kpb

Letnie Tanie Kinobranie: Wielka cisza, Pusty dom - i inne dotknięcia nieznanego

WAKACYJNY PRZEGLĄD FILMOWY:
LETNIE TANIE KINOBRANIE

TYDZIEŃ 1
10 - 16 LIPCA:
WIELKA CISZA, PUSTY DOM - I INNE DOTKNIĘCIA NIEZNANEGO


zobacz lub pobierz program ramowy na Tydzień 1 - TUTAJ


W programie (w kolejności alfabetycznej):

(N) - Sala Niebieska
(C) - Sala Czerwona


ILUZJONISTA | THE ILLUSIONIST
reż. Neil Burger, USA 2006, 109’

TERMINY POKAZÓW:
wtorek, 14 lipca, godz. 16.00 (N)

środa, 15 lipca, godz. 19.00 (C)
czwart
ek, 16 lipca, godz. 21.00 (C)

Srebrna Żaba na festiwalu Camerimage 2006 za dokonania operatorskie
nominacja do Oscara 2007 w kategorii: najlepsze zdjęcia

Niezwykły film skąpany w magicznej atmosferze Wiednia przełomu XIX i XX wieku.

Mieszanka magii, tajemnicy, władzy i namiętności stawia pytanie o granice rzeczywistości i siłę uczuć.

Człowiek znikąd - Eisenheim, iluzjonista, wzbudza sensację swoimi spektaklami, które wydają się świadczyć o jego nadprzyrodzonych zdolnościach. Wkrótce zaczyna się nim interesować jeden z najbardziej wpływowych ludzi Europy, pretendent do tronu - Książę Leopold. Pewien, że iluzjonista jest jedynie sprawnym kuglarzem, książę zjawia się na jednym z przedstawień Eisenheima, by zdemaskować go w trakcie występu. Na scenę, do asystowania iluzjoniście, wysyła swą piękną narzeczoną, Sophie... od tego momentu nic już nie jest tym, czym się wydaje...

W świecie, gdzie nic nie jest takim, jakim się wydaje, naprzeciw siebie staje świadomość i magia. Cel ich walki, to wykrycie granic, między rzeczywistością a nierzeczywistością. Ale po drodze zatrą się granice między korupcją a władzą, oddaniem a miłością, obłędem a prawem, i w końcu - między życiem a śmiercią.

Iluzjonista to film oparty na powieści Stevena Millhausera, laureata nagrody Pulitzera. Zwracają uwagę niezapomniane zdjęcia mistrza kamery Dicka Pope’a (Vera Drake, Sekrety i kłamstwa), laureata Złotej Żaby za całokształt twórczości i nastrojowa kompozycja Philipa Glassa (Godziny). 

W filmie występuje parada znakomitych aktorów. W rolach głównych Edward Norton (Podziemny krąg), Paul Giamatti (Bezdroża) i Jessica Biel (Elizabethtown).

KŁOPOTLIWY CZŁOWIEK | BRYSOMME MANNEN
reż. Jens Lien, Norwegia/Islandia 2006, 95'

TERMINY POKAZÓW:
wtorek, 14 lipca, godz. 15.00 (C)

środa, 15 lipca, godz. 16.00 (N)
czwart
ek, 16 lipca, godz. 17.00 (C)

MFF w Cannes 2006: nagroda krytyków - Jens Lien
Norweskie Nagrody Filmowe 2006:
najlepszy aktor pierwszoplanowy - Trond Fausa Aurvaag, najlepszy reżyser, najlepszy scenariusz 
nominacja: najlepszy film
MFF FANTASPORTO 2006: nagroda specjalna 
Festiwal Filmów Fantastycznych w Gerardmer: Grand Prix, nagroda krytyków, nagroda Jury

Błyskotliwa satyra na skandynawskie społeczeństwo dobrobytu. Surrealistyczna dystopia inspirowana Rokiem 1984 i Nowym wspaniałym światem

40-letni Andreas (Trond Fausa Aurvag) przyjeżdża do miasta nie pamiętając, jak i dlaczego się w nim znalazł. Czekają na niego praca, mieszkanie, a nawet żona. Jednak wkrótce Andreas zaczyna odczuwać, iż coś jest nie tak z miejscem, do którego trafił. Otaczający go ludzie wydają się być zupełnie wyprani z emocji porozumiewają się za pomocą sztucznych uprzejmości, a wzorcowe miasto wygląda jak wyjęte z katalogu IKEA.

