kpb

Europa w szortach - krótkie europejskie filmy animowane

tytuł oryginalny: Europa w szortach - krótkie europejskie filmy animowane

reżyseria: Kateřina Karhánková, Dan Ene, Alicja Kot, Mészáros Borbála, Kamila Kucik, Tomasz Pilarski, Anton Octavian, Barbara Bakos, Árpád Hermán, Lukáš Ďurica, Juraj Mäsiar, Lukáš Sigmund

czas trwania: 62 min.
produkcja: Słowacja / Węgry / Rumunia / Polska / Czechy 2009-2020

Europa w szortach to dziesięć krótkometrażowych animacji pochodzących z Rumunii, Czech, Słowacji, Węgier i Polski. Wszystkie filmy łączy brak dialogów oraz niezwykła oryginalność.

 

Za to każdy ma inną tematykę (sięgającą od filozoficznych rozważań po codzienne problemy leśnych stworków) oraz styl i technikę realizacji. W zestawie Europa w szortach artyści-animatorzy opowiadają historie m.in. za pomocą litografii, odręcznych rysunków, własnoręcznie przygotowanych lalek, a także komputerowych animacji 3D.


Pokaz Europa w szortach jest częścią międzynarodowego projektu Interconnecting Cinema, którego celem jest promocja wspólnego doświadczania filmów w sali kinowej.


Więcej informacji TUTAJ.


Łączny czas trwania zestawu: 62’

 

O FILMACH: 

SOLAR BOX | SOLAR BOX
(Lukáš Sigmund) SK 2016, 1’

Pulsująca energią i rozedrganą kreską słowacka animacja o konflikcie pomiędzy niebieskim protagonistą a czerwonym antagonistą oraz emitowanymi przez nich sygnałami w kształcie koła i trójkąta.


Twórcą animacji jest Lukáš Sigmund - scenarzysta, animator, muzyk-eksperymentator, współorganizator Międzynarodowego Festiwalu Animacji Fest Anča, publikujący na łamach magazynu kinecko.com.

 

 

ON THE HILL | ON THE HILL
(Lukáš Ďurica, Juraj Mäsiar) SK 2020, 9’

Urokliwa, liryczna animacja opowiadająca historię robota mieszkającego samotnie w lesie, który znajduje spadającą z nieba gwiazdę. Nowa towarzyszka bardzo mu się podoba, więc postanawia ją zatrzymać. Z czasem odkrywa, że gwieździe brakuje nieba i z tej tęsknoty powoli gaśnie. Robot postanawia umieścić gwiazdę z powrotem na niebie, co wcale nie jest takie proste.

 

 

THE RABBIT WITH THE CHECKERED EARS - THE ROBOT RABBIT
| A KOCKÁSFÜLŰ NYÚL - A ROBOTNYÚL
(Barbara Bakos, Árpád Hermán) HU 2018, 6’

Za sprawą animacji The Robot Rabbit słynny królik z bajki znanej w Polsce jako Latający zajączek powraca na ekrany po niemal 40 latach.


Węgierski serial animowany dla dzieci produkowany był od 23 września 1977 roku w studiach PannóniaFilm. Stworzony przez uznaną pisarkę literatury dziecięcej Veronikę Marék oraz animatora Zsolta Richly'ego bohater, królik z kraciastymi uszami, szybko stał się jedną z najbardziej znanych postaci węgierskiej animacji. Serial był emitowany w każdą sobotę. Kilkuminutowe odcinki składały się z prostych historyjek, w których królik z kraciastymi uszami pomagał w różnych sytuacjach czwórce dzieci.

 

 

MY FRIEND IS A CLOUD | PRIETENUL MEU E UN NOR
(Anton Octavian) RO 2009, 4’

W podniebnym mieście pełnym wysokich wieżowców chłopiec otrzymuje niezwykły prezent: małego pieska. Radość z przebywania ze zwierzęciem kontrastuje ze zmechanizowanym światem, pełnym robotów.

