowe, zgromadzone w zestawach LESBIAN SHORTS oraz TRANS & GENDER DIVERSE SHORTS. W drugim warto zwrócić szczególną uwagę na polski akcent: film Jednorożec, będący oryginalnym portretem Kim Lee - zmarłej niedawno ikony sceny Drag Queen w Polsce, której wizerunek widnieje również na plakacie festiwalu.

 
Wybrane filmy dostępne będą również online na e-kinopodbaranami.pl od 24 września do 3 października.
 

 
BILETY:
24 zł (normalny)
17 zł (ulgowy)
16 zł (klubowy)
Karnet (10 seansów): 120 zł


PROGRAM:

piątek, 17 września
19.00 ŁABĘDZI ŚPIEW | SWAN SONG
(Todd Stephens) US 2021, 105'
23.15 LESBIAN SHORTS, 82'

sobota, 18 września
19.00 JUMP, DARLING | JUMP, DARLING
(Phil Connell) CA 2020, 90'
23.15 TRANS & GENDER DIVERSE SHORTS, 76'

niedziela, 19 września
19.00
MY FIRST SUMMER | MY FIRST SUMMER
(Katie Found) AU 2020, 80'

poniedziałek, 20 września
19.00 SAINT-NARCISSE | SAINT-NARCISSE
(Bruce LaBruce) CA 2020, 101'

wtorek, 21 września
19.00 ŚWIAT, KTÓRY NADEJDZIE | THE WORLD TO COME
(Mona Fastvold) US 2020, 105’

środa, 22 września
19.00
VALENTINA | VALENTINA 
(Cássio Pereira dos Santos) BR 2020, 95'

czwartek, 23 września
19.00 DLACZEGO NIE TY | HOCHWALD
(Evi Romen) AU/BE 2020, 107’
21.15 OSTATNI KOMERS | LOVE TASTING
(Dawid Nickel) PL 2020, 84'

 

 

O FILMACH:

FILMY PEŁNOMETRAŻOWE:

DLACZEGO NIE TY | HOCHWALD
(Evi Romen) AU/BE 2020, 107’

Austrian Film Award, AT 2021: 9 nominacji, 3 nagrody
Torino Film Festival 2020: Najlepszy Film (nominacja)
Zurich Film Festival 2020: Najlepszy Film


Mario kocha tańczyć i właśnie taniec często pozwala mu przetrwać ciężkie chwile. Dla kogoś takiego jak on kariera taneczna pozostaje odległą mrzonką. Mieszka z matką nad wiejską rzeźnią, pracuje jako cukiernik i podejmuje się dorywczych prac. Jego ukochany przyjaciel Lenz, pochodzi z bogatej rodziny i ma dużo większe szanse, żeby zrealizować swoje marzenia i zostać aktorem. Kiedy Lenz dostaje stypendium w Rzymie, Mario postanawia wyjechać razem z nim. Po drodze zatrzymują się w gejowskim klubie. Wydarzenia tamtej nocy zmienią wszystko…


Dlaczego nie ty to debiut reżyserski Evi Romen uhonorowany główną nagrodą na festiwalu w Zurychu. Evi podejmuje tematy straty i odrzucenia, nie daje jednak jednoznacznych odpowiedzi na stawiane przez siebie pytania. W doskonały sposób wykorzystuje malowniczość tyrolskich gór i wiosek, żeby przedstawić swoją historię i oddać emocje, które rozdzierają jej bohaterów.

 


JUMP, DARLING | JUMP, DARLING
(Phil Connell) CA 2020, 90'

The Canadian Alliancefor Film and Television Costume Arts and Design 2021: Najlepsze kostiumy
Lovers Film Festival w Turynie 2021: The Young Lovers Award


Russell to początkujący drag queen, który po bolesnym rozstaniu z partnerem, wyjeżdża do swojej babci na wieś. Okazuje się, że jej stan zdrowia z dnia na dzień się pogarsza, kobieta odmawia jednak przeprowadzki do domu opieki.


Jump, darling jest jednym z ostatnich filmów, w których wystąpiła Cloris Leachman – laureatka Oscara w kategorii Najlepsza aktorka drugoplanowa w filmie Ostatni seans filmowy (1971).

 


ŁABĘDZI ŚPIEW | SWAN SONG
(Todd Stephens) US 2021, 105'

Monte Carlo Comedy Film Festival 2021: Nagroda Publiczności, Najlepszy Film, Najlepszy Aktor (Udo Kier)


Legendarny aktor, Udo Kier jako emerytowany fryzjer ucieka ze swojego domu opieki po tym, jak dowiaduje się o ostatnim życzeniu byłej klientki – cudownej Lindy Evans, która marzy aby ten ułożył jej ostatnią fryzurę.