Coraz wnikliwiej zaczynają Andreasa obserwować tajemniczy "opiekunowie", dbający o to, by miasto wyglądało czysto i schludnie. Andreas próbuje uciec z miasta, ale okazuje się, że jest to niemożliwe. Poznaje Hugo, który tak samo tęskni za prawdziwym życiem. Hugo odnalazł jednak pęknięcie w ścianie swojej piwnicy, z którego wydobywa się piękna muzyka i wspaniały, nęcący zapach, przywołujący na myśl wszystko to, czego w tym dziwnym miejscu brakuje. Może przez tą szczelinę można się przedostać na drugą stronę? Nowy plan ucieczki zaczyna kiełkować w ich głowach...

Film opisuje samotność w świecie pozornie wyposażonym we wszystko. To wizja społeczeństwa idealnego, które jednak w drodze do perfekcji utraciło coś najważniejszego. I stało się martwą społecznością.

Film w reżyserii Jensa Liena, twórcy Jonny'ego Vanga.

LABIRYNT FAUNA | EL LABERINTO DEL FAUNO
reż. Guillermo del Toro, Meksyk/Hiszpania/USA 2006, 112'

TERMINY POKAZÓW:
piątek, 10 lipca, godz. 15.00
(C)
sobota, 11 lipca, godz. 21.00 (C)
niedziela, 12 lipca, godz. 17.00 (C)


Złota Żaba na MFF Camerimage 2006
Nominacja do Złotego Globu 2007 w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny
Oscary 2007
najlepsze zdjęcia -
Guillermo Navarro, najlepsza scenografia, najlepsza charakteryzacja
3 nominacje: najlepszy film nieanglojęzyczny, najlepszy scenariusz oryginalny - Guillermo del Toro, najlepsza muzyka - Javier Navarrete

Zwycięzca Festiwalu Camerimage (Złota Żaba), laureat trzech nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej. Oszałamiające widowisko zarówno wizualnie, jak i fabularnie. Film Guillermo del Toro, twórcy Hellboya i Kręgosłupa diabła. Mroczna baśń o potędze wyobraźni i sile, jaką dają marzenia.

Historia Ofelii, 12-letniej dziewczynki obdarzonej niezwykłą wyobraźnią. Ofelia wraz z matką i ojczymem wyprowadza się do wiejskiego domu. Posiadłość położona jest w pobliżu starego zrujnowanego labiryntu. Szybko staje się on ulubionym miejscem pobytu dziewczynki, która nie mogąc poradzić sobie z samotnością i brutalnością otaczającej rzeczywistości, wymyśla swój własny wyimaginowany świat. Jest on pełny fantastycznych stworów i tajemniczych miejsc, do którego ucieka przy każdej możliwej okazji. Ową krainą włada niejaki Faun...

MÓJ NIKIFOR | MÓJ NIKIFOR
reż. Krzysztof Krauze, Polska 2004, 97'

TERMINY POKAZÓW:
poniedziałek, 13 lipca, godz. 21.20
(C)
wtorek, 14 lipca, godz. 17.00 (C)
czwartek, 16 lipca, godz. 16.00 (N)

- FPFF w Gdyni 2004:
najlepsza pierwszpolanowa rola kobieca - Krystyna Feldman, najlepsze kostiumy i montaż
- Polskie Nagrody Filmowe Orły 2005:
najlepsza główna rola kobieca, najlepsze zdjęcia - Krzysztof Ptak, najlepsza scenografia, dźwięk, montaż 
- MFF w Karlowych Warach 2005:
Kryształowy Globus - najlepszy film
nagroda dla najlepszej aktorki
Wyróżnienie Specjalne "Don Kichot", nagroda FICC
- MFF w Chicago 2005: Złoty Hugo - Grand Prix

Jeden z najgłośniejszych polskich filmów ostatnich lat w reżyserii Krzysztofa Krauzego, twórcy Długu i Placu Zbawiciela

Oparta na autentycznych wydarzeniach historia ośmiu ostatnich lat życia Nikifora, zaliczanego do piątki najwybitniejszych prymitywistów świata.

