kpb

Świat, który nadejdzie

tytuł oryginalny: The World to Come

reżyseria: Mona Fastvold
aktorzy: Katherine Waterston, Vanessa Kirby, Karina Ziana Gherasim, Casey Affleck

czas trwania: 105 min.
produkcja: USA 2020
premiera: 2021-05-21
język: angielski
napisy: polskie
in English with Polish subtitles

MFF w Wenecji 2020 - wygrana: Queer Lion
IFF w San Sebastian 2020 - nominacja: Najlepszy film (Mona Fastvold)
 

Stan Nowy Jork, lata 50. XIX wieku. Abigal (Katherine Waterson) mieszka na odludnej farmie z mężem Dyerem (Casey Affleck). Spokojne życie odlicza porami roku i zapiskami w dzienniku. Gdy nadchodzi wiosna, Abigail poznaje Tallie (Vanessa Kirby), która wprowadza się wraz z mężem Finneyem (Christopher Abbot) na sąsiednią farmę. Dwie kobiety nawiązują nieśmiałą relację, wypełniającą powoli pustkę w ich życiu, o której wcześniej nie miały pojęcia.


Intymność i namiętne oddanie między kobietami rośnie wraz ze świadomością, w jakiej znalazły się sytuacji. Obaj mężowie na intensywność między żonami reagują w różny sposób. Dyer wycofuje się ze swoimi zranionymi uczuciami, podczas gdy mściwy Finney postanawia odsunąć Tallie od Abigail. Ta zrozpaczona i zdeterminowana rusza za Tallie.


Film prezentowany był w konkursie głównym na Międzynarodowym Festiwalu w Wenecji. W jednej z festiwalowych recenzji zauważono, że Świat, który nadejdzie to nie tylko opowieść o bliskości z poruszającymi kreacjami aktorskimi. To również złożony obraz o izolacji, nie tylko kobiet, uwięzionych na odludnej farmie, ale i mężczyzn obarczonych oczekiwaniami społecznymi, bezlitosnymi żywiołami i niezrozumieniem wewnętrznego życia ich żon. Choć film skupia się w dużej mierze na bliskości między dwiema bohaterkami, ukazuje również trudną sytuację mężczyzn. Abigail i Tallie zostały wychowane tak, że niewiele oczekują od życia poza rozczarowaniem. Dla mężczyzn natomiast, odkrycie, że przestrzeganie wszystkich właściwych reguł ściśle skodyfikowanego świata może nie zagwarantować im szczęścia, miłości, ani nawet szacunku ich kobiet, wydaje się bolesnym zaskoczeniem.


W Abigail i Talie wcieliły się Vanessa Kirby i Katherine Waterson, a w ich mężów Christopher Abbot i Casey Affleck, który jest również producentem filmu.


| Somewhere along the mid-19th century American East Coast frontier, two neighboring couples battle hardship and isolation, witnessed by a splendid yet testing landscape, challenging them both physically and psychologically.

 

 

Wcześniej w ramach Letnie Tanie Kinobranie 2021 - Tydzień 2: Kino jest kobietą oraz 12. LGBT Film Festival.

 


ZWIASTUN:

Bookmark and Share