 

 

ŚWIETLIKOWY GAJ | ŚWIETLIKOWY GAJ
(Tomasz Pilarski) PL 2019, 4’

Festiwal Cinekid 2019: udział w konkursie
Aguilar Film Festival 2019: udział w konkursie


W słoneczny, letni dzień mała dziewczynka próbuje zwrócić uwagę swojego starszego brata na otaczającą go przyrodę, niestety chłopiec pochłonięty jest grą na konsoli. Sytuacja zmienia się gdy sroka kradnie konsolę.


Świetlikowy gaj to debiut Tomasza Pilarskiego - absolwenta Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Artysta jest laureatem kilku stypendiów artystycznych m.in. Stypendium ASIFA Hollywood’s Animation Educators Forum i Stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

 

IN LINE | V RADE
(Kamila Kucik) SK 2014, 4’

Kolejka to miejsce, w którym może zdarzyć się wszystko: oszustwo, miłość, uprzejmość… In line to minimalistyczna animacja o filozoficznym wydźwięku, będąca intrygującym komentarzem na temat absurdów codzienności.

 

 

THE LAST YETI | AZ UTOLSÓ YETI
(Mészáros Borbála) HU 2014, 6’

SUPERTOON International Animation And Comics Festival 2014: Udział w konkursie
KINOLUB - Festiwal Filmów dla Dzieci i Młodzieży 2016: Udział w konkursie
MONSTRA Festival 2016: Udział w konkursie filmów studenckich


Węgierska animacja poklatkowa, osadzona wśród śnieżnych szczytów. Yeti czuje się samotny i nękany przez turystów w swoim domu w górach. Choć marzy o towarzystwie, to bardzo wybrednie wybiera sobie przyjaciół.

 

 

NOCNY PORTIER | NOCNY PORTIER
(Alicja Kot) PL 2018, 7’

Nocny portier nieco niepewnie podchodzi do swojej pracy. Jakie niebezpieczeństwa czyhają na niego w ciemnościach i chaszczach otaczających stróżówkę, gotowe zaatakować podczas nocnego obchodu? Kiedy bohater zasypia, okazuje się, o jakiej relacji ze swoimi tajemniczymi podopiecznymi marzy.


Animacja Alicji Kot - absolwentki Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie -  płynnie przechodzi od mroku nocy do fantazyjnych wizji tytułowego bohatera. Została zrealizowana za pomocą rysunku na kalce, animacji lalkowej i litografii.

 

 

SELKIE'S TIDE | SELKIE'S TIDE
(Dan Ene) RO 2016, 6’

Poetycka podróż przez życie, którą główna bohaterka odbywa po zanurzeniu się w morskich falach. Obserwowana przez rozmaite stworzenia, przemierza bezkresne krajobrazy w towarzystwie niebieskiego stworka. W animacji Dana Ene fantazja miesza się z rzeczywistością, a dzieciństwo - z dorosłością.

 

 

THE FRUITS OF CLOUDS | PLODY MRAKŮ
(Kateřina Karhánková) CZ 2017, 10’

Na polanach otoczonych ciemnym lasem mieszka Furry. On i jego przyjaciele żywią się wyłącznie nasionami, które po zetknięciu z ziemią stają się świecącymi owocami. Pojawiają się one jednak rzadko. Strach zwierząt przed ciemnym lasem pozwala im opuścić polany i wyruszyć na poszukiwanie pożywienia. Furry nie chce jednak tylko czekać. Ku przerażeniu swoich przyjaciół, rusza w głąb lasu.

 

 

Prezentowany w ramach Europa w szortach - pokaz specjalny krótkich europejskich filmów animowanych.

 

 

Wydarzenie jest współfinansowane ze środków Komisji Europejskiej.

 

ORGANIZATORZY:
Fundacja Dla Kina
Kino Pod Baranami

 

PATRONAT MEDIALNY:
Kraków Culture

 

Pokaz realizowany w ramach projektu INTERCONNECTING CINEMA.

 

KINA PARTNERSKIE:
Cinema ARTA - Kluż-Napoka, Rumunia
Kino Aero - Praga, Czechy
Kino Usmev - Koszyce, Słowacja
Budapest Film Zrt. - Budapeszt, Węgry

 

Bookmark and Share