Nikifor przez większość życia był pogardzany, nie rozumiany i wyśmiewany. W Krynicy uchodził za pomylonego, budził strach albo śmiech. W 1960 roku jego losy krzyżują się z Marianem Włosińskim, młodym malarzem. Włosiński początkowo chce pozbyć się natręta, lecz gdy go lepiej poznaje, odkrywa tkwiący w nim geniusz. Porzuca malarskie ambicje, a sensem jego życia staje się opieka nad Nikiforem. Siedem lat później w warszawskiej "Zachęcie" odbywa się pierwsza retrospektywna wystawa prac Nikifora, która staje się jednocześnie dniem jego wielkiego triumfu.

W rolę Nikifora Krynickiego mistrzowsko wcieliła się Krystyna Feldman.

Krzysztof Krauze o Nikiforze: Imię Nikifor pochodzi greckich słów: "nike" i "foros" - "niosący zwycięstwo". Nikifor nie poświęcił nawet pięciu minut na promocję swojej twórczości, a trwale zapisał się w historii światowego malarstwa. Był wolny od świata, po którym my biegamy zatroskani o swoje sprawy. Przyjął postawę, która jest wyzwaniem dla każdego artysty. Claudel napisał: "Nic nie dorówna życiu pokornemu, nieświadomemu, upartemu". To zdanie mogłoby być mottem naszego filmu.

POWRÓT | WOZWRASZCZENIJE
reż. Andriej Zwiagincew, Rosja 2003, 105'
Powrót, reż. A. Zwiagincew
TERMINY POKAZÓW: 
piątek, 10 lipca, godz. 17.00
(C)
sobota, 11
 lipca, godz. 15.00 (C)
niedziela, 12 lipca, godz. 22.15 (N)


MFF w Wenecji 2003: Złoty Lew

Powrót to debiut 39-letniego Andrieja Zwiagincewa nagrodzony Złotym Lwem na festiwalu w Wenecji. Alegorycznemu i niepoddającemu się jednoznacznej interpretacji filmowi udaje się dotrzeć do granic filmowej poezji. Powrót to niewątpliwie jeden z najwybitniejszych filmów ostatnich lat.

Film opowiada historię dwóch nastoletnich chłopców, których ojciec niespodziewanie powraca do domu po 12 latach nieobecności. Już następnego dnia zabiera synów w daleką podróż na opuszczoną wyspę. Z każdym kolejnym dniem cel wspólnego wyjazdu wydaje się braciom coraz bardziej zagadkowy a czas spędzony z nagle odzyskanym ojcem staje się dla nich sprawdzianem dojrzałości i męskości. Będą się tu ścierać miłość i nienawiść, ambicje i charaktery, potrzeba autorytetu z potrzebą wolności.

Ta prosta historia została ubrana w formę, która zachwyciła krytyków i recenzentów. Pisano o magii i poetyckości tego filmu, hitchcockowskim suspensie i głębokiej religijnej symbolice. Liczne były porównania do twórczości innego rosyjskiego reżysera, Andrieja Tarkowskiego.