Łabędzi śpiew to słodko-gorzka komedia, w której genialny Udo Kier odkrywa na nowo swój blask.

 


MY FIRST SUMMER | MY FIRST SUMMER
(Katie Found) AU 2020, 80'

Historia dwóch dziewczyn, które spotykają się na chwilę przed osiągnięciem emocjonalnej dojrzałości i nawiązują przyjacielsko-miłosną relację. W rolach głównych dwie młode - już utytułowane - australijskie aktorki Markella Kavenagh i Maiah Stewardson. Wcielają się w Claudię i Grace, które starają się ukryć swój związek przed zaniepokojonymi dorosłymi tak długo, jak to możliwe.

 


OSTATNI KOMERS | LOVE TASTING
(Dawid Nickel) PL 2020, 84'
Film prezentowany z angielskimi napisami

FPFF w Gdyni 2020: Konkurs Filmów Mikrobudżetowych - Najlepszy film, Nagroda Jury Młodzieżowego
40. Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych MŁODZI I FILM: Udział w konkursie głównym


Oparty na motywach fragmentów powieści Ma być czysto Anny Cieplak, pełnometrażowy debiut fabularny Dawida Nickela (zarazem współautora scenariusza do filmu).


Ostatni tydzień szkoły w gimnazjum w małym polskim miasteczku. W oczekiwaniu na imprezę zamykającą (tytułowy komers) grupa uczniów spędza czas na miejskim basenie. W ciągu kilku dni zasmakują zauroczeń, odrzucenia i pierwszych zawiedzionych nadziei. Zapis ich doświadczeń jest zwieńczeniem okresu gimnazjalnego i portretem współczesnej młodzieży poszukującej tożsamości, przynależności i więzi.

 


SAINT-NARCISSE | SAINT-NARCISSE
(Bruce LaBruce) CA 2020, 101'

MFF w Wenecji: Queer Lion (nominacja)


Kanada, 1972 rok. 22-letni Dominic czuje pociąg… do samego siebie. Nic nie ekscytuje go tak bardzo jak jego własne odbicie w lustrze, dlatego większość czasu spędza na robieniu zdjęć samemu sobie. Wraz ze śmiercią jego ukochanej babci wychodzi na jaw mroczny rodzinny sekret. Okazuje się, że jego matka-lesbijka wcale nie umarła przy porodzie, a w pewnym klasztorze z dala od cywilizacji wychował się jego brat-bliźniak. Przeznaczenie łączy ponownie całą rodzinę i wikła jej członków w osobliwą więź podszytą seksem, zdradą i pragnieniem odkupienia.

 


ŚWIAT, KTÓRY NADEJDZIE | THE WORLD TO COME
(Mona Fastvold) US 2020, 105’

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji 2020: Queer Lion
San Sebastián International Film Festival 2020: Najlepszy Film (nominacja)


Stan Nowy Jork, hrabstwo Schoharie, 1856 rok. Abigal (Katherine Waterson) mieszka na odludnej farmie z mężem Dyerem (Casey Affleck). Spokojne życie odlicza porami roku i zapiskami w dzienniku. Gdy nadchodzi wiosna, Abigail poznaje Tallie (Vanessa Kirby), która wprowadza się wraz z mężem Finneyem (Christopher Abbot) na sąsiednią farmę. Dwie kobiety nawiązują nieśmiałą relację, wypełniającą powoli pustkę w ich życiu, o której wcześniej nie miały pojęcia.

 


VALENTINA | VALENTINA 
(Cássio Pereira dos Santos) BR 2020, 95'

London LGBT Film Festival 2021: Najlepszy Film (nominacja)
L.A. Outfest 2020: Najlepszy Film
São Paulo International Film Festival 2020: Nagroda Publiczności
Warszawski Festiwal Filmowy 2020: Najlepszy Film (nominacja)


Valentina, 17-letnia Brazylijka, przeprowadza się z matką na wieś. Mają plan, żeby zacząć wszystko od nowa. Aby uniknąć prześladowania i kłopotów, Valentina chce zapisać się do nowej szkoły pod imieniem używanym w mediach społecznościowych i zachować w tajemnicy fakt, że jest transpłciowa. Wszystko zaczyna się komplikować, kiedy szkoła wymaga w ramach rekrutacji podpisu drugiego rodzica…


Zagrana przez debiutującą transpłciową aktorkę Thiessę Woinbackk Valentina to ekranowe odbicie wyzwań, którym muszą stawić czoło młode osoby, by żyć wreszcie w zgodzie ze sobą.