PUSTY DOM | BIN-JIP
reż. Kim Ki-duk, Korea Południowa/Japonia 2004, 88’
Pusty dom, reż. Kim Ki-duk
TERMINY POKAZÓW: 
poniedziałek, 13 lipca, godz. 15.00 (C)
środa, 15 lipca, godz. 17.00
(C)
czwartek, 16 lipca, godz. 22.15
(N)

MFF w Wenecji 2004: nagroda FIPRESCI, Mały Złoty Lew

Wszyscy jesteśmy pustymi domami, czekającymi z niepokojem na kogoś, kto otworzy zamki i nas uwolni. Kim Ki-duk

Tae-suk jest bezdomny. Żyje w domach obcych ludzi, do których włamuje się pod nieobecność właścicieli. Jednak nigdy nic nie kradnie. Jest raczej jak duch - śpi w obcych łóżkach, korzysta z zawartości lodówki - zostawiając jak najmniej śladów swojej obecności. W ramach podziękowania za gościnę chłopak robi pranie i porządki, dokonuje drobnych napraw. Pewnego dnia Tae-suk włamuje się do mieszkania, które nie jest puste. Jest w nim pewna kobieta... 
 
Błyskotliwy film Kim Ki-duka (Wiosna, lato, jesień, zima... i wiosna oraz Time) zbudowany jest na symbolach i niedopowiedzeniach. W filmie nie pada niemal ani jedno słowo, a mimo to trzyma on widza w napięciu od początku do końca. Czułą, medytacyjną, powolutku się rozwijającą "love story" można porównać do metafizycznego poematu.

SIEROCINIEC | EL ORFANATO
reż. Juan Antonio Bayona, Meksyk/Hiszpania 2007, 100'

TERMINY POKAZÓW:
niedziela, 12 lipca, godz. 16.00 (N)
poniedziałek, 13 lipca, godz. 19.30
(C)
wtorek, 14 lipca, godz. 21.00 (C)

7 Hiszpańskich Nagród Filmowych GOYA 2008 
w tym za: debiut reżyserski, scenariusz oryginalny, scenografię, oraz za efekty specjalne

Sierociniec
to największy przebój hiszpańskich kin 2007 roku (ponad 4 miliony widzów!). Ta emocjonująca i przerażająca opowieść o duchach została uznana na Półwyspie Iberyjskim za filmową rewelację ubiegłego roku i została nagrodzona aż 7 statuetkami Goya.

Laura spędziła dzieciństwo dorastając w sierocińcu otoczona troskliwą opieką wychowawców i przyjaźnią dzieci, które były dla niej niczym bracia i siostry. Teraz, jako trzydziestoletnia kobieta, powraca w „rodzinne” strony wraz z mężem Carlosem i siedmioletnim synkiem, Simonem. Jej marzeniem jest stworzenie ośrodka dla dzieci niepełnosprawnych w miejscu porzuconego przytułku.

Wkrótce po wprowadzeniu się okazuje się, że dom posiada koszmarną tajemnicę, a nowi mieszkańcy nie są tu mile widziani.

Producent filmu, Guillermo del Toro (Labirynt Fauna), o Sierocińcu: Sierociniec to coś więcej niż horror; jak na film tego rodzaju, niesie ze sobą również niezwykłą głębię emocjonalną. Poza tym, serwując naprawdę przerażający przegląd nadnaturalnych zjawisk, stanowi jedną z najlepiej wykreowanych, najpiękniejszych opowieści o bezdennym, dojmującym bólu wywołanym stratą, jakie widziałem. Bayona nie tylko stworzył historię tajemniczą i operującą suspensem, ale skonstruował też potężnie oddziałujący na odbiorcę melodramat, modelując z wielką uwagą i precyzją swe postaci, jak również więzy, które je łączą.

TYBET: TRYLOGIA BUDDYJSKA | TIBET. A BUDDHIST TRILOGY
reż. Graham Coleman, Wielka Brytania 1979, 134'

TERMINY POKAZÓW:
poniedziałek, 13 lipca, godz. 17.00
(C)
wtorek, 14 lipca, godz. 22.15 (N)
środa, 15 lipca, godz. 21.00 (C)

Jedno z najważniejszych dokonań filmowych przedstawiających naszą kulturę
. Dalajlama


Mistyczny, niezwykły dokument uznany za arcydzieło i najlepszy film o buddyzmie tybetańskim. Ukazuje ciągłość starożytnej kultury Tybetu. Złożony z trzech części - od portretu Dalajlamy, duchowego i świeckiego przywódcy Tybetańczyków do ukazania mistycznego świata klasztornego. Film zabiera widza w intymną podróż głęboko do serca kultury buddyjskiej. Zrealizowany w Nepalu i Indiach stwarza niepowtarzalną okazję do przyjrzenia się zdumiewającej sile przetrwania tej kultury religijnej.
W 1977, kiedy film powstał zwyczaje i sposób życia Tybetańczyków nie różniły się od tych pielęgnowanych przez ich przodków, a Dalajlama był mało znany w świecie.

Pierwsza część trylogii Dalajlama, zakony i lud - sfilmowana w rezydencji Dalajlamy w Daramsala i w klasztorze w Sera - bada drogi, jakimi wiedza buddyjskiej kultury Tybetu jest rozwijana, doskonalona i przekazywana społeczności laickiej. Dalajlama zawsze emanuje spokojem i siłą. Swoją mądrość i pobożność okazuje zawsze z łagodnością, czy to wybierając imiona dla nowonarodzonych dzieci, czy to zwracając się do swojego narodu w 20. rocznicę tybetańskiego powstania przeciw komunistycznej okupacji chińskiej z 1959 roku. W tej części filmu jesteśmy też świadkami intelektualnych rozważań buddyjskich mnichów, które są niesamowitą manifestacją rozumu i umysłowej przebiegłości.

Druga część: Przekazywanie owocu prawdy daje wgląd w buddyjską kulturę i teologię, odkrywa esencję mistycznej filozofii tybetańskiego buddyzmu. Obserwujemy mnichów z klasztoru Sakya w Boudha w Nepalu podczas ich przygotowań do starożytnego rytuału ochronnego związanego z Tarą znaną jako Piękny Klejnot.

Natomiast część trzecia Pola zmysłów osadzona jest w majestatycznym górskim krajobrazie Ladakhu. Ukazuje jeden dzień z życia mnichów i miejscowych chłopów i kończy się poruszającym rytuałem, będącym odpowiedzią na śmierć we wspólnocie. Jak w tybetańskiej Księdze Zmarłych umarły prowadzony jest przez oniryczny stan łączący śmierć i narodziny.

UKRYTE | CACHE
reż. Michael Haneke, Francja 2005, 114'

TERMINY POKAZÓW:
poniedziałek, 13 lipca, godz. 16.00
(N)
wtorek, 14 lipca, godz. 19.00 (C)
środa, 15 lipca, godz. 22.15 (N)

MFF w Cannes 2005: najlepszy reżyser - Michael Haneke, nagroda Jury FIPRESCI, nagroda Jury Ekumenicznego
Europejskie Nagrody Filmowe 2005: najlepszy film, najlepszy reżyser - Michael Haneke, najlepszy aktor - Daniel Auteuil

Widzowie sami muszą zdecydować, jak należy rozumieć film. Nie jestem nauczycielem, nie czuję się w obowiązku udzielania odpowiedzi. Mogę natomiast zadawać mniej lub bardziej ciekawe pytania
. Michael Haneke

Jeden z najgłośniejszych filmów największego prowokatora europejskiego kina, autora Pianistki, Funny Games i Białej wstążki.

Georges jest prezenterem telewizyjnego programu, w którym dyskutuje o nowych książkach. Pewnego dnia otrzymuje kasetę, na której nagrano kilkugodzinną obserwację jego domu. Materiały na kolejnych taśmach stają się coraz bardziej intymne, towarzyszą im także niepokojące rysunki, przypominające Georgesowi sceny z dzieciństwa. Wszystko wskazuje na to, że nadawca zna go od dawna. Mężczyzna czuje, że nad jego bliskimi zawisło wielkie niebezpieczeństwo, ale, ponieważ nikt bezpośrednio im nie groził, policja odmawia pomocy.  