 


LESBIAN SHORTS - zestaw krótkich metraży:

COLADA | THE WASH IN LOVE
(Ibon Hernando) ES 2020, 10'

Maria kocha się w swojej sąsiadce, Susanie. Chce sprawić, by kobieta odwzajemniła jej uczucia, ale spotyka ją tylko przy rozwieszaniu prania.

 

DEINE SCHÖNE GESTALT | BEAUTIFUL YOU
(Bernadette Kolonko) Niemcy 2020, 19'

Christine, próbująca na wszelkie sposoby przywrócić głos swojej niemej córce, spotyka Leonore. Skupiona na obowiązkach rodzinnych kobieta staje się coraz bardziej świadoma własnej nieumiejętności wyrażania wewnętrznych pragnień.

 

REGARDE PASSER MON FANTÔME | SEE MY GHOST PASSING AWAY
(Yann Pichot) FR 2019, 12’

Gdzieś na granicy marzeń sennych i koszmarów Lilith widzi ducha utraconej miłości. Zachwycające wizualnie, enigmatyczne ghost story o nastoletnich uczuciach.

 

AYANEH | AYANEH
(Nicolas Greinacher) CH 2019, 14’

Pewnego dnia Ayaneh spotyka na basenie Annę, która od razu ją zaciekawia. W miarę rozwoju ich relacji, religijna rodzina Ayaneh wyraża coraz większy sprzeciw wobec nowej znajomości córki.

 

STRANGERS | STRANGERS
(Jamieson Pearce) AU 2019, 14’

Adrienne i Stewart muszą zająć się swoją chorującą matką, która – eksplorując swoją seksualną tożsamość – zaczyna łamać zasady domu opieki. Wzruszająco-zabawny, zniuansowany portret jesieni życia.

 

NOOR & LAYLA | NOOR & LAYLA
(Fawzia Mirza) Kanada 2021, 13’

Noor i Layla postanawiają się rozstać. To koniec ich wspólnej drogi czy może... początek? Obserwujemy pięć przełomowych momentów z ich życia, którym za każdym razem towarzyszy muzułmańskie wezwanie do modlitwy.

 


TRANS & GENDER DIVERSE SHORTS - zestaw krótkich metraży:

GOD'S DAUGHTER DANCES | GOD'S DAUGHTER DANCES
(Sungbin Byun) KR 2020, 25’

Transpłciowa tancerka o imieniu Shin-mi zostaje wezwana do stawienia się przed komisją wojskową w celu przejścia obowiązkowej kwalifikacji. Dziewczyna udaje się tam w pełnej gotowości do walki… o swoją tożsamość.

 

VENTURE OUT | VENTURE OUT
(Jamie DiNicola) US 2020, 15’

Venture Out to organizacja non-profit, która organizuje outdoorowe wyprawy dla społeczności LGBT. Założyciel i uczestnicy projektu dzielą się swoimi historiami na temat terapeutycznej mocy natury i przynależności.

 

SOLE MIO | SOLE MIO
(Maxime Roy) FR 2019, 22’

Odkąd jego ojciec wyjechał do Nicei, Daniel usiłuje samodzielnie prowadzić rodzinną firmę grzewczą. Wraca do Lille na jedną noc, by nazajutrz poddać się planowanej od dawna korekcie płci, po której stanie się wreszcie Lisą.

 

JEDNOROŻEC | UNICORN
(Maya Teryaki, Marta Bogdańska) PL 2021, 14’

Zabawny i zarazem refleksyjny portret Kim Lee, ikony sceny Drag Queen w Polsce. Opowieść o człowieku, który zachwycał swoją nietuzinkową osobowością, charyzmą i błyskotliwym dowcipem. Publiczność go kochała, a on chciał być dla nich – jak sam to określał – przybyszem z innej planety, jednorożcem. Film jest luźną impresją na temat jego osoby, wycinkiem z jego życia, swoistym hołdem dla Kim Lee. Widzimy go w garderobie, gdzie pokazuje nam niezliczone kreacje, na scenie, na próbach, na ulicy. Przyglądamy się archiwalnym nagraniom z osiemnastoletniej kariery i poznajemy tajniki transformacyjnej mocy dragu.

 


ORGANIZATORZY:
Fundacja FilmGramm
Kino Pod Baranami

 

PATRONAT MEDIALNY:


Bookmark and Share

archiwum