WĄTPLIWOŚĆ | DOUBT
reż. John Patrick Shanley, USA 2008, 100'

TERMINY POKAZÓW: 
piątek, 10 lipca, godz. 16.00
(N)
sobota, 11
 lipca, godz. 19.00 (C)
niedziela, 12 lipca, godz. 21.00 (C)


5 nominacji do Oscara 2009: najlepszy scenariusz adaptowany - John Patrick Shanley, najlepsza aktorka - Meryl Streep, najlepszy aktor drugoplanowy - Philip Seymour Hoffman, najlepsza aktorka drugoplanowa - Amy Adams, najlepsza aktorka drugoplanowa - Viola Davis
3 nominacje do nagrody BAFTA: najlepsza aktorka, najlepsza aktorka drugoplanowa - Amy Adams, najlepszy aktor drugoplanowy
5 nominacji do Złotych Globów: najlepszy scenariusz adaptowany, najlepsza aktorka, najlepszy aktor drugoplanowy, najlepsza aktorka drugoplanowa - Amy Adams, najlepsza aktorka drugoplanowa - Viola Davis

Katolicka szkoła na Bronksie w 1964 roku. Charyzmatyczny ksiądz Flynn usiłuje złagodzić panujące w szkole obyczaje. Robi to wbrew kierującej szkołą zakonnicy - siostrze Aloysius Beauvier, która wierzy jedynie w surową dyscyplinę. Kiedy do szkoły zostaje przyjęty pierwszy czarnoskóry uczeń, a jedna z sióstr zauważa, że ojciec Flynn poświęca mu więcej uwagi niż innym dzieciom, siostra Beauvier rozpoczyna prawdziwą krucjatę, która ma na celu usunięcie księdza ze szkoły. Bez żadnych dowodów, jedynie polegając na własnym przeczuciu, zakonnica podejmuje walkę.

Film jest ekranizacją sztuki Johna Patricka Shanleya (także scenarzysty i reżysera filmu) wyróżnionej nagrodą Pulitzera w 2005 roku. Na Broadwayu wystawiono ją 525 razy! Dramat zdobył także cztery prestiżowe nagrody Tony, we wszystkich najważniejszych kategoriach.

Reżyserowi udało się skompletować do filmu wymarzoną obsadę. Nieprzypadkowo aktorzy Wątpliwości zdobyli za swoje kreacje liczne nagrody i wyróżnienia. W roli Aloysius występuje znakomita aktorka Meryl Streep (2 Oscary i 14 nominacji do tej nagrody), do której już wcześniej dotarła sława sztuki. Jako Flynn pojawił się jeden z najwybitniejszych aktorów swego pokolenia, Philip Seymour Hoffman (Oscar za rewelacyjną rolę w filmie Capote, wybitne kreacje w Wojnie Charliego Wilsona czy Happiness). Siostrę James zagrała piękna i utalentowana Amy Adams (Wojna Charliego Wilsona, Zaczarowana). 

WIELKA CISZA | DIE GROSSE STILLE
reż. Philip Gröning, Niemcy/Szwajcaria/Francja 2005, 164'

TERMINY POKAZÓW: 
piątek, 10 lipca, godz. 21.00
(C)
sobota, 11
 lipca, godz. 22.15 (N)
czwartek, 16 lipca, godz. 14.00 (C)


Europejskie Nagrody Filmowe 2006: Najlepszy Dokument
Festiwal Filmowy Sundance 2006: Nagroda Specjalna Jury

Wielka cisza
to niezwykły dokument, który w swej czystej formie bliski jest spokojnemu, medytacyjnemu życiu w klasztornych murach. Bez muzyki, jedynie z klasztornymi śpiewami, bez wywiadów, bez komentarzy, bez dodatkowych materiałów. Zmiany czasu, pór roku i wszystkie powtarzalne elementy dnia i modlitwy - ten film nie jest odwzorowaniem życia klasztornego, ale istotą tegoż życia. To film o świadomości, absolutnej obecności, o życiu ludzi, którzy w najczystszej formie poświęcili całe swoje życie Bogu. Wielka cisza, kolejne dzieło reżysera nagradzanego za L’amour, l’argent, l’amour i Die Terroristen, to pierwszy w historii film opowiadający o życiu wewnątrz klasztoru Grande Chartreuse, głównego klasztoru legendarnego zakonu kartuzów w Alpach Francuskich.

Zakon kartuzów jest bractwem o jednej z najbardziej ścisłych reguł w kościele rzymskokatolickim. Ukryci przed ludzkim wzrokiem mnisi wiodą życie według starych reguł i rytuałów. Klasztor zamknięty jest dla odwiedzających i turystów, nie istnieją żadne współczesne filmy z udziałem mnichów. Ostatnie zdjęcia pochodzą z 1960 roku, kiedy dwóch dziennikarzy otrzymało pozwolenie na przekroczenie klasztornych murów, pod warunkiem że kadry nie będą zawierać obrazów samych mnichów.

Dziewiętnaście lat po pierwszym spotkaniu z obecnym przeorem zakonu reżyser Philip Gröning otrzymał pozwolenie na realizację filmu o życiu mnichów. Było to owocem długotrwałych i opartych na zaufaniu stosunków między reżyserem i kapłanem. Przez co najmniej siedem lat żaden inny film nie będzie mógł być nakręcony na terenie klasztoru. Jednak, biorąc pod uwagę, że przez tak długi okres żaden filmowiec nie uzyskał pozwolenia na realizację, obraz ten może pozostać jedynym, jaki został nakręcony w klasztorze. Philip Gröning mieszkał w klasztorze i na co dzień towarzyszył mnichom z kamerą. Aby stać się częścią normalnego życia mnichów i ich rytuałów, reżyser musiał doświadczyć pustelczniej egzystencji, tylko tak mógł zbliżyć się do świata mnichów i nowicjuszy, wiodących swoje życie pomiędzy starymi obrzędami i bez zdobyczy cywilizacji.

Film był realizowany podczas prawie czterech miesięcy pracy wiosną i latem 2002 roku, kolejnych trzech tygodni zimą 2003 roku oraz ostatnich trzech dni grudnia 2003. Z nakręconego materiału powstał pełnometrażowy film, jego krótsza wersja dla telewizji, album ze zdjęciami oraz płyta z nagraniami mszy i psalmów.

WYSPA | OSTROV
reż. Paweł Łungin, Rosja 2006, 112'

TERMINY POKAZÓW: 
piątek, 10 lipca, godz. 22.15
(N)
sobota, 11
 lipca, godz. 16.00 (N)
niedziela, 12 lipca, godz. 19.00 (C)


MFF Sundance 2007: nagroda Jury za najlepszy film
Festiwal Filmowy w Łagowie 2007: Grand Prix - Złote Grono
NIKA 2007 (nagrody rosyjskiego przemysłu filmowego): najlepszy film, najlepszy reżyser, najlepszy aktor - Piotr Mamonov, najlepszy aktor drugoplanowy - Viktor Suchorukow, najlepsza muzyka, najlepsze zdjęcia
  

W małym klasztorze na wyspie na Morzu Białym zbierają się rozbitkowie katastrofy morskiej. Czekają na pomoc Anatolia - starego mnicha, który znany jest jako uzdrowiciel i prorok. Ci, którzy odwiedzają wyspę, wierzą, że posiada on moc uzdrawiania, egzorcyzmowania demonów i przepowiadania przyszłości. On sam jednak uważa się za człowieka niegodnego szacunku z powodu grzechu, który popełnił w młodości.

Film jest przypowieścią, która łączy realia życia codziennego w Rosji z rytuałem zakonnym i porządkiem zajęć w klasztorze.

WYŚNIONE ŻYCIE ANIOŁÓW | LA VIE RÊVÉE DES ANGES
reż. Erick Zonca, Francja 1998, 113'

TERMINY POKAZÓW:
piątek, 10 lipca, godz. 19.00 (C)
sobota, 11 lipca, godz. 17.00 (C)
niedziela, 12 lipca, godz. 15.00 (C)


Cezary 1999: najlepszy film, najlepsza aktorka - Élodie Bouchez, najlepszy deiut kobiecy - Natacha Régnier

Europejskie Nagrody Filmowe 1998: Europejskie odkrycie roku - Erick Zonca (ex aequo z filmem Festen), najlepsza aktorka - ex aequo Élodie Bouchez i Natacha Régnier, najlepszy film - nominacja

MFF w Cannes 1998: najlepsza aktorka - ex aequo Élodie Bouchez i Natacha Régnier


Kameralny, subtelny film, którego osią są relacje dwóch młodych dziewczyn reprezentujących zupełnie odmienne typy osobowości, inne podejście do życia i ludzi. Jeden z najgłośniejszych debiutów we francuskim kinie lat 90.

Isa jest dwudziestoletnią dziewczyną, której cały majątek mieści się w plecaku. Przyjeżdża do Lille, które jest kolejnym miastem na jej drodze, podczas której szukała jakichkolwiek zajęć. Nigdy nie zagrzewała miejsca na długo. W Lille Isa spotyka Marie, dwudziestolatkę z północy Francji, również samotną, choć z innych powodów. Marie jest nietowarzyska, nadwrażliwa i zbuntowana przeciw środowisku, z jakiego się wywodzi. Film jest intymnym portretem ich relacji.

XXY | XXY
reż. Lucía Puenzo, Argentyna/Francja/Hiszpania 2007, 91'

TERMINY POKAZÓW:
poniedziałek, 13 lipca, godz. 22.15
(N)
środa, 15 lipca, godz. 15.00 (C)
czwartek, 16 lipca, godz. 19.00 (C)

MFF Cannes 2007 - Wielka Nagroda Tygodnia Krytyki
MFF Edynburg 2007 - nagroda dla najlepszego nowego reżysera
MFF Ateny 2007- Złota Atena
6 nagród Argentyńskiej Akademii Filmowej (najlepszy film, reżyseria, aktor drugoplanowy, debiut reżyserski, scenariusz adoptowany i odkrycie aktorskie)
argentyński kandydat do Oskara


Znakomity film Lucíi Puenzo podejmujący trudny temat hemafrodytyzmu.

Alex ma lat 15 i w wyniku anormalnego zespołu chromosomów jest zarówno chłopcem, jak i dziewczyną. Widzowie obserwują jej/jego pierwsze seksualne doświadczenie oraz pierwsze poważne problemy, które będą miały wpływ na życie jej/jego samej/ego, jak i jej/ego rodziny, która będzie musiała poradzić sobie z jej/jego przypadłością.

Trudny temat w filmie potraktowany jest bardzo subtelnie. Reżyserka nie osądza postaw bohaterów, chociaż wyraźnie daje do zrozumienia, że chciałaby, by ludzie mieli wolność wyboru w tolerancyjnym i pełnym zrozumienia środowisku.

XXY w argentyńskich kinach okazał się sukcesem, gromadząc przed ekranami ponad 200 tysięcy widzów i zdobywając uznanie krytyków.

Reżyserka powiedziała o swoim filmie: Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy, że część dzieci rodzi się ze schorzeniem znanym jako niejednoznaczność tożsamości płciowej. „Nie ma nic gorszego niż bać się własnego ciała” - powiedział mi to chłopiec, któremu udało się przejść przez proces „normalizacji”. Dorastał on z chirurgicznymi bliznami na ciele. Kastracja i strach przed niejednoznacznością tożsamości płciowej staje się metaforą wszystkich amputacji, które są wynikiem strachu przed byciem innym.

Filmy prezentowane w ramach przeglądu LETNIE TANIE KINOBRANIE.

ZAPRASZAMY!


BILETY na wszystkie filmy TYLKO 6 ZŁ!
 

Bookmark